برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
گندالف در ارباب حلقه ها
1%
  • 0/10

نام های گندالف در ارباب حلقه ها | جادوگر همراه فرودو برای همه دوست خوبی نیست!

ریش سفید دنیای ارباب حلقه‌ها و نام‌های مختلف او

نام های گندالف در ارباب حلقه ها | جادوگر همراه فرودو برای همه دوست خوبی نیست! ۱ ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ یادداشت (سینمایی) کپی لینک

پیرمرد دوست داشتنی ارباب حلقه‌ها که ما او را با نام گندالف می‌شناسیم، در حقیقت نام‌های زیادی بر اساس اتفاقات مختلف دارد. در این مطلب به بررسی نام های گندالف در ارباب حلقه ها و دلیل نامگذاری او می‌پردازیم.

زمانی که به جادوگران داستان‌های فانتزی نگاه می‌اندازیم، عموما پیرمدی دانا با ریشی بلند و سفید که ردایی بلند و کلاهی دراز بر سر دارد را تصور می‌کنیم. گندالف از جهان زیبای ارباب حلقه‌های نمونه بارز یک جادوگر است! گندالف نه تنها قدرتمند‌ترین جادوگر سرزمین میانه بوده، بلکه شناخته شده‌ترین جادوگر در ادبیات انگلیسی زبان است.

عاشقان ارباب حلقه‌ها بدون شک از نحوه تبدیل او از گندالف خاکستری به گندالف سفید آگاه هستند. اما در این داستان حماسی، گندالف با نام‌های دیگری نیز توسط مردم صدا زده شده است. نام‌های مختلف گندالف از کجا الهام گرفته شده و چه معنی دارند؟ در این مطلب به بررسی نام های گندالف در ارباب حلقه‌ها می‌پردازیم.

اولرین

گندالف پیش از آنکه با این نام شناخته شود، با نام اولرین (Olórin)، یکی از مایاها (Maia) شناخته می‌شد. پس از به وجود آمدن ائا (Eä) و سیاره آردا (Arda) اولرین با آینوری (Ainur) دیگر به منظور شکل دادن سیاره سفر کرد. اولرین سال‌ها پس از به وجود آمدن آردا در لورین (Lorien) زندگی می‌کند. او تحت نظر ملکه والار، نینا (Nienna) به تحصیل پرداخت و نعمت‌هایی چون دلسوزی و صبر را یاد گرفت. اولرین پس از تحصیل به همراه پادشاه مانوه (King Manwe)، ملکه واردا (Queen Varda) و ایرمو (Irmo) به خدمت تحت نظر نینا پرداخت. او استفاده از جادو را تحت نظر واردا و اثر گذاری بر دید و رویا را از ایرمو آموخت.

طبق کتاب Unfinished Tales اثر کریستوفر تالکین (Christopher Tolkien)، نام اولرین برگرفته از کلمه Olor به معنی رویا در زبان های الفی است. البته در این مورد، رویا به معنی دید یا اید‌ه‌ای ساخته و پرداخته شده است. لازم به ذکر است که اولرین هرگز از نام خود در والینور (Valinor) یا سرزمین میانه استفاده نکرده که ماهیت الف بودن نام او را زیر سوال می‌برد!

میثراندیر

زمانی که اولین الف‌ها در کویوینن (Cuivienen) چشم بر جهان گشودند، اولرین به عنوان یکی از پنج نگهبان به سوی آن‌ها فرستاده شد. اولرین به همراه چهار مایا دیگر به نام‌های آیوندیل (Aiwendil)، تاریندور (Tarindor)، پالاسندو (Palacendo) و هایمنار (Haimenar) وظیفه نگهبانی از الف‌ها را بر عهده گرفتند. این مایاهای نگهبان امروزه با نام‌های آشناتر راداگاست (Radaghast)، سارومان (Saruman) و دو جادوگر آبی (Blue Wizards) شناخته می‌شوند. اولرین برای سال‌های طولانی در میان الف‌ها زندگی کرد. او به صورت بسیار محدود شکل الف نیز به خود می‌گرفت. با گذشت زمان علاقه اولرین به الف‌ها زیاد شد و برای افزایش دانایی آن‌ها برایشان رویا و ایده می‌فرستاد!

زمانی که سائورون (Sauron) با ساخت حلقه یگانه سایه سنگینی بر سرزمین میانه افکند، اولرین به دست والار مانوه به عنوان یکی از ایستاری‌ها (Istari) برگزیده شد. هدف ایستاری‌ها کمک به فرزندان ایلوواتار (Children of Iluvatar) یا همان انسان‌ها و الف‌ها در برابر تهدیدهای سائورون بود. زمانی که اولرین برای اولین بار در عصر سوم پا به سرزمین میانه گذاشت، وارد گری هونز (Grey Havens) در جهان الف‌ها با نام لیندون (Lindon) شد. او در بدو ورود خود را به شکل پیرمردی با ردای خاکستری درآورد و مورد استقبال گلورفیندل (Glorfindel) و سیردان (Cirdan) قرار گرفت. پس از آن او با نام میثراندیر (Mithrandir) که در زبان سیندارین (Sindarin) به معنی مسافر خاکستری است، شناخته شد.

ثارکون

ثارکون (Tharkun) نام گندالف در میان دوارف‌های سرزمین میانه است. ثارکون به زبان دوارف‌ها یعنی خوزدول (Khuzdul) به معنی مرد عصا به دست است. بر خلاف الف‌ها، دوارف‌ها رابطه چندانی با شعر و ادب نداشتند و نام ثارکون را صرفا به دلیل داشتن عصا به گندالف نسبت دادند.

نکته بسیار جالب این بوده که در فیلم‌های سینمایی ارباب حلقه‌ها و هابیت‌ها، هیچ دوارفی گندالف را با نام ثارکون صدا نمی‌کند و این اتفاق می‌تواند به دو دلیل باشد. دلیل اول می‌تواند جلوگیری از گیج شدن دیگر نژادها در صدا زدن او باشد. دلیل دوم می‌تواند سری بودن زبان خوزدول میان دوارف‌ها باشد. دوارف‌ها معمولا تنها در حضور دیگر دوارف‌ها از این زبان استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، حتی کلماتی از خوزدول که به دیگر نژادها یاد داده‌اند نیز برای آن‌ها قابل تلفظ نیست.

طبق کتاب The People of Middle-Earth، هر دوارف دو نام دارد. یکی از نام‌ها نامی بوده که در میان دیگر نژادها برای خود استفاده می‌کنند و دیگر نام به زبان خوزدول بوده و با عنوان نام داخلی شناخته می‌شود. این نام‌ها مانند رمز بوده و حتی بر سنگ قبر دوارف‌ها نیز حک نمی‌شود. زبان خوزدول از سخت‌ترین زبان‌های سرزمین میانه است.

دیگر نام های گندالف در ارباب حلقه ها

در داستان ارباب حلقه‌ها: دو برج، گندالف اشاره داشته که او نام‌هایی متفاوت در کشورهای متفاوت دارد. ما در این مطلب سه نام را بررسی کردیم. در ادامه به بررسی دیگر نام‌های او می‌پردازیم. شاید باورش سخت باشد اما گندالف برای همه دوستی وفادار و یاری همیشگی نبوده است. در نتیجه برخی نام‌های برگزیده شده نام‌های غیر محترمانه و بعضا توهین آمیزی هستند.

او زمانی که از نام‌های خود سخن می‌گوید، اشاره می‌کند که در بخش‌های جنوبی سرزمین میانه با نام اینکانوس (Incanus) شناخته می‌شود. گرچه این موضوع به طور مستقیم در کتاب‌ها بیان نشده، او احتمالا درباره هارادریم (Haradrim)، دشمنان قسم خورده گوندور (Gondor) سخن می‌گوید. در زبان این منطقه کلمه اینکانوس به معنی «جاسوس شمالی» است. دیگر معنی این کلمه می‌تواند «فرمانده مغز» باشد. برخی بر این باور هستند که مردم هارادریم، گندالف را شخصی حیله گر و فریب کار می‌دانند.

علاوه بر آن، زمانی که گندالف در داستان دو برج به ادوراس (Edoras) سفر کرد، گریما ورم تانگ (Grima Wormtongue) او را لث اسپل (Lathspell) نامید که به معنی «اخبار بد» است. حتی پادشاه تئودون (King Theodon) نیز او را استورم کراو (Stormcrow) به معنی «کلاغ طوفانی» نامید. در هر دو مورد، گندالف در این کشورها به معنی اخبار و اتفاقات بد است! در روهیریم (Rohirrim) نیز گندالف با نام گریم هیم (Greyhame) به معنی «ردا خاکستری» شناخته می‌شود.

نام های گندالف در ارباب حلقه‌ها بخشی جذاب و طولانی از زندگی جادوگر دوست داشتنی این فرنچایز را برای ما تعریف کردند. نظر شما چیست؟ آیا شما نیز از نام های گندالف در ارباب حلقه ها اطلاع داشتید؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments