قسمت چهارم سریال Echo
1%
  • 0/10

موشکافی قسمت چهارم سریال Echo | مرور ایستراگ‌ها و نکات مخفی

آیا خریدار برج انتقامجویان مشخص شد؟

موشکافی قسمت چهارم سریال Echo | مرور ایستراگ‌ها و نکات مخفی ۰ ۳۰ دی ۱۴۰۲ مقالات جانبی (تلویزیون) کپی لینک

قسمت چهارم سریال Echo ایستراگ و نکات مخفی متعددی را در خود جای داده که قصد داریم مروری بر مهمترین‌های آن‌ها داشته باشیم.

سریال Echo در قسمت چهارم با برشی از گذشته آغاز می‌شود. مایا قصد دارد بستنی بخرد اما فروشنده زبان اشاره نمی‌داند و همین موضوع عصبانیت ویلسون فیسک را به همراه دارد. سریال سپس به زمان حال برگشته و تلاش‌های کینگ پین برای جلب اعتماد مایا لوپز را به تصویر می‌کشد. او بنا به دلایلی تصمیم گرفته امپراتوری تبهکاری خود را به دخترخوانده‌اش بسپارد.

در ادامه مقاله قصد داریم مهمترین ایستراگ‌ها و نکات مخفی قسمت چهارم سریال Echo را بررسی کنیم.

همزمانی با فیلم Iron Man

قسمت چهارم با نمایش صحنه‌ای آغاز می‌شود که اتفاقاتش در سال ۲۰۰۸ میلادی رخ دادند. اگر حافظه‌تان یاری کند، ۲۰۰۸ همان سالی است که اتفاقات Iron Man 1 رخ داد.

اشاره به عشق‌های کینگ پین!

ویلسون فیسک یا همان کینگ پین ویژگی‌های شاخص متعددی دارد که دو مورد از آن‌ها عشق به ایالات متحده آمریکا و چکش است! این موضوع را می‌توان در صحنه‌ای متعلق به سال ۲۰۲۱ میلادی مشاهده کرد که فیسک و مایا لوپز سر میز شام مشغول گفتگو با هم هستند.

تابلویی که پشت سر مایا لوپز قرار گرفته و علاقه کینگ پین به آمریکا و چکش را نشان می‌دهد، بدون شک یک فورشدویینگ (Foreshadowing) یا آینه داری است؛ اشاره‌ای غیرمستقیم به اتفاقی که جلوتر در داستان رخ می‌دهد (کینگ پین در انتهای همین قسمت دلیل علاقه‌اش به چکش را فاش می‌کند).

کینگ پین، نماد اروپایی‌های متخاصم

کینگ پین را می‌توان نماد اروپایی‌های متخاصم و مایا لوپز را هم می‌توان نماد بومیان آمریکایی دانست. اروپایی‌ها قرن‌ها پیش سعی کردند بومیان را از هویت خود دور کرده و به آن‌ها را به چیزی تبدیل کنند که می‌خواهند. همچنین مجبورشان کردند زبان دیگری یاد بگیرند. ویلسون فیسک دقیقاً همین کارها را انجام می‌دهد. او می‌خواهد مایا لوپز را به یک قاتل و جنایتکار تبدیل کند تا مدیریت امپراتوری‌اش را بدست گرفته و خودش مشغول دستیابی به هدف دیگری بشود.

ویلسون فیسک در صحنه‌ای که به ملاقات مایا لوپز در خانه قدیمی‌اش می‌رود، یک نوشیدنی بخصوص می‌آورد اما مایا آن را در سینک ظرفشویی خالی می‌کند چون علاقه‌ای ندارد. در صحنه دیگری از همین قسمت، وقتی مایا به ملاقات مادربزرگش می‌رود، مادربزرگ نوشابه تعارف می‌کند. نکته همین جاست: کینگ پین نوشیدنی‌ای را می‌آورد که خودش دوست دارد اما مادربزرگ نوشیدنی‌ای را تعارف می‌کند که مایا دوست دارد.

آیا ویلسون فیسک خریدار برج انتقامجویان است؟

پس از مرگ مرد آهنی (Iron Man) در فیلم Avengers: Endgame طرفداران تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا شواهد را کنار هم قرار داده و بفهمند چه کسی حالا صاحب برج انتقامجویان است.

فرضیه‌ای اخیراً بوجود آمده که طبق آن ویلسون فیسک برج را خریده است. اگر قسمت چهارم سریال Echo را بخوبی به یاد داشته باشید، ویلسون فیسک لنزی پیشرفته را به مایا می‌دهد تا بواسطه آن بتواند بدون مترجم ارتباط برقرار کند. لنز پیشرفته کم شباهت به تکنولوژی‌های تونی استارک نبوده و همین موضوع هم باعث شده چنین فرضیه‌ای بوجود بیاید.

همچنین در نمایی که ویلسون فیسک می‌خواهد بانداژ چشمش را بردارد، دستگاهی آبی رنگ خودنمایی می‌کند؛ دستگاهی که مشابهش را در Avengers: Age of Ultron دیده بودیم. البته دستگاهی که هلن چو ساخته بود، بعدها نابود شد اما ممکن است اطلاعاتی از آن در برج انتقامجویان جا مانده باشد و افراد فیسک هم با استفاده از آن‌ها نمونه جدیدی را ساخته باشند.

قدرتمند در کنار خانواده

چولا در ملاقاتش با مایا لوپز خاطره بدنیا آوردن مادر مایا را بیان می‌کند. طبق توضیحات مادربزرگ، در زمان زایش شرایط خوبی نداشت و ممکن بود او و نوزادش بمیرند. چولا سپس به میان اعضای قیبله‌اش برده شد و در کمال ناباوری فرزندش را بدون مشکل بدنیا آورد.

این خاطره بطور غیرمستقیم به مایا لوپز می‌گوید اگر کنار کینگ پین بماند، ضعیف شده و اگر در کنار خانواده‌اش بماند، قدرتمند می‌شود.

اشاره به مناطق ۱۲ گانه

منطقه‌ای که مردم قبیله چاکتا در آن زندگی می‌کنند، با نام Choctaw Nation of Oklahoma شناخته شده و به ۱۲ منطقه تقسیم شده است. عدد ۱۲ در صحنه‌ای که مادربزرگ به کارگاه خیاطی‌اش می‌رود، قابل مشاهده بوده و بدون شک ‌اشاره‌ای به همین مورد است.

اشاره جالب به شیرشاه

بیسکیت در قسمت چهارم سریال Echo به همراه وودی به پارکینگ خودروهای اوراقی می‌رود تا لوازم مورد نیاز برای تعمیر وانت مادربزرگ را پیدا کند. وودی در این صحنه می‌گوید: «هر چیزی که نور خورشید لمس می‌کند، از آن توست.» این جمله مستقیماً از شیرشاه (The Lion King) برداشته شده و بیسکیت هم به این موضوع اشاره می‌کند. البته ارتباط سریال با شیرشاه به همین دیالوگ خلاصه نمی‌شود. همانطور که سیمبا باید مقابل عموی خود می‌ایستاد، مایا هم باید عموی خود را شکست دهد. نکته جالب اینجاست که هر دو یک زخم کنار چشمشان دارند.

تغییر شکل چکش!

ویلسون فیسک از یک چکش برای کشتن پدرش استفاده کرد که این چکش هم در سریال Netflix و هم در سریال Echo به نمایش گذاشته می‌شوند اما ظاهرشان مقداری متفاوت است. چکشی که در سریال دردویل دیدیم، از نوع Framing یا دوشاخ بوده که برای ساخت و ساز خانه استفاده می‌شود اما چکشِ سریال اکو، از نوع Ball Pen یا سرگرد است که بیشتر برای آهنگری به کار می‌رود.

چرا شکل چکش تغییر کرد؟ احتمالاً در راستای تناسب بیشتر با داستان. ویلسون فیسک سعی دارد مایا لوپز را با استفاده از چکش به چیزی تبدیل کند که می‌خواهد، مانند فلزی که با ضربات چکش به سلاح تبدیل می‌شود. این تغییر ظاهر چکش احتمالاً در همین راستا بوده تا با هدف شوم کینگ پین تناسب بیشتری داشته باشد.

منتظر موشکافی قسمت‌های بعدی سریال Echo باشید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments