#مهسا_امینی
فیلم Free Guy

۱۰ حقیقت عجیب درباره فیلم Free Guy که هرگز نمی‌دانستید!

از دخالت‌های رینولدز تا ساخت دنباله!

فیلم Free Guy به لطف بازی حرفه‌ای رایان رینولدز (Ryan Reynolds) موفق شد تا به یکی از بهترین‌های سینمای ۲۰۲۱ تبدیل شود، با این حال آیا از اتفاقات پشت صحنه و حقیقت‌های جالب آن خبر دارید؟

در واقع سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ برای طرفداران سینما چندان هم خوشایند نبودند، به نحوی که بسیاری از آثار در دست ساخت به دلیل پاندمی ویروس کرونا تاخیر خوردند و بعد از مدتی طولانی اکران شدند. با این وجود، آثاری مانند سریع و خشن 9 و فیلم‌های مارول توانستند به خوبی در سال جاری بدرخشند و طرفداران را راضی نگه دارند. این در حالی است که اکثر فیلم‌های موفق طی این دو سال، اکثرا بخشی از یک فرنچایز خاص مانند دنیای سینمایی مارول بوده و اثری جداگانه با موضوعی متفاوت نبوده‌اند. اما در این بین، فیلمی یه نام Free Guy مدتی پیش اکران شد تا این روند به کلی تغییر کند!

این فیلم که داستانی بسیار متفاوت از آنچه که تا به حال در آثار سینمایی دیده بودیم را روایت می‌کند، در ابتدا قرار بود توسط استودیو 20th Century Fox ساخته شود و سپس با خریداری شدن سهام این شرکت، کار آن نیز به دست دیزنی افتاد. به همین ترتیب نیز در روند ساخت آن تغییرات بسیاری به وجود آمدند که با نبود آن‌ها، شاید هرگز Free Guy تا این حد موفق نمی‌شد! به همین منظور بد نیست ۱۰ مورد از این اتفاقات پشت صحنه که در پیشرفت فیلم تاثیرگذار بوده‌اند را مشاهده کنیم.

۱۰. رایان رینولدز از کریس ایوانز درخواست کرده بود تا در فیلم بازی کند

فیلم Free Guy پر از انواع و اقسام رازها و اشاره‌های مستقیم و غیر مستقیم به بازی‌های ویدیویی و فیلم‌های مختلف از شرکت‌های متفاوت است. برای مثال کل داستان اشاره مستقیم به سبک بازی GTA بوده و از طرفی برخی اشاره‌ها به دیگر آثار ساخته شده استودیو مارول نیز در این اثر سینمایی انجام شده که یکی از مهم‌ترین‌های آن، حضور شخص کریس ایوانز (Chris Evans)، بازیگر نقش کاپیتان آمریکا است!

در واقع ایوانز در حال انجام کارهای بازیگری برای ساخت فیلم Defending Jacob بود و از آنجا که این اثر نیز در همان شهری که Free Guy فیلمبرداری می‌شد بود، خیلی راحت و دوستانه، رینولدز به او پیام داد تا برای چند دقیقه وقتش را قرض بدهد! ایوانز نیز به شرطی که نهایتا کار آن‌ها تا ۱۰ دقیقه طول بکشد قبول کرد و دیدیم که در فیلم حاضر شد!

۹. ایستراگ ددپول که حذف شد!

همانطور که اشاره شد در Free Guy اشاره‌های بسیاری به ابرقهرمانان مختلف می‌شود، اما نکته اینجاست که رایان رینولدز هرگز از شخصیت مورد علاقه خود که نقش آن را هم به بهترین شکل ممکن بازی می‌کند رونمایی نکرد! ددپول (Deadpool) در واقع کاراکتری است که در فیلم‌های آن انواع اشاره به دنیای دی سی و جهان سینمایی مارول و … را دیده بودیم، اما عجیب‌تر از همیشه این ابرقهرمان قرمز پوش در اثر جدید با حضور رینولدز ظاهر نشد.

هنگام نوشتن متن فیلمنامه، ابتدا قرار بود تا شخصیت اصلی در یک صحنه از سلاح شخصیت Cable از فیلم Deadpool 2 استفاده کند، اما متاسفانه یا خوشبختانه این سکانس از محصول نهایی حذف شد. دلیل آن هم این است که شخصیت اصلی فیلم هرگز حتی یکبار هم از سلاح گرم استفاده نکرد و آن‌ها می‌خواستند که او همین ثبات شخصیتی را حفظ کند!

۸. موسیقی متن توسط خود رینولدز انتخاب شده بود

در فیلم Free Guy حق انتخاب‌های زیادی به رینولدز داده شده بود تا بتواند به بهترین شکل ممکن تمام هنر خود را به اجرا بگذارد. اما هرقدر که این بازیگر و کمدین معروف کارهای عجیب و جالبی انجام می‌دهد، برخی از حرکات او اصلا منطقی نیستند! برای مثال در فیلم می‌شنویم که بسیاری از موسیقی‌های متن در سبک دراماتیک هستند و دلیل آن هم این است که رینولدز یک روز در خانه از این سبک موسیقی گوش کرده و حس می‌کند که جالب است؛ همین!

۷. استرس‌های وقت و بی‌وقت جو کری

در Free Guy ستارگان بسیاری حضور دارند که از بهترین‌های آن می‌توان به خود رایان رینولدز و همچنین تایکا وایتیتی (Taika Waititi) خوش‌ذوق اشاره کرد. اما در کنار آن‌ها، جو کری (Joe Keery) نقش شخصیت کی (Key) را بازی می‌کرد که با هنرمندی هرچه تمام‌تر آن را انجام داده و ظاهرا در این راه استرس بسیار زیادی را هم داشته است!

در واقع کری برای بازی در Stranger Things به عنوان یک بازیگر فوق‌العاده تحسین شده شناخته می‌شود، اما به گفته خود او، قرار گرفتن در کنار دیگر ستارگان معروف و بزرگی مانند رینولدز او را شدیدا تحت فشار قرار داده بود که کاملا هم منطقی به نظر می‌رسد.

۶. شخصیت اصلی قرار بود یک فرد بدگمان و منفی‌باف باشد!

به جز انتخاب عجیب و غریب موسیقی متن فیلم و همچنین بازیگری حرفه‌ای، رایان رینولدز در فیلمنامه و داستان اثر نیز تغییرات بسیاری را ایجاد کرده بود و به نحوی جهت اثر را عوض کرد. به نحوی که مت لیبرمن (Matt Liberman) توضیح می‌دهد، در ابتدا قرار بوده تا شخصیت اصلی این فیلم فردی فوق‌العاده بدگمان با افکار منفی باشد، در حالی که رینولدز این روند را تغییر داده و او را به یکی از خوش‌بین‌ترین شخصیت‌های حاضر در کل آثار سینمایی تبدیل کرده است! تا حدی که این مثبت‌اندیش بودن او، به پایه و اساس اصلی فیلم تبدیل شده و قدرت امیدوار بودن باعث شده تا داستان همانطور که باید و شاید به پیش برود.

۵. کاراکتر دود (Dude) را رینولدز خلق کرد

هرچقدر که از دخالت‌های رینولدز در ساخت فیلم Free Guy بگوییم کم است، اما حداقل جالب است بدانید که به جز تمامی موارد فوق درباره این جریان، او حتی کاراکتر منفی دود را هم خلق کرده و در فیلمنامه اصلی چنین شخصیتی وجود ندارد! این در حالی است که دود در کل فیلم نقش مهمی داشته و در واقع پایان کار به مبارزه او با شخصیت اصلی ختم می‌شود، اما اینکه در غیاب او چه پایانی برای فیلم در نظر گرفته شده و شخصیت منفی چه کسی بوده، هنوز مشخص نیست.

۴. شاید فیلمی براساس کاراکتر تایکا وایتیتی هم ساخته شود!

بعد از کارگردانی فیلم Thor: Ragnarok و موفقیت چشمگیر آن، دیگر هر شرکت و استودیو سازنده فیلم و سریالی دوست دارد تا تایکا وایتیتی را برای کارگردانی آثار طنز و اکشن به کارگردانی دعوت کند. اما نکته اینجاست که به جز کارگردانی، وایتیتی یک بازیگر فوق حرفه‌ای در همین زمینه هم هست که می‌توانید آن را در آثاری مانند Jojo Rabbit و What We Do In The Shadows ببینید.

با این وجود، به گفته رینولدز شخصیتی که وایتیتی در فیلم Free Guy بازی کرده بود خود پتانسیل دریافت یک اثر سینمایی جداگانه را داشته و هیچ بعید نیست که در آینده چنین فیلمی هم ساخته شود!

۳. کارگردان در ابتدای کار با متن فیلمنامه موفق نبود

شاون لوی (Shawn Levy) کارگردانی است که معمولا آثاری را برای ساخت هدایت می‌کند که برای تماشا در جمع خانوادگی مناسب هستند و در آن‌ها شخصیت اصلی در یک فضای تخیلی و فانتزی، بر دشمنان خود پیروز می‌شود. اثر سینمایی شب در موزه مثال مستقیم همین موضوع است و از طرفی فیلم Free Guy نیز از همین المان‌ها پشتیبانی می‌کند. با این وجچد وقتی که پنج سال پیش برای اولین بار متن فیلم به لوی نشان داده شد، او با کارگردانی اثر مخالفت کرد! دلیل آن هم این بود که در فیلم با طرفداران دنیای گیم به خوبی برخورد نشده و شاید آن‌ها راضی نباشند.

حال جالب است بدانید که جدای از تمامی نکات گفته شده درباره کمک‌های رینولدز به ساخت این اثر، آوردن و قانع کردن لوی برای هدایت ساخت این فیلم سینمایی نیز کار او بوده است!

۲. فیلم Free Guy اولین اثر سینمایی گرفته شده از فاکس بود که دیزنی راه آن را ادامه داد

همانطور که با رسیدن به این بخش از مطلب قاعدتا متوجه آن شده‌اید، استودیو فاکس قرار بود تا ابتدا فیلم Free Guy را بسازد. اما چند سال پیش سهام این شرکت توسط دیزنی به کلی خریداری شد و تمام حقوق آن نیز به این کمپانی بزرگ داده شد. با این حساب، روند ساخت فیلم Free Guy نیز دیگر در دستان فاکس نبود و دیزنی برای اولین بار یکی از آثار این استودیو را ادامه داد و آن را کنسل نکرد.

این اتفاق در حالی افتاد که اگر این فیلم توسط استودیو فاکس ساخته می‌شد، شاید هیچ‌وقت به خوبی آنچه که هم‌اکنون مشاهده کردیم نمی‌بود! دلیل آن هم تمامی اشاره‌هایی است که از استودیو مارول تا جنگ ستارگان در این اثر سینمایی انجام شده و آن را جذاب و خاص کرده است. همچنین جالب است بدانید که کار ادامه دادن برخی آثار فاکس توسط دیزنی هنوز تمام نشده و فیلم Deadpool 3 توسط دیزنی در جهان سینمایی مارول در دست ساخت قرار دارد!

۱. ساخت دنباله Free Guy چندان هم دور از انتظار نیست!

رایان رینولدز با طرفداران خود همیشه در فضای مجازی یا پایان فیلم‌های مختلف در ارتباط است درباره فیلم Free Guy نیز او به تازگی اعلام کرده که ظاهرا دیزنی به دنبال کارهای ساخت دنباله اثر است! به هر حال این فیلم به عنوان یک اثر متفاوت و جدای از هرگونه فرنچایز، توانسته است تا در شرایط کرونا و اوضاع عجیب سینما، حدود ۳۰۰ میلیون دلار فروش کند. این مورد قاعدتا نظر مدیران دیزنی را به خود جلب کرده و اینکه دنباله این اثر سینمایی به زودی ساخته شود، هرگز بعید نیست!


نظرات

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا