تماشا کنید: آیفون ۱۵ پرو مکس در تست مقاومت شکست اما سالم ماند!

این همه ادعا همین بود؟

آیفون ۱۵ پرو مکس مقاوم‌ترین گوشی هوشمندی است که اپل تاکنون تولید کرده اما تست مقاومت اصلا چنین ادعایی را تأیید نمی‌کند.

زک نلسون، یکی از افرادی است که گوشی‌های هوشمند را به شکل عجیبی مورد بررسی مقاومتی قرار می‌دهد. به تازگی هم آیفون ۱۵ پرو مکس میهمان تست مقاومت عجیب او بوده که در نهایت هم نتوانست آنطور که اپل ادعا می‌کرد زیر فشار سنگین دوام بیاورد.

اپل هر سال که از گوشی‌های جدید رونمایی می‌کند، مدعی می‌شود قدرتمندترین و بهترین متریال را در ساخت گوشی‌هایش به خصوص مدل‌های پرو به کار می‌گیرد. امسال هم که تصمیم گرفت از تیتانیوم در ساخت فریم گوشی‌های مدل پرو استفاده کند که فلز مقاوم‌تری از فولاد ضد زنگ محسوب می‌شود اما در این حال سبک‌تر هم هست.

به صورت کلی انتظار می‌رفت با این همه ادعایی که اپل درباره‌ی کیفیت و مقاومت فریم تیتانیومی سری آیفون ۱‍۵ پرو مطرح کرد، در تست مقاومت عملکرد خوبی را از بهترین نماینده‌ی این شرکت یعنی آیفون ۱۵ پرو مکس شاهد باشیم. اما اینطور که به نظر می‌رسد، آیفون جدید اپل هنوز از لحاظ کیفیت ساخت نمی‌تواند با بهترین‌های بازار برابری کند چون فقط کمی فشار نیاز است تا پنل پشتی گوشی بشکند.

اگر شرایط دیدن ویدیوی تست مقاومت آیفون ۱۵ پرو مکس را ندارید باید بگوییم این گوشی با فشار جسم تیز در سطح ۷ روی قسمت نمایشگر و فریم خط و خش برداشت اما پنل پشتی آن مقاومت خوبی از این حیث از خود به نمایش گذاشت. لنزهای دوربین هم اصلا در مقابل جسم تیز کم نیاوردند. آیفون ۱۵ پرو مکس دارای بندهای تیتانیوم، اما ساختار داخلی آن از آلومینیوم ساخته شده است. اپل از یک فرآیند حرارتی-مکانیکی برای جوش دو فلز به هم استفاده کرده است. شیشه‌ی پشتی گوشی قابل جدا شدن است که این موضوع به تعمیر آن کمک خواهد کرد.

آیفون یادشده تا تست نهایی توانست خودی نشان دهد اما به محض اینکه زک نلسون تصمیم گرفت آن را خم کند، شیشه‌ی پنل پشتی شکست. جای تعجب داشت چرا که تقریبا تمام گوشی‌ها در این زمینه بهتر از آیفون ۱۵ پرو مکس عمل کردند. طبق نظریه‌ی زک نلسون، شیشه‌ی پنل پشتی یا به خاطر مقاومت کششی بیشتر تیتانیوم نسبت به آلومینیوم و یا به خاطر انعطاف‌پذیری کمتر آن، به سادگی می‌شکند چرا که در این صورت تمام فشار به شیشه وارد می‌شود.

البته یک احتمال دیگر هم وجود دارد؛ از آنجا که شیشه به صورت ماژولار و قابل جدا شدن طراحی شده، راحت‌تر می‌شکند زیرا دیگر به پشت گوشی متصل نیست. تنها نکته‌ی مثبت در اینجا این است که تعمیر شیشه پشتی اکنون ارزان‌تر و به شکل قابل توجهی ساده‌تر از قبل است.

البته جز شکستگی پنل پشتی آیفون ۱۵ پرو مکس در تست مقاومت مشکل دیگری برای خود گوشی به وجود نیامد و بعد از تست هم همه چیز به خوبی پیش رفت تا بدین ترتیب نماینده‌ی قدر اپل بتواند نمره‌ی قبولی را به سختی از زک نلسون دریافت کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا