ویرایش عکس به کمک هوش مصنوعی در گلکسی اس ۲۴
1%
  • 10/10

ویرایش عکس به کمک هوش مصنوعی در گلکسی اس ۲۴ چگونه انجام می‌شود؟

Generative AI؛ جذاب، هوشمند اما گاهی اوقات عجیب!

ویرایش عکس به کمک هوش مصنوعی در گلکسی اس ۲۴ چگونه انجام می‌شود؟ ۰ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ علم و فناوری کپی لینک

همانطور که می‌دانید، سری گلکسی اس ۲۴ به لطف هوش مصنوعی امکان ویرایش عکس جالب و کاربردی‌ای را دریافت کرده اما این قابلیت چگونه کار می‌کند؟

گوشی‌های سری گلکسی اس ۲۴ از قابلیت‌های هوش مصنوعی متعددی بهره می‌برند. یکی از جذاب‌ترین و بهترین آن‌ها، Generative Edit است که در واقع به این گوشی‌ها اجازه می‌دهد تصاویر را به شکل جالبی ویرایش کنند.

این هوش مصنوعی که با اپلیکیشن گالری ادغام شده، به صورت اختصاصی برای سری گلکسی اس ۲۴ در نظر گرفته شده و برای ویرایش عکس به کار می‌رود. این قابلیت هوشمند هست و می‌تواند نیاز شما را برطرف کند اما گاهی اوقات باگ هم دارد.

Generative Edit دو المان کاربردی دارد که یکی از آن‌ها چرخش و پر کردن و دیگری هم برش اشیا است. در ادامه به هر دوی این قابلیت‌ها دی ویرایش عکس گلکسی اس ۲۴ اشاره خواهیم کرد.

قابلیت چرخش و پر کردن در ویرایش عکس گلکسی اس ۲۴

این قابلیت به شما اجازه می‌ده تصاویر را بچرخانید یا اینکه فضای خالی را پر کنید. این فضای خالی هم عمدتا در گوشه‌های تصویر و در نتیجه‌ی چرخش عکس به وجود می‌آید. در زیر می‌توانید یک سری مثال از این حالت را ببینید.

می‌بینید که چطور تصویر مربوط به ماشین اسباب‌بازی صاف شده و به جای فضای خالی به وجود آمده در سمت چپ، یک چیز شبیه به چوب قرار گرفته است. در تصویر دوم هم می‌بینید که تصویر جاده چگونه صاف شده و در سمت راست-وسط و چپ-بالا، چه اجسامی اضافه شده‌اند.

با کمک این ابزار شما می‌توانید در اکثر مواقع بدون هیچ مشکلی تصاویر خود را صاف کنید. چون هوش مصنوعی باید وظیفه‌ی پر کردن فضای خالی و بازتاب‌ها را به دوش بکشد. در برخی از مواقع شاید دستکاری تصاویر نتیجه‌ی جذابی به همراه نداشته باشد و تصویر شبیه به عکس ویرایش شده توسط یک تازه‌کار به نظر برسد که کاملا هم طبیعی است.

در مثال بالا، ویرایش عکس در گلکسی اس ۲۴ را می‌بینید که هوش مصنوعی سعی کرده دوچرخه سمت چپ-پایین صفحه را به یک نیمکت تبدیل کند. هم نیمکت به خوبی شکل نگرفته و هم سقف اندکی از حالت عادی خارج شده است.

در تصویر مربوط به آسمان ابری هم از ماشین فقط سقفش باقی مانده است. در تصویری که در هنگام غروب ثبت شده، هم چرخ خودرو به درستی به آن اضافه شده و هم گوشه‌ی سمت راست مشکلی ندارد. باقی‌مانده‌ی ساختمان سمت چپ هم خیلی طبیعی به آن اضافه شده است.

در تصویر آخر هم می‌بینید که خودروی سمت راست اندکی از حالت طبیعی خارج شده. در عین حال، می‌توان اعتراف کرد که بقایای ساختمان به خوبی توسط هوش مصنوعی تعریف شده است.

به صورت کلی، نتایج حیرت‌انگیز هستند. مهم‌تر اینکه گوشه‌های تصاویر در فوکوس نیستند و ایراد اصلی هم در همین بخش‌هاست. مردم هم به گوشه‌های تصاویر خیلی اهمیتی نمی‌دهند و در نتیجه می‌توان عملکرد سیستم ویرایش عکس در گلکسی اس ۲۴ را مثبت در نظر گرفت.

قابلیت برش اجسام Generative Edit؛ هم خوب، هم بد!

دومین المان ویرایش عکس در گلکسی اس ۲۴ به شما اجازه می‌دهد روی یک تصویر ضربه زده و نگه داشته باشید تا بتوانید انتخابش کنید؛ مثل قابلیت Image Clipper. با این تفاوت که شما اینجا می‌توانید دور جسمی که می‌خواهید هم خط بکشید.

وقتی یک شی انتحاب شد، می‌توانید آن را حذف کنید، اندازه‌اش را تغییر دهید، بچرخانیدش یا در محل دیگری در تصویر قرار دهید. البته در اینجا هم هوش مصنوعی برای پر کردن فضای خالی ناشی از برش یک جسم باید وارد عمل شود. در تجربه‌ی انجام این کار با گلکسی اس ۲۴ پلاس، Generative Edit همیشه عملکرد خوبی نداشت و گاهی اوقات ضعیف عمل می‌کرد.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، هوش مصنوعی در تشخیص سایه مشکل دارد. علاوه بر این‌ها، چون برخلاف قابلیت نخست، شما در اینجا ممکن است در هر نقطه‌ای از تصویر ویرایش را انجام دهید، دیگر نقص‌ها از چشم پنهان نمی‌ماند. در تصویر بالا به خوبی می‌بینید که سایه‌ی جسم بزرگ همچنان باقی مانده اما خودش جابجا شده است.

از طرفی، وقتی هوش مصنوعی کارش را به درستی انجام می‌دهد، انگار یک تصویر جادویی و کاملا طبیعی دارید. مثل تصویر زیر.

دلیل دیگری که گاهی فکر می‌کنیم قابلیت ویرایش عکس حذف و برش گلکسی اس ۲۴ نیاز به کار دارد این است که همیشه امکانات زیادی برای دستکاری یک سوژه به شما نمی‌دهد. در نتیجه گاهی اوقات تصاویر غیر حرفه‌ای ویرایش می‌شوند.

قابلیت ویرایش عکس گلکسی اس ۲۴ در بخش برش اجسام نیاز به کار دارد

شما فقط با استفاده از این قابلیت می‌توانید اجسامی را حذف کنید، بچرخانید، تغییر اندازه دهید یا در نقطه‌ی دیگری از تصویر قرار دهید. مثلا نمی‌توانید چیزی بکشید یا مشکل ناشی از جابجایی را حل کنید. حتی امکان برگردادند (فلیپ) تصویر هم وجود ندارد و سبب می‌شود گاهی اوقات ویرایش‌تان عجیب شود.

علاوه بر این‌ها، چهار نقطه‌ای که هنگام ویرایش عکس در اطراف اجسام مورد نظر تشکیل می‌شوند برای چرخش و تغییر اندازه به کار می‌روند. این یعنی تقریبا غیرممکن است بدون تغییر اندازه، بتوانید تصویری را بچرخانید و برعکس.

همچنین هیچ راهی برای روشن یا تیره کردن یک جسم وجود ندارد. این یعنی شما شاید از لحاظ میزان روشنایی، یک عدک تعادل عجیب را هنگام جابجایی یک جسم از نقطه‌ی تاریک به روشن و برعکس شاهد باشید.

نتیجه

با در نظر گرفتن همه‌ی موارد، به نظر می‌رسد بهترین گوشی های سامسونگ یعنی سری گلکسی اس ۲۴ از لحاظ امکانات هوش مصنوعی برای ویرایش عکس  گوشی‌های خوبی هستند. Generative Edit جای کار دارد و قطعا هم در نسل‌های بعدی بهتر و قدرتمندتر می‌شود و این یک ضرورت برای سامسونگ است. خصوصا اگر این شرکت بخواهد بعدها بابت این ویژگی‌ها از کاربران پول دریافت کند.

این اولین تلاش سامسونگ در راستای تولید یک هوش مصنوعی مولد بود. وقتی اولین تلاش تا این اندازه خوب از آب درآمده، بنابراین می‌توان به آینده امیدوار بود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments