چرا به جای Leauge of Legends باید Dota 2 بازی کنید؟

چرا به جای Leauge of Legends باید Dota 2 بازی کنید؟

چرا کاربران دوتا 2 این بازی موبا را به League of Legends ترجیح می‌دهند؟

دو بازی رایگان و موبای شناخته شده که در سبک استراتژیک نقش‌آفرینی بین پی‌سی گیمرها بیشترین مخاطب و محبوبیت را دارند، League of Legends و DOTA 2 هستند. بحث و جدل میان بازیکن‌های این دو بازی، پیرامون برتر بودن یک عنوان نسبت به دیگری، همیشه برقرار بوده و نظرات مختلفی در این مورد بیان می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم جنبه‌های مثبت دوتا 2 را نسبت به League of Legends بررسی کنیم و از دلایل برتری این بازی موبا بگوییم.

Dota 2 دانش زیادی می‌طلبد

با وجود شباهت‌های ساختاری این دو بازی موبا، همه قبول دارند که دوتا 2 به مراتب پیچیده‌تر از League of Legends است؛ علاوه‌ بر این‌که گیم‌پلی دوتا 2 کندتر و با جزئیات بیشتری پیش می‌رود، تقریبا تمامی کاراکترهای بازی، کانترهای مخصوصی دارند که این مسئله به پیچیدگی بیشتر آن می‌افزاید و دانش بیشتری را پیرامون قابلیت‌های کاراکترها می‌طلبد. دوتا 2 بیش از ۱۰۰ شخصیت دارد که هرکدام از آن‌ها ویژگی مخصوص به خود را دارند و در مقابل کاراکترهای مختلف، باید استراتژی متفاوتی روی آن‌ها اعمال شود. پیچیدگی دوتا 2 به کاراکترها و مکانیک آن‌ها ختم نمی‌شود؛ بیش از ۱۵۰ آیتم در بخش فروشگاه قابل دسترسی هستند که استفاده‌ی بهینه از آن‌ها نیازمند آن است که کاربران از خصوصیات کاراکتر خود، هم‌تیمی‌ها و تیم مقابل باخبر باشند و به موقع از آن‌ها استفاده کنند. البته تازه واردهای دوتا 2 همیشه مجبور هستند زمان نسبتا زیادی را صرف یادگیری و تمرین کنند تا به حد معقولی برسند، اما این زمان برای کسانی که به دنبال یک بازی پیچیده و کامل هستند، می‌ارزد. در مقابل، گیم‌پلی و مکانیک League of Legends به مراتب ساده‌تر از دوتا 2 است و از آن پیچیدگی‌ها خبری نیست.

دوتا 2
تمام هیروهای دوتا 2 از همان ابتدا قابل بازی هستند

Dota 2 از ابتدا تمامی کاراکترها را برای بازیکنان در دسترس قرار داده است

فرقی نمی‌کند عنوان بازی چه باشد، هیچکس دوست ندارد زمانی که یک بازی را شروع می‌کند، با تعداد زیادی کاراکتر قفل شده روبه‌رو شود و مدت زیادی منتظر بماند تا با آن شخصیتی که دوست دارد، بازی کند؛ موضوعی که می‌تواند باعث دلسردی بازیکن‌های جدید League of Legends شود. تازه واردهای بازی League of Legends در ابتدا فقط می‌توانند با تعداد محدودی کاراکتر بازی کنند و حتما باید برای بازی کردن با بقیه‌ی شخصیت‌ها، قسمت‌های تمرینی را پشت‌سر بگذارند. البته کاربران می‌توانند با پرداخت پول به کاراکتر انتخابی خود دسترسی پیدا کنند. در مقابل، تمامی کاراکترهای دوتا 2 از همان ابتدا که حساب کاربری ساخته می‌شود، در دسترس قرار دارند و همه قادر هستند آن‌ها را امتحان و تجربه کنند. در ادامه، کاربران به مرور می‌فهمند که با کدام کاراکتر احساس راحتی دارند و می‌توانند بهترین مهارت خود را از طریق آن اجرا کنند.

لانچر League of Legends بسیار دردسرساز است

یکی از اصلی‌‌ترین و بارزترین ضعف‌های بازی League of Legends ضعف نرم‌افزاری لانچر آن محسوب می‌شود که طبق گفته‌ی کاربران و عذرخواهی سازندگان League of Legends، از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و رم و سی‌پی‌یو سیستم کاربران را در شرایط نامناسبی قرار می‌دهد. در واقع پشتیبانی استیم از دوتا 2 و در دسترس بودن آن در این سرویس، یکی دیگر از برتری‌های این بازی موبا نسبت به League of Legends به‌شمار می‌رود که در صورت پایدار بودن وضعیت اینترنت، لگ و خرابی‌ای برای کاربر ایجاد نمی‌کند. این مسئله تا حدی مشکل‌ساز است که توسعه‌دهندگان League of Legends بارها از کاربران خود عذرخواهی کرده‌اند اما هنوز هم شرایط لانچر آن به وضعیت مطلوبی نرسیده است.

دوتا 2
آیتم‌ها یکی از چالش ‌برانگیزترین و جذاب‌ترین بخش‌های بازی هستند

تعداد زیادی از آیتم‌های Dota 2 فعال هستند و باید استفاده شوند

شاید برای افرادی استفاده کردن از آیتم‌های مختلف علاوه بر لِوِل‌های کاراکتر دشوار باشد، اما از دید بازیکن‌های دوتا 2 قابلیت استفاده از آن‌ها به پیچیدگی و هیجان بازی می‌افزاید و می‌تواند برتری مهارت کاربران را نسبت به هم مشخص کند. این نکته درمورد لِوِل‌های کاراکترها هم صادق است. در League of Legends، بیشتر آیتم‌ها قابل استفاده نیستند (اصطلاحا Passive هستند) و بدون انجام کاری وظیفه‌ی خود را انجام می‌دهند. این مسئله از چالشی بودن بازی می‌کاهد و در مقابل، برای آیتم‌های League of Legends، کاربران نیاز به مهارت خاصی ندارند. در دوتا 2 با توجه به کاراکتر هم‌تیمی‌ها، کاراکتر تیم دشمن، شرایط، آیتم‌های تیم دشمن و استراتژی، آیتم‌های زیادی با کمبوهای مختلف قابل خریداری هستند که استفاده‌ از هرکدام باید با درنظر گرفتن شرایط و موقعیت‌های خاص باشد. این مسئله باعث جذابیت هرچه بیشتر روند بازی می‌شود و به رقابتی بودن گیم‌پلی دوتا 2 می‌افزاید.

بازیکن‌های Dota 2 در چیدن استراتژی، آزادی عمل زیادی دارند

دوتا 2 در مواقع زیادی دست بازیکن‌ها را باز گذاشته و به لحاظ گستردگی احتمالات و پیش‌آمدها وسعت زیادی دارد؛ پیرامون انتخاب و هماهنگ بودن کاراکترهای یک تیم، در مورد نحوه‌ی گرفتن آیتم‌ها و تصمیم‌گیری راجع به نحوه و زمان استفاده از آن‌ها، همیشه چندین راه حل وجود دارد. به زبان ساده‌تر، مکانیک دوتا 2 طوری شکل گرفته که به خلاقیت کاربران احترام می‌گذارد. بسیاری از کاربران League of Legends هم این موضوع را قبول دارند که گستردگی استراتژی‌ها در دوتا 2 بسیار بیشتر است و همین موضوع این بازی چندنفره‌ی آنلاین را جذاب‌تر می‌کند. همچنین کمبوهایی که بازیکن‌های یک تیم می‌توانند با یکدیگر اجرا کنند، بیشتر و پیچیده‌تر است. نکته‌ی مهمی که در مورد «پیچیدگی» دوتا 2 باید درنظر گرفته شود، این است که تمامی اتفاقات منطقی هستند و اگر در مورد المان‌های مختلف این بازی اطلاع داشته باشید، صحیح بودن روابط علت و معلولی، اتفاقات و نتایج برایتان شگفت‌آور خواهد بود؛ همیشه برای هر اتفاقی در دوتا 2، دلیل موجهی وجود دارد و مکانیک این بازی از لحاظ واکنش بازیکنان، دقت زمانی و نحوه‌ی استفاده از لِوِل‌ها و آیتم‌ها بسیار حساب شده و بدون ایراد است.

 

the international دوتا 2
بتل پس دوتا 2 یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویدادهای دنیای گیم محسوب می‌شود

بتل ‌پس Dota 2 به مراتب از رویداد‌های League of Legends بهتر و هیجان‌انگیزتر است

یکی از هیجان‌انگیزترین رویدادهای دوتا 2، بتل ‌پس شمرده می‌شود که هرسال علاقه‌مندان تنها با پرداخت ۱۰ دلار می‌توانند آن را خریداری و از قابلیت‌های مختلفی استفاده کنند. بعد از خریداری بتل ‌پس، کاربران فقط با بازی کردن و افزایش دادن لِوِل بتل ‌پس، آیتم‌های جذابی مثل نقشه، تاوِر، کورِیر، وارد، تانت مخصوص کاراکترها و تعداد زیادی آیتم کمیاب را برای شخصیت‌‌های مختلف به‌دست می‌آورند. علاوه‌بر این، در صورت بالا رفتن لِوِل بتل ‌پس کاربران، چند Treasure ارزشمند با محتوای هیجان‌انگیز، در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. مینی‌گیم‌ها و بقیه‌ی اتفاقات جالب پیرامون این رویداد، جای خود دارند و کسانی که بتل‌پس را نخریده باشند هم می‌توانند شاهد تفاوت‌ها و اتفاقات جذاب این ایونت باشند. البته League of Legends هم رویدادهای مختلفی دارد اما از لحاظ گستردگی و خدماتی که به بازیکن‌ها می‌دهد، با بتل‌ پس دوتا 2 فاصله‌ی زیادی دارد. این درحالی است که تعداد بازیکن‌های League of Legends به طرز چشم‌گیری بیش‌تر است و همین موضوع باید بهانه‌ای برای برگزاری ایونت‌های هیجان‌‌انگیز و جذاب باشد؛ اما متاسفانه این‌طور نیست و این مسئله یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های League of Legends نسبت به دوتا 2 به‌حساب می‌آید.

خدمات بیشتر در برابر جمعیت کوچک‌تر

نسبت تعداد بازیکنان و خدمات توسعه‌دهندگان این دو بازی موبا، کاملا برعکس یک‌دیگر است. بازی دوتا 2 در مقایسه با League of Legends به طرز قابل توجهی کاربران کمتری دارد. به طور میانگین، تعداد بازیکن‌های فعال دوتا 2 نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر است. این درحالی است که روزانه بیش از ۸ میلیون نفر به تجربه‌ی League of Legends مشغول هستند. با توجه به این آمار، جالب است بدانید بازی دوتا 2 در سال گذشته به مناسبت جایزه‌ی رویداد The International، مبلغ ۳۰ میلیون دلار را برای یک تیم ۵ نفره درنظر گرفت. این رقم همیشه با میزان فروش بتل ‌پس سالانه‌ی دوتا 2 رابطه‌ی مستقیم دارد؛ هرچه بتل پس درآمد بیشتری داشته باشد، جایزه‌ی مسابقه‌ی The International به همان نسبت افزایش می‌یابد. علاوه‌بر مسابقه‌ی The International، کاربران می‌توانند با خریداری سرویس دوتا پلاس در ایونت هفتگی بتل کاپ شرکت کنند و جوایز زیادی از جمله تانت، صدا و آیتم‌ مخصوص کاراکترهای مختلف را به‌دست بیاورند.

2 Defense of the Ancients یا به مخفف 2 Dota، در سبک موبا توسط شرکت Valve ساخته شده و از تیرماه سال ۱۳۹۲ به صورت رایگان در اختیار کاربران رایانه‌های شخصی قرار گرفته است. ایونت بتل‌پس دوتا 2 که یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای این بازی به‌شمار می‌رود، درحال حاضر در جریان است و علاقه‌مندان قادر هستند تنها با پرداخت ۱۰ دلار از جوایز و امکانات آن استفاده کنند.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

19 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا