نقد و بررسی بازی Intergrade

نقد و بررسی بازی Final Fantasy 7 Remake Intergrade

رستگاری با طعم دگردیسی

نقد و بررسی بازی Final Fantasy 7 Remake Intergrade حسین توکلی ۰ ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ بررسی بازی

به بهانه عرضه بازی Final Fantasy 7 Remake Intergrade و نقد و ببرسی این عنوان بهتر است کمی در زمان به عقب‌تر سفر کنیم. روز و روزگاری بود که حتی فکر کردن در مورد بازسازی شدن نسخه هفتم سری Final Fantasy و دیدن تیتر بازی Final Fantasy 7 Remake هم یک رویا به شمار می‌رفت. بازی‌ای که بیش از ۲۴ سال از انتشار آن می‌گذرد و به عنوان یکی از سردمداران سبک نقش‌آفرینی و معروف‌ترین اثر نقش‌آفرینی ژاپنی شناخته می‌شود؛ سال گذشته بالاخره توسط استودیو اسکوئر انیکس (Square Enix) بازسازی و روانه بازار شد.

اتفاقی که برای خیلی‌ها به معنی پایان یافتن انتظاری چندین ساله بود. ولی این بازی، یک بازسازی کامل به حساب نمی‌رفت و دارای نقاط ضعفی بود که باعث می‌شد تا طرفداران نتوانند به طور کامل از آن لذت ببرند. بزرگ‌ترین ضعف، تجزیه بازی به قسمت‌های مخالف و عرضه شدن آن به صورت اپیزودیک بود. مشکل بزرگ دیگر ضعف‌های گرافیکی و تکسچرهای فاجعه روی کنسول نسل هشتمی سونی بود. البته که دوربین بازی‌ هم آن طور که باید وظیفه خود را انجام نمی‌داد و باعث می‌شد در گیر و دار مبارزات نبض بازی از دست بازیکن خارج شود.

همه این‌ها را گفتیم ولی باید اشاره کنیم از نظر بازسازی گیم‌پلی و تحول آن به سبک اکشن، یکی از دست‌آوردهای فوق‌العاده این عنوان بود. بازی از حالت استراتژیک نوبتی صرف و کلاسیک خارج شده بود و حالا شاهد یک اکشن و استراتژیک نوبتی هیبرید بودیم که مشابه آن را تا حالا ندیده بودیم. حتی آخرین نسخه فاینال فانتزی، یعنی شماره ۱۵ بازی هم نتوانست بود این دو را ترکیب کند و کاملا به سمت اکشن سوق داشت.

دیدن کاراکترها و شهر میدگار (Midgar) با گرافیک مدرن و فضای نسل هشتمی نیز تجربه بی‌نظیری برای بازیکنان قدیمی به همراه داشت و توانسته بود تا به رویای آن‌ها جامه عمل بپوشاند. طراحی کاراکترها هم به خوبی صورت گرفته بود و همان طرح‌های کلاسیک به خوبی به پالیگان‌های نسل هشتمی مزین شده بودند.

حالا نسل نهم از راه رسیده و این عنوان هم بار سفر را برای کوچ کردن به این دوره بسته است و بالاخره شاهد عرضه آن روی Playstation 5 هستیم. به همراه این بازی، یک بسته‌ الحاقی به نام Intergrade هم به این بازی الصاق شده که به صورت رایگان در اختیار صاحبان این بازی قرار گرفته است. این اکسپنشن به صورت انحصاری برای کنسول نسل نهمی سونی ساخته و منتشر شده است و نفسی تازه برای این عنوان محسوب می‌شود. در این مطلب به سراغ بررسی تفاوت‌های نسخه پایه و هم‌چنین نقد اکسپنشن Intergrade خواهیم رفت. پس با این نقد و بررسی وب‌سایت سرگرمی همراه باشید.

بازی فاینال فانتزی 7

مرحله جدید اضافه شده به بازی اینترمیشن (INTERmission) نام دارد که داستان مستقلی از خط اصلی بازی Final Fantasy 7 Remake را روایت می‌کند. این مرحله از بازی Final Fantasy 7 Remake Intergrade در مورد نینجایی از گروه Wutai با نام یوفی کیساراگی (Yuffie Kisaragi) است. با توجه به ظاهر نینجای جوان، تنها حدسی که می‌توانید بزنید این است که انگار همین چند دقیقه  پیش از مهدکودک خارج شده. البته که کتاب را از جلدش قضاوت نکنید!

هدف شما از این ماموریت پیدا کردن گروهی از مبارزین و رفتن به شهر میدگار است. بیشتر از این نمی‌توان در مورد داستان صحبت کرد چرا که ممکن است همه چیز برایتان اسپویل شود. در کل ضرب‌آهنگ این افزونه بسیار بالا است و می‌توانید کل این تجربه را در ۶ الی ۷ ساعت به پایان برسانید. البته که لازم است بگویم یوفی تنها شخصیت قابل بازی در این اکسپنشن نخواهد بود و کاراکتر دیگری هم او را همراهی خواهد کرد.

تمام المان‌های موجود در این افزونه، برای لذت بردن بازیکن طراحی شده‌اند و سبک مبارزاتی یوفی آن قدر فوق‌العاده روی گیم‌پلی جدید بازی نشسته است که واقعا هر لحظه تشنه مبارزه‌ای جدید و پرزرق و برق از سوی بازی خواهید بود.

یوفی کاراکتری فوق‌العاده با پرداخت صحیح و به جا است که تناقض ظاهری و رفتاریش با سبک مبارزاتی و جنگیش یک هارمونی غیرمحتمل و بعید، اما بسیار دل‌چسب را شکل داده است. این نینجای جوان، یکی از بهترین سبک‌های مبارزاتی و سلاح‌های بازی را در اختیار دارد. بدون شک جنگیدن و تکه‌پاره کردن حریفان با یوفی، از نقاط اوج کل سری فاینال فانتزی است. سرعت بالا و بی‌رحمی او در حمله و نحوه مدیریت مبارزه و دفاع‌های لحظه‌ای یوفی در بازی Final Fantasy 7 Remake Intergrade، یکی از بالانس‌ترین تجربه‌های میدانی سری را شکل می‌دهد. می‌توان ادعا کرد که بعد از چند ساعت کنترل کردن او، چنان با او خو خواهید گرفت که حتی ممکن است کلاد (Cloud) را سریع از یاد ببرید.

طراحی مراحل این ماموریت نیز به بهترین شکل انجام گرفته است و جزر و مد اتمسفر به بهترین شکل به ثمر نشسته است. البته که کاراکترهای فرعی به قدرت یوفی و دیگران ظاهر نمی‌شوند، ولی نمی‌شود خرده‌ای به آن‌ها گرفت؛ چرا که آن‌ها نقش خود را به عنوان شخصیت سایه به خوبی انجام می‌دهند و کاتالیزگر بسیار خوبی برای به دل نشاندن یوفی در دل مخاطب هستند. فعالیت‌های جانبی و بازی‌های کوچکی که در دل بازی قرار دارند، ممکن است که از عناوین موبایلی مثل Clash Royale الهام گرفته شده باشند، ولی باز هم خیلی خوب خلاهای زمانی بین خط زمانی بازی را پر می‌کنند و اجازه نمی‌دهند تا شما لحظه‌ای از بازی جدا شوید و ذهنتان از لذت بردن جا بماند.

تمام المان‌های موجود در بازی Final Fantasy 7 Remake Intergrade، برای لذت بردن بازیکن طراحی شده‌اند و سبک مبارزاتی یوفی آن قدر فوق‌العاده روی گیم‌پلی جدید بازی نشسته است که واقعا هر لحظه تشنه مبارزه‌ای جدید و پرزرق و برق از سوی بازی خواهید بود. عطشی که خیلی زود و به تکرار توسط بازی سیراب می‌شود و دشمنان مختلف با سبک‌های مبارزاتی متنوع و سایزهای کوچک و بزرگ جلوی شما قد علم خواهند کرد. همین نکته باعث شده تا مبارزات بازی به هیچ‌وجه رنگ و بوی تکرار به خودشان نگیرند و بستری فراهم کنند که بتوانید از یوفی و سلا‌ح‌های فوق‌العاده‌اش به بهترین نحو بهره ببرید.

از آن جایی که این اکسپنشن به طور انحصاری برای نسل 9 ساخته و طراحی شده است، همه چیز در آن واقعا خوب به نظر می‌رسد. از تکسچرها تا انیمیشن‌های کاراکترها و دشمنان نسبت به بازی Final Fantasy VII Remake و محتوای نسل قبلی پیشرفت چشم‌گیری داشته است. حتی این پیشرفت به بازی اصلی هم رسوخ کرده و دیگر خبری از تکسچرهای ضعیف و باگ‌های گرافیکی در بستر اصلی بازی هم نخواهید بود. نورپردازی‌ هم حالا بسیار چشم‌گیرتر عمل می‌کند و می‌توانید واقعا از همه چیز به صورت بصری لذت ببرید. واقعا میدگار هیچ‌وقت به این زیبایی به تصویر کشیده نشده است!

زمانی که چنین بستر بصری زیبایی محیا است، واقعا خلا یک Photo Mode احساس می‌شود. نکته‌ای که کاربران بازی Final Fantasy 7 Remake بسیار به آن اعتراض داشتند. حالا یک Photo Mode عالی به بازی Final Fantasy 7 Remake Intergrade اضافه شده است که می‌توانید با استفاده از آن، روند ماجراجویی‌های خودتان و خاطرات خوشتان از بازی را به ثبت برسانید. نیاز به یادآوری است که حالت پرفورمنس اضافه شده به بازی به صورت جادویی عمل می‌کند و با حفظ فریم ریت ۶۰ به طور ثابت، تجربه‌ای روان و فوق‌العاده را برای مخاطب فراهم می‌کند.

اسکوئر انیکس نشان داد که بازی Final Fantasy 7 Remake Intergrade تنها یک عنوان سرسری برای فرو نشاندن عطش مخاطبان سرسخت این سری نیست. آن‌ها با انتشار نسخه نسل نهمی و افزونه Intergrade ثابت کردند که می‌توانند این سری را دوباره به اوج بازگردانند و از اشتباهات گذشته درس گرفته‌اند. آن‌ها صدای مخاطبین را شنیده‌ و حالا با ارائه محصولی فوق‌العاده، توانسته‌اند تا خودشان را رستگار کنند. این افزونه انتظار را برای ادامه خط اصلی داستان و قسمت دومش بسیار مشکل کرد. حداقل تا آن زمان می‌توانید از خط اصلی بازی و Intergrade بارها لذت ببرید؛ به شرطی که بتوانید کنسول نسل نهمی‌ سونی را تهیه کرده و با آن به بازی کردن این عناوین بپردازید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

10 بی‌نظیر
اسکوئر انیکس نشان داد که بازی Final Fantasy VII Remake تنها یک عنوان سرسری برای فرو نشاندن عطش مخاطبان سرسخت این سری نیست. آن‌ها با انتشار نسخه نسل نهمی و افزونه Intergrade ثابت کردند که می‌توانند این سری را دوباره به اوج بازگردانند و از اشتباهات گذشته درس گرفته‌اند. آن‌ها صدای مخاطبین را شنیده‌اند و حالا با ارائه محصولی فوق‌العاده، توانسته‌اند تا خودشان را رستگار کنند. این افزونه انتظار را برای ادامه خط اصلی داستان و قسمت دوم آن بسیار مشکل ساخته است.
  • داستان جذاب فرعی که تجربه بازی را کامل‌تر می‌کند
  • طراحی عالی شخصیت یوفی و سبک مبارزاتی او
  • روند صحیح و منطقی اکسپنشن Intergrade
  • مبارزات هیجان‌انگیز با ضرب‌‎آهنگ بالا
  • تصحیح تکسچر‌های خط اصلی بازی
  • اضافه شدن Photo Mode به بازی
  • اضافه شدن حالت پرفورمنس با حفظ فریم ریت ۶۰ به طور ثابت
  • ارائه بسته‌ی الحاقی به صورت رایگان برای دارندگان بازی Final Fantasy VII Remake
  • نیاز به کنسول نسل نهمی برای تجربه این عناوین!
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا