فصل دوم سریال مندلورین

هر آنچه از فصل دوم سریال مندلورین می‌دانیم

سفری در جستجوی جدای

زمان زیادی تا پایان انتظار طرفداران استار وارز (Star Wars) باقی نمانده و کم کم باید خود را برای فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) آماده کنیم؛ سریالی که ثابت کرده دقیقا همان چیزی است که طرفداران جنگ ستارگان سال‌های سال چشم انتظارش بودند. به مناسبت نزدیک شدن به تاریخ انتشار فصل دوم سریال، تصمیم داریم تا در این مقاله ضمن یادآوری فصل اول، به بررسی هر آنچه از فصل دوم سریال مندلورین می‌دانیم، بپردازیم.

سریال مندلورین
پوستر رسمی فصل دوم سریال مندلورین

در پاییز سال گذشته بود که اولین سریال لایو-اکشن فرنچایز Star Wars با نام The Mandalorian در سرویس استریم دیزنی پلاس که تازه کار خود را شروع کرده بود، منتشر شد. طولی نکشید تا سریال مندلورین به یکی از بهترین سریال‌های سال تبدیل شد و در یک بازه‌ی چند ماهه، لقب پر بیننده‌ترین سریال سال را نیز به نام خود ثبت کرد. The Mandalorian که در مراسم امی ۲۰۲۰ برنده‌ی هفت جایزه‌ شد، اولین امی سرویس استریم دیزنی پلاس را به دیزنی تقدیم کرد تا این سرویس استریم با موفقیت اولین سال تاسیس خود را پشت سر گذارد. پس از موفقیت The Mandalorian در فصل اول، دیزنی سریال استار وارزی خود را برای فصل دوم نیز تمدید کرد که چندی پیش شاهد انتشار پوستر و تریلر رسمی آن بودیم. اتفاقات سریال مندلورین بین قسمت‌های شش و هفت حماسه‌ی اسکای‌واکر رخ می‌دهد؛ جایی که امپراطوری نابود شده و جمهوری جدید در حال تاسیس است. از قسمت ششم، Return of the Jedi، تا قسمت هفتم که The Force Awakens نام دارد، ۳۰ سال گپ زمانی وجود دارد که اتفاقات آن بر طرفداران استار وارز پوشیده است. این گپ زمانی در هیچکدام از فیلم‌های استار وارز پوشش داده نشده و دیزنی با سریال The Mandalorian و انتشار کمیک بوک‌، رمان و …، به فکر پر کردن این جای خالی در دنیای استار وارز است. تولیدات فرنچایز استار وارز به دو بخش کنن (Canon) و لجندز (Legends) تقسیم می‌شود؛ کنن همان دنیای اصلی فیلم، سریال، بازی، کمیک بوک، رمان و تولیدات تحت امتیاز دیزنی است، و در طرف دیگر نیز لجندز همان تولیدات جداگانه‌ی مخصوص طرفداران و ناشران مستقل است که در دنیای اصلی استار وارز قرار ندارند. دیزنی از همان ابتدای خرید لوکاس‌فیلم (LucasFilm)، به فکر پر کردن گپ‌های زیادی بود که در دنیای استار وارز دیده می‌شد. از همین رو، تولیدات استار وارز به دو بخش کنن و لجندز تقسیم شد که سریال مندلورین در دنیای کنن قرار دارد.

سریال مندلورین درباره‌ی دین جارین (Din Djarin)، مندلوری تنهاست که یک جایزه-بگیر معروف است. دین جارین در جریان یکی از ماموریت‌هایش، با موجودی مرموز که در دنیای سریال به بچه (The Child) معروف است، روبرو می‌شود. سریال مندلورین از زمانی که این شخصیت وارد داستان شد، فرنچایز استار وارز را پس از چندین دهه دوباره بر سر زبان‌ انداخت. این شخصیت به دلیل آنکه دارای نژادی یکسان با یودا (Yoda) است، به بیبی یودا (Baby Yoda) مشهور شد. یودا از قوی‌ترین شخصیت‌های کهکشان خیلی، خیلی دور است که به دفعات او را در سری فیلم‌های استار وارز شاهد بودیم. شخصیت بیبی یودا در این سریال صرفا به دلیل شباهت ظاهری به یودا به این نام مشهور شده است. همانطور که در ادامه‌ی مقاله نیز به صورت کامل توضیح خواهیم داد، داستان سریال مندلورین دقیقا پس از ششمین قسمت حماسه‌ی اسکای‌واکر که Return of the Jedi نام دارد، رخ می‌دهد و این در صورتی است که یودا در پنجمین قسمت حماسه‌ی اسکای‌واکر، The Empire Strikes Back، پس از چند صد سال می‌میرد. در نتیجه امکان ندارد که شخصیت بچه در The Mandalorian همان یودای معروف استار وارز باشد. هویت این شخصیت هنوز مشخص نیست و نمی‌دانیم که آیا ربطی به خانواده‌ی یودا خواهد داشت یا خیر، اما با این وجود، ما تا آخر این مقاله برای شخصیت بچه از نام مرسوم بیبی یودا استفاده می‌کنیم. با یادآوری فصل اول و بررسی هر آنچه از فصل دوم سریال مندلورین می‌دانیم، همراه سرگرمی باشید.

آنچه در فصل اول سریال مندلورین گذشت

سریال مندلورین از همان ابتدا ما را مجذوب خود کرد؛ از همان سکانس اول و ورود دین جارین به بار تا آخرین سکانس‌ و تماشای ماف گیدیون (Moff Gideon) با دارک‌سیبر جذاب، The Mandalorian همان چیزی بود که فرنچایز استار وارز برای تنفسی دوباره به آن نیاز داشت. موفقیت و محبوبیت این سریال در نزد منتقدین و طرفداران، توانست ما را به عصر سه‌گانه‌ی اصلی استار وارز، قسمت‌های چهارم، پنجم و ششم، ببرد و روحی تازه به این فرنچایز بدهد.

از همان سکانس اول و ورود دین جارین به بار تا آخرین سکانس‌ و تماشای ماف گیدیون با دارک‌سیبر جذاب، سریال مندلورین همان چیزی بود که فرنچایز استار وارز برای تنفسی دوباره به آن نیاز داشت

فصل اول سریال مندلورین با آشنایی مختصری با شخصیت اصلی، دین جارین، شروع شد. خصوصیات رفتاری دین جارین که یک جایزه-بگیر قوی است، به بهترین شکل در سکانس نخست سریال در بار نمایان شد و دانستیم که او حوصله‌ی کسی را ندارد و به تنها چیزی که فکر می‌کند، تحویل افرادی است که برای دستگیر کردنشان جایزه تعیین شده است. در همان قسمت اول شاهد بودیم که مندلوریِ داستان، برای گرفتن یک ماموریت به نزد سربازان امپراطوری سابق می‌رود و قرار می‌شود که او بدون آنکه سوالی درباره‌ی کسی که قرار است تحول دهد، بکند، ماموریتش را انجام دهد و آنچه که خواسته شده را صحیح و سالم تحویل سربازان امپراطوری دهد. دین جارین در جریان این ماموریت با بیبی یودا روبرو شد. او که قرار بود این موجود کوچک و مرموز را تحویل فرماندهان امپراطوری دهد، از انجام این کار سر باز زد و ماجراجویی مندلوری و بیبی یودا آغاز شد. در تمام فصل اول شاهد فرار دین جارین از سربازان امپراطوری و دیگر جایزه‌بگیرهای کهکشان خیلی، خیلی دور بودیم و مندلوری به خوبی توانست از بیبی یودا محافظت کند. نقطه‌ی اوج فصل اول، قسمت آخر آن بود؛ زمانی که مندلوری با موفقیت توانست بیبی یودا را از دستان ماف گیدیون نجات دهد. به دین جارین توسط یک مندلوری دیگر که در جریان حفاظت از دین جارین و بیبی یودا کشته شد، گفته شد که باید به قیمت جان خود از این موجود سبز کوچک مراقبت کند و در جستجوی یافتن هم‌نوعان بیبی یودا باشد. همچنین در آخر دیدیم که ماف گیدیون از بین نرفته و قرار است با دارک‌سیبر خود حسابی برای زوج دوست‌داشتنی سریال در آینده مشکل ایجاد کند. فصل اول سریال مندلورین در واقع مقدمه‌ی بسیار خوبی بر داستان دین جارین و بیبی یودا بود که قرار است در فصل‌های آینده شاهد باشیم. حال باید کمی دیگر منتظر بمانیم تا ببینیم چه چالش‌هایی در انتظار دین جارین در فصل دوم خواهد بود.

The Mandalorian
فصل اول سریال مندلورین همان چیزی بود که فرنچایز استار وارز به آن نیاز داشت

چه شخصیت‌های قدیم و جدیدی در فصل دوم حضور دارند؟

اولین شخصیت‌هایی که در فصل دوم سریال مندلورین انتظارشان را می‌کشید، مندلوری و بیبی یودا است و مشخص است که این دو شخصیت در فصل دوم سریال نیز حضور دارند. در کنار این دو، شخصیت‌های دیگری نیز که در فصل اول با آنان آشنا شدیم، در فصل دوم به سریال بازخواهند گشت. در فصل دوم باری دیگر شاهد دو شخصیت گریف کارگا (Greef Karga) و کارا دون (Kara Dune) خواهیم بود. این دو در فصل اول کمک‌های زیادی به مندو کردند و در انتها مندو و بیبی یودا از آنان جدا شدند. در کنار این شخصیت‌های دوستانه، آنتاگونیست اصلی سریال نیز در فصل دوم حضور خواهد داشت و همانطور که سازندگان نیز تایید کردند، ماف گیدیون را به مدت بسیار بیشتری در فصل دوم خواهیم دید. بازیگر این شخصیت در مصاحبه‌ی اخیر خود با Entertainment Weekly اذعان کرد که ماف گیدیون و مندو یک نبرد حماسی جذاب در این فصل خواهند داشت و در ادامه افزود که ماف گیدیون و بیبی یودا نیز با هم ارتباط زیادی در فصل جدید پیدا خواهند کرد.

چندین شخصیت مهم و کلیدی نیز به فصل دوم سریال مندلورین اضافه خواهند شد. تیموثی اولیفانت (Timothy Olyphant) بازیگر جدید سریال است که هرچند نقش او تا کنون مشخص نشده، اما گمان می‌رود این بازیگر سرشناس نقش کب وانث (Cobb Vanth) را بازی کند. وانث یکی از شخصیت‌های کلیدی سیاره‌ی تتویین (Tatooine) است که خود را محافظ سیاره معرفی کرده و زره مخصوص سربازان مندلور را در زمان انجام وظیفه به تن می‌کند. این شخصیت در رمان‌ Star Wars: Aftermath به دنیای استار وارز معرفی شده بود. کتی ساخوف (Katee Sakhoff) بازیگر دیگری است که در فصل جدید حضور خواهد داشت. این بازیگر که سابقه‌ی صداگذاری بر روی شخصیت بو-کاتان (Bo-Katan) در انیمیشن‌های Star Wars: The Clone Wars و Star Wars: Rebels را در کارنامه‌ی خود دارد، قرار است نقش همان شخصیت را در سریال مندلورین بازی کند. ساشا بنکس (Sasha Banks) دیگر بازیگر معروف جدید فصل دوم خواهد بود. نقش او نیز تا کنون مشخص نشده و جز یک فریم کوتاه در تریلر فصل دوم، چیز دیگری از شخصیت او در سریال شاهد نبودیم. بسیاری از طرفداران بر این باورند که او در سریال مندلورین نقش یک جدای را بازی خواهد کرد که در نوع خود بسیار جذاب است و باید ببینیم که آیا حقیقت دارد یا خیر.

آسوکا تانو یکی از محبوب‌ترین شوالیه‌های جدای در استار وارز است و اگر شخصیتی از دنیای استار وارز وجود داشت که طرفداران در سریال مندلورین انتظارش را می‌کشیدند، آن همان آسوکا تانو بود

دو نقش بسیار مهم و محبوب فصل دوم را که پیش‌تر در انیمیشن و فیلم‌های استار وارز دیده بودیم را روزاریو داوسون (Rosario Dawson) و تومورا موریسون (Temuera Morrison بازی خواهند کرد. روزاریو داوسون نقش آسوکا تانو (Ahsoka Tano) را ایفا خواهد کرد. آسوکا تانو یکی از محبوب‌ترین شوالیه‌های جدای در دنیای استار وارز است که در سری انیمیشن‌های Star Wars: The Clone Wars و Star Wars: Rebels با او آشنا شده بودیم. اگر شخصیتی از دنیای استار وارز وجود داشت که طرفداران در یک فیلم یا سریال انتظارش را می‌کشیدند، آن همان آسوکا تانو بود. هرچند این اتفاق دور از ذهن بنظر نمی‌رسید و محال است که در یک اثر استار وارزی دست دیو فیلونی (Dave Filoni) در کار باشد و رد پایی از آسوکا تانو نبینیم. در کنار روزاریو، تومورا موریسون نیز با یکی از شخصیت‌های محبوب سه‌گانه‌ی اصلی استار وارز به این سریال وارد خواهد شد. او نقش بوبا فت (Boba Fett) را در The Mandalorian ایفا خواهد کرد. نکته‌ی جالب این است که تومورا موریسون در دومین سه‌گانه‌ی استار وارز، در نقش جنگو فت (Jango Fett)، پدر بوبا فت، ایفای نقش کرده بود و به خوبی می‌داند که چطور دل طرفداران استار وارز را در قالب یک مندلوری بدست آورد.

چه کسانی فصل دوم سریال مندلورین را کارگردانی کردند؟

در تیم کارگردانی فصل اول سریال مندلورین، نام‌های معروف و درخشانی شاهد بودیم. جان فاورو (John Favreau)، تایکا وایتیتی (Taika Waititi)، برایس هاوارد (Bryce Howard)، ریک فاموییوا (Rick Famuyiwa)، دبورا چاو (Deboah Chow) و دیو فیلونی (Dave Filoni) کارگردان‌های اولین فصل سریال بودند که هر یک از آنان، آثار تاثیرگذاری در فرهنگ عامه (Pop Culture) تا کنون از خود به نمایش گذاشتند؛ از جان فاورو و دنیای سینمایی مارول گرفته تا دیو فیلونی و انیمیشن‌های استار وارز، هر یک آثار درخشانی در کارنامه‌ی خود دارند. تیم کارگردانی فصل دوم تا حدودی متفاوت است. پیتون رید (Peyton Reed)، رابرت رودریگز (Robert Rodriguez) و کار ودرز (Carl Weathers) به سریال اضافه شدند و چند قسمت در فصل دوم کارگردانی کردند. پیتون رید سابقه‌ی کارگردانی سری فیلم‌های Ant-Man در دنیای سینمایی مارول را دارد. رابرت رودریگز نیز تا کنون آثار درخشانی از خود به نمایش گذاشته که در بین آنان نام Sin City و … به چشم می‌خورد. در کنار این سه کارگردان که تازه به تیم فیلم‌سازی سریال مندلورین اضافه شدند، فاورو، هاوارد، فاموییوا و فیلونی نیز در فصل دوم همچون فصل اول به کارگردانی خواهند پرداخت، اما تایکا وایتیتی که در سال گذشته برنده‌ی اسکار شد، به دلیل کمبود وقت در تیم سازندگی فصل دوم حضور نخواهد داشت. او قرار است در آینده یک فیلم سینمایی از فرنچایز استار وارز کارگردانی کند که هنوز نام و تاریخ انتشار آن مشخص نیست.

سریال مندلورین
مندو و بیبی یودا از محبوب‌ترین زوج‌های تاریخ تلویزیون هستند

چه داستانی در فصل دوم شاهد خواهیم بود؟

تا کنون آثار بسیار زیادی در فرنچایز استار وارز ساخته شده است؛ از فیلم و سریال گرفته تا کمیک بوک و رمان، دنیای استار وارز هر نوع مدیوم داستان‌پردازی را به خود دیده است. در بین تمامی آثاری که در بخش کنن استار وارز منتشر شدند، هیچ توضیحاتی درباره‌ی نژاد شخصیت یودا داده نشده و جورج لوکاس این نکته‌ی مهم را به صورت یک ابهام به حال خود باقی گذاشته است. اما بنظر می‌رسد قرار است بزودی در فصل دوم سریال مندلورین، پس از چندین و چند سال این راز مهم مشخص شود و دانش بیشتری از نژاد و گذشته‌ی این شخصیت کسب کنیم.

روایت داستان در فصل دوم سریال مندلورین تا حدودی با فصل اول متفاوت است و همانطور که جان فاورو، خالق سریال، در مصاحبه‌های اخیر خود اذعان داشت، فصل دوم قرار است مانند Game of Thrones چند خط داستانی متفاوت را روایت کند و تنها به ماجراجویی‌های مندو و بیبی یودا محدود نخواهد بود. طبق چیزهایی که از فصل دوم The Mandalorian می‌دانیم، باید خود را برای رویارویی با شوالیه‌های جدایی آماده کنیم که تا کنون در سریال شاهد آنان نبودیم. با توجه به پایان‌بندی فصل اول و تریلر رسمی فصل دوم، مندو و بیبی یودا سفری در جستجوی یافتن پیشینه‌ی این کودک آغاز می‌کنند و به دنبال یک جدای به نام آسوکا تانو خواهند گشت. همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، آسوکا تانو یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای استار وارز است و برای کسانی که شب و روزشان استار وارز است، در کنار دارث ویدر و لوک اسکای‌واکر قرار دارد. این شخصیت تا کنون در هیچ فیلمی از استار وارز حضور نداشته و تنها ارتباط این شخصیت با حماسه‌ی اسکای‌واکر، جمله‌ی کوتاهی است که در آخرین دقایق فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker خطاب به ری (Rey) از او شنیدیم. نکته‌ی جالب فصل دوم اینجاست که در گذشته‌ی خیلی خیلی دور در دنیای استار وارز، سربازان مندلور که مندلوری نامیده می‌شدند، با محفل جدای جنگ‌های بزرگی انجام دادند و رویارویی یک مندلوری و یک جدای در فصل دوم این سریال، از جذاب‌ترین نکاتی است که شاهد خواهیم بود. هرچند مفهوم جدای در لبه‌ی بیرونی (Outer Rim) که دین جارین و بیبی یودا در آن هستند، بیشتر یک افسانه است و کسی محفل جدای را باور ندارد، اما فراموش نکنیم که در آخرین دقایق فصل اول به دین جارین گفته شد که محفلی از جادوگران به نام جدای دشمن ما هستند و دین جارین نیز به خوبی از این نکته آگاه شده است. به هر حال مسیر یافتن پیشینه‌ی بیبی یودا از شوالیه‌های جدای می‌گذرد و دین جارین باید خود را برای روبرو شدن با یک دشمن قدیمی آماده کند.

روایت داستان در فصل دوم سریال مندلورین تا حدودی با فصل اول متفاوت است و همانطور که جان فاورو، خالق سریال، در مصاحبه‌های اخیر خود اذعان داشت، فصل دوم قرار است مانند Game of Thrones چند خط داستانی متفاوت را روایت کند

در کنار خط داستانی مندو و بیبی یودا، ماف گیدیون نیز به فصل دوم سریال بازخواهد گشت. این شخصیت که در آخرین ثانیه‌های فصل اول با دارک‌سیبر جذاب خود دل طرفداران استار وارز را برای فصل دوم آب کرد، به جستجوی خود برای دست یافتن به بیبی یودا و انجام آزمایشات ادامه خواهد داد. طبق چیزی که از سازندگان سریال شنیدیم، قرار است در The Mandalorian شاهد نبرد لایت‌سیبری حماسی و عظیمی باشیم که ارزش انتظار کشیدن را دارد. هنوز مشخص نیست منظور سازندگان سریال از این نبرد چیست، اما بسیاری از طرفداران گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر نبرد ماف گیدیون و آسوکا تانو انجام می‌دهند که هرچند ممکن است به حقیقت نپیوندد، اما حتی فکر کردن به آن نیز جذاب است. برای آن دسته از بینندگان سریال مندلورین که آشنایی چندانی با هسته‌ی استار وارز و تاریخچه‌ی مندلوری‌های مندلور ندارند، باید توضیحی درباره‌ی دارک‌سیبر بدهم. دارک‌سیبری که در آخرین لحظات فصل اول در دستان ماف گیدیون شاهد بودیم، برای اولین بار توسط اولین مندلوری که عضو محفل جدای شد، ساخته شد. دارک‌سیبر که اسلحه‌ی بسیار مهمی در دنیای استار وارز محسوب می‌شود، در سیاره‌ی مندلور نمادی از قدرت است. حال مشخص نیست که دارک‌سیبر چطور به دست ماف گیدیون رسیده و گذشته‌ی این شخصیت چطور به مندلور مربوط می‌شود، اما به گفته‌‌ی سازندگان سریال، تمرکز اصلی فصل دوم The Mandalorian روی دارک‌سیبر و گذشته‌ی این شخصیت خواهد بود.

سریال مندلورین
مندلوری و بیبی یودا در فصل دوم سریال مندلورین با یک جدای روبرو خواهند شد

چه زمانی فصل دوم سریال مندلورین پخش خواهد شد؟

فصل دوم سریال مندلورین که هشت قسمت خواهد داشت، در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰ (۹ آبان ۱۳۹۹) منتشر خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا