سریال Hellbound

توضیح داستان و پرش‌های زمانی سریال Hellbound به زبانی ساده

سریال کره‌ای جنجال‌برانگیز نتفلیکس

سریال Hellbound یکی از جدیدترین سریال‌های شبکه نتفلیکس است که رکورد بینندگان سریال محبوب بازی مرکب را نیز پشت سر گذاشت. این مجموعه در ۱۹ نوامبر ۲۰۲۱ از نتفلیکس منتشر شد و روز بعد، تبدیل به پر بازدیدترین مجموعهٔ نتفلیکس در جهان شد. این درام کره‌ای ۶ قسمت داشته و در جامعه‌ای فرضی از کشور کره‌ جنوبی رخ می‌دهد. یونگ سانگ هو کارگردان Train to Busan کارگردانی این اثر را برعهده داشته و این سریال بر اساس وبتونی به همین نام خلق شده است. 

پیشینه سریال Hellbound

اگرچه داستان فصل اول این سریال تنها در شش قسمت رخ می‌دهد، با این حال در همین شش قسمت شاهد پرش‌های زمانی بسیاری هستیم که اگر چه برای چینش اتفاقات مهم سریال واجب هستند اما با این حال ممکن است باعث سردرگمی بیننده شوند. در این سریال شاهد ظهور فرشتگانی ترسناک از دوزخ هستیم که به سراغ مردم روی زمین آمده و افراد پلید را با خود به جهنم می‌برند. البته این پروسه به همین سادگی صورت نگرفته و کمی پیچیده‌ است. 

سریال Hellbound به مخاطبین نشان می‌دهد که چگونه واکنش یک جامعه مدرن به موضوعات فراطبیعی و ماورایی می‌تواند وحشتناک باشد. در حقیقت واکنشی که به این امر غیر قابل توضیح نشان داده می‌شود به مراتب می‌تواند نسبت به خود آن امر وحشتناک‌تر باشد. یون سانگ هو برای مقابله کامل با مضامین پیچیده اجتماعی-سیاسی Hellbound از تعداد زیادی فلش‌بک و جهش‌های زمانی استفاده می‌کند.

فرضیه کارگردان یونگ سانگ هو برای این مجموعه، اولین بار در سال ۲۰۰۶ در انیمیشن کوتاه ۱۱ دقیقه‌ای روتوسکوپی او به نام 지옥: 두개 의 삶 یا جهنم (دو نوع زندگی) مورد بررسی قرار گرفت. در سال ۲۰۱۹، سانگ هو در طی همکاری با یک هنرمند عرصه وبتون، نسخه‌ای از این داستان خلق کرد تا Hellbound را به عنوان یک وبتون نیز معرفی کند، وبتون‌ها نوعی وب کمیک کره‌ای هستند که برای دستگاه‌های تلفن همراه طراحی شده‌اند. یک سال بعد در سال ۲۰۲۰، شرکت نتفلیکس تولید Hellbound را به عنوان یک سریال تلویزیونی آغاز کرد. 

۳ قسمت اول سریال Hellbound نقدهای بسیار مثبتی از سوی منتقدان جشنواره‌های بین‌المللی فیلم در تورنتو، بوسان و لندن دریافت کرد.  قسمت آزمایشی این مجموعه نخستین بار در جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم تورنتو سال جاری در بخش مجموعه‌های تلویزیونی در ۹ سپتامبر ۲۰۲۱ به نمایش درآمد. این اثر نخستین درام کره‌ای است که در این جشنواره حضور پیدا می‌کند. جای تعجب نیست که انتشار Hellbound در نوامبر ۲۰۲۱ توسط نتفلیکس و موفقیت آن قدرت کافی برای رقابت با سریال محبوب بازی مرکب را به این اثر داده است.

سال ۲۰۰۲: پیدایش انجمن حقیقت جدید 

در قسمت‌های اول تا سوم سریال Hellbound رئیس انجمن حقیقت جدید، جونگ جین سو (Jung Jin-Soo) با بازی یو آه-این (Yoo Ah-In) را در دوران نوجوانی خود می‌بینیم که شخصا حکم مرگ را از طرف موجودات فراطبیعی ترسناک سریال دریافت می‌کند. برخلاف دیگر شخصیت‌های داستان سریال که حکم مرگ آن‌ها پس از گذشت مدت کوتاهی از صادر شدن اجرا می‌شود، جین سو مجبور است دو دهه کامل صبر کند تا به مرگ از پیش تعیین شده خود برسد.

او عنوان می‌کند که چگونه تمام زندگی خود در طی این دو دهه را در وحشت سپری کرده است و همواره از مرگ وحشتناک و جهنمی خود هراس داشته و با فکر آن شکنجه شده است. در تشریح گذشته این شخصیت، سریال تاثیرات روانی یک فکر مخرب و اضطراب ناشی از مرگی ترسناک را بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که استرس و نگرانی چگونه یک فرد را به جنون وا می‌دارد. در واقع، مشخص می‌شود که این مصیبت چیزی است که در نهایت جونگ جین سو را وادار می‌کند تا بنیان‌گذار انجمن حقیقت جدید شود.  به همین دلیل است که جین سو مهم‌ترین شخصیت اصلی سریال Hellbound، محصول جنجالی نتفلیکس است. 

سال ۲۰۲۲: فصل اول قسمت‌های ۱ تا ۳

اگرچه قسمتی از سه اپیزود اول این مجموعه به تصویرسازی دوران نوجوانی جونگ جی سو در سال ۲۰۰۲ اختصاص داده شده است، اما قسمت دیگری از آن در زمان حال و در سال ۲۰۲۲ رخ می‌دهد هنگامی که جی سو به عنوان یک قدیس شناخته شده و موجودات جهنمی شهر را بهم ریخته‌اند. اولین قسمت Hellbound دقیقاً در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۲ رخ می‌دهد. روزی که یک اعدام کاملاً مستند توسط موجودات هیولایی اهریمنی Hellbound رخ داده و این امر پلیس کره جنوبی را وادار می‌کند تا رویدادهای فراطبیعی را بررسی کرده و بیش از پیش آن‌ها را جدی بگیرند.

در همین راستا با کاراگاهی به نام جین کیونگ هون (Jin Kyung-Hun) با بازی یانگ ایک جون (Yang Ik-Joon) آشنا می‌شویم، فردی که تصمیم می‌گیرد تا این موضوع را جدی‌تر از بقیه پیگیری کرده و تلاش می‌کند تا با جونگ جی سو رئیس انجمن حقیقت جدید ارتباط برقرار کند. در همین راستا اتفاقات سریال شروع به رقم خوردن می‌کند. شروع داستان در زمان حال و در سال ۲۰۲۲ به سریال Hellbound کمک می‌کند تا در برقراری ارتباط با مخاطبین موفق عمل کند. در عصر حاضر ارتباطات گسترده و امکانات اینترنت به مردم در انتشار سریع اطلاعات کمک شایانی کرده و از این قابلیت در این مجموعه به خوبی استفاده شده است. انتقال سریع اطلاعات باعث می‌شود نه تنها اخبار بلکه شایعات نیز به سرعت در بین مردم ریشه پراکنی کند. 

حضور این موجودات ترسناک که ظاهرا از قعر جهنم آمده و گناه‌کاران را نیز با خود به جهنم می‌برند، حقیقی یا غیر حقیقی بساطی را فراهم می‌کند تا افراد سود جو به نفع خود از این موضوع بهره ببرند. استریمر عجیب و غریب کانال Hellbound در توییچ که با ظاهری ترسناک و نئونی ظاهر می‌شود، یکی از افرادی است که به جمع‌آوری مریدان جدید پرداخته و از این فرصت برای جمع‌آوری پیروانی متعصب، موعظه آموزه‌های دینی و عنوان توضیحات اخلاقی انجمن حقیقت جدید در رابطه با رویدادهای فراطبیعی استفاده می‌کند. 

بسیاری از کسانی که احکام Hellbound را دریافت می‌کنند به مکان‌های دوردست می‌گریزند تا از فیلمبرداری و پایان ننگین اعدام‌ خود در رسانه‌های اجتماعی جلوگیری کنند. شخصیت‌های اصلی سریال Hellbound از اینترنت برای جمع‌آوری اطلاعات و تصمیم‌گیری در رابطه با اتفاقات عجیبی که همواره رخ می‌دهد، استفاده می‌کنند. با این حال با توجه به اینکه جعل کردن شواهد ویدیویی چقدر امروزه آسان است، علی رغم افزایش تعداد ویدیو‌های آنلاین، افکار عمومی در رابطه با واقعی بودن یا نبودن این احکام و اعدام‌ها اختلاف نظر دارد. 

با این حال تنها در یک صورت مردم وجود چنین موجوداتی را باور می‌کنند. در صورتی که انجمن The New Truth از شبکه‌های خبری تلویزیون ملی به صورت رسمی استفاده کرده و اعدام پارک جونگ جا (Park Jeong-ja) با بازی کیم شین راک (Kim Shin-Rock) را به صورت زنده پخش کنند. دستکاری یک ویدیو که به صورت زنده پخش می‌شود چندان ممکن نیست و در صورتی که اتفاقات این ویدیو زنده با دیگر ویدیوها یکی باشد، مردم وجود چنین موجوداتی را باور خواهند کرد و درصد بسیار زیادی از مردم جامعه به انجمن حقیقت جدید خواهند پیوست. 

سال ۲۰۲۷: فصل اول قسمت‌های ۴ تا ۶

قسمت چهارم فصل اول، جهش زمانی بعدی را به ما نشان می‌دهد و پایان تکان دهنده سریال Hellbound را رقم می‌زد. اکنون ۵ سال از پخش زنده اعدام ترسناک پارک جونگ جا می‌گذرد و این زمان کافی است تا انجمن حقیقت جدید از یک فرقه خاص به یک مذهب سازمان یافته تمام عیار تبدیل شود. پس از مرگ رئیس جونگ جین سو، کشیش کیم جونگ چیل (Kim Jeong-chil) با بازی لی دونگ هی (Lee Dong-hee) انجمن حقیقت را به دست گرفته و ساختمانی بزرگ و باشکوه می‌سازد تا به عنوان مقر انجمن حقیقت جدید عمل کند. 

محل اعدام پارک جونگ جا نیز، تنها به یکی از صد مکان‌ مقدسی تبدیل می‌شود که توسط The New Truth ساخته شده است. این مکان‌های مقدس به عنوان مکان‌هایی که اعمال فرضی خداوند در آن انجام شده  شناخته می‌شوند و مردم به شدت به ‌آنها احترام می‌گذارند. جهش زمانی ۵ ساله از قسمت ۳ به قسمت ۴ برای سریال Hellbound لازم است تا نشان دهد چگونه یک فرقه می‌تواند تعصب را به قدرت و سپس آن را به قدرت سیاسی سکولار تبدیل کند. کشیش کیم، دیکون‌ها را به عنوان مجریان سازمان منصوب می‌کند. بدون زهد آرمانگرایانه رئیس جین سو و قطب‌نمای اخلاقی سختگیرانه، انجمن حقیقت جدید به یک بروکراسی مذهبی پروتوفاشیستی تبدیل می‌شود.

در سال ۲۰۲۷ اعضای انجمن حقیقت جدید به مردم فرمن در فیلم Dune شباهت دارند. اعضای انجمن حقیقت جدید در سال ۲۰۲۷ همچنان از آرمان‌های مسیحای خود پیروی می‌کنند، حتی اگر آن مسیحا دیگر وجود نداشته باشد. اگرچه  وجود جونگ جین سو برای انتقال پیام سازمان حقیقت ضروری بود، اما اکنون خود این پیام بزرگ‌تر از جین سو شده و همچنین به گونه‌ای تحریف شده است تا با نیازها و خواسته‌های کمیته مرکزی انجمن حقیقت جدید مطابقت داشته باشد. 

اگرچه فصل اول سریال Hellbound به پایان رسیده است اما با این حال هنوز بسیاری از سوالات این اثر بی پاسخ مانده است و انتظار می‌رود که در فصل‌های آینده به جواب آن‌ها دست یابیم. با این حال شبکه نتفلیکس هنوز برنامه مشخصی از ساخت و پخش فصل دوم این مجموعه ارائه نداده است. 

نظر شما در رابطه با سریال Hellbound چیست؟ 

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا