قسمت دوم فصل دوم سریال لوکی

موشکافی قسمت دوم فصل دوم سریال لوکی

خدای شرارت در جستجوی سیلوی

موشکافی قسمت دوم فصل دوم سریال لوکی پارسا خلیلی ۱۰ ۲۱ مهر ۱۴۰۲ مارول

ساعاتی پیش قسمت دوم فصل دوم سریال لوکی از دیزنی پلاس پخش شد و بهتر از قسمت قبلی مخاطبان را شگفت‌زده کرد.

با شروع این قسمت، موبیوس و لوکی به‌دنبال هانتر X-05 به سال ۱۹۷۷ سفر کرده‌اند تا از موقعیت مکانی سیلوی باخبر شوند. هانتر X-05 نیز که به‌عنوان یک ستاره سینما در یکی از شاخه‌های خط زمانی مقدس زندگی می‌کرده با دیدن موبیوس و لوکی پا به فرار می‌گذارد و درنهایت مغلوب جادوی خدای شرارت می‌شود. سپس لوکی و موبیوس به‌همراه هانتر X-05 به سازمان تناقظات زمانی (TVA) برمی‌گردند و بعد از کمی بازجویی به روش‌های شرورانه از موقعیت سیلوی باخبر می‌شوند. سیلوی که در سال ۱۹۸۲ زندگی نرمال و به دور از دردسری برای خود درست کرده بود، پیرو اقدام ژنرال داکس، رئیس سازمان TVA با بازی کیت دیکی (Kate Dickie) برای نابودی شاخه‌های خط زمانی مقدس، باری دیگر با لوکی متحد شد اما خیلی دیر شده بود چراکه بمب‌های زمانی ژنرال داکس تمامی شاخه‌های خط زمانی را نابود کرده بود.

درک معنای همه اینها در نگاه اول کمی دشوار است، زیرا این قسمت نیز در حساس‌ترین لحظه ممکن به پایان رسید. خوشبختانه درست مثل قسمت قبلی ایستراگ و رفرنس‌های زیادی در قسمت دوم فصل دوم سریال لوکی وجود دارد که در ادامه مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت

لوکی و موبیوس در سال ۱۹۷۷ (همان سالی که فرانچایز جنگ ستارگان آغاز شد)

همانطور که پیش‌تر اشاره شد لوکی و موبیوس برای پیدا کردن هانتر X-5 به سال ۱۹۷۷ سفر کردند. درحالیکه این مورد ایستراگ خاصی نیست اما جالب است بدانید که سال ۱۹۷۷ همان سالی است که فیلم سینمایی Star Wars: A New Hope، اولین قسمت از فرانچایز بزرگ و محبوب جنگ ستارگان در سینماها اکران شد.

اشاره به شخصیت کینگو از فیلم اترنالز

وقتی لوکی و موبیوس به‌منظور پیدا کردن هانتر X-5 در غرب لندن قدم می‌زنند، از کنار برخی پوسترهای فیلم رد می‌شوند که یکی از آنها پوستر فیلمی بالیوودی با بازی یکی از “اعضای خانواده” کینگو است. برای کسانی که نمی‌دانند یا فراموش کرده‌اند، شخصیت کینگو با بازی کومیل نونجیانی (Kumail Nunjiani) یکی از اعضای گروه اترنالز است که بعد از مرگ رهبرشان روی زمین یک زندگی ساده و نرمال به‌عنوان بازیگر سینمای بالیوود برای خود درست کرده بود (درست مثل سیلوی). جالب اینجاست که کینگو به‌دلیل نامیرا بودنش مجبور بود از سناریو “اعضای خانواده” استفاده کند تا کسی شک نکند (به گفته او فیلمسازی یک بیزینس خانوادگی است که نسل به نسل منتقل می‌شود). به‌همین دلیل کینگو دیده شده در پوستر فیلم سال ۱۹۷۷ می‌تواند “پدر کینگو” باشد.

شخصیت زینیاک (Zaniac) اشاره به کمیک‌های قدیمی مارول دارد

هانتر X-5 به دستور ژنرال داکس مامور شده بود تا سیلوی را پیدا کند اما بنابه دلایلی تصمیم می‌گیرد ماموریت خود را رها و مثل بقیه زندگی نرمالی برای خود دست و پا کند. درست مثل کینگو او به حرفه بازیگری روی می‌آورد و به شخصیت زینیاک جان می‌بخشد. زینیاک یکی از شخصیت‌های ترسناک دنیای مارول است که برای اولین بار با شماره ۳۱۹ کمیک ثور در سال ۱۹۸۲ معرفی شد. او دارای قدرت تسخیر کردن اجسام است و از این قابلیت برای ایجاد هرج و مرج و ویرانی استفاده می‌کند. حتی تصور می‌شد که او یک بار کنترل جسد جک ریپر را به دست گرفته و او را به زندگی برگردانده بود.

شایعه بریژیت باردو چیست؟

در سکانس ابتدایی، یک خبرنگار از هانتر X-5 با نام مستعار وولفی درمورد شایعاتی مبنی بر قرار ملاقات او با زنی به‌نام بریژیت باردو می‌پرسد. در دنیای واقعی، بریژیت باردو (Bridgette Bardot) یک مدل، خواننده و هنرپیشه فرانسوی بود که از دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ در زمینه‌های نام برده شده فعالیت می‌کرد.

اشاره به فریگا، همسر اودین و مادرخوانده لوکی

در طول بازجویی، هانتر X-5 سعی می‌کند با حرف‌های تند وارد ذهن لوکی شود و او را تحریک کند. به‌همین خاطر بعد از شرور خطاب کردنش، به کشته شدن فریگا، مادرخوانده لوکی در فیلم Thor: The Dark World اشاره می‌کند. این موضوع در قسمت اول فصل اول نیز بهش اشاره شده بود چراکه به معنای واقعی کلمه بدترین شرارت و گناهی است که لوکی در طول زندگی خود مرتکب شده بود.

اشاره جالب و خنده‌دار لوکی به وقایع فیلم The Avengers

پس از اینکه هانتر X-5 با موفقیت موبیوس را تحریک و فرایند بازجویی را مختل می‌کند، موبیوس و لوکی به کافه‌تریا سازمان TVA می‌روند تا با خوردن پای لیمو ذهن خود را آرام کنند. آنجا لوکی با اشاره به وقایع فیلم The Avengers سعی کرد به موبیوس توضیح بدهد که از دست کنترل و خشمگین شدن چیز نرمالی است و برای همه پیش می‌‌آید. چیزی که این سکانس را جالب می‌‌کند نحوه اشاره لوکی به برخی از اتفاقات اولین فیلم انتقام جویان است، مثل زمانیکه از روی عصبانیت تونی استارک را از ساختمان به بیرون پرت کرده بود.

سیلوی از تمپد یا همان دستگاه سفر در زمان نسخه مولتی‌ورسی کانگ استفاده می‌کند

در پایان قسمت دوم مشخص شد که سیلوی پس از کشتن آن که باقی می‌ماند (یکی از نسخه‌های مولتی‌ورسی کانگ فاتح)، تمپد مخصوص او را برمی‌دارد تا خط زمانی مناسبی برای تشکیل زندگی پیدا کند. با توجه به اینکه تمپد مخصوص کانگ در تیتراژ پایانی هم دیده می‌شود این احتمال وجود دارد که نقشی پررنگ در داستان فصل دوم داشته باشد.

قسمت‌های جدید فصل دوم سریال لوکی جمعه هر هفته از سرویس استریم دیزنی پلاس پخش خواهند شد.

5 5 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

10 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا