هاگرید در هری پاتر

نیمه غول مهربان هاگوارتز، هاگرید در هری پاتر را بهتر بشناسید

استاد، باغبان، کلید دار و اولین دوست هری، روبیوس هاگرید

هاگرید در هری پاتر یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌ها بوده که به باور بسیاری از جمله هری، هاگوارتز بدون او بی معنی است. این محبوبیت هاگرید دلایل متفاوتی داشته که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

روبیوس هاگرید یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای هری پاتر است. در حقیقت او اولین دوست هری بوده و اولین کسی است که هری را با دنیای جادوگری آشنا می‌کند. دیگر دلیل محبوبیت هاگرید، علاقه زیاد او به حیوانات است. هاگرید کسی بوده که جغد هری یعنی هدویگ (Hedwig) را به او به عنوان هدیه تولدش پیش از سال اول در هاگوارتز می‌دهد.

هاگرید طی این سری جذاب، با حیوانات مختلفی از جمله عنکبوتی غول پیکر، سگ‌های سه سر، هیپوگریف‌ها، اژدها و بسیاری حیوانات دیگر ارتباط می‌گیرد. اما هاگرید در هری پاتر چگونه موفق به یافتن این حیوانات می‌شود؟

به باور ما زمانی که بسیاری از طرفداران هری پاتر به جادوگری فکر می‌کنند که زندگی خود را وقف نگهداری از حیوانات کرده، به نوت اسکمندر (Newt Scamander) فکر می‌کنند، اما هاگرید برای عموم جایگاه متفاوتی دارد. هاگرید، جادوگر نیمه غول و خوش قلب دنیای هری، به هر موجود زنده‌ای عشق می‌ورزد و تقریبا با تمام حیوانات دوست می‌شود، اما درباره آن‌ها کتابی ننوشته است! به گفته جی. کی. رولینگ (J. K. Rowling) تنها حیواناتی که هاگرید با آن‌ها دوست نمی‌شود، گربه‌ها هستند. هاگرید به گربه آلرژی داشته و به همین دلیل به هری می‌گوید که از گربه‌ها خوشش نمی‌آید.

نقش هاگرید در هاگوراتز چیست؟

هاگرید پیش از مشغول شدن به کار در مدرسه هاگوارتز، در سال ۱۹۴۰ میلادی در این مدرسه مشغول به تحصیل بوده و عضوی از گریفیندور بوده است. در سال سوم تحصیل او، تام ریدل (Tom Riddle) که سال پنجم خود را پشت سر می‌گذاشته تالار اسرار (Chamber of Secrets) را باز کرده و بازیلیسک (Basilisk) را رها می‌کند. پس از این اتفاق، هاگرید به دلیل داشتن آراگوگ (Aragog) که یک آکرومانتولا (Acromantula) بوده به عنوان متهم شناخته شده و از هاگوراتز اخراج می‌شود.

هاگرید پس از این اتفاق نه تنها از مدرسه اخراج شده، بلکه از تمرین و استفاده جادو نیز منع می‌شود. پس از این اتفاق، دامبلدور (Dumbledore) که باور داشته هاگرید بی گناه است، برای او تقاضای عفو کرده و پس از پذیرفته شدن تقاضای دامبلدور در سال ۱۹۴۳، هاگرید برای زندگی و البته کار به مدرسه هاگوراتز باز می‌گردد. در سال ۱۹۴۵ نقش نگه دارنده کلیدها (Keeper of the Keys) در هاگوراتز به هاگرید داده شده و تا زمانی که هری و دوستان او وارد مدرسه می‌شوند، هاگرید هنوز در این نقش فعالیت می‌کند.

از جمله کارهای او نگه داری از کلیدهای مدرسه، باز کردن در برای مهمانان، نشان دادن مدرسه به تازه واردها و البته انجام برخی کارها به دستور دامبلدور است. او همچنین در نگه داری باغ‌ها، نگه داری موجودات جادویی و مشکلات جنگل ممنوعه (Forbidden Forest) نیز کمک می‌کند.

سال ۱۹۹۳ که سومین سال حضور هری در مدرسه بود، هاگرید در نقش استاد نگه داری از موجودات جادویی ظاهر شد. او چیزهای زیادی به دانش آموزان درباره موجوداتی چون هیپوگریف‌ها یاد داد و باکبیک (Buckbeak) دوست داشتی را به ما معرفی کرد. هاگرید پس از جنگ جادوگری دوم، به انجام وظایف قدیمی خود بازگشت.

هاگرید در هری پاتر چگونه حیوانات جادویی را جمع آوری کرده است؟

علاقه هاگرید به حیوانات کاملا واضح است. بسیاری از آن‌ها توسط هاگرید خریداری شده یا توسط دیگران به او داده شده‌اند. برای مثال او فلافی (Fluffy) سگ سه سر خود را از مردی یونانی خریده است و پس از رسیدن به مدرسه، فلافی را به دامبلدور برای نگه داری از سنگ جادوگر هدیه داده است. او نوربرتا (Norberta)، اژدهای خود را به عنوان جایزه پیروزی در یک بازی کارتی در هاگز هد (Hog’s Head) به دست آورده است.

اما وفادارترین دوست هاگرید فنگ (Fang) بوده که در سال ۱۹۸۴ به دنیا آمده و از همان ابتدا هاگرید آن را تحت سرپرستی خود درآورده است. فنگ همیشه به عنوان سگی ترسو شناخته می‌شود، با این حال او به شدت وفادار بوده و همیشه در کنار هاگرید است. این دو از زمان تولد فنگ در کلبه هاگرید با یکدیگر زندگی کرده و حتی در زمان جنگ هاگوراتز نیز در کنار یکدیگر زنده مانده‌اند.

یکی از معروف‌ترین حیوانات هاگرید، آراگوگ است که پیش‌تر به آن اشاره شد. زمانی که او در هاگوارتز تحصیل می‌کرد، رهگذری یک تخم اسرار آمیز به او داد. پس از خروج آراگوگ از تخم، هاگرید آن را از همه پنهان کرد. اما پس از مدتی هاگرید آراگوگ را رها کرد و بسیاری او و آراگوگ را مسئول مرگ میرتل (Myrtle) می‌دانند. در ادامه هاگرید توانست موساگ (Mosag) که یک آکرومانتولای ماده بود را پیدا کند. موساگ و آراگوگ در ادامه به تشکیل کلونی در جنگل ممنوعه پرداختند.

باکبیک در سال ۱۹۹۳ با هاگرید زندگی می‌کرد و زمانی که هاگرید تبدیل به استاد شد، باکبیک را برای مطالعه به همه نشان داد. باکبیک کاملا نا عادلانه به اعدام متهم شد، اما هری و هرماینی او را آزاد کرده و آن در ادامه همراه با سیریوس بلک (Sirius Black) فرار کرد. در کتاب‌ها اما باکبیک تنها نبود و هاگرید از سیزده هیپوگریف دیگر نیز نگهداری می‌کند. در کنار هیپوگریف‌ها، هاگرید از چندین تسترال (Thestral) نیز نگهداری می‌کرد و به آن‌ها روش کشیدن ارابه‌های هاگوراتز را یاد داده بود.

همچنین باید افزود که هاگرید چندین حیوان خانگی داشته که هرگز در فیلم‌های هری پاتر دیده نشده‌اند. از جمله آن‌ها می‌توان به یک اسکروت (Blast-Ended Skrewt) و چندین فلابرورم (Flobberworm) که پس از حادثه هیپوگریف به مدرسه آورده بود اشاره داشت. البته حضور دیگر حیوانات هاگرید چندان تاثیری در پیشرفت داستان هری نداشته و احتمالا به همین دلیل شاهد حضور آن‌ها در فیلم‌های سینمایی هری پاتر نبوده‌ایم.

البته نباید فراموش کرد که در برخی بازی‌های ویدیویی هری پاتر، ما می‌توانیم دیگر حیوانات هاگرید مثلا فلیتربای (Flitterby Moth) را در بازی Harry Potter and the Philosopher’s Stone ببینیم. در بازی Harry Potter: Magic Awakened نیز حیوانی با نام اوکامی (Occamy) وجود داشته که نژاد آن مشخص نیست. در بازی موبایل Harry Potter: Hogwarts Mystery نیز هاگرید به سرپرستی چندین سگ کراپ (Crup) در دهه ۱۹۸۰ اشاره می‌کند.

هاگرید همیشه وفاداری خود به نزدیکان و عشق خود به حیوانات را نشان داده و همین موضوعات او را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای هری پاتر کرده است. نظر شما چیست؟ شما چه خاطراتی از هاگرید در هاگوارتز دارید؟ در انتظار نظرات و خاطرات شما هستیم.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا