قسمت سوم فصل دوم سریال لوکی

موشکافی قسمت سوم فصل دوم سریال لوکی

ظهور ویکتور تایملی و راز بزرگ میس مینتس!

موشکافی قسمت سوم فصل دوم سریال لوکی پارسا خلیلی ۲۲ ۲۸ مهر ۱۴۰۲ مارول

از ایستراگ‌های متعدد گرفته تا نکات داستانی بزرگ، قسمت سوم فصل دوم سریال لوکی مخاطبان را شوکه و صبر کردن تا هفته‌ آینده را دشوار کرده است.

بعد از مدت‌ها انتظار سرانجام ویکتور تایملی، اولین واریانت یا نسخه مولتی‌ورسی کانگ فاتح که در سکانس پس از تیتراژ فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania معرفی شده بود، از سایه‌ها بیرون آمد و خیلی زود به یکی از مهره‌های اصلی بازی تبدیل شد. لوکی و موبیوس که به‌دنبال وقایع قسمت دوم، در جستجوی راونا رینسلیر و میس مینتس بودند، خیلی ناگهانی با ویکتور تایملی روبرو می‌شوند.

اینجاست که موبیوس با ایده جدید خود ماموریت را وارد مسیری متفاوت می‌کند، زیرا معتقد است تنها راه نجات سازمان و جلوگیری از فروپاشی مولتی‌ورس، ویکتور تایملی است. با توجه به اینکه او یکی از نسخه‌های مولتی‌ورسی کانگ فاتح است، می‌تواند از DNA خود برای باز کردن درب‌های اتاق کنترل یا به‌اصطلاح Temporal Loom استفاده کند. خوشبختانه علیرغم دردسرهایی که سیلوی درست کرد، لوکی و موبیوس موفق شدند ویکتور تایملی را به سازمان TVA منتقل کنند اما به‌لطف میس مینتس، داستان باری دیگر در حساس‌ترین لحظه ممکن به پایان رسید و انتظارات را برای قسمت چهارم بالا برد.

ایستراگ، رفرنس‌ و نکات پنهان قسمت سوم فصل دوم سریال لوکی

جمله لوکی در ابتدای قسمت به ظهور ویکتور تایملی و تولد او که باقی می‌ماند اشاره دارد

ابتدای قسمت، لوکی و موبیوس به‌منظور پیدا کردن رنسلیر و میس مینتس به شیکاگو سال ۱۸۶۸ سفر می‌کنند، همان خط زمانی منشعب‌شده‌ای که رنسلیر و میس مینتس برای تغییر دادن سرنوشت ویکتور تایملی بهش سفر کرده بودند. در این سکانس لوکی از موبیوس می‌پرسد: “یعنی شخصیت خاصی در این زمان متولد شده است؟” جالب اینجاست که لوکی حین پرسیدن این سوال درست جلوی پنجره خانه ویکتور تایملی ایستاده است. در واقع این جمله اشاره‌ هوشمندانه نویسندگان به ظهور ویکتور تایملی در سکانس بعدی است.

اشاره به سکانس تئاتر چینی فیلم Iron Man 3

وقتی در سال ۱۸۶۸ به بن بست می‌خورند، لوکی و موبیوس پنجره زمانی ۱۸۹۳ را انتخاب می‌کنند. بعد از ساعت‌ها جستجو، آنها از یک تئاتر چینی سر درمی‌آورند که در اصل لوکیشنی محبوب از فیلم Iron Man 3 است. اگر به‌خاطر داشته باشید در قسمت پایانی سه‌گانه مرد آهنی هپی هوگان درست روبروی این تئاتر در اثر منفجر شدن یکی از سربازهای اکستریمس ماندارین مجروح شده بود.

اولین اشاره مستقیم استودیو مارول به برادر فراموش‌شده ثور

در همان سکانس، لوکی و موبیوس با مجسمه‌های ثور، اودین و خدای سومی به‌نام بالدر مواجه می‌شوند. در افسانه‌های نورس، بالدر برادر ثور و پسر تنی اودین است که بنا به‌دلایلی توسط استودیو مارول با خدای شرارت جایگزین شده است. به‌همین خاطر لوکی با دیدن بالدر می‌گوید: “چرا بالدر باید کنار اودین باشد، هیچکس او را نمی‌شناسد”. در واقع این جمله لوکی اشاره به همین تصمیم استودیو مارول دارد. جالب اینجاست که دنیل کریگ (Daniel Craig)، ستاره فرانچایز محبوب جیمز باند قراره بوده در دنباله مولتی‌ورسی Doctor Strange 2 حضور افتخاری کوتاهی به‌عنوان بالدر داشته باشد اما متاسفانه بنا به دلایلی نامشخص از فیلمنامه نهایی حذف شد.

نام فردیناند لنگ اشاره جالب به اجداد اسکات لنگ است

وقتی چشم لوکی و موبیوس خیلی ناگهانی به برنامه اجراکنندگان نمایشگاه جهانی شیکاگو میفتد، می‌توانید نام “فردیناند لنگ” را بالای نام ویکتور تایملی مشاهده کنید که بدون شک اشاره‌ای به اجداد اسکات لنگ است. با توجه به اینکه فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania اولین نگاه به ویکتور تایملی و فصل دوم سریال لوکی را برای طرفداران به ارمغان آورد، نام فردیناند لنگ نمی‌تواند تصادفی و بی‌ربط باشد.

اشاره به موسیقی متن لوکی قبل از ورود ویکتور تایملی به صحنه

قبل از ورود ویکتور تایملی به صحنه، گروهی مشغول نواختن روی صحنه هستند. جالب اینجاست که قطعه در حال پخش، “Green Theme” نام دارد و یکی از شناخته‌شده‌ترین قطعات موسیقی متن سریال لوکی اثر ناتالی هولت (Natalie Holt) است.

اشاره به راماتات، یکی از واریانت‌های کانگ

در کمیک‌ها، راماتات وقتی متولد می‌شود که نسخه‌ای از ناتانیل ریچاردز برای تبدیل شدن به فرعون مصر به گذشته سفر می‌کند. او یکی از واریانت‌هایی است که در سکانس پس از تیتراژ فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania نیز حضور داشت. اگر دقت کرده باشید، ویکتور تایملی حین فرار از افرادی که جدیدترین اختراعش را خریده بودند، در بخش مصری نمایشگاه جهانی شیکاگو پنهان می‌شود. در واقع این سکانس اشاره‌ای هوشمندانه به راماتات، واریانت مصری کانگ فاتح دارد، زیرا ناتانیل ریچاردز نیز در کمیک‌ها برای مدتی پشت هویت ساختگی راماتات پنهان شده بود.

ادای احترام قسمت سوم به کارگردان فصل اول

در پایان قسمت سوم، راونا و ویکتور تایملی سوار کشتی می‌شوند تا به آزمایشگاه مخفی او بروند. این کشتی SS Herron نام دارد که اشاره‌ای به کیت هرون (Kate Herron) کارگردان تمامی قسمت‌های فصل اول است. شاید او در پروسه تولید فصل دوم نقشی نداشته، اما نام SS Herron راهی جالب برای ادای احترام به فردی است که در زبان بصری، سبک و لحن سریال نقشی مهم داشته است.

هدف و خواسته میس مینتس شباهت زیادی به هدف و خواسته اولتران دارد

وقتی به آزمایشگاه می‌رسند، میس مینتس برای اولین بار درباره خواسته و آرزوی قلبی خود صحبت می‌کند. اینطور که پیداست، میس مینتس عاشق او کی باقی می‌ماند (He Who Remains) بوده، زیرا حین صحبت درباره گذشته‌ و نحوه به‌وجود آمدنش از ویکتور تایملی می‌پرسد: “چرا من را به یک هوش مصنوعی محدود کردی؟ چرا با وجود داشتن قدرت‌های غیرقابل تصور بدنی واقعی برایم نساختی؟” این خواسته میس مینتس شباهت بسیار زیادی به خواسته و هدف اولتران دارد. اگر به‌خاطر داشته باشید اولتران هم یک هوش مصنوعی فوق‌پیشرفته بود که قصد داشت بدنی واقعی برای خود بسازد.

قسمت‌های جدید فصل دوم سریال لوکی جمعه هر هفته از سرویس استریم دیزنی پلاس پخش می‌شوند.

4.7 6 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

22 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا