فیلم Doctor Sleep

هر آنچه باید از فیلم Doctor Sleep بدانید

درخشش دوباره

فیلم Doctor Sleep اقتباسی از رمانی به همین نام به قلم استیون کینگ است که دنباله فیلم شاهکار The Shining اثر استنلی کوبریک به شمار می‌رود.

فیلم The Shining به کارگردانی استنلی کوبریک فقید، همواره به‌عنوان یکی از بهترین آثار ترسناک تاریخ سینما شناخته می‌شود که در زمان خود سبک وحشت را دستخوش تحول کرد و به یکی از ماندگارترین ساخته‌های این کارگردان بزرگ آمریکایی تبدیل شد. کمتر کسی را پیدا می‌کنید که با صحنه معروف شکاندن در با تبر و گفتن جمله «Here’s Johnny!» توسط جک نیکلسون در این فیلم آشنا نباشد. منبع اقتباس این فیلم، رمانی از استیون کینگ به همین نام است که در سال ۱۹۷۷ منتشر شد و تفاوت‌های عمده‌ای با نسخه سینمایی داشت.

سکانس ماندگار شکستن در فیلم The Shining

اختلاف میان کینگ و کوبریک بر سر این فیلم، از همان ابتدای تولید آن تا امروز زبانزد بوده است. کوبریک در برداشت خود از رمان «درخشش»، دست به تغییرات ریز و درشت زیادی در داستان، فضاسازی و کاراکترها زد تا اثری مطابق با چشم‌انداز خودش بسازد. نتیجه این امر، تفاوت عمده میان فیلم و کتاب بود. رمان کینگ در اصل در سبک وحشت فراطبیعی قرار داشت و در آن «جان تورنس»، شخصیت اصلی داستان که فردی کاملاً عادی است، به تدریج در اثر برخورد با اتفاقات ماورالطبیعه دیوانه می‌شود. نسخه کوبریک اما بیشتر به سبک وحشت روان‌شناختی است و در آن «جک تورنس» (کوبریک نام شخصیت اصلی را هم تغییر داده است) که مستعد دیوانگی است، در اثر انزوای بیش از حد در هتلی مرموز، عقلش را از دست می‌دهد.

کینگ به قدری از تفاوت فیلم با کتابش ناراضی بود که حتی تضمیم گرفت مینی‌سریالی وفادار به وقایع کتاب بنویسد. این سریال یه قسمتی هرگز نتوانست به اندازه شاهکار کوبریک معروف شود. کینگ حدود ۳۶ سال پس از نگارش کتاب اول، دنباله مستقیم آن را در سال ۲۰۱۳ به نام Doctor Sleep منتشر کرد که ماجراهای زندگی «دنی تورنس» را سال‌ها پس از وقایع هولناک هتل «Overlook» روایت می‌کند.

شرکت برادرات وارنر پس از استقبال از کتاب، به سرعت مقدمات تولید یک فیلم براساس آن را آماده کرد، اما به دلیل کمبود بودجه این فرایند متوقف شد. پس از موفقیت فوق العاده فیلم «It» که آن هم براساس یکی از رمان‌های کینگ ساخته شده، وارنر سرمایه لازم برای تولید پرشتاب Doctor Sleep را به دست آورد و فرایند تولید از ابتدای سال ۲۰۱۸ کلید خورد. این شرکت مایک فلاناگان را که دستی در کارگردانی آثار ترسناک دارد، برای بازنویسی فیلم‌نامه و کارگردانی استخدام کرد و فیلمبرداری از ماه سپتامبر ۲۰۱۸ آغاز شد.

در این داستان، «دن» که حالا فردی بالغ است، زندگی نابسامانی در نیوهمپشایر دارد و برای فراموش کردن اتفاقاتی که در کودکی برای خود و خانواده‌اش افتاده، به الکل روی آورده است. دن هنوز هم قدرت مرموز «درخشش» را در اختیار دارد که به او امکان می‌دهد با افرادی که در بستر مرگ هستند، در لحظات آخرشان ارتباط گرفته و آنها را آرام کند. دن همچون پدرش برای مدتی الکل را کنار می‌گذارد ولی همچون جک، به نظر نمی‌رسد چندان دوام بیاورد.

دن هنوز نتوانسته با وقایع هولناک هتل اورلوک کنار بیاید

اشباح هتل اورلوک هنوز دن را رها نکرده‌اند و او مجبور شده آنها را پر «صندوق»هایی در ذهنش محبوس کند. اما آنتاگونیست‌های داستان نه اشباح خبیث، بلکه یک فرقه افراطی به نام «The True Knot» هستند که ایالات متحده را به دنبال افرادی که صاحب قدرت «درخشش» هستند کاوش می‌کنند. این گروه با تغذیه از قدرت افراد «درخشان»، به دنبال عمر طولانی هستند و این یعنی باید کودکان صاحب این قدرت را به قتل برسانند. «اَبرا استون»، دختر جوانی که توانایی درخشش فوق العاده‌ای دارد، از خطر این فرقه آگاه شده و با کمک قدرت تله‌پاتی‌اش، با دن ارتباط گرفته و از او طلب کمک می‌کند. بدین ترتیب دن بار دیگر وارد مسیر ترسناکی می‌شود که سال‌ها پیش خانواده‌اش را نابود و او را دچار زخم‌های روحی-روانی هولناک کرد.

مسلماً بزرگ‌ترین مانع بر سر راه Doctor Sleep، وجود پیش‌درآمد تاریخی و ماندگاری به نام The Shining است

مسلماً بزرگ‌ترین مانع بر سر راه Doctor Sleep، وجود پیش‌درآمد تاریخی و ماندگاری به نام The Shining است. شاهکار استنلی کوبریک آنچنان در ذهن طرفداران این سبک به عنوان یک اثر ترسناک کم‌نقص و عالی نقش بسته که عده زیادی از آنها اصلاً نمی‌توانند دنباله‌ای درخور برایش متصور باشند. با این حال نکته‌ بسیار مهم درباره Doctor Sleep که از تریلر آن هم به خوبی مشخص است، وفاداری زیاد به رمان کینگ و ترکیب آن با وقایع نسخه کوبریک است. فلاناگان خود نیز تأکید کرده که تلاش داشته اختلافات کتاب‌ و فیلم قبلی را برطرف کند، به‌طوریکه فیلم جدید هم با رمان‌های کینگ منطبق باشد و هم در دنیایی که کوبریک خلق کرده جریان داشته باشد. برای مثال هتل اورلوک در پایان کتاب، با خاک یکسان می‌شود و دن و ابرا، سال‌ها بعد به بقایای آن سر می‌زنند. اما می‌دانیم که هتل در پایان فیلم The Shining دست‌نخورده باقی می‌ماند. در تریلر Doctor Sleep می‌بینیم که دن بار دیگر به هتل که هنوز سرپاست باز می‌گردد. بدین ترتیب هم امکان فضاسازی و ایجاد حس نوستالژی فراهم شده، و هم وفاداری به هر دو نسخه رعایت شده است.

فلاناگان در مقام نویسنده و کارگردان، سابقه خوبی در زمینه تولید آثار سبک وحشت دارد. شاخص‌ترین اثر او بی‌شک سریال محبوب Haunting of Hill House است که از سریال نت‌فلیکس پخش شد. فلاناگان هنوز به عنوان یک نام بزرگ در سینمای وحشت شناخته نمی‌شود، با این حال خلاقیت‌هایی که تاکنون در آثارش به‌کار گرفته نشان می‌دهد توانایی‌های امیدوارکننده‌ای دارد. او اذعان داشته که از گنجاندن یکی از پرکاربردترین کلیشه‌های فیلم‌های ترسناک، یعنی ترس‌های ناگهانی، در Doctor Sleep خودداری کرده که حرکتی بسیار جاه‌طبانه است، خصوصاً اگر به خاطر آوریم که کوبریک در The Shining چندین بار آن را به کار گرفته است.

تیم بازیگری Doctor Sleep نام‌‌های شاخصی را در خود می‌بیند. یوان مک‌گرگور، بازیگر دوست‌داشتنی اسکاتلندی که همه او را به سبب ایفای نقش «اوبی وان کنوبی» در مجموعه جنگ ستارگان می‌شناسیم، نقش دن تورنس را در فیلم بازی خواهد کرد. ربکا فرگوسن، ستاره فیلم‌های Mission Impossible: Fallout و The Snowman نیز نقش کاراکتری به نام «رز» را ایفا می‌کند که رهبر فرقه True Knot است.

 

ربکا فرگوسن در این فیلم نفش آنتاگونیست داستان را برعهده دارد

نقش ابرا استون را در فیلم، کیلی کوران بازی می‌کند که اولین تجربه بازیگری او در فیلمی با بودجه بالا است. زان مک‌کلارنون، کارل استرویکن، سلنا اندوز، امیلی الین و کاترین پارکر نیز نقش اعضای فرقه مذکور را در فیلم ایفا خواهند کرد.

بروس گرین‌وود کهنه‌کار که سابقه همکاری با مایک فلاناگان را در فیلم Gerald’s Game دارد، بازی در نقش جان دالتون، دکتر خانواده ابرا را برعهده دارد.

برادران وارنر ابتدا تاریخ اکران فیلم را ابتدای سال ۲۰۲۰ تعیین کرده بود، اما اطمینان زیاد به این پروژه و جلو بودن برنامه موجب شد که تاریخ اکران فیلم به ۳۰ اکتبر ۲۰۱۹ (۸ آبان سال جاری) در جهان و ۸ نوامبر (۱۷ آبان) در آمریکای شمالی منتقل شود. جالب است که بدانید این اولین باری است که فیلمی براساس یکی از دنباله‌های آثار استیون کینگ ساخته می‌شود. فیلم «It: Chapter 2» با وجود آنکه دنباله فیلم قبلی است، اما همچنان براساس رمان بسیار طولانی It ساخته شده است. اما Doctor Sleep خود یک کتاب جدا از The Shining است که حالا نسخه سینمایی مختص خود را هم خواهد داشت.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا