چرا به جای Dota 2 باید League of Legends بازی کنید؟

چرا به جای Dota 2 باید League of Legends بازی کنید؟

چرا کاربران League of Legends این بازی موبا را به دوتا 2 ترجیح می‌دهند؟

از روزگار قدیم تا به امروز، یعنی درست همین لحظه که در حال مطالعه‌ی این یادداشت هستید، هواداران دو بازی DOTA 2 و League of Legends مدام در حال مقایسه‌ی این دو بازی هستند و مدام تلاش می‌کنند که با ارائه‌ی هزار و یک دلیل، بازی مورد علاقه‌ی خود را برتر از دیگری بدانند. در این یادداشت قصد داریم تا هشت ویژگی برتری را که بازی لیگ آو لجندز نسبت به رقیب دیرینه‌اش دارد، بررسی کنیم.

League of Legends آسان‌تر است

اگر تازه‌ کار باشید، قطعا با بازی دوتا 2 سخت‌ ارتباط برقرار خواهید کرد. بازی به شما آموزش می‌دهد که ساز و کار بازی دوتا به چه صورت است و شما هم گام به گام، با مکانیزم‌های مختلف آشنا می‌شوید، ولی واقعیت این است که بازی دوتا 2 از آنچه فکر می‌کنید، پیچیده‌تر و دشوارتر است؛ در صورتی‌که بازی League of Legends از همان بدو ورود به محیط بازی، شما را از ساده‌ترین موارد نیز آگاه می‌کند. از طرف دیگر ساز و کار کیل گرفتن با چمپیون‌های بازی League of Legends به مراتب ساده‌تر از بازی دوتا 2 است. همچنین با کسب تجربه پس از هر نبرد در نقشه‌ی بازی، شما رفته رفته متوجه می‌شوید که چه چمپیون‌هایی به اصطلاح کانترِ (ضد) چمپیون‌های دیگر هستند؛ برای مثال شما بالاخره پی‌ می‌برید که نبرد میان Lux و Zed در مید لِین در اوایل بازی کاملا به نفع Zed تمام می‌شود و Lux برای برد نیازمند کمک از سوی جانگلر (یکی از پُست‌ها) خواهد بود.

جدا از تمامی این موارد، بازی League of Legends به صورت هفتگی، تعدادی از چمپیون‌ها را در اختیار کل بازیکن‌ها قرار می‌دهد تا افرادی که دلشان نمی‌خواهد پولی برای خرید چمپیون‌ها بپردازند یا بلو اسنس (Blue Essence) کمی برای خرید یک چمپیون در اختیار دارند، بتوانند با شخصیت‌های جدید به صورت رایگان به بازی بپردازند. رایت گیمز در این زمینه، دست و دلبازی به خرج می‌دهد تا بالاخره از یک بازیکن آماتور به یک بازیکن حرفه‌ای تبدیل شوید!

در بازی League of Legends استراتژی ساده‌تری برای پیروزی نیاز دارید

با این‌که دوتا 2 و League of Legends از لحاظ ظاهری، شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند، بازیکن برای پیروزی در این دو بازی باید رویکردهای متفاوتی در پیش بگیرد. بازیکن‌های حرفه‌ای و کارکشته‌ی دوتا 2 کاملا این موضوع را لمس می‌کنند که پیروزی در این بازی، هماهنگی کامل و منسجم تمامی اعضای تیم را می‌طلبد. از سمتی دیگر اگر در بازی دوتا 2 در همان لابی، ترکیب اشتباهی چیده شود و چمپیون‌هایی را بگیرید که کانترِ رقیب در لِین نباشد، تیم شما در عمل محکوم به شکست است و کار بسیار سختی در پیش دارد تا نبرد پیش‌ رو را به نفع خود تمام کند. در صورتی‌ که بازی League of Legends در این زمینه، مسیری را می‌رود که بازیکن‌های بیشتری روز به روز به این بازی جذب می‌شوند.

بازی League of Legends عامه‌پسندتر است و این مقوله را بیشتر باید مدیون سادگی استراتژی جهت پیروزی در نبردهای بازی خلاصه کرد. چیدن استراتژی برای پیروزی در بازی League of Legends بسیار ساده‌تر از دوتا 2 است و حتی اگر در بازی‌های موبا بی‌استعداد هم باشید، پس از ارتقا به تراز ۳۰، به راحتی می‌توانید دستِ حریف خودتان را بخوانید. چیدن استراتژی در بازی League of Legends شاید مثل آب خوردن نباشد، اما هر فرد تازه‌کاری بالاخره راه می‌افتد و تا ابد آماتور باقی نمی‌ماند!

چمپیون‌های کانتر در بازی League of Legends مثل بازی دوتا 2 جدی گرفته نمی‌شود

پیش از این اشاره کردیم که در بازی League of Legends به صورت تدریجی دستتان می‌آید که چه چمپیون‌هایی در برابر دیگران در یک پُست تخصصی ناکارآمد هستند اما اجازه بدهید خیالتان را راحت کنیم. اگر حریف مقابل‌تان یک چمپیون کانتر برداشت، شما شاید اولین تاور خود را در اوایل بازی از دست بدهید، اما بازی League of Legends با ارائه‌ی انواع و اقسام آیتم‌های مختلف و متنوع، می‌تواند کاری کند که شما این قدرت را داشته باشید تا در میانه و اواخر بازی، حتی در نبردهای یک به یک بتوانید کیل بگیرید. تنها چیزی که به شدت به آن در این سناریو نیاز دارید، صبر و تحمل است! در همان مثالِ Lux Vs. Zed شما به عنوان بازیکن Lux برای بستن آیتم تدافعی به اسم «زونیا» به پول زیادی نیاز دارید؛ در این وضعیت، معمولا پس از بستن دو آیتم اصلی خود، باید آیتم «زونیا» را هرچه سریع‌تر ببندید تا چمپیون‌های اساسین مثل Zed به راحتی نتوانند شما را از مید لِین حذف کنند. در بازی دوتا 2 این رویه چندان صادق نیست و شما در عمل، هم فارم خود را از دست می‌دهید و هم باید حملات بی‌امانِ حریف‌تان را دفع کنید. اگر در بازی دوتا 2 یک فرد تازه‌کار باشید، احتمالا فرار را بر قرار ترجیح می‌دهید و پست خود را رها می‌کنید ولی رها کردن همانا و باختِ زودهنگام هم همانا!

شخصی‌سازی‌های بهتر و جذاب‌تر

بازی League of Legends از لحاظ بصری، گرافیک بهتر، جذاب‌تر و دل‌پذیرتری را ارائه می‌دهد؛ به همین سبب، بخشی از تیم شرکت رایت گیمز به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کند تا اسکین‌های جذاب‌تری را طراحی و به بازیکن‌ها در فروشگاه بازی عرضه کند. با این‌که خرید اسکین‌ها، ایموت‌ها و دیگر آیتم‌های تزئینی در روند بازی به هیچ عنوان تاثیرگذار نیست، با خرید اسکین‌ها، احساس خاص‌تر بودن به بازیکن دست می‌دهد! البته بازی League of Legends جزء معدود بازی‌های ویدیویی Free to Play یا همان رایگان محسوب می‌شود که بازیکن می‌تواند بسیاری از اسکین‌ها را به صورت مفت و مجانی دریافت کند. البته سازنده‌ها به کاربران به همین راحتی باج نمی‌دهند! شما در دو حالت می‌توانید آیتم‌های تزئینی را در این بازی به‌طور رایگان تهیه کنید. اگر در بازی رنک یا نرمال بتوانید به اندازه‌ای خوب و محشر بازی کنید که سیستم بازی به نحوه‌ی بازی‌تان با چمپیون، امتیاز S یا بالاتر بدهد، از سمت بازی به شما یک صندوقچه هدیه داده می‌شود. با باز کردن صندوقچه، شانس کسب یک اسکین را از یک چمپیون به صورت رندوم خواهید داشت. اگر تازه‌کار هم باشید، بازی شما را ناامید نخواهد کرد! هر از گاهی در بازی League of Legends رویدادهای مختلفی برگزار می‌شود و در ازای به پایان رساندن ماموریت‌های مشخصی در یک رویداد، می‌توانید شانس‌تان را برای کسب اسکین‌های متنوع و خاص امتحان کنید. متاسفانه آیتم‌های تزئینی در بازی دوتا 2 فرسنگ‌ها تا تبدیل به استانداردهای League of Legends فاصله دارند.

چمپیون‌های بیشتری در League of Legends وجود دارد

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، هر هفته در لانچر بازی League of Legends چمپیون‌های زیادی به صورت رایگان به کاربران ارائه می‌شود و شما این قدرت را دارید تا آزادانه هر کدام از آن‌ها را تست کنید، بدون این‌که پولی از این بابت از شما گرفته شود. تعداد چمپیون‌های بازی League of Legends نیز به مراتب بیشتر از چیزی است که در دوتا 2 وجود دارد. از طرفی دیگر، تنوع چمپیون‌‌ها در League of Legends نیز خیلی بیشتر از بازی رقیب است؛ برای مثال جانگلری به اسم Rengar‌ در بازی وجود دارد که می‌تواند آزادانه از یک بیشه (Bush) به سمت چمپیون‌های رقیب پریده و آن‌ها را قلع و قمع کند! رایت گیمز چند سالی است که چمپیون‌های منحصر به فرد طراحی می‌کند که البته کاملا بی‌عیب و نقص نیستند و هر از گاهی با انتشار پچ، قدرت یک چمپیون را ضعیف یا قوی‌تر می‌کند

گیم‌پلی سریع‌تر و متنوع‌تر نسبت به دوتا 2

بازی دوتا 2 رسما مثل یک شطرنج می‌ماند. رقبا در دو تیم ۵ نفره تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا سر از نقطه ضعف‌های رقیب در بیاورند. این وسط اگر فردی در پست تخصصی‌اش سوتی ندهد، شما شاید تا یک ساعت هم مشغول به بازی و آزمون و خطا باشید. دوتابازها بی‌گدار به آب نمی‌زنند و پیش از هر حمله‌ی گروهی، پیامدهای حمله را از تمام جوانب می‌سنجند. این محتاطانه رفتار کردن بازیکن‌ها باعث شده تا گیم‌پلی دوتا 2 بسیار کندتر از بازی League of Legends باشد. رایت گیمز روندی دقیقا خلاف رقیبش در نظر گرفته و بازیکن‌ها به شدت از این تصمیم رایت گیمز خشنود هستند.

رایت گیمز کاری کرده تا مدت زمان یک مسابقه‌ی رنک، در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه و در بدترین حالت ۴۰ الی ۴۵ دقیقه باشد. همین سرعت بخشیدن به روند بازی باعث شده تا تجربه‌ی بازی League of Legends بسیار دلنشین‌تر و لذت‌بخش‌تر باشد. هر از گاهی هم مودهای جذاب و سرگرم‌کننده‌ای مثل Ultra Rapid Fire به بازی اضافه می‌شود که بازیکن‌ها بدون دغدغه‌ی تمام شدن مانا برای کیل گرفتن، وارد میدان می‌شوند. گیم‌پلی متنوع و سریع League of Legends باعث شده تا گیمرهایی که چندان دنبال چالش نیستند، به سراغ این بازی بیایند. حداقل شما در این بازی به علت تازه‌کار بودن، کمتر از تجربه‌ی دوتا 2 فحش می‌خورید!

امکان تسلیم شدن در بازی League of Legends وجود دارد

یکی از بدترین و آزاردهنده‌ترین مشکلی که در بازی دوتا 2 دیده می‌شود، این است که شما و هم‌تیمی‌هایتان کاملا آگاه هستید که شکست‌تان حتمی است ولی باید تقریبا نیم ساعت در بازی دست و پا بزنید تا بالاخره تیم حریف بازی را به اتمام برساند. بازی League of Legends این‌گونه نیست و برای جلوگیری از اتلاف وقت، رایت گیمز این گزینه را در اختیار شما قرار داده تا با فشردن گزینه‌ی Surrender یک نظرسنجی را به راه بیندازید تا دیگر هم‌تیمی‌ها با انتخاب رای مثبت، توافق کنند تا با پذیرش شکست، بازی زودتر به اتمام برسد. شما می‌توانید در بازی‌های رنک برای کمتر از دست دادنِ امتیاز و جایگاه‌تان به این کار روی بیاورید. البته اگر تنها شما خواهان تسلیم باشید و سایر هم‌تیمی‌هایتان با جان و دل در حال تلاش برای پیروزی باشند، دیگران می‌توانند شما را به جرم تسلیم حتی گزارش (Report) کنند! با تمام این تفاسیر، همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتیم نبردهای رنک یا نرمال در بازی League of Legends بسیار زودتر از نبردهای دوتا 2 به اتمام می‌رسد؛ به همین دلیل شما در طول یک شبانه‌روز، نبردهای بیشتری را در  League of Legends نسبت به رقیب دیرینه‌اش تجربه خواهید کرد و از آن‌جایی هم که هر شکست، مقدمه‌ای است برای یک پیروزی، تجربه‌تان در این بازی بیشتر نیز خواهد شد.

بازی League of Legends طرفداران بیشتری در زمینه‌ی ورزش‌های الکترونیک دارد

رایت گیمز در زمینه‌ی ورزش‌های الکترونیک چند سالی است که کولاک کرده و توانسته رکورد بیشترین بازدید را در بستر توییچ بزند. تماشای تورنمنت‌های بازی League of Legends نیز به شدت دلچسب است و یکی از تفریح‌های هر گیمر تازه‌وارد یا کارکشته را می‌توان در همین تماشای بازی‌ها خلاصه کرد. با این‌که شرکت والو (Valve) برای تبلیغ مسابقات اینترنشنال دوتا 2 تلاش می‌کند، بازی League of Legends از آن‌جایی که یک بازی پر زد و خورد و اکشن‌تری به نظر مي‌رسد، مخاطب‌های بیشتری برای تماشای مسابقات جام جهانی‌اش منتظر هستند. بازیکن‌ها نیز در بازی League of Legends خیلی آسان‌تر پنتاکیل (اصطلاحی به معنای کشتن هر ۵ نفر از تیم رقیب) می‌گیرند و هواداران دو آتشه‌ی بازی League of Legends با دنبال کردن مسابقات به صورت زنده، مشتاق هستند تا بازیکن مورد علاقه‌شان پنتاکیل بگیرد تا آن‌ها غرق در شادی و هیجان شوند!

رایت گیمز هر ساله برای برپایی مسابقات جام جهانی بازی محبوبش، ریخت و پاش‌های بسیار زیادی از لحاظ مالی انجام می‌دهد و این ریخت‌ و پاش‌ها البته بی‌حساب و کتاب نیست. از تهیه و تولید محتواهای ویدیویی و موسیقی جذاب گرفته تا در نظر گرفتن یک لوکیشن بسیار بزرگ و باشکوه برای اجرای مسابقات جام جهانی، همگی از تصمیم‌های بسیار خوب رایت گیمز به شمار می‌روند. والو برای پشت سر گذاشتن حریفش، حداقل در زمینه‌ی محبوبیت در ورزش‌های الکترونیک، راه زیادی در پیش دارد.  

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

65 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا