ده سالگی GTA V
1%
  • 0/10

چرا تولد ده سالگی GTA V برای تمام صنعت گیم مهم است؟

نگاهی به مهم‌ترین اثرات GTA V بر دنیای گیم

چرا تولد ده سالگی GTA V برای تمام صنعت گیم مهم است؟ ۰ ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

تولد ده سالگی GTA V فرا رسید و این بازی هنوز به تعداد کاربران خود افزوده و هنوز به عنوان سنگ محک دیگر بازی‌های جهان باز استفاده می‌شود! بدون شک این موضوع خارق العاده است، اما چه چیزی سبب این موفقیت شده و این موفقیت چه معنایی برای آینده دنیای ویدیو گیم دارد؟

سری بازی Grand Theft Auto با انتشار سه نسخه مختلف GTA 3، GTA Vice City و GTA San Andreas در کنسول پلی استیشن ۲ موفق شد نام خود را دنیای ویدیو گیم نه تنها بر سر زبان‌ها انداخته، بلکه جادوانه کند. بازی GTA IV نیز موفقیتی خارق العاده کسب کرد، اما این انتشار بازی Grand Theft Auto V بود که با فروش فضایی و نظر مثبت تمام فعالان و منتقدین باعث شد دنیای ویدیو گیم دچار شوک شود. همچنین، دو هفته پس از انتشار اولیه، بخش آنلاین این بازی با نام GTA Online به انتشار رسید که پس از ده سال به طور منظم به روز شده و میلیون‌ها کاربر فعال دارد.

با این حال فارغ از تجربه بخش داستانی یا آنلاین این بازی، ما به طور مداوم و پس از ده سال به زیبایی، تنوع و نوآوری جهان بازی GTA V جذب می‌شویم. این بازی به حدی وسیع و بی نظیر بوده که بسیاری نگران هستند که نسخه بعدی از این سری بازی موفق به کسب موفقیتی مشابه با بازی GTA V نشود. همانطور که اشاره شد بازی GTA V سنگ محک تمام بازی‌های جهان باز بوده و بدون شک انتشار نسخه بعدی این سری بازی به معنای مقایسه مستقیم با بازی GTA V است.

بازی GTA V الهام بخش همه بازی‌های جهان باز نسل جدید است

به طور کلی، تعداد انگشت شماری بازی در دنیای ویدیو گیم وجود داشته که می‌توانند ادعا کنند تمام جهان ویدیو گیم را تحت تاثیر قرار داده‌اند. بازی GTA V اولین مرتبه در سال ۲۰۱۳ به انتشار رسید و سال ۲۰۱۳ با انتشار بازی‌هایی چون BioShock Infinite، Gone Home و The Last of Us یکی از بهترین سال‌ها برای دنیای ویدیو طی یک دهه اخیر بود، اما وجود GTA V تقریبا تمام بازی‌های دیگر از جمله عنوانی خارق العاده مانند The Last of Us را به سوی سایه‌ها راند.

این عنوان جذاب راکستار، از لحاظ اقتصادی تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ ویدیو گیم شد، اما ما قصد داریم نگاهی به آثار این بازی بر دیگر بازی‌های بزرگ از جمله سری بازی Watch Dogs، سری بازی Mafia و حتی بازی Red Dead Redemption 2 داشته باشیم که بخش‌های بسیاری را مدیون بازی GTA V هستند.

طی ده سال پیش، هیچ یک از بازی‌های گفته شده نتوانست مانند بازی GTA V همه گیر شود و تمام بخش‌ها را پوشش دهد. شما در بازی GTA V تقریبا هر کاری که قصد داشته باشید را می‌توانید انجام دهید. برای مثال شما می‌توانید به تنیس بازی کردن بپردازید، در حالی که سهام شما در بازار بورس در حال ارزشمندتر شدن هستند. این بخش‌ها، بخش‌هایی بوده که توسعه دهندگان از آن‌ها الهام گرفته‌اند، با این حال در مرحله اجرایی قدرت رویارویی با GTA V را نداشتند.

بازی GTA V به عبارتی استانداردهایی را تعریف کرد که هیچ بازی طی یک دهه اخیر قادر به رسیدن به آن‌ها نشده است. به عبارتی استانداردهایی که این بازی ده سال پیش تعریف کرده، فاصله بسیار زیادی با استانداردهای زمان خود داشتند. در نتیجه دیگر توسعه دهندگان تلاش به تقلید کرده تا شاید بتوانند تجربه تقریبا مشابه با این بازی را ارائه دهند!

جهان باز GTA V هنوز هم چیزهای زیادی برای عرضه دارد!

توسعه دهندگان پس از عرضه اولیه این بازی، اعلام کردند که محتوای قابل توجهی پس از عرضه اولیه به این بازی افزوده خواهد شد که کاربران را سرگرم نگه می‌دارد. اما این بازی به حدی قدرتمند بود که بسیاری این ادعای راکستار را واهی دانسته و گمان داشتند که این بازی صرفا چندین به روزرسانی برای رفع مشکلات دریافت خواهد کرد. اما ما طی این ده سال شاهد به روزرسانی‌های عظیمی در این بازی بوده‌ایم که به معنای واقعی انقلابی بوده و هر لحظه تجربه این بازی را جذاب‌تر و شیرین‌تر از پیش کرده‌اند.

به عبارت دیگر، شهر لس سانتوس طی این ده سال هرگز خاموش نشده و همیشه در نقطه‌ای از خود چراغی پر فروغ داشته که هر کاربری را به سوی خود جذب می‌کند. ما زمانی از نو به قدرت این بازی پی می‌بریم که بخش داستانی این بازی هنوز جذاب بوده و کاربران زیادی به تجربه چند باره آن می‌پردازند، اما زمانی که از آن خسته می‌شوند، به سوی بخش آنلاین آن رفته و روز‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها در آن درگیر شده و در این بخش فعال می‌مانند!

نکته‌ای که بخش آنلاین این بازی را بسیار جذاب کرده، هرج و مرج و هیجانی بوده که توسط کاربران ایجاد می‌شود و هیجان موجود در این بخش از بازی فقط توسط هوش مصنوعی ایجاد نشده و همین موضوع آن را تبدیل به عنوانی همیشه زنده کرده است. همانطور که اشاره شد بخش داستانی بازی همه انتظارات را برآورده کرد، اما این بخش آنلاین بود که در فضایی مشابه با داستان اصلی، کاربران را سال‌ها با فعالیت‌های گوناگون به سوی خود روانه ساخت. باید اقرار کرد که بخش آنلاین این بازی حتی پس از ده سال نیز خسته کننده نبوده و ما این موضوع را مدیون کیفیت و ازدیاد محتوا در جهان باز این بازی هستیم که به باور ما هیچ بازی دیگری موفق به عرضه آن طی ده سال اخیر نشده است.

بازی Grand Theft Auto V در حال حاضر برای کنسول‌های پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس و البته رایانه شخصی در دسترس است. همچنین آغاز توسعه نسخه بعدی این سری بازی توسط توسعه دهندگان تایید شده است. نظر شما درباره تولد ده سالگی GTA V چیست؟ فکر می‌کنید عنوانی دیگر به غیر از نسخه بعدی همین سری بازی موفق به پشت سر گذاشتن GTA می‌شود؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments