سریال تلویزیونی هیلو - Halo TV series

چه تفاوت‌هایی میان سریال تلویزیونی هیلو و سری بازی هیلو وجود دارد؟

یک نام و دو داستان؛ خط زمانی سیلور تا چه میزان متفاوت است؟

سریال تلویزیونی هیلو بار دیگر پلی برای نزدیکی هرچه بیشتر دنیای بازی‌های ویدیویی و سریال بنا کرد، اما این دو دنیای عظیم همیشه به یک شکل پیش نرفته و تفاوت‌هایی دارند. ما نیز قصد داریم در این مطلب نگاهی عمیق به تفاوت‌های سری بازی هیلو با سریال تلویزیونی هیلو داشته باشیم.

اگر به تجربه سری بازی هیلو و البته تماشای سریال هیلو نشسته باشید، متوجه تفاوت‌های بسیار زیادی میان این دو می‌شوید. بله، این دو از یک منبع نشات گرفته و کاربران سریال تلویزیونی هیلو همان ابتدا با شنیدن صدای درست و به جای شارژ دوباره زره مستر چیف (Master Chief) رضایت خود را از این سریال تلویزونی اعلام کردند. اما، این دو که یک نام را یدک می‌کشند، تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند.

البته این اتفاقات از لحظه‌ای که ما متوجه شدیم سریال تلویزونی هیلو در خط زمانی متفاوت با سری بازی و کتاب‌های کمیک هیلو که با نام خط زمانی سیلور (Silver Timeline) شناخته می‌شود رخ می‌دهد، قابل پیشبینی بود. حال قصد داریم در این مطلب تمامی تفاوت‌های میان سری بازی هیلو و سریال تلویزیونی هیلو را بررسی کرده و توضیحاتی را درباره آن‌ها ارائه دهیم.

ما در این مطلب ابتدا نگاهی به تفاوت‌های کلی و سپس نگاهی به تفاوت‌های موجود در هر قسمت از سریال با دنیای سری بازی و کتاب‌های کمیک هیلو خواهیم داشت.

تفاوت‌های فضای کلی بازی و سریال تلویزیونی هیلو

سریال تلویزونی هیلو در سال ۲۵۵۲، پیش از یافتن اولین حلقه هیلو توسط انسان‌ها رخ می‌دهد. این تاریخ، سریال تلویزیونی هیلو را به نحوی با اتفاقات رخ داده در بخش‌های آخر کتاب کمیک Halo: The Fall of Reach نوشته شده توسط اریک نایلوند (Eric Nylund) همسو می‌کند.

انسان‌ها طی سال ۲۵۵۲، با گروه موتلفه تشکیل شده از چندین نژاد متفاوت آدم‌های فضایی با نام کاوننت (The Covenant) در جنگ هستند. انسان‌ها به سرعت در این جنگ در حال شکست خوردن هستند. سیاره ریچ (Reach) که یکی از مهم‌ترین سیاره‌های نظامی انسان‌ها و البته محل حضور اسپارتان‌ها است به سرعت در حال سقوط است.

همانطور که می‌دانید در دنیای هیلو، اسپارتان‌ها به ابرسربازهایی که حال نیروی اصلی انسان‌ها در برابر کاوننت هستند گفته می‌شود. ما در این سریال تلویزیونی شاهد حضور بسیاری از شخصیت‌های اصلی دنیای هیلو یعنی دکتر کاترین هالزی (Dr. Catherine Halsey)، کاپیتان کیز (Captain Keyes)، کورتانا (Cortana) و صد البته مستر چیف هستیم، با این حال، رویدادهایی که پیش‌تر در بازی‌ها و کتاب‌های کمیک هیلو با آن‌ها آشنا شدیم در سریال تلویزیونی هیلو رخ نمی‌دهند! در همین راستا، تفاوت‌های بسیاری میان داستان تعریف شده در کتاب کمیک Halo: The Fall of Reach و دنیای سری بازی هیلو با سریال تلویزیونی هیلو وجود دارد!

فصل اول، قسمت اول سریال تلویزیونی هیلو: Contact

سازمان UNSC در سریال شیطانی‌تر از UNSC در سری بازی هیلو است!

سازمان UNSC همیشه مانند شخصیتی خاکستری بوده و همیشه تصمیم گیری درباره آن‌ها دشوار است! در دنیای هیلو که پیش‌تر می‌شناختیم، بخش اطلاعات سازمان UNSC که به نام ONI شناخته می‌شود، وظیفه پیش‌برد عملیات پشت پرده UNSC از جمله جذب کودکان برای برنامه اسپارتان-۲ را بر عهده داشته است. اسپارتان‌ها در حقیقت برای رویارویی با شورشیان Outer Colonies طراحی شده بودند و حال تبدیل به نیروهای اصلی رویارویی با کاوننت شده‌اند. همه این‌ها به کنار، سازمان UNSC بسیار شیطانی‌تر از آن چیزی که ما می‌شناختیم در سریال هیلو ظاهر شده است.

طبق شواهد، دکتر هالزی در سریال تلویزیونی هیلو حافظه تمام اسپارتان‌ها را پاک کرده و از همین رو اسپارتان‌ها تبدیل به موجوداتی بی رحم یا به عبارت دیگر تبدیل به ماشین‌های کشتار جمعی شده‌اند که به هیچ عنوان فکر نمی‌کنند! همچنین سازمان UNSC هیچگونه مشکلی در به قتل رساندن زنی جوان نداشته که در ادامه از بی اثر بودن آن آگاه می‌شویم! در حقیقت مستر چیف و یاران او مزدورانی فارغ از هرگونه انسانیت هستند و همین موضوع تفکر دوباره مستر چیف درباره اهداف UNSC را برای ما منطقی جلوه می‌دهد.

تیم Silver در حقیقت همان تیم Blue با اعضای متفاوت است!

تیم Silver تیمی تازه تاسیس متشکل از واناک-۱۳۴ (Vannak-134)، ریز-۰۲۸ (Riz-028)، کای-۱۲۵ (Kai-125) و البته سر دسته آن‌ها جان-۱۱۷ (John-117) است. ما در خط داستانی اصلی شاهد حضور سه شخصیت Kai، Riz و Vannak نبودیم و به طور کلی تیم Silver شبیه به نمونه بسیار بد تیم Blue است. شخصیت واناک به شدت شبیه به فرد (Fred) بوده شخصیت کای ما را به یاد شخصیت تیرانداز تیم یعنی لیندا (Linda) می‌اندازد. شخصیت کلی (Kelly) در داستان اصلی همیشه پیستول به دست دارد و در تیم سیلور چه کسی بیشتر از این سلاح استفاده می‌کند؟ اگر نام شخصیت ریز را به زبان آوردید، کاملا درست حدس زدید!

البته شباهت‌های این سه شخصیت با شخصیت‌های تیم Blue تنها به سلاح‌های آن‌ها ختم نشده و ما تمام مدت شاهد حمایت همه جانبه آن‌ها از مستر چیف بودیم. ما در خط داستانی اصلی بازی با جمله معروف فرد روبه رو شدیم. فرد باور دارد تفاوتی ندارد چه کسی به دنبال مستر چیف برود، آن‌ها دوست نیستند. به طور کلی بسیاری از صحنه‌های قسمت اول سریال تلویزیونی هیلو ما را به یاد بازی Halo 5: Guardians می‌اندازند. همین موضوع سبب می‌شود ما فکر کنیم چه نیازی به معرفی تیمی تنها با نام‌های جدید بود، زمانی که تیم Blue حضور داشته و همه ما با آن‌ها آشنا هستیم! البته ناگفته نماند که ممکن است ما در آینده دلیل این موضوع را متوجه شویم.

شخصیت کووان ها (Kwan Ha) شخصیتی کاملا جدید است

شخصیت کووان ها با بازیگری یرین ها (Yerin Ha) در همان ابتدای سریال تلویزیونی هیلو معرفی شد و به نظر نقشی مهم در تمام سریال ایفا خواهد کرد. کووان ها البته شخصیتی کاملا جدید بوده که ما هرگز شاهد حضور او در خط داستانی اصلی نبوده‌ایم و به نظر او الهام گرفته از هیچ یک از شخصیت‌های داستان اصلی نیست. پدر او جین ها (Jin Ha) با بازیگری جئونگ-هووان کونگ (Jeong-Hwan Kong) نیز از همین قائده پیروی کرده و او نیز شخصیتی کاملا جدید در دنیای هیلو است.

مستر چیف سازه‌ای متعلق به فوررانرها را در مادریگال پیدا می‌کند

در اولین قسمت سریال تلویزیونی هیلو، ما شاهد تعامل مستر چیف با سازه‌ای باقی مانده از فوررانرها (Forerunners) در سیاره مادریگال (Madrigal) هستیم. این سازه در حقیقت انسان‌ها را به سمت حلقه‌های هیلو هدایت می‌کند. در داستان اصلی هیلو نیز ما شاهد چنین سازه‌ای هستیم که البته در سیاره مادریگال دیده نمی‌شود. در کتاب کمیک Halo: The Fall of Reach، مستر چیف سازه را در سیاره سیگما اکتانوس ۴ (Sigma Octanus IV) در جولای سال ۲۵۵۲ پیدا کرده که در حقیقت چند ماه پیش از سقوط سیاره ریچ و آغاز اتفاقات بازی Halo: Combat Evolved رخ می‌دهد.

در خط داستانی اصلی، سیاره مادریگال تنها سیاره‌ای است که به طور گذرا به آن اشاره شده و این سیاره در حدود ۲۵ سال پیش از یافتن سازه فوررانرها توسط مستر چیف، مورد حمله کاوننت قرار گرفته و سقوط می‌کند. اکثر بازماندگان سقوط مادریگال به سیارک نزدیک به این سیاره یعنی رابل (The Rubble) نقل مکان می‌کنند. لازم به ذکر است که ما شاهد این سیارک در سریال تلویزیونی هیلو نیز هستیم.

الیت حاضر در قسمت اول قطعا آربیتر نیست!

زمانی که مستر چیف در حال تعامل با سازه فوررانرها است، ما سرباز الیت (Elite) کاوننت را در تاریکی می‌بینیم. شاید زره او شباهت بسیاری با زره شخصیت آربیتر از بازی‌های ویدیویی هیلو داشته باشد، ولی او آربیتر نیست. زرهی که تن این الیت است، در خط داستانی اصلی هیلو مخصوص شخصیت آربیتر است، با این حال اینگونه به نظر می‌رسد که زره آربیتر در سریال تلویزیونی هیلو تنها برای آربیتر نبوده و الیت‌های بیشتری این زره را به تن دارند.

در سوی دیگر، آربیتر لقبی است که به طور افتخاری توسط یک الیت نگه داشته می‌شود. تل وادام (Thel Vadam)، آربیتری که ما در دنیای بازی‌های ویدیویی می‌شناختیم، پس از انفجار اولین حلقه هیلو تبدیل به آربیتر می‌شود. در بازی Halo Wars، ما متوجه می‌شویم که آربیتر پیش از تل وادام، ریپا مورامی (Ripa Moramee) نام داشته که طی سال ۲۵۳۱ می‌میرد و ما هرگز در دنیای هیلو با آربیتری دیگر میان سال‌های ۲۵۳۱ و ۲۵۵۲ روبه رو نشدیم!

در قسمت‌های بعدی اینگونه به نظر می‌رسد که شخصیت دیده شده اصلا آربیتر نبوده و صرفا الیت‌های بیشتری این زره را به تن دارند یا اینکه خط زمانی سیلور بیش از یک آربیتر دارد! ممکن است سازندگان سریال تصمیم گرفته‌اند آربیتر را از حالت سنتی خود خارج کرده و آن را تبدیل به نیروهایی ویژه مانند گارد افتخار (Honor Guards) در خط داستانی اصلی تبدیل کنند. بدون شک در آینده با واقعیت این شخصیت بیشتر آشنا می‌شویم.

انسانی با نام ماکی همراه کاوننت است!

ما در سریال تلویزیونی هیلو، شاهد صحبت کردن پیامبر رحم (Prophet of Mercy) با انسانی به نام ماکی (Makee) هستیم که به نظر نقشی مهم در دربار کاوننت دارد! طی مکالمه این دو، ما متوجه می‌شویم که ماکی قدرت تعامل با سازه‌های فوررانرها را داشته و همچنین از مکان آن‌ها مطلع است. بدون شک چنین اطلاعاتی او را تبدیل به مهره‌ای فوق العاده ارزشمند برای کاوننت می‌کند. با این حال در خط داستانی اصلی انسان‌ها هرگز عضوی از کاوننت نبوده‌اند. بدون شک در آینده از دلیل حضور ماکی در میان کاوننت مطلع می‌شویم.

نقش میراندا کیز به طور کلی متفاوت است

سریال تلویزیونی هیلو، میراندا کیز (Miranda Keyes) را در نقش یک دانشمند نظامی در سیاره ریچ نشان می‌دهد. این نقش او به این معنی است که او به طور مداوم با مادر خود یعنی دکتر هالزی در ارتباط است. در خط داستانی اصلی، میراندا به ندرت با مادر خود در ارتباط بوده و طی ارتباط بیشتر با پدر خود یعنی جیکوب کیز (Jacob Keyes) به سرعت جای خود را در UNSC پیدا کرده و طی سال ۲۵۵۲ او فرمانده سفینه خود در In Amber Clad است.

مستر چیف خیلی زود متواری می‌شود

خروج مستر چیف از UNSC ما را به یاد بازی Halo 5: Guardians می‌اندازد. در این بازی، تیم Blue بدون هیچ چشم داشتی از مستر چیف پیروی می‌کنند و تیم سیلور در سریال تلویزیونی هیلو چنین رکنی دارند. همچنین، دکتر هالزی باور دارد که متواری شدن مستر چیف دلیلی خوب داشته و نباید او را دست کم گرفت، با این حال دلایل متواری شدن مستر چیف در سریال تلویزیونی بسیار متفاوت هستند.

در بازی Halo 5: Guardians‌ دلیل متواری شدن مستر چیف و قطع ارتباط با UNSC، یافتن کورتانا، همراه همیشگی اوست. در سریال تلویزیونی، مستر چیف به دلیل شک کردن به اهداف UNSC و البته تماشای هاله‌های دریافتی از سازه اسرار آمیز فوررانرها از آن‌ها دور می‌شود.

مستر چیف زره میولنیر ۶ به تن دارد

مستر چیف در این قسمت توضیح داده که او زره میولنیر ۶ به تن داشته و گلوله‌ها حتی قدرت خم کردن آن را هم ندارند. در خط داستانی اصلی، زره میولنیر ۶ پس از سقوط ریچ معرفی می‌شود! پیش از سقوط ریچ، اسپارتان‌ها زره میولنیر ۵ به تن دارند که مقداری با میولنیر ۶ متفاوت است. البته تا حدی استفاده از زره میولنیر ۶ منطقی بود چون بسیاری از طرفداران مستر چیف را با این زره که در بازی‌های هیلو ۲، هیلو ۳ و هیلو اینفینیت به تن دارد می‌شناسند.

مستر چیف صورت خود را نشان می‌دهد

در این قسمت آن چیزی که انتظار داشتیم در آینده ببینیم رخ داد و آن نمایان شدن صورت مستر چیف بود. البته ما همه پیش‌تر صورت پابلو شرایبر (Pablo Schreiber) را دیده بودیم، با این حال می‌توان روی این موضوع بحث کرد که آیا جزئیات صورت مستر چیف سریال تلویزیونی هیلو با صورت مستر چیف بازی‌های ویدیویی هیلو یکسان است یا خیر! گرچه ما هرگز صورت مستر چیف را در بازی‌های ویدیویی هیلو ندیده‌ایم، طرفداران صورت جان-۱۱۷ را بارها در کتاب‌های کمیک مثل Fall of Reach و Collateral Damage دیده‌اند. جزئیات صورت او به طور کامل در کتاب‌های کمیک تعریف شده است. لازم به ذکر است که او هرگز قول نداده که ماسک خود را برندارد، پس طرفداران نباید مشکلی با موضوع برداشته شدن ماسک داشته باشند. البته، در خط داستانی اصلی، مستر چیف مردی با موهای قهوه‌ای مایل به قرمز و چشم‌های آبی تعریف شده، ولی پابلو شرایبر مو و چشم مشکی دارد!

فصل اول، قسمت دوم سریال تلویزیونی هیلو: Unbound

مستر چیف به سیارک رابل می‌رود

مستر چیف که قصد دارد بیش از پیش سازه فوررانرها را بشناسد، به همراه کووان ها به سیارک رابل سفر می‌کند. مستر چیف هرگز در خط داستانی اصلی به این سیارک سفر نکرده، با این حال ما نام این سیارک را شنیده‌ایم. در حقیقت کتاب کمیک Halo: The Cole Protocol در سیارک رابل رخ می‌دهد. همانطور که در سریال نیز مشاهده شد، سیارک رابل در حقیقت ترکیبی از چندین سیارک متفاوت است. افرادی که در این سیارک زندگی می‌کنند، عموما بازماندگان مادریگال هستند که تلاش دارند به دور از هیاهو زندگی کرده و با سازمان UNSC در ارتباط نباشند.

یکی از روش‌های درآمد آن‌ها، تجارت با دزدان کیگ یار (Kig-Yar) است. سیارک رابل در حقیقت طی سال ۲۵۳۵ پس حمله کاوننت منفجر می‌شود. تل وادام که ما عموما او را با نام آربیتر می‌شناسیم، یکی از ارکان مهم حمله به این سیارک است.

سورن-۰۶۶ زنده بوده و به سوی رابل فرار می‌کند

در سیارک رابل، مستر چیف با سورن-۰۶۶ (Soren-066) روبه رو می‌شود. سورن-۰۶۶ که در حقیقت یکی از یاران مستر چیف بوده، پس از رویارویی با برخی مشکلات ناشی از برنامه اسپارتان ۲، تلاش می‌کند از این برنامه خارج شود. او به سلامت به سوی رابل، سیارکی که همسر و فرزند او حضور دارند راهی شد. در سریال تلویزیونی هیلو، او هنوز زره میولنیر به تن دارد. در خط داستانی اصلی، سورن-۰۶۶ شخصیتی نه چندان پررنگ بوده که در کتاب Halo: Evolutions حضور دارد. پیش‌تر اشاره شد که بدن سورن-۰۶۶ به شدت از حالت طبیعی خود خارج شده که او را تبدیل به شخصی نامناسب برای قرارگیری در قامت اسپارتان‌ها می‌کند. سورن-۰۶۶ در زمان فرار از برنامه اسپارتان ۲ و خروج از سیاره ریچ مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد. جسد سورن-۰۶۶ هرگز پیدا نشد و در حقیقت او «گم شده در عملیات» محسوب می‌شود.

احساسات اسپارتان‌ها سرکوب شده‌اند

طی مکالمات میان سورن-۰۶۶ و جان-۱۱۷، ما متوجه می‌شویم که احساسات اسپارتان‌ها با استفاده از جسمی گلوله مانند که در بخش پایینی ستون فقرات آن‌ها جای گرفته به شدت سرکوب شده‌اند. علاوه بر آن، این جسم باعث نابارور شدن اسپارتان‌ها می‌شود که البته به گفته سورن، همه چیز پس از خارج کردن جسم گلوله مانند به حالت عادی برگشته و سبب پدر شدن سورن شده است. ما در قسمت‌های بعدی متوجه می‌شویم که این جسم گلوله مانند به راحتی قابل استخراج است و در حقیقت زیر لایه‌ای بسیار نازک از پوست اسپارتان‌ها قرار دارد.

در خط داستانی اصلی و در کتاب Halo: The Fall of Rach، ما متوجه می‌شویم که تغییرات صورت گرفته در بدن اسپارتان‌ها به محض آغاز بلوغ افراد حاضر در برنامه شروع می‌شود. از جمله نیازمندی‌های آغاز برنامه اسپارتان ۲ در کتاب کمیک، گلوله‌ای تیتانیومی است که در تیروئید افراد کار گذاشته می‌شود! این گلوله حاوی هرمون‌های رشد انسان بوده که سبب رشد سریع عضلات و اسکلت افراد می‌شود که البته باعث تضعیف قوای جنسی آن‌ها شده، با این حال اشاره‌ای به تضعیف احساسات ندارد. در خط داستانی اصلی، رفتار ماشین وار اسپارتان‌ها بیشتر ناشی از تمرینات بسیار سخت است!

رث یک انسان است

سورن-۰۶۶ پس از ملاقات مستر چیف او را نزد رث (Reth) که زمانی در اسارت کاوننت بوده و درون سفینه آن‌ها را دیده، می‌برد. احتمال دارد که رث اطلاعات بیشتری نسبت مستر چیف و سورن از سازه فوررانرها داشته باشد. در خط داستانی اصلی، هیچ انسانی با نام رث دیده نمی‌شود. البته در کتاب Halo: The Cole Protocol یکی از کیگ یارها که با نام شغال (Jackal) نیز شناخته می‌شوند رث نام داشته و در رابل زندگی می‌کند. ناگفته نماند که رث در خط داستانی اصلی نقش بسیار مهمی در انفجار سیارک رابل دارد.

مستر چیف با لقب «تقدیس شده» صدا زده می‌شود!

در سریال تلویزیونی هیلو، رث مستر چیف را Blessed One یا تقدیس شده، کسی که می‌تواند با اجسام مربوط به فوررانرها تعامل داشته باشد خطاب می‌کند. اینگونه به نظر می‌رسد که مهارت مستر چیف بسیار خاص است چون نه رث و نه سورن قدرت تعامل با اجسام مربوط به فوررانرها را ندارند. البته ماکی نیز قدرت تعامل با این اجسام را دارد.

در بازی‌های ویدیویی هیلو نیز مستر چیف قدرت تعامل با سازه‌های فوررانرها را دارد. در خط داستانی اصلی به این افراد Reclaimer یا بازپس گیرنده گفته می‌شود و از جمله بازپس گیرنده‌های اصلی به غیر از مستر چیف می‌توان به گروهبان جانسون (Sgt. Johnson)، دکتر اندرس (Dr. Anders)، میراندا کیز و دکتر هالزی اشاره کرد.

فصل اول، قسمت سوم سریال تلویزیونی هیلو: Emergence

اوبان در سلطه انسان‌ها است

فلش بکی که در ابتدای قسمت سوم سریال تلویزیونی هیلو با حضور ماکی جوان مشاهده می‌کنیم، در سیاره اوبان (Oban) رخ می‌دهد و همین موضوع به ما می‌فهماند که این سیاره در ابتدای قرن بیست و ششم در اختیار انسان‌ها بوده است. در خط داستانی اصلی نیز ما شاهد سیاره‌ای با نام اوبان هستیم با این حال این سیاره اولین مرتبه طی جنگ میان انسان‌ها و کاوننت کشف می‌شود.

ساختار کورتانا بسیار متفاوت است

پیش زمینه کورتانا در سریال تلویزیونی هیلو بسیار متفاوت‌تر از آن چیزی است که در سری بازی هیلو شاهدش بودیم، با این حال  این شخصیت از بسیاری جهات با کورتانای درون بازی‌های ویدیویی یکسان است. در سریال تلویزیونی، کورتانا تنها به هدف یاری رساندن به یک اسپارتان ساخته شده است. او با استفاده از تنها یک کلون ساخته شده، با این حال قدرت درکی به شدت بالا داشته و به شدت بالغ است. دکتر هالزی او را به طور مستقیم در اختیار مستر چیف قرار داده و کورتانا را به طور مستقیم در مغز او جای می‌دهد. در خط داستانی اصلی، کورتانا از لحاظ زمانی، پیش از زمانی که در سریال ساخته شده به وجود می‌آید! از سوی دیگر، کورتانا از چندین کلون تشکیل شده که از بدن‌های ناقص استخراج شده‌اند. مغز این افراد به طور کامل، تا زمان شکل گیری کامل کورتانا فریز شده بودند.

در خط داستانی اصلی، او در ابتدا پشتیبان دکتر هالزی است، با این حال زمانی که متوجه می‌شود برای کمک به اسپارتان‌ها حیاتی است، جان-۱۱۷ را انتخاب می‌کند. کورتانا باور دارد مستر چیف در کنار قوی بودن، سریع بودن و شجاع بودن، یک چیز در خود دارد که او را متمایز می‌سازد و آن «شانس» است. در خط داستانی اصلی، کورتانا درون یک چیپ جای گرفته که نه تنها قدرت جای گیری در سپر میولنیر، بلکه قدرت جای گیری در سفینه‌ها مانند Pillar of Autumn و در آینده Infinity را دارد. کورتانا و مستر چیف به سرعت با یکدیگر اخت گرفتند و کورتانا همچنین نقشی مهم در رمزگشایی سازه یافت شده فوررانرها در سیاره سیگما اوکتانوس ۴ داشت.

فارغ از این پیش زمینه کاملا متفاوت، کورتانا یکی از وفادارترین شخصیت‌های کل سریال است. شخصیت کورتانا برگرفته از جن تیلور (Jen Taylor) بوده و همین موضوع او را تبدیل به تنها شخصیت سریال کرده که بازیگر آن با بازیگر سری بازی ویدیویی یکسان است. اولین گفته کورتانا جمله «زمانی که بازی تمام می‌شود، شاه و سرباز در یک جعبه قرار می‌گیرند» است و ما همین جمله را در کتاب‌های کمیک نیز خوانده‌ایم. این جمله در ارتباط با جمله قدیمی ایتالیایی است که مادر دکتر هالزی در زمان بچگی او استفاده می‌کرده است.

مستر چیف گلوله‌ای که احساسات او را سرکوب می‌کنند از بدن خود خارج می‌کند

در این قسمت، مستر چیف تصمیم می‌گیرد گلوله‌ای که احساسات او را سرکوب کرده از بخش پایینی ستون فقرات خود خارج کند. این عمل باعث شده او احساسی متفاوت داشته و دنیا را به شکلی نو تجربه کند. رفتار و اخلاقیات او در لحظه تغییر یافته و او را به وضوح از دیگر اسپارتان‌ها جدا می‌سازد. اما مستر چیفی که ما در دنیای بازی‌های ویدیویی می‌شناسیم، هرگز تغییرات صورت گرفته در بدن خود را تعمیر نکرده یا تغییر نمی‌دهد. البته اینگونه به نظر می‌رسد که در سری بازی هیلو ایجاد تغییرات تنها در صورت کشته شدن یا صدمات بسیار جدی قابل تعمیر یا تغییر هستند.

مستر چیف به سیاره اریدانوس ۲ باز می‌گردد

در پایان قسمت سوم سریال تلویزیونی هیلو، مستر چیف به محل تولد خود یعنی اریدانوس ۲ (Eridanus II) باز می‌گردد. صحنه‌هایی که به او الهام می‌شوند، او را به این باور می‌رسانند که سازه به جا مانده دیگری از فوررانرها در این سیاره وجود دارد. طبق اطلاعات ثبت شده سازمان UNSC اریدانوس ۲ تنها شامل چند ستلر (Settler = سازه‌هایی برای حفاظت از یک مکان در دنیای هیلو) می‌شود. آن‌ها همچنین باور دارند که این سیاره چند سال پیش درگیر ویروسی شده که تمام افراد آن، از جمله پدر و مادر مستر چیف را به قتل رسانده است.

در خط داستانی اصلی نیز، مستر چیف در سیاره اریدانوس ۲ رشد یافته است. با این حال در خط داستانی اصلی این سیاره مملو از مردم بوده و چندین شهر را در خود جای داده و مستر چیف اهل شهر الیزیوم سیتی (Elysium City) است. سیاره اریدانوس ۲ بخش مهمی از شورشیان را تشکیل داده و در تقابل مستقیم با سازمان UNSC است. مستر چیف در خط داستانی اصلی هرگز به سیاره اریدانوس ۲ بر نگشته، ولی در اولین عملیات خود برای سرنگونی رهبر شورشیان به سیستم اریدانوس سکوندوس (Eridanus Secundus System) سفر می‌کند. پس از آن سیاره اریدانوس ۲ توسط کاوننت از بین می‌رود.

فصل اول، قسمت چهارم سریال تلویزیونی هیلو: Homecoming

مستر چیف به محل تولد خود باز می‌گردد

نام این قسمت از سریال (Homecoming = بازگشت به خانه) گویای همه چیز است. خانه برای مستر چیف همان سیاره اریدانوس ۲ است. اریدانوس ۲ همان سیاره‌ای است که مستر چیف تا شش سالگی در آنجا زندگی کرد و پس از برای برنامه اسپارتان ۲ انتخاب شد. البته اریدانوس ۲ که ما در سریال تماشا می‌کنیم، به طور کلی با اریدانوس ۲ خط داستانی اصلی تفاوت دارد. این سیاره در سریال تلویزیون تنها دارای چند ستلر بوده و پس از آن والدین مستر چیف آن را اداره کرده‌اند. آن‌ها در این سیاره به کارهای علمی و رشد گیاهان مشغول بوده و مستر چیف در آن بازه، با یکی از سازه‌های فوررانرها تعامل می‌کند.

در خط داستانی اصلی، سیاره اریدانوس ۲ مدتی کوتاه در کتاب کمیک Halo: The Fall of Reach مشاهده می‌شود که تحت نظر انسان‌ها و متشکل از چندین شهر بزرگ و البته مدرن است. همانطور که پیش‌تر گفته شد، مستر چیف در یکی از این شهرها به نام الیزیوم سیتی رشد یافته است. ما چیز زیادی درباره والدین او دریافت نمی‌کنیم و بالطبع شناخت آن‌ها تقریبا غیر ممکن است. البته بازی که دکتر هالزی با سکه انجام می‌دهد، به طور مستقیم برگرفته از کتاب Halo: The Fall of Reach است و «شانس» مستر چیف که بارها در سریال به آن اشاره شده، ابتدا در این بازی رخ نمایی می‌کند.

سپر میولنیر بسیار شبیه به HoloLens شرکت مایکروسافت عمل می‌کند!

کورتانا در سریال تلویزیونی هیلو می‌تواند واقعیت‌های افزوده را روی صفحه ماسک مستر چیف ظاهر کند و ما در دنیای واقعی نیز می‌توانید این کار را به لطف HoloLens شرکت مایکروسافت انجام دهیم، با این حال ما هرگز شاهد چنین چیزی در بازی‌های هیلو نبوده‌ایم. البته، مستر چیف می‌توانست در بازی هیلو اینفینیت برخی خاطرات دیجیتالی را ببیند.

الی نام سگ مستر چیف است

نام سگ دوران بچگی مستر چیف الی (Ellie) بوده است. چنین چیزی بسیار تعجب برانگیز است چون در خط داستانی اصلی، الی در حقیقت دوست دوران بچگی اوست! ما شاهد حضور الی در یکی از تریلرهای بازی هیلو ۳ با نام Halo 3: Starry Night هستیم که جان به همراه الی به آسمان خیره شده‌اند.

تفنگ نیدلر با نامی دیگر توسط کاوننت شناخه می‌شود

کای-۱۲۵ متوجه می‌شود که اسلحه معروف کاوننت که ما آن را با نام نیدلر (Needler) می‌شناسیم، در زبان محلی کاوننت یعنی سانگیلی (Sangheili) با نام کخپوس (Qkhep’os) شناخته می‌شود! از آنجایی که اکثریت دیالوگ‌های کاوننت در سری بازی هیلو به انگلیسی ترجمه شده‌اند، ما تقریبا به طور کامل با زبان سانگیلی غریبه هستیم. در خط داستانی اصلی هیلو، تنها کلماتی که بیش از بقیه شنیده شده‌اند، نام گونه‌های مختلف کاوننت یعنی سانگیلی، سانشیوم (San’Shyuum)، اونگوی (Unngoy) و برخی دیگر هستند. ما پیش از این هرگز با نام سلاح‌های آن‌ها برخورده نداشته‌ایم. ناگفته نماند که کای همچنین اشاره داشت که عبارت کخپوس می‌تواند به معنی «لعنتی، لطفا مرا نکش» نیز باشد.

سورن از یک هفت تیر بسیار قوی استفاده می‌کند

در سریال تلویزیونی هیلو، سورن-۰۶۶ یک هفت تیر (Revolver) بزرگ در دست دارد. در فرنچایزهای مختلف، ما این نوع اسلحه را معمولا با نام Hand Cannon، همان چیزی که هرگز در دنیای هیلو وجود نداشته می‌شناسیم. چنین چیزی هرگز در سری بازی هیلو یا کتاب‌های کمیک آن وجود نداشته است. البته ناگفته نماند که این سلاح می‌تواند اشاره‌ای به سری بازی Destiny، سری بازی محبوب توسعه یافته توسط استودیو بانجی (Bungie) پس از سری بازی هیلو باشد. اگر به تجربه بازی Destiny پرداخته باشید، می‌دانید که سلاح هفت تیر، سلاح اصلی شخصیت کاید-۶ (Cayde-6) یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های این بازی است.

فصل اول، قسمت پنجم سریال تلویزیونی هیلو: Reckoning

مستر چیف و کیز گذشته‌ای قابل توجه با یکدیگر دارند!

طی قسمت پنجم سریال، ما متوجه می‌شویم که مستر چیف و کاپیتان کیز گذشته بلند بالایی با یکدیگر دارند. زمانی که مستر چیف درباره نگرانی‌های خود صحبت کرده و دکتر هالزی نیز یکی از نگرانی‌های اوست، کیز اشاره دارد که او و مستر چیف سال‌های بسیاری در کنار یکدیگر به مبارزه پرداخته‌اند. چیف همچنین کیز را کاپیتان خطاب کرده که یعنی مستر چیف حداقل برای مدت زمانی محدود تحت نظر او فعالیت داشته است. کاپیتان کیز همچنین در زمان بررسی وضعیت جان-۱۱۷ در اریدانوس ۲ همراه دکتر هالزی بوده است.

در خط داستانی اصلی، مستر چیف و کاپیتان کیز تنها چند مرتبه و در مدت‌ زمان‌های بسیار کوتاه یکیدیگر را ملاقات کرده و به طور مستقیم با یکدیگر صحبت می‌کنند. البته کیز در زمان بررسی وضعیت جان-۱۱۷ همراه دکتر هالزی بوده است. در آینده، مستر چیف و کاپیتان، هر دو در نبرد سیگما اکتانوس ۴ حضور داشته‌اند، ولی هرگز در کنار یکدیگر نجنگیده و یکدیگر را ملاقات نکرده‌اند. در ادامه، مسیر این دو شخص تلاقی کرده و برای عملیاتی گروهی در سیاره ریچ که توسط حمله کاوننت نیمه کار می‌ماند آماده می‌شوند. آن‌ها در زمان سقوط سیاره ریچ در کنار یکدیگر بوده و با استفاده از سفینه Pillar of Autumn از این سیاره فرار کرده و پس از آن اولین حلقه هیلو را کشف می‌کنند.

مستر چیف تلاش دارد به دکتر هالزی حمله کند!

ادامه دادن به مخفی نگه داشتن راز ربودن کودکان برای استفاده در برنامه اسپارتان ۲، زمانی گریبان دکتر هالزی را می‌گیرد که جان با سازه تازه یافت شده در اریدانوس ۲ تعامل کرده و خاطرات بیشتری برای او تداعی می‌شوند. زمانی که مستر چیف متوجه می‌شود دکتر هالزی او را در کودکی ربوده، تغییرات عجیبی در مستر چیف ایجاد شده و تلاش می‌کند به دکتر هالزی حمله ور شود. حمله او توسط کورتانا به طور کامل خنثی شده و کورتانا زره و بدن او را به عبارتی غیر فعال می‌کند.

در خط داستانی اصلی، ربودن کودکان برای برنامه اسپارتان ۲ بر هیچکس پوشیده نبوده و راز نیست. اسپارتان‌ها از تاریخچه خود آگاه هستند، با این حال به دلیل شستشوی مغزی، درگیری‌ها و تمرینات، اهمیت چندانی به این موضوع نمی‌دهند و به عبارتی به سازمان UNSC و دکتر هالزی وفادار هستند. البته در این میان برخی استثناءها نیز وجود دارد، با این حال اکثر اسپارتان‌ها دکتر هالزی را به نحوی مادر خود دانسته و حاضرند هر کاری برای او انجام دهند. در خط داستانی اصلی، کورتانا قدرت هدایت مستقیم بدن مستر چیف را در اختیار ندارد، البته نباید از این نکته غافل شد که در خط داستانی اصلی او اصلا به طور دائم در مغز مستر چیف جای نگرفته و در سپر میولنیر است.

کیگ یارها از شمشیر انرژی استفاده می‌کنند!

در مبارزه بسیار حماسی قسمت پنجم سریال تلویزیونی هیلو، ما بالاخره شاهد حضور گرانت‌ها (Grunt)، کیگ یارها که توسط انسان با نام شغال شناخته شده و حتی یک بروت (Brute) هستیم. در این بخش از سریال کیگ یارها نه تنها از سپر انرژی معروف خود استفاده می‌کنند، بلکه شمشیر انرژی (Energy Sword) نیز در دست دارند! در خط داستانی اصلی تنها سربازهای الیت کاوننت و البته برخی از انسان‌ها از جمله مستر چیف از این سلاح استفاده می‌کنند. کیگ یارها در دو کتاب کمیک Halo: Helljumper و Halo: Lone Wolf از شمشیری شبیه به شمشیر انرژی با نام Energy Cutlass استفاده می‌کنند که از لحاظ ظاهری تفاوتی عمده با شمشیر انرژی دارد و ما انتظار تماشای استفاده کیگ یار از شمشیر انرژی را در سریال تلویزیونی هیلو نداشتیم.

مستر چیف پیش از موعد با اتریوکس روبه رو می‌شود

بله درست متوجه شده‌اید. بروت قوی هیکلی که با مستر چیف در انتهای قسمت پنجم روبه رو می‌شود بدون شک اتریوکس (Atriox) است. این حقیقت توسط دیوید پیترسون (David Peterson) مخترع زبان کاوننت در سریال تلویزیونی هیلو و البته در جمع بندی منتشر شده در وبسایت Halowaypoint تایید شد. پست منتشر شده در وبسایت Halowaypoint تمام دیالوگ‌های گفته شده در سریال و البته ترجمه آن را منتشر کرده است. در این بخش اتریوکس جمله «حتی ارزش تلاش را ندارد» را زمزمه می‌کند.

رویارویی اتریوکس و مستر چیف بسیار زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کردیم رخ داد. اتریوکس در دنیای بازی‌های ویدیویی اولین مرتبه در بازی Halo Wars 2 و سپس در بازی Halo Infinite حضور داشت. گرچه مستر چیف به طور مستقیم در بازی‌ها با اتریوکس روبه رو نمی‌شود، ولی مستر چیف کتکی مفصل در ابتدای بازی از اتریوکس می‌خورد. زمانی که اتریوکس وارد دنیای Halo Infinite می‌شود، رهبری گروه تبعید شدگان (The Banished) را در اختیار دارد. گروه او در حقیقت جمعی از مزدوران بوده که سال‌ها است از کاوننت جدا شده‌اند. شما می‌توانید تمام اطلاعات مورد نیاز درباره اتریوکس را در کتاب کمیک Halo: Rise of Atriox مطالعه کنید. طبق خط داستانی اصلی، اتریوکس سال‌ها پیش از وقایع سریال تلویزیونی هیلو از کاوننت خارج می‌شود، ولی در سریال اینگونه به نظر رسیده که او هنوز با کاوننت همراه است.

فصل اول، قسمت ششم سریال تلویزیونی هیلو: Solace

کاوننت سیاره‌ای مقدس در اسپرو دارند

در قسمت ششم سریال تلویزیونی هیلو، ماکی اشاره می‌کند که کاوننت سازه تازه کشف شده در اریدانوس ۲ را به مکانی با نام راس خوتسخا (Raas Kkhotskha) در کهکشان اسپرو (Aspero) برده‌اند. ماکی این مکان را مقدس می‌داند. در حال حاضر ما نمی‌دانیم که ماکی حقیقت را بیان کرده یا برای گمراه کردن مستر چیف و سازمان UNSC اطلاعات غلط به آن‌ها داده است.

مکانی با نام راس خوتسخا هرگز در خط داستانی اصلی وجود نداشته، ولی ما نام کهکشان اسپرو را شنیده‌ایم. سیاره هسدورس (Hesduros) نیز در کهکشان اسپرو بوده که تحت اختیار سانگیلی‌ها است. ناگفته نماند که در کتاب Halo: Ghosts of Onyx به رابطه میان یکی از سیاره‌های فوررانرها با کره دایسون اونیکس اشاره می‌شود. (Dyson Sphere = سازه‌های کروی شکل فرضی بسیار عظیم بوده که یک ستاره را در بر گرفته و انرژی خروجی از آن را به دام می‌اندازند.)

دکتر هالزی از سیاره ریچ تبعید می‌شود!

پس از توضیح نحوه شکل گیری برنامه اسپارتان ۲ و ربودن کودکان توسط هالزی، مستر چیف و پارانگوسکی (Parangosky) ترس از رفتن به زندان دارند. برای حل این موضوع، پارانگوسکی با نقشه تبعید دکتر هالزی به بریر مونز (Barrier Moons) پیش می‌آید. با این روش، تا حدی عدالت برای جان برقرار شده، کمیته تصمیم گیری قربانی خود را یافته و هالزی نیز به تحقیقات خود ادامه می‌دهد.

تبعید هالزی می‌تواند او را از اتفاقات سقوط ریچ که باید شاهد آن باشیم نجات دهد چون احتمالا در زمان حمله کاوننت به این سیاره، او در ریچ حضور نداشته باشد. در خط داستانی اصلی، دکتر هالزی حتی پس از حمله و نابودی ریچ نیز بر تحقیق در این سیاره ادامه می‌دهد. در بازی ویدیویی Halo: Reach تیم نوبل (Noble Team) نقشی بسیار اساسی در موفقیت آخرین تحقیق و البته نجات هالزی دارد.

میراندا کیز ریاست برنامه اسپارتان را به دست می‌آورد

پس از تبعید دکتر هالزی، او ریاست و رهبری پروژه بسیار مهم اسپارتان را به میراندا کیز واگذار کرده و سبب همکاری مستر چیف و میراندا برای رمزگشایی از سازه یافت شده در مادریگال می‌شود.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، میراندا کیز در خط داستانی اصلی یک شخصیت کاملا نظامی داشته و اکثریت زمان خود را در سفینه و خارج از سیارات سپری می‌کند. البته که او با اسپارتان‌ها در ارتباط بوده و به طور مستقیم با مستر چیف در دفاع از سیاره زمین و نبرد هیلو دلتا (Halo Delta) و آخرین نبرد در آرک (The Ark = سازه‌ای عظیم خارج از کهکشان راه شیری که با آن می‌توان به طور همزمان تمام حلقه‌های هیلو را فعال کرد.) با او همکاری کرده، ولی هرگز به طور کامل پروژه اسپارتان‌ها را پیش نبرده است.

قدرت تعامل با سازه‌ها کار هر کسی نیست!

به گفته میراندا کیز در این قسمت از سریال تلویزیونی هیلو، ماکی و جان، از نظر خاص بودن دو نفر در میان میلیاردها نفر هستند. البته مدت‌ها است که ما از خاص بودن مستر چیف و قدرت تعامل او با سازه‌های فوررانرها آگاه هستیم، ولی حال تایید شد که تنها مستر چیف و ماکی از این قدرت بهره مند هستند.

در خط داستانی اصلی، قدرت تعامل با سازه‌های فوررانرها مانند سریال این چنین نادر نیست. در حقیقت بسیاری از شخصیت‌های اصلی دنیای هیلو قدرت تعامل با سازه‌ها را داشته و از جمله آن‌ها می‌توان به میراندا کیز، دکتر هالزی، گروهبان جانسون و دکتر اندرس اشاره داشت.

مستر چیف حلقه هیلو را در الهامات خود می‌بیند

در پایان قسمت ششم، مستر چیف بار دیگر با سازه فوررانرها تعامل می‌کند. این مرتبه او نه تنها صحنه‌های کاملا شفاف از گذشته را دیده، بلکه آینده را نیز می‌بیند. او پس از تعامل با سازه، خود و ماکی را در یکی از حلقه‌های هیلو می‌بیند.

در بازی‌های ویدیویی هیلو، انسان‌ها هرگز پیش از اتفاقات بازی Halo: Combat Evolved و یافتن حلقه هیلو ابتدایی، از وجود این حلقه‌ها خبر نداشته‌اند. کورتانا از وجود سازه‌هایی در مختصاتی خاص اطلاع داشت و به وسیله همین اطلاعات سفینه Pillar of Autumn را پس از سقوط ریچ به مختصات حلقه هیلو برد، با این حال او نیز با دیدن حلقه هیلو شگفت زده شد و از وجود چنین سازه عظیمی بی خبر بود.

فصل اول، قسمت هفتم سریال تلویزیونی هیلو: Inheritance

مادریگال ممکن است ساخته فوررانرها باشد!

از آنجایی که شخصیت کووان ها کاملا در دنیای هیلو جدید بوده و شخصیت سورن کاملا با رخ نمایی کوتاهی که در داستان اصلی داشت متفاوت است، قسمت هفتم فصل اول سریال تلویزیونی هیلو، تقریبا هیچ تلاقی با داستان اصلی و بازی‌های ویدیویی هیلو ندارد. با این حال نکته‌ای جالب در این قسمت از سریال نظر ما را جلب کرد. طی صحنه‌هایی که کووان در برابر خود می‌بیند، ما شاهد تعامل یکی از نیاکان او با یک مانیتور (Monitor) هستیم. این اولین حضور مانیتورها در خط زمانی سیلور بوده و بدون شک در آینده بیش از پیش شاهد حضور آن‌ها خواهیم بود.

در خط داستانی اصلی، مانیتورها در حقیقت مسئول خدمات بسیار مهم سازه‌های فوررانرها هستند. اگر چنین چیزی در خط داستانی سیلور نیز وجود داشته باشد، این اتفاق می‌تواند به ما بفهماند که مادریگال نیز یکی از ساز‌ه‌های فوررانرها است. مادریگال می‌تواند سازه‌ای شبیه به ریکوایم (Requiem) یا اونیکس باشد! به نظر رازهای بسیاری پشت پرده مادریگال وجود دارد.

فصل اول، قسمت هشتم سریال تلویزیونی هیلو: Allegiance

مرکز فلیتکام در شهر ریچ سیتی است

در حالی که جان-۱۱۷ و ماکی در حال قدم زدن هستند، ما متوجه می‌شویم شهری که تابدین لحظه بارها شاهدش بودیم ریچ سیتی نام دارد. در خط داستانی اصلی هرگز شهری با چنین نامی در سیاره ریچ وجود نداشت و بیشتر اتفاقات مهم درون یا اطراف شهری با نام نیو الکساندریا (New Alexandria) رخ می‌دادند. در بازی Halo Reach این شهر محل قرار گیری مرکز فلیتکام (Fleetcom HQ) است. این شهر همچنین یکی از نقاط استراتژیک برای حمله کاوننت در سقوط سیاره ریچ بود که در پایان به نابودی کشیده شد. حال باید دید آینده شهر ریچ سیتی چه می‌شود!

کاپیتان کیز فراتر از یک کاپیتان است

زمانی که سازمان UNSC پیام نابودی آگید (Agade) در کرایتریون (Criterion) را دریافت می‌کند، پارانگوسکی با کیز ارتباط برقرار کرده و از او می‌خواهد تا به دریادار وایتکام (Admiral Whitecomb) برای ارسال نیروی پشتیبانی اطلاع دهد. کیز درخواست او را رد کرده و این در حالی است که رده نظامی پارانگوسکی از او بالاتر است! اینگونه به نظر می‌رسد که کاپیتان کیز در خط داستانی سریال بسیار مورد احترام بوده و قدرت سرپیچی از بالا رتبه‌ها را نیز دارد.

در خط داستانی اصلی نیز افراد سازمان UNSC احترام بسیاری برای او قائل هستند، ولی رده نظامی او کاپیتانی است. کاپیتان کیز در طول دوران فعالیت خود سکان سفینه‌های بسیاری از جمله Pillar of Autumn را در دست داشته، ولی هرگز یک ارتش کامل را هدایت نکرده و هرگز با فلیتکام مجادله نکرده است!

مستر چیف دوست دختر دارد‍!

زمانی که ماکی و مستر چیف در قسمت هشتم در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند، هالزی اشاره داشته که جان دوست دختر داشته و اتفاق رخ داده برای او عادی است. این اتفاق تحریفی بسیار بزرگ از خط داستانی اصلی است چون مستر چیف همیشه سربازی در حال مبارزه و تک بوده است. بله، او رابطه‌ای بسیار نزدیک و طولانی مدت با کورتانا و برخی اسپارتان‌ها، از جمله تیم Blue داشته، ولی هرگز درگیر روابط رمانتیک نشده است.

البته ناگفته نماند که چنین رویدادی با توجه به خط زمانی سیلو منطقی بوده چون مستر چیف هیچ گاه در خط داستانی اصلی تغییرات ایجاد شده در بدن خود را تعمیر نکرده یا تغییر نداده است و این در حالی است که چند قسمت قبل در سریال هیلو، مستر چیف جسم گلوله مانندی که احساسات او را سرکوب می‌کرد از بدن خود بیرون آورد. حال که او از شر این جسم گلوله مانند خلاص شده، از نو احساسات را به زندگی خود راه داده و تا حدی تبدیل به شخصی عادی شده است و حتی ممکن است او نیز مانند سورن در آینده پدر شود!

هالزی بار دیگر بر مسند قدرت می‌نشیند

دکتر هالزی برای اینکه بار دیگر سکان پروژه خود را به دست بگیرد، پروتکل زد (Protocol Zed) را پایه ریزی کرده و به لطف این عمل، او سازمان UNSC را به طور کامل دور زده و بار دیگر به عنوان شخص اصلی پروژه اسپارتان‌ها شروع به کار می‌کند.

این در حالی است که دکتر هالزی در خط داستانی اصلی هرگز از چنین قدرتی برخوردار نبود. هالزی همیشه برای به ثمر رساندن پروژه خود تلاش کرده و حتی در برابر فرمان‌های سازمان UNSC ایستادگی کرده، ولی هرگز ما شاهد پایه ریزی روش دومی برای کنترل اسپارتان‌ها توسط او نبوده‌ایم. البته اسپارتان‌ها همیشه وفادار به سازمان UNSC بوده‌اند.

اسپارتان‌ها با یکدیگر در جدال هستند

پس از پایه ریزی پروتکل زد توسط دکتر هالزی، ما شاهد درگیری ریز و واناک با جان هستیم که در آینده کای با او همراه می‌شود. نکته بسیار عجیب این است که در قسمت‌های آغازین سریال، واناک جمله «اگر آن‌ها به دنبال چیف بروند، دوست نیستند» را بیان کرده و حال در برابر مستر چیف قرار گرفته است!

حقیقت این است که تصور تماشای سربازان برنامه اسپارتان ۲ در خط داستانی اصلی در برابر یکدیگر سخت است. آن‌ها به شدت وابسته و وفادار به یکدیگر بوده و طی تمرینات خود پیوندی غیر قابل شکست را به وجود آورده‌اند. این اتحاد بیش از همه جا در تیم مستر چیف یعنی تیم Blue دیده شد که به هیچ عنوان قابل شکست نیست. با این حال اینگونه به نظر می‌رسد که سریال تلویزیونی هیلو بار دیگر ما را غافلگیر کرده و صحنه‌هایی شبیه به صحنه‌های مبارزه لوک (Locke) و مستر چیف را بسیار زودتر از چیزی که فکرش را می‌کردیم در برابر ما قرار داد.

فصل اول، قسمت نهم (آخر) سریال تلویزیونی هیلو:  Transcendence

هالزی مرگ خود را صحنه سازی می‌کند!

گذشته تاریک دکتر هالزی بالاخره گریبان گیر او می‌شود. پس از پیگرد قانونی اعمال او در برابر برنامه اسپتارتان، او طبق ماده ۷۲ محکوم به مرگ می‌شود. با این حال هالزی، با هوش همیشگی خود راهی برای فرار از این موقعیت و پایان تلخ خود می‌یابد. او یک کلون را جایگزین خود می‌کند. کلون دکتر هالزی خیلی سریع پس از محاکمه کشته شده و همه گمان می‌کنند او مرده است! دختر او، میراندا کیز، از این حرکت مادر خود بو برده و با قرار دادن جایزه روی سر مادر خود، دکتر هالزی، اطمینان می‌یابد که در آینده نزدیک از او خلاص خواهد شد. پس از آن ما شاهد فرار هالزی از ریچ به همراه ژورنال شخصی خود هستیم.

هالزی در خط داستانی اصلی کارهای بد بسیاری انجام داده، ولی هرگز مرگ خود را صحنه سازی نکرده است. البته بسیاری او را پس از سقوط ریچ مرده می‌دانستند. طی عملیاتی، دکتر هالزی تا حدی از سقوط ریچ جان سالم به در برد، ولی برای مدتی طولانی در لایه‌های زیرین سیاره مدفون شد و این جان-۱۱۷ بود که به ریچ برگشت و او را نجات داد و تا پیش از نجات توسط جان-۱۱۷، او و باقی بازماندگان مرده تلقی می‌شدند. ما حتی شاهد پلاک یادمان او در مقر ONI در بازی Halo 3: ODST هستیم.

تیم سیلور همه تلاش خود را برای پیروزی می‌کند

طی عملیاتی حماسی، تیم سیلور برای یافتن هر دو سازه فوررانرها به یکی از سیاره‌های مقدس کاوننت حمله می‌کنند. جان و دیگر اسپارتان‌ها و فلیتکام، باور دارند که تنها راه پیروزی در جنگ برابر کاوننت و یافتن حلقه هیلو حمله به کاوننت است. از همین رو، هر چهار اسپارتان بار دیگر در کنار یکدیگر قرار گرفته و با استفاده از یک کاندور (Condor = یک نوع از سفینه‌های انسان‌ها) به سمت سیستم ستاره‌ای ناشناسی، برای دنبال کردن آخرین امید خود حرکت می‌کنند.

این رویداد، ما را به یاد عملیات رد فلگ (Operation Red Flag) انداخته که سازمان UNSC در سال ۲۵۵۲ و پیش از سقوط سیاره ریچ در خط داستانی اصلی برنامه ریزی کرده بود. هدف آن حمله مستقیم به های چریتی (High Charity = پایتخت، شهر مقدس کاوننت و محل حضور پیامبران آن‌ها) و گروگان گیری یکی از پیامبران آن‌ها برای اخاذی از کاوننت و پیروزی احتمالی در جنگ بود. سازمان UNSC قصد داشت این عملیات را با استفاده از تمام اسپارتان‌ها و رهبری کورتانا پیش ببرد. همانطور که می‌دانید عملیات رد فلگ به دلیل حمله کاوننت به ریچ هرگز عملی نشد و تمام اسپارتان‌ها برای دفاع از سیاره ریچ آماده شدند. مستر چیف به تنهایی خود را به سفینه Pillar of Autumn، تنها سفینه‌ای که از جنگ جان سالم به در برد رساند و در پایان، آن‌ها اولین حلقه هیلو را کشف کردند.

کورتانا اختیار بدن مستر چیف را در دست می‌گیرد

مستر چیف طی اقدامات خود برای به دست آوردن سازه‌ها، از کورتانا درخواست می‌کند که کنترل بدن او را در دست بگیرد. به گفته دکتر هالزی، ترکیب مستر چیف و کورتانا، سبب به وجود آمدن بهترین موجود زنده می‌شود. پس از قرار گرفتن مستر چیف در اختیار کورتانا، او به غولی بی شاخ و دم تبدیل شد و در زمانی کوتاه جان چندین گرانت و الیت را می‌گیرد. کورتانا در کنار بدن مستر چیف، برای قدرت تهاجمی بیشتر یک کاندور را نیز در اختیار خود در آورده و نیروهای کاوننت را قلع و قمع می‌کند. کورتانا که حالا در قامت مستر چیف قرار دارد، قدرت این را داشته که بدون فعال سازی سازه، آن را بازیابد و تیم سیلور را نجات دهد. حال ما نمی‌دانیم که مستر چیف هنوز وجود دارد یا خیر!

در خط داستانی اصلی، کورتانا هرگز اختیار بدن مستر چیف را به دست نمی‌گیرد، با این حال قدرت برقراری مستقیم ارتباط با مغز او را دارد. به لطف سیستم عصبی خاص اسپارتان‌ها، کورتانا و هر هوش مصنوعی دیگری به اکثریت سیستم‌های درونی میولنیر دسترسی دارند که به آن‌ها اجازه افزایش قدرت واکنش اسپارتان را می‌دهد. حضور مستقیم کورتانا در حقیقت باید قدرت مستر چیف را بیشتر کند، ولی ما به عنوان مستر چیف هرگز در نبود کورتانا احساس ضعف نمی‌کنیم.

آیا آتریوکس کشته می‌شود؟

طی مبارزه بسیار حماسی قسمت نهم فصل اول سریال تلویزیونی هیلو، گلوله‌ای به طور مستقیم به صورت آتریوکس اصابت می‌کند، ولی این گلوله او را بیش از پیش عصبانی و وحشی می‌کند. البته تنها چند ثانیه بعد، او توسط کاندور تحت اختیار کورتانا به رگبار بسته می‌شود. البته ما شاهد مرگ آتریوکس نیستیم، ولی نحوه خروج او از صحنه و به زمین افتادن گرویتی همر (Gravity Hammer) معروفش، احتمال بسیار بالای کشته شدن او را به ما می‌دهد. با این حال احتمال بازگشت او در فصل دوم سریال تلویزیونی هیلو، با عصبانیت بیش از پیش و عطش انتقام از هیولا (Demon = لقبی که کاوننت به مستر چیف داده است) بسیار بالا است.

در خط داستانی اصلی، آتریوکس در پایان بازی Halo Infinite یعنی سال ۲۵۶۰ هنوز زنده است. البته نباید از این موضوع غافل شد که آتریوکس خط زمانی سیلور با آتریوکس خط زمانی اصلی دنیای هیلو بسیار متفاوت است. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، آتریوکس در خط داستانی اصلی از تصمیمات و دستورهای پیامبران کاوننت خسته شده و مدت‌ها پیش از سال ۲۵۵۲ به آن‌ها پشت می‌کند و حال رهبر گروه خود با نام تبعید شدگان یا The Banished است. آتریوکس و گروه تبعید شدگان دشمن اصلی ما در بازی‌های Halo Wars 2 و Halo Infinite هستند.

چه اتفاقی برای سیاره ریچ خواهد افتاد؟

باید با این حقیقت روبه رو شد که ما انتظار داشتیم سیاره ریچ در فصل اول سریال تلویزیونی هیلو سقوط کند و باور داریم که نبردی حماسی میان اسپارتان‌ها و کاوننت در این سیاره و سقوط ریچ در انتها، بهترین روش برای پایان دادن به فصل اول این سریال بود و ما می‌توانستیم شاهد یافتن اولین حلقه هیلو در فصل دوم سریال تلویزیونی هیلو باشیم. در عوض، اسپارتان‌ها به سراغ کاوننت رفته، به مبارزه پرداخته و سیاره ریچ سقوط نمی‌کند! البته باید این نکته را در نظر داشت که احتمالا ماکی محل و اطلاعات سیاره ریچ را در اختیار کاوننت قرار داده است. کاوننت نیز سعی داشته سازه‌ها را به دست آورد و همین موضوع می‌تواند سبب حمله تاریخی آن‌ها به ریچ در فصل دوم سریال تلویزیونی هیلو شود.

در خط داستانی اصلی، سیاره ریچ در سال ۲۵۵۲ سقوط می‌کند و ما شاهد نبردی حماسی و تاریخی در کتاب Halo: Fall of Reach و بازی Halo Reach هستیم. انسان‌ها شکستی بزرگ را تحمیل شده و به طور کامل سیاره ریچ را از دست می‌دهند. تنها یک سفینه از این مخمصه عظیم فرار کرده که آن سفینه Pillar of Autumn است. در این سفینه شخصیت اصلی داستان ما یعنی مستر چیف به همراه کورتانا و کاپیتان کیز حضور دارند. در ابتدای Halo: Combat Evolved ما به سراغ اولین حلقه هیلو می‌رویم.

غافلگیر کننده بود. بسیاری از اتفاقاتی که انتظارش را نداشتیم در این سریال رخ دادند. اگر در گذشته سری بازی هیلو را تجربه کرده باشید، به احتمال زیاد از میزان تفاوت‌های داستان اصلی هیلو و خط داستانی سیلور تعجب کرده یا گیج شده‌اید! اگر اولین مرتبه است که با دنیای هیلو روبه رو می‌شوید، به احتمال زیاد از این سریال لذت برده و البته با استفاده این مطلب بیش از پیش با دنیای هیلو آشنا شده‌اید. حال ما دوست داریم نظر شما درباره اتفاقات رخ داده، تفاوت و البته آینده سریال تلویزیونی هیلو را بدانیم. منتظر نظرات شما هستیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا