بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب‌های استیون کینگ

بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب‌های استیون کینگ

پادشاه ژانر وحشت

استیون کینگ (Stephen King) نامی آشنا برای دوستداران ادبیات و طرفداران ژانر وحشت است. او  نویسنده کتاب‌هایی مثل درخشش، رستگاری در شاوشنک، کری، مسیر سبز و میزری است. در این‌جا، بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب‌های استیون کینگ را معرفی می‌کنیم.

استیون کینگ در طول 40 سال گذشته، یکی از نامدارترین نویسندگان ادبیات ژانری بوده است. این نویسنده بزرگ، عمده شهرت خود را مدیون فیلم‌هایی است که بر اساس کتاب‌های او ساخته شده‌اند. از زمان موفقیت فیلم کری در سال 1976، حقوق سینمایی رمان‌های کینگ توسط استودیوهای مختلف خریداری شد. سپس طرفداران فیلم و سینما در سراسر جهان، با انبوهی از آثار سینمایی و تلویزیونی مواجه شدند که اقتباسی از کتاب‌های کینگ بودند. قطعا همه این آثار شایسته لقب شاهکار نیستند، ولی ما سعی کرده‌ایم که بهترین‌ها را به شما معرفی کنیم.

Pet Sematary (1989)

اگر یکی از حیوانات خانگی شما مُرد، حواستان باشد که آن را در قبرستان حیوانات خانگی در محله خود دفن نکنید. لوییز کرید که قهرمان این فیلم ترسناک است، پس از مرگ گربه‌اش آن را در قبرستانی نزدیک به محل زندگی‌اش دفن می‌کند. او نمی‌داند که آن‌جا مکانی شوم است و اگر حیوانی در این قبرستان به خاک سپرده شود، دوباره زنده خواهد شد. فیلم ترسناک مری لمبرت که در سال 1989 ساخته شده است، فروش خوبی را در گیشه‌ها به ثبت رساند و در ترساندن مخاطبانش کاملا موفق بود. این فیلم به‌مراتب بهتر از فیلم اقتباسی سال 2019 است.

The Shining (1980)

استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) در اقتباس خود از رمان ترسناک درخشش که در سال 1977 نوشته شده، قسمتی از داستان اصلی را تغییر داد. به همین دلیل، استیون کینگ از فیلم کوبریک متنفر بود و آن را فیلم بد و بی‌ارزشی می‌دانست. اما در حالی که فیلم کوبریک در برخی از موارد کاملا متفاوت با داستان استیون کینگ است، این موضوع مانع از موفقیت فیلم درخشش نشد. هنوز که هنوز است، این فیلم به عنوان اثری ماندگار (و یکی از بهترین فیلم های اقتباسی در سینما) شناخته می‌شود و همچنین، شهرت و محبوبیت قابل توجهی در بین مخاطبان دارد.

Doctor Sleep (2019)

دکتر اسلیپ (Doctor Sleep)، اثر ترسناک مایک فلنگن، دنباله‌ای بر فیلم درخشش است که خوشبختانه مورد تایید و توجه استیون کینگ قرار گرفت، اگرچه این فیلم نیز گاهی از داستان اصلی منحرف می‌شود. زمانی که فیلم دکتر اسلیپ در سینما به اکران رسید، موفقیتی چشمگیر را هم در گیشه و هم در نزد منتقدان رقم زد. منتقدان عقیده داشتند که این فیلم به اندازه رمان اصلی، ترسناک است و داستان خود را در فضایی ملتهب و کابوس‌وار روایت می‌کند. بنابراین می‌توان آن را دنباله‌ای شایسته برای فیلم درخشش دانست که چیزی کم از فیلم کوبریک ندارد.

The Mist (2007)

در فیلم مه، اثر فرانک دارابونت، آدم‌هایی را می‌بینیم که در یک مرکز خرید زندانی شده‌اند. زمانی که آن‌ها در حال خرید از فروشگاه بودند، مه غلیظی ایجاد شد و موجودات عجیبی فروشگاه را محاصره کردند. اکنون اگر یکی از این افراد بخواهد از آن‌جا خارج شود، طعمه این موجودات قاتل خواهد شد. فیلم مه، سومین همکاری فرانک دارابونت با استیون کینگ (بعد از فیلم‌های مسیر سبز و رستگاری در شاوشنک) است و باز هم اقتباس وفادارانه‌ای از رمان اصلی به حساب نمی‌آید. با وجود این، استیون کینگ یکبار در مصاحبه‌ای گفت که این فیلم را دوست دارد.

It: Chapter One (2017)

کتاب آن (It)، به قلم استیون کینگ، طولانی‌تر و مفصل‌تر از آن بود که در یک فیلم 130 دقیقه‌ای به تصویر کشیده شود. بنابراین اندی موسکیتی، کارگردان فیلم، تصمیم گرفت که این داستان را به دو قسمت تقسیم کند. ما می‌توانستیم هر دو قسمت را در این‌جا معرفی کنیم زیرا قسمت دوم نیز همان‌قدر قابل تحسین و ستایش است، اما قسمت اول ترسناک‌تر به نظر می‌رسد و یکی از بهترین فیلم های اقتباسی به شمار می‌رود. شایان ذکر است که این اولین اقتباس از کتاب آن (It) نیست و قبلا هم یک سریال ترسناک بر اساس این کتاب، ساخته شده بود.

Stand By Me (1986)

استیون کینگ قطعا یک استاد بزرگ و بی‌بدیل در ژانر ترسناک است، اما نکته این‌جاست که تمام کتاب‌های او در این ژانر نوشته نشده‌اند. کتاب The Body که در فیلم کنارم بمان (راب راینر) مورد اقتباس قرار گرفت، اثری غیرترسناک در میان آثار استیون کینگ است. اما در عین حال، یکی از بهترین کتاب‌های او محسوب می‌شود و شهرتی به اندازه درخشش و مسیر سبز دارد. فیلم راب راینر، تقریبا اقتباس وفادارانه‌ای است و تمام رویدادهای کتاب را به همان صورت که استیون کینگ تعریف کرده، به تصویر کشیده و سعی کرده است که از آن منحرف نشود.

Misery (1990)

دومین همکاری استیون کینگ و راب راینر، بسیار وحشتناک‌تر از فیلم اول بود. این فیلم در مورد یک پرستار روستایی است که رمان‌نویس مورد علاقه‌اش را در خانه خود اسیر می‌کند. سپس رابطه این دو نفر، وارد مراحل پیچیده‌ای می‌شود که مملو از کابوس و وحشت است. در این فیلم، کتی بیتس به‌شدت خوش درخشید و یکی از بهترین اجراهای دوران حرفه‌ای خود را ارائه کرد، به طوری که اعضای آکادمی نتوانستند بازی‌اش را نادیده بگیرند. او پس از چندین بار نامزدی ناموفق، بالاخره موفق به دریافت جایزه اسکار در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

The Shawshank Redemption (1994)

فیلم رستگاری در شاوشنک نه‌تنها جزء بهترین فیلم های اقتباسی از آثار استیون کینگ است، بلکه در سایت IMDb به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما شناخته می‌شود. علاوه بر این، اغلب می‌توان نام آن را در فهرست «بهترین فیلم‌های منتقدان» نیز پیدا کرد و اگر خودتان این فیلم کلاسیک را دیده‌اید، ممکن است با آن‌ها موافق باشید. داستان فیلم در مورد مردی به نام اندی دوفرن (تیم رابینز) است که به زندان شاوشنک فرستاده می‌شود. او در آن‌جا، با سیاهپوستی به نام الیس رد (مورگان فریمن) طرح دوستی می‌ریزد و این شروع رفاقتی به‌یادماندنی است.

The Green Mile (1999)

مسیر سبز، دومین همکاری فرانک دارابونت با استیون کینگ است و تقریبا حال و هوایی مشابه با فیلم رستگاری در شاوشنک دارد. این فیلم، داستان زندانبانی را روایت می‌کند که در جوانی‌اش مسئول گروه اعدام بوده است. او در زندان، با مرد سیاهپوستی آشنا می‌شود که یک فرد عادی به نظر نمی‌رسد. این مرد سیاهپوست که به قتل فجیع دو دختربچه متهم شده، فردی با نیروهای ماورایی است و می‌تواند انسان‌ها را شفا دهد. اکنون دو دهه از اکران فیلم مسیر سبز می‌گذرد، اما نشانه‌ای از کهنگی در این فیلم دیده نمی‌شود و همچنان اثری محبوب است.

Carrie (1976)

فیلم کری، اثر برایان دی‌پالما، روایتگر زندگی دختری با نیروهای فراطبیعی است که در یک  خانواده مذهبی رشد کرده و بزرگ شده است. او در مدرسه، شخصیت منفوری است و توان ارتباط با دیگران را ندارد. به همین دلیل، همواره مورد تمسخر دوستان و معلمانش قرار می‌گیرد. نهایتا خشم او به شکل فجیعی فوران می‌کند و تمام کسانی را که باعث بدبختی‌اش بوده‌اند، به قتل می‌رساند. فیلم کری، دومین فیلم برایان دی‌پالما در ژانر وحشت (بعد از فیلم خواهران 1972) است و حاوی تمام چیزهایی است که بینندگان از یک فیلم ترسناک واقعی، انتظار دارند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا