فیلم Dune 2
1%
  • 0/10

۸ نکته‌ای که قبل از تماشای فیلم Dune 2 باید بدانید

برای مهمترین علمی تخیلی سال آماده شوید

۸ نکته‌ای که قبل از تماشای فیلم Dune 2 باید بدانید ۱ ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

همزمان با آغاز اکران گسترده در آمریکا، تصمیم گرفتیم به مرور نکات داستانی‌ای بپردازیم که باید قبل از تماشای فیلم Dune 2 بدانید.

در پی موفقیت‌هایی که فیلم Dune برای وارنر و لجندری پیکچرز به همراه داشت، ساخت قسمت دوم در دستور کار قرار گرفت. دنی ویلنوو (Denis Villeneuve) برای کارگردانی بازگشته و بازیگرانی همچون تیموتی شالامی (Timothée Chalamet)، زندایا (Zendaya)، ربکا فرگوسن (Rebecca Ferguson) و خاویر باردم (Javier Bardem) بار دیگر نقش‌های خود را ایفا کرده‌اند. از چهره‌های جدید تیم بازیگری هم می‌توان فلورنس پیو (Florence Pugh)، آستین باتلر (Austin Butler) و لیا سیدو  (Léa Seydoux) را نام برد.

دنی ویلنوو وعده داده بود فیلم Dune 2 یا Dune: Part Two در مقایسه با قسمت اول صحنه‌های اکشن بیشتری خواهد داشت. با توجه به بازخوردهای اولیه، می‌توان گفت ویلنوو به وعده خود عمل کرده و از همه مهمتر، اثری سرتاسر هیجان را روانه سینماها کرده است. این فیلم همچنین شروع بسیار خوبی در هفته افتتاحیه داشته و بیش از ۱۸۰ میلیون دلار فروخته است. با توجه به تحسین‌ها، انتظار می‌رود عملکرد مالی بهتری نسبت به قسمت اول داشته باشد.

از آنجایی که اکران گسترده شروع شده، تصمیم گرفتیم به مرور ۸ نکته‌ای بپردازیم که باید قبل از تماشای فیلم Dune 2 بدانید. به هر حال، حدوداً سه سال از اکران قسمت اول گذشته و ممکن است موارد مهمی را فراموش کرده باشید.

فیلم Dune 2

نکته اول: هدف شوم امپراتور شادام چهارم

دوک لتو اتریدیز در همان دقایق ابتدایی فیلم Dune به دستور امپراتور شادام چهارم جایگزین بارون ولادیمیر هارکونن شده و مسئولیت مدیریت سیاره آراکیس را بدست می‌گیرد تا صلح را در آنجا برقرار کند. این اقدام امپراتور در واقع بخشی از نقشه‌ای برای نابودی خاندان اتریدیز است. آن‌ها هر روز قدرتمندتر از دیروز شده و ادامه این روند می‌تواند برای امپراتوری خطرناک باشد.

امپراتور شادام چهارم با علم به اینکه هارکونن‌ها به راحتی سیاره آراکیس و معادن استخراج اسپایس را رها نمی‌کنند، چنین دستوری صادر کرد تا جنگی بزرگ میان هارکونن‌ها و اتریدیزها راه بیاندازد. او همچنین سربازان خودش را بصورت مخفیانه در اختیار هارکونن‌ها قرار داد تا احتمال موفقیت بیشتر شود. هر چند، خاندان اتریدیز برخلاف انتظار بصورت کامل از بین نرفته و در قسمت دوم شاهد تلاش‌های آن‌ها برای باز پس گیری آراکیس خواهیم بود.

امپراتور شادام چهارم در فیلم Dune حضور فیزیکی نداشت اما این شخصیت در قسمت دوم حاضر بوده و نقشش را کریستوفر والکن (Christopher Walken) بر عهده دارد.

نکته دوم: رابطه پال اتریدیز با گروه بن گسریت

بن گسریت، به گروهی اطلاق می‌شود که اعضای اصلی‌اش همگی زن بوده و از قدرت‌های فیزیکی و روانی خاصی برخوردار هستند. آن‌ها اهداف مختلفی داشته و کارهای متنوعی انجام می‌دهند اما اصلی‌ترینشان ازدواج افراد از خاندان‌های مختلف با یکدیگر است تا بدین ترتیب، فرد مورد نظر بدنیا بیاید؛ فردی که  کویساتز هاردیچ لقب داشته، دارای قدرت‌های خاص خواهد بود و قرار است ناجی تمام جهان باشد.

بانو جسیکا، همسر لتو اتریدیز و مادر پال، یکی از اعضای بن گسریت به شمار رفته و قرار بود صاحب فرزند دختر شود تا آن دختر پس از ازدواج، پسری را به دنیا بیاورد که کویساتز هاردیچ یا همان ناجی جهان باشد. او برخلاف دستور عمل کرد و صاحب یک فرزند پسر شد. پال طی سال‌هایی که از عمرش می‌گذرد، همیشه دنباله روی مادرش بوده است.

پال اتریدیز امتحانی مخصوص به نام گوم جِبار را در قسمت اول انجام داد. در جریان این امتحان، سوزنی بسیار تیز و سمی وارد گردنش شد و در صورتی که بیش از حد تکان می‌خورد، جانش را از دست می‌داد. پس از اینکه امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشت، مادر موهَیِم خطاب به پال گفت دو حق تولد دارد: یک اینکه عضوی از بن گسریت باشد و دو اینکه بزرگِ خاندان اتریدیز شود.

نکته سوم: رویاهای پال اتریدیز

از آنجایی که یک رگش به بن گسریت رفته، پال اتریدیز قادر به مشاهده رویاهایی است. این رویاها همیشه رنگ واقعیت به خود نمی‌گیرند اما امکانی را برای پال مهیا می‌کنند تا اتفاقات احتمالی آینده را مشاهده کند؛ اتفاقاتی که مستقیماً تحت تاثیر اقدامات و تصمیماتش هستند. همچنین گاهی اوقات رویاهایش به واقعیت تبدیل می‌شوند اما نه آنطور که بنظر می‌رسیدند.

بخش عمده رویاهای پال اتریدیز در فیلم Dune به شخصیت چانی با نقش آفرینی زندایا (Zendaya) ربط داشت. بقیه رویاها جنگ‌ها و نبردی داخلی در سیاره مادرش‌ را نشان می‌دادند.

نکته چهارم: مگ لتو اتریدیز

اسکار آیزاک (Oscar Issac) در فیلم Dune نقش لتو اتریدیز یا پدر پال اتریدیز را بر عهده داشت. لتو قبل از اینکه فیلم به پایان برسد، جانش را از دست داد. از همین رو، نباید انتظار داشته باشیم آیزاک در فیلم Dune 2 حضور داشته باشد.

دکتر ویلینگتون یئو بخاطر نجات همسرش مجبور به خیانت شده و شرایط  را برای حمله هارکونن‌ها و افراد پادشاه شادام چهارم مهیا کرد. یئو که حس خوبی نسبت به خیانتش نداشت، تصمیم گرفت این اقدام را با نجات پال و بانو جسیکا تا حدودی جبران کند. او همچنین دندانی مصنوعی را داخل دهان لتو اتریدیز قرار داد؛ دندانی که حاوی گازی سمی و کشنده بود.

وقتی هارکونن به نزدیکی لتو اتریدیز آمد، گاز را آزاد کرد و باعث مرگ خودش و دیگر حاضران در اتاق شد. البته هارکونن از این سوء قصد جان سالم به در برد. این اتفاق همچنین باعث شد عصبانیت و خشم هارکونن از اتریدیزها بیشتر از قبل شود.

نکته پنجم: کرم‌های عظیم الجثه

سیاره آراکیس ویژگی‌های منحصربفرد زیادی دارد که یکی از آن‌ها، کرم‌های شنی عظیم الجثه است که در بالای هرم غذایی قرار دارند. این موجودات متخاصم به قدری بزرگ هستند که طول برخی از آن‌ها به اندازه ۵ زمین فوتبال است. کرم‌های شنی نه فقط هر چیزی که روی آراکیس قدم می‌گذارد را می‌بلعند، بلکه منبع اسپایس هم محسوب می‌شوند.

اسپایس، ماده‌ای بسیار کمیاب بوده که تنها از سیاره آراکیس استخراج شده و قدرت‌های ذهن انسان را افزایش می‌دهد. این ماده همچنین اعتیادآور بوده، قابلیت مشاهده آینده را در فرد ایجاد کرده و از همه مهمتر، نقشی اساسی را در سفرهای بین ستاره‌ای ایفا می‌کند.

فرمن‌ها، ساکنان بومی سیاره آراکیس بوده و اعتقاد دارند کرم‌های شنی در واقع تجسم خدای یگانه بوده و به همین دلیل آن‌ها را می‌پرستند. در ضمن، پال اتریدیز در فیلم Dune 2 سوار بر یکی از کرم‌های شنی شده که ظاهراً تماشایش نفسگیر از آب درآمده است.

نکته ششم: بانو جسیکا و قدرت خاصش

همانطور که در پاراگراف‌های پیشین اشاره کردیم، اعضای بن گسریت قابلیت‌های فیزیکی و روانی متعددی دارند که یکی از آن‌ها کنترل ذهن دیگران و وادار کردنشان به انجام عمل خاصی است. بانو جسیکا این قابلیت را داشته و پال هم پتانسیلش را دارد اما هنوز در انجامش به مهارت کافی نرسیده است. این قابلیت که ویس (The Voice) نام داشته، دو بار در فیلم Dune به تصویر کشیده شد.

بازگشت قابلیت ویس در فیلم Dune 2 تایید شده است. پال اتریدیز در یکی از تریلرها کلمه سکوت (Silence) را با فرکانس خاصی به زبان آورد تا افراد حاضر در اطرافش را ساکت کند.

نکته هفتم: مرگ دانکن ایداهو

جیسون موموآ (Jason Momoa) در فیلم Dune نقش دانکن آیداهو را ایفا کرد که یکی از افراد مهم در خاندان اتریدیز به شمار می‌رفت. به بیان دقیقتر، او از دوستان نزدیک پال اتریدیز و صد البته یکی از مربیانش بود. به همین دلیل، پال تصمیم گرفت موضوع رویاهایی که می‌بیند را با او در میان بگذارد. البته دانکن سرنوشت چندان خوبی نداشت و در قسمت اول توسط سربازان دشمن کشته شد. اگر حافظه‌تان یاری نمی‌کند، او با قربانی کردن خودش شرایط را برای فرار پال و بانو جسیکا مهیا کرد.

غیبت جیسون موموآ در فیلم Dune 2 را باید قطعی دانست اما احتمال برگشتن در قسمت سوم وجود دارد. قسمت سوم بر اساس رمان Dune Messiah ساخته شده که در آن شاهد بازگشت دانکن آیداهو هستیم. در ضمن، تیموتی شالامی در یکی از مصاحبه‌های خود به بازگشت موموآ اشاره کرده بود.

نکته هشتم: اتحاد با فرمن‌ها

پال اتریدیز به محض ملاقات با فرمن‌ها، مجبور شد توانایی‌های خودش را بعنوان یک مبارز قدرتمند به اثبات برساند. این اتفاق رخ داد و او به همراه مادرش به عضویت این جامعه نه چندان پیشرفته در آمد. فرمن‌ها نقش بسیار مهمی در فیلم Dune 2 ایفا می‌کنند. به بیان دقیقتر، آن‌ها به پال کمک خواهند کرد تا انتقامش را از پادشاه شادام چهارم و هارکونن‌ها بگیرد.

در حال حاضر مشخص نیست فیلم Dune 2 چه زمانی به نمایش خانگی می‌آید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments