برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
شخصیت هری پاتر - Harry Potter

تئوری: شخصیت هری پاتر فرد انتخاب شده برای شکست دادن ولدمورت نبود!

انتخاب شده‌ای نداریم

1%
  • 0/10
تئوری: شخصیت هری پاتر فرد انتخاب شده برای شکست دادن ولدمورت نبود! ۶ ۰۲ آبان ۱۴۰۱ یادداشت (سینمایی) کپی لینک

شخصیت هری پاتر (Harry Potter) کسی بود که برای شکست دادن ولدمورت (Voldemort) طبق یک پیشگویی انتخاب شده بود، اما آیا این گفته درست است؟

افراد بسیاری هستند که کودکی و نوجوانی خود را با تماشای سری فیلم‌های هری پاتر گذرانده‌اند یا با خواندن کتاب‌های آن، وارد جهانی جادویی پر از سحر و اتفاقات عجیب و غریب شده بودند. در واقع این داستان روایت پسر بچه‌ای به نام هری پاتر است که پدر و مادری ندارد و کنار سایر اعضای خانواده خود زندگی می‌کند. البته چه خانواده‌ای، وقتی هر روز آن‌ها با پسر شلخته و چاق خود هری را اذیت می‌کردند و اجازه هیچ آزادی کار و بیانی را به او نمی‌دادند. اما هری پاتر یک پسر ساده نبود که تا ابد در مشت این خانواده گرفتار باشد، بلکه روزی هنگامی که او به سن خاص برای رفتن به مدرسه آموزش جادو و جادوگری رسید، نامه‌ای برایش ارسال می‌شود و شخصیتی به نام هگرید (Hagrid)، به دنبالش می‌رود تا او را همراه با خود به هاگواترز (Hogwarts) ببرد (اتفاقی که شاید خیلی از ما در زندگی خود هم دنبال تحقق آن بودیم!).

با این حال نکته‌ای که درباره این پسر جادوگرزاده وجود داشت، فقط این نبود که برای تعلیم در مدرسه هاگوارتز انتخاب شده، بلکه پدر و مادر او هنگام حمله اسمش را نبر (همان ولدمورت)، کشته شده بودند و او کسی بود که از این حمله جان سالم به در برده است. هری بین تمام جادوگران، استادان مدرسه و حتی مردم رهگذر در محله‌های جادوگرنشین معروف است و نام خانواده پاتر را همه می‌شناختند! اما چرا؟ او پسری بود که زنده مانده، در حالی که پیش‌بینی یکی از اساتید در داستان Harry Potter And The Prisoner of Azkaban روایت می‌کند که او همان فرد انتخاب شده برای شکست دادن ولدمورت است.

این داستان شخصیت هری پاتر به عنوان «انتخاب شده» با به عبارتی Chosen One در حقیقت چیزی است که زیاد در فیلم و سریال و حتی بازی‌ها دیده‌ایم. لیو کنگ (Liu Kang) را می‌شناسید؟ او هم «انتخاب شده» قلمرو زمین برای دفاع از آن در مقابل تهاجم جهان خارج بود و در نهایت توسط شانگ سونگ (Shang Tsung) و کوانچی (Quanchi) کشته شد! فرودو (Frodo) را هم به همین شکل باید در دسته شکست خوردگان تیم «انتخاب شده‌ها» قرار بدهیم. به علاوه چندین و چند انتخاب شده دیگر که چندان هم «انتخاب شده» نبودند.

با این حساب فلسفه اینکه فردی برای کاری خاص تقدیرش نوشته شده باشد و بخواهد کاری را حتما انجام بدهد کمی زیر سوال می‌رود؛ اما آیا شخصیت هری پاتر هم طبق پیش‌گویی که انجام شد، یکی از همین انتخاب شده‌هایی بود که شکست خورده است؟ یک تئوری خاص وجود دارد که این موضوع را بررسی کرده و ثابت می‌کند که مسئله پیش‌گویی استاد ترلاونی (Trelawney) چندان هم موثق و دقیق نبوده است.

چرا پیش‌گویی خاص بودن شخصیت هری پاتر ممکن است واقعی نباشد؟

در واقع هنگامی که پرفسور ترلاونی با دامبلدور (Dumbledore) برای پذیرفتن جایگاه معلمی صحبت می‌کرد، یکی از دیالوگ‌های او درباره یک پیش‌گویی بود که در آن، فردی انتخاب شده در مقابل ولدمورت خواهد ایستاد و او را نابود می‌کند. این پیش‌گویی در واقع به گوش اسنیپ (Snape) هم رسید و به همین ترتیب نیز دیدیم که او همین حرف را به ولدمورت منتقل کرد. این در حالی است که ما در نهایت فهمیدیم که اسنیپ یک مامور دو جانبه برای دامبلدور بوده و به همین دلیل نیز ولدمورت او را در نهایت کشت. با این حساب، چرا باید اسنیپ اطلاعات مهمی از جمله یک پیش‌گویی که به مرگ ولدمورت ختم می‌شود را به او بگوید؟

در واقع می‌توان گفت که این یک جنگ روانی بود که توسط دامبلدور به راه افتاد و به خواست خود او، از اسنیپ به ولدمورت منتقل شد تا برای نابود کردن آخرین جان‌پیچ، به هری پاتر حمله کند. بخصوص اینکه پیش‌گویی انجام شده می‌توانست به راحتی نویل لانگ باتم (Neville Longbottom) باشد! مشخصات هر دو پسر به پیش‌گویی می‌خورد و این می‌توانست دلیلی برای آن شود که ولدمورت به نویل حمله کند. با این وجود، می‌بینیم که او ضمن پیشینه‌ای که با پدر و مادر هری داشته، در دام دامبلدور گرفتار می‌شود و در نهایت، توسط خود هری هم کشته می‌شود.

با این حساب، هیچ شخصی به نام «انتخاب شده» در داستان وجود ندارد و شخصیت هری پاتر هم صرفا یک دانش‌آموز مدرسه جادوگری است که کمی بیشتر از دیگران برای نابود کردن دشمن تلاش کرده بود و رنج بیشتری را کشید. در واقع اگر کمی درباره این موضوع فکر کنید، کاملا واضح است که هری در مقابل لورد ولدمورت هیچ قدرت اضافه به حقی نداشت که بتواند به واسطه آن از پس دشمن خود بر بیاید؛ بلکه همین باور که او انتخاب شده است و می‌تواند او را شکست دهد، کمک کرد تا به هدفش برسد.

بیایید این صحنه را با لحظه‌ای مقایسه کنید که شخصیت هری پاتر به دروغ معجون شانس را به خورد ران ویزلی (Ron Weasley) داد. کوچک‌ترین برادر در خانواده شلوغ ویزلی هرگز تشخیص نداد که چیزی به اسم معجون شانس نخورده و همین موضوع باعث شد تا فکر کند که ابرقدرت است و می‌تواند در مسابقه کوییدیچ (Quidditch) دروازه‌بان حرفه‌ای باشد؛ کاری که انجام هم شد! پس در نتیجه می‌توان گفت که نیازی نیست که پیش‌گویی انتخاب شده بود شخصیت هری پاتر یک مورد کاملا واقعی و درست باشد، بلکه دادن همین باور به او، توانست کاری کند که پاتر از پس لورد ولدمورت بربیاید و با او مقابله کند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments