GTA: San Andreas

ماشین ارواح؛ بررسی یکی از افسانه‌های بازی GTA: San Andreas

افسانه‌ای که به واقعیت تبدیل شد!

با وجود این که سال‌های زیادی از انتشار بازی GTA: San Andreas می‌گذرد، هنوز هم برخی از افسانه‌های دنیای سن آندریاس، مبهم و بی‌پاسخ مانده است.

سال 2005 میلادی (مصادف با 1384 شمسی) بود که مشغول به تجربه‌ی  یکی از محبوب‌ترین بازی سال شدم. هر چند که هنوز به سن قانونی برای انجام Grand Theft Auto: San Andreas نرسیده بودم، اما نمی‌توانستم مثل خیلی دیگر از هم سن و سال‌هایم از خیر این بازی بگذرم. بعید می‌دانم حتی امسال هم کسی به رده سنی روی بازی‌ها توجه کند و باید پذیرفت که این رشته سر دراز دارد و به نوعی لاینحل است!

البته که در آن برهه‌ی زمانی کمتر کسی از رده بندی سنی بازی‌های ویدیویی صحبت می‌کرد اما در عوض، هر جا که می‌رفتیم، مدرسه و کوچه و خیابان، همه از ماموریت‌ها و مراحل مختلف بازی‌ها صحبت می‌کردند. با توجه به این که نه اینترنتی وجود داشت و نه مرجع قابل اطمینانی، شایعات حول این عرصه روز به روز بیشتر می‌شد. هر روز چیز‌های جدیدی از بازی‌های مختلف دهان به دهان می‌چرخید و ما هم به اقتضای سنمان ترجیح می‌دادیم که باور کنیم.

شاید بتوانیم بازی GTA: San Andreas را یکی از شایعه‌سازترین عناوین دو دهه‌ی اخیر بنامیم. بازی که با سر و صدای بسیار منتشر شد، عنوان بهترین بازی سال 2004 میلادی را در بسیاری از منابع و مراسم‌ها از آنِ خود کرد و تا سال‌های سال هم محبوب نوجوانان و جوانان و کلوپ‌بازها بود.

شاید مهم‌ترین افسانه‌ و یا شایعه‌ای که در مورد این اثر شنیده باشید، مبارزه با پا گنده در جنگل‌های سن فیرو باشد. ویدیوهای زیادی برای اثبات این شایعه در سایت‌های مختلف منتشر شده‌اند اما حقیقت این است که خیلی‌ها هم به رغم تلاش‌های فراوان موفق به ملاقات و عرض ادب به پاگنده‌ی دنیای سن آندریاس نشده‌اند.

بازی GTA: San Andreas
این، همان ماشین ترسناک San Andreas است!

یکی دیگر از شایعاتی که شاید کمتر کسی به آن پی برده باشد، داستان ماشین ارواح (Ghost Car) بود. در حالی که 12-13 سال بیشتر سن نداشتم، شب‌های زیادی به جای رسیدگی به درس و مشق مشغول کار‌های عجیب و غریب در بازی GTA San Andreas می‌شدم. یکی از بهترین کار‌هایی که به نظر خودم می‌توانستم انجام دهم، آفرود بود. شب و روز در جاده‌های اطراف لس سانتوس، سن فیرو و لاس ونتوراس چرخ میزدم، پلیس و ارتش را دنبال خودم راه می‌انداختم و از انواع و اقسام بی‌قانونی‌ها در قالب یک بازی ویدیویی لذت می‌بردم اما هرگز با افسانه‌ها و شایعاتی که می‌شنیدم، برخورد نکردم.

حدودا چهار پنج سال بعد از انتشار این عنوان و در حالی که به نوعی می‌توان گفت تب آن خوابیده بود، بعد از افسانه پاکنده، ماشین ارواح نقل محافل در ویدیو کلوپ‌ها بود. خیلی‌ها قویا وجود چنین ماشین‌هایی در در جنگل‌های سن فیرو تایید می‌کردند اما به دلیل ضعف اینترنت در آن مقطع زمانی، هرگز نتوانستم وجود چنین واقعه‌ای را بپذیرم.

با این وجود، چند هفته‌ی پیش ویدیویی راجع به همین مسئله دیدم که شایعه ماشین ارواح در بازی GTA: San Andreas را تایید می‌کرد.

اگر به خاطر داشته باشید، یک جاده کوهستانی مملو از درخت‌های کاج بلند قامت شهر لس سانتوس را به سن فیرو متصل می‌کرد. امروز این جاده، بیشتر از هر چیزی برای من یادآور محیط بازی Alan Wake و بسیاری دیگر از بازی‌ها و فیلم‌های سینمایی ترسناک است. هر چند که در بسیاری از شب‌های بارانی و مه آلود San Andreas هم اتمسفر نسبتا دلهره آوری در این جاده کوهستانی حاکم می‌شد و جالب است بدانید که دقیقا در همین شب‌های مه آلود بود که سر و کله‎‌ی ماشین ارواح پیدا می‌شد!

در پایین یکی از دره‌ها، ماشین قدیمی‌ای مشاهده می‌شد و اوضاع ظاهریش نشان می‌داد که از جاده به اعماق دره پرتاب شده است. همان طور که در تصویر مربوط به این ماشین مشاهده می‌کنید، آسیب جدی به بدنه آن وارد شده است. اگر با پای پیاده و بدون هیچ ماشینی به سمت این عتیقه بروید، ناگهان چراغ‌های ماشین روشن می‌شد و برای کشتن شما، به سمتتان حرکت می‌کرد. نکته‌ی جالب‌تر این است که هیچ کسی داخل این ماشین نبود و مشخص نیست که چه نیرویی این ابوطیاره‌ی بی‌اعصاب قدیمی و رنگ و رو رفته و ترسناک را به سمت کارل جانسون به حرکت درمی‌آورد.

هنوز هم که هنوز است، بعد از گذشت 15 سال از انتشار بازی GTA: San Andreas مشخص نیست که این ماشین قدیمی دقیقا چه چیزی است و چه هدفی را دنبال می‌کند اما احتمالات زیادی حول آن وجود دارد.

منطقی‌ترین احتمال، با بررسی کد‌های نسخه‌ی PC این عنوان به دست می‌آید. این خودرو در دنیای ساختگی Grand Theft Auto، به نام Glendale دهه 50 میلادی ثبت شده است اما با بررسی بیشتر متوجه شدیم که نوع تصادفی این ماشین با بدنه‌ای آسیب دیده، به اسم Glenshit در کد‌های بازی وجود دارد. ظاهرا تعدادی از این خودرو در نقاط دور از جاده‌های اصلی در خارج شهر گذاشته شده است.

ممکن است هدف از قرار دادن این ماشین‌های عجیب و غریب، علاوه بر فضاسازی و جزئیات گرافیک هنری، به این نیت باشد که بتوانید خودتان را با استفاده از آن‌ها به جاده‌های اصلی برسانید؛ اما اتفاقی که برای Glenshitهای جنوب غرب شهر سن فیرو افتاده است، متفاوت از این احتمال است.

بازی GTA: San Andreas
به نظر می‌رسد که این ماشین طلسم شده در روز، هیچ خطری برای بازیکن نخواهد داشت

ممکن است که برخورد زشت و زننده‌ی این پیرمرد‌های آهنی با شما یک توجیه ساده داشته باشد: باگ!

اما اگر بخواهیم از این ماشین‌های وحشی یک افسانه جذاب بسازیم، می‌توانیم اینطور برداشت کنیم که روزی روزگاری، این خودروها راننده‌ای داشتند اما بعد از افتادن به پایین دره، روح راننده این خودروها به دنبال آزار و ترساندن کسانی هستند که خلوت آن‌ها را بهم می‌زنند.

ماشین ارواح، تنها یکی از افسانه‌های بازی GTA: San Andreas است. افسانه‌ها و شایعه‌های زیادی در مورد این بازی وجود دارد و من به شما پیشنهاد می‌کنم که تمام آن‌ها را باور نکنید؛ اما داستان ماشین ارواح، واقعی است. با این وجود، دلیل برخورد عجیب و غریب آن‌ها با کارل جانسون را، خودتان قضاوت کنید و خودتان نتیجه بگیرید که چرا این ماشین‌ها به سمت بازیکن حمله می‌کنند!؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا