شباهت های هری پاتر و ولدمورت

۷ مورد از مهم‌ترین شباهت های هری پاتر و ولدمورت

خیر و شر همیشه نقاط مشترک زیادی با یکدیگر دارند!

هری پاتر و ولدمورت، دشمنان بزرگ هری پاتر با دو زندگی به شدت مشابه، تبدیل به قطب منفی و مثبت جهان جادوگری تبدیل شدند. اما شباهت های هری پاتر و ولدمورت چه چیزهایی بوده که تا این حد نظر ما را جلب کرده‌اند؟

هری پاتر و لورد ولدمورت، شخصیت‌های اصلی دنیای هری پاتر بوده که از همان ابتدا دشمنی تاریکی با یکدیگر داشته و به وضوح نمایندگان خیر و شر هستند. اما این دو شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند که ما را گیج می‌کنند. زندگی قهرمان و ضدقهرمان دنیای هری پاتر، پستی و بلندی‌های مشابه زیاد داشته و باعث شده مبارزه میان آن‌ها حتی جذاب‌تر شود. در این مطلب نگاهی به شباهت های هری پاتر و ولدمورت خواهیم داشت.

هری و ولدمورت هر دو یتیم بودند

زندگی هری و تام هر دو با سختی فراوان آغاز شد. پدر تام پیش از تولد او خانواده را رها کرد و مادر او در بدو تولد فوت کرد. والدین هری نیز در سال ابتدایی زندگی او توسط ولدمورت کشته شدند. نبود والدین به هر دو ضربات بسیار بدی زد. تام ریدل (Tom Riddle) که در آینده نام ولدمورت را برای خود برگزید، در یتیم خانه پرورش یافت و هری پارتر توسط خانواده دورسلی (Dursley) پرورش یافت و هیچکدام معنای واقعی خانواده را نچشیدند. البته هری در ۱۱ سالگی به هاگوارتز راه یافت و اشخاص زیادی از جمله هاگرید (Hagrid)، مالی (Molly Weasley) و آرتور ویزلی (Arthur Weasley) و برای مدتی کوتاه سیریوس (Sirius Black) او را مانند خانواده دوست داشتند. اما تام ریدل هرگز چنین اشخاصی در زندگی خود نداشت!

هری و ولدمورت توسط ماگل‌ها پرورش یافته‌اند

هری و تام در حالی که حداقل یک والد جادوگر داشتند، تا سن ۱۱ سالگی هیچ اطلاعی از جهان جادوگری نداشتند. این موضوع به خودی خود بد نیست و چه بسا خوبی‌هایی برای آن‌ها نیز داشته است. اما متاسفانه ضرر پرورش دهندگان هری و تام از ضرر جادو برای آن‌ها بیشتر بوده است! اما در نهایت آن‌ها جهان را از دیدهای مختلف درک کردند. هری به خوب بودن ماگل‌ها (Muggles) باور داشته و همیشه متواضع و سخت کوش است، اما ولدمورت از ماگل‌ها تنفر داشته و آن‌ها را موجوداتی پست نسبت به جادوگران می‌داند.

هاگوراتز اولین خانه حقیقی هر دو بود

یکی از مهم‌ترین شباهت‌های آن‌ها، اولین خانه حقیقیشان است. هاگوارتز اولین مکانی بوده که به آن‌ها حس خانه داد. زیبایی هاگوارتز که با جادو ترکیب شده، به راحتی می‌تواند به هر جادوگر جوانی حس خانه دهد. هاگوارتز برای دو بچه یتیم بدون شک بیش از هر کسی معنای خانه داشته و مهمانی‌های با شکوه، غذاهای عالی و البته فضای کلی مدرسه دل هر کسی را می‌رباید. همچنین تام و هری همیشه آرزو داشتند که تعطیلات تابستان را نیز در هاگوارتز بگذارنند!

هر دو به زبان مارها مسلط بودند

در روز ۳۱ اکتبر سال ۱۹۸۱، ولدمورت تلاش کرد هری پاتر یک ساله را بکشد، اما نه تنها موفق به این کار نشد، بلکه هری را تبدیل به یک هورکراکس (Horcrux) کرده و بخشی از قدرت خود را به او بخشید. یکی از این قدرت‌ها، قابلیت سخن گفتن با مارها از جمله بازیلیسک (Basilisk) در تالار اسرار است. این قدرت یکی از نادرترین قدرت‌های جهان جادوگری بوده و هری بدون اینکه از این قدرت خبر داشته باشد، مانند تام ریدل این قدرت را در خود داشت.

هری و تام هیچکدام خون خالص نداشتند

مادر هری و پدر تام هر دو ماگل بودند که باعث شده هیچکدام از آن‌ها یک جادوگر با خون خالص نباشد و این موضوع در حالی که یک شباهت میان این دو محسوب شده، سبب تفاوت‌های بسیاری میان تام و هری شده است. ولدمورت جادوگران را از اشخاصی با خون ناخالص بالاتر می‌داند، با این حال جادوگران را به این باور رسانده که خون او خالص بوده و با از بین بردن پدر و اجداد ماگل خود، قصد داشته قدمی محکم در مسیر قرار دادن جادوگران به عنوان سروران جهان بر دارد. اما هری اعتقادی به چنین موضوعاتی نداشته و افراد را بر اساس خالص یا ناخالص بودن خونشان قضاوت نمی‌کند.

هری و تام هر دو از نیاکان خانواده پورل هستند

در هری پاتر و یادگاران مرگ، هرماینی به خواندن «قصه سه برادر» پرداخته و به ما می‌گوید که چگونه آن‌ها سه یادگار مرگ را از مرگ گرفتند. این سه برادر آنتیوش (Antioch Peverell)، کدمس (Cadmus Peverell) و ایگنوتس (Ignotus Peverell) پورل نام داشته و جالب این است که هری و تام هر دو از نیاکان دو برادر از سه برادر پورل هستند. تام ریدل از سوی خانواده مادری خود با نام خانوادگی گانت (Gaunt)، از نیاکان برادر وسط کدمس بوده و تام خود را وارث سنگ رستاخیر (Resurrection Stone) می‌داند. هری دارنده شنل مخفی کننده (Invisibility Cloak) بود که متعلق به ایگنوتس بوده، در ادامه به پدر هری و پس از آن به خود هری رسیده است.

هسته چوب دستی هری و تام مشترک است

یکی از مهم‌ترین شباهت های هری پاتر و ولدمورت که اثر بسیار زیادی در پیشرفت داستان هری پاتر دارد، این بوده که چوب دستی‌های آن‌ها در حقیقت برادر به حساب می‌آیند! هسته چوب دستی هر دو آن‌ها پر ققنوس بوده که پرها از ققنوس متعلق به دامبلدور (Dumbledore) یعنی فاوکس (Fawkes) چیده شده‌اند. در مبارزه یکی مانده به آخر در جام آتش، این دو با یکدیگر روبرو شده، اما چوب دستی آن‌ها از مبارزه در برابر یکدیگر امتناع می‌کنند و ولدمورت برای کشتن هری از چوب دستی دیگری استفاده می‌کند.

دنیای هری پاتر مملو از رازهایی بوده که کشف آن‌ها همیشه سبب تعجب و البته علاقه بیشتر ما به این دنیای زیبا شده است. اما به باور ما شباهت های هری پاتر و ولدمورت از جمله مهم‌ترین و جالب‌ترین اسرار این فرنچایز محبوب هستند. کدام شباهت میان این دو بیشتر نظر شما را جلب کرد؟ در انتظار نظرات و خاطرات شما از سری جذاب هری پاتر هستیم.

5 2 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا