فرازمینی‌ها
1%
  • 0/10

کشف نشانه‌ای از فرازمینی‌ها در کف اقیانوس

آیا بیگانگان به اعماق اقیانوس‌ها راه پیدا کرده‌اند

کشف نشانه‌ای از فرازمینی‌ها در کف اقیانوس ۰ ۱۹ دی ۱۴۰۲ مقالات فناوری کپی لینک

یک ستاره شناس دانشگاه هاروارد معتقد است که شهاب سنگ پیدا شده در کف اقیانوس آرام جنوبی می‌تواند یک شی تکنولوژیکی باشد که توسط فرازمینی‌ها به این نقطه ارسال شده است.

هشت سال پیش، شهاب سنگی که به‌نظر می‌رسد ۶ متر طول داشته، با سرعت بیش از ۱۰۰ هزار مایل در ساعت وارد جو زمین شد و سپس منفجر و به قطعات ریز و داغ تبدیل شد و در اقیانوس آرام جنوبی سقوط کرد. برخی از دانشمندان بر این باورند که این شهاب سنگ از منظومه ستاره‌ای دیگر ارسال شده که اولین جرم بین ستاره‌ای شناخته می‌شود که با زمین برخورد کرده است.

اکنون پروفسور آوی لوب، از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان، در حال برنامه‌ریزی یک سفر برای بازیابی تکه‌هایی از شهاب سنگ از کف اقیانوس است. با تجزیه و تحلیل زباله، او امیدوار است که منشاء شی را تعیین کند حتی تا آنجا پیش می‌رود که این پیشنهاد خارق‌العاده را ارائه می‌دهد که می‌تواند یک شی تکنولوژیکی باشد که توسط بیگانگان به این نقطه منتقل شده است.

با این حال، اخترشناسان نسبت به ادعاهای او محتاط هستند و به دلیل کمبود داده در مورد این شی و شواهد ناکافی برای این حدس‌ها در مورد حیات بیگانه مشکوک هستند. شی‌ای که لوب در جستجوی آن است، با نام CNEOS 2014-01-08، در سال ۲۰۱۴ توسط شبکه‌ای از ماهواره‌ها که برای نظارت بر آسمان برای سیارک‌های خطرناک استفاده می‌شود، شناسایی شد.

با استفاده از داده‌های منتشر شده توسط ناسا، لوب و امیر سراج، که در آن زمان دانشجوی کارشناسی اخترفیزیک در دانشگاه هاروارد بود، برای اولین بار پیشنهاد کردند که این شی از خارج از منظومه شمسی در سال ۲۰۱۹ آمده است. گزارش‌ها حاکی است که این شی بسیار سریع حرکت کرد، تقریباً ۴۰ کیلومتر در ثانیه هنگامی که در پایین اتمسفر منفجر شد و به‌این ترتیب می‌توان استنباط کرد که خیلی سریع حرکت کرده که به کف اقیانوس رسیده است.

لوب و سراج مقاله‌ای در رابطه با برخی از داده‌ها بر پایه مشاهدات سیستم‌های تشخیص موشک طبقه‌بندی‌ شده تکیه می‌کردند، منتشر و رد شد زیرا تخمین‌های لوب و سراج از سرعت شی برای بررسی‌کنندگان غیرممکن بود. اما یادداشتی که توسط فرماندهی فضایی ایالات متحده منتشر شد، به نظر می‌رسید که تأیید می‌کند این شی از منظومه ستاره‌ای دیگر آمده است.

در حال حاضر، لوب در حال راه اندازی یک اکسپدیشن ۱.۵ میلیون دلاری با بودجه خصوصی برای بازیابی قطعات شهاب سنگ از کف اقیانوس است. بر اساس داده‌های وزارت دفاع، لوب جست‌و‌جوی خود را در منطقه‌ای نزدیک به ۱۰۳ کیلومتری متمرکز کرده است. او می‌گوید که آزمایش ترکیب این جرم می‌تواند مشخص کند که آیا شبیه آن‌هایی است که در منظومه شمسی ما یافت می‌شود یا خیر.

همچنین فرضیه‌ای مطرح شده مبنی بر اینکه این احتمال وجود دارد این شی از آلیاژی ساخته شده که از مواد طبیعی تشکیل نشده و این نشان می‌دهد که شیء دارای فناوری مختص زمین نیست. به این ترتیب عجیب و غیرطبیعی بودن این شی را تایید و این احتمال را تقویت می‌کند که ممکن است از سوی فرازمینی‌ها ارسال شده باشد.

ستاره شناسان بدبین هستند

بسیاری از اخترشناسان ایده تکنولوژیکی بودن این شی را رد می‌کنند و می‌گویند که توضیحات ساده‌تر و محتمل‌تری وجود دارد و برخی مردد هستند که نتیجه بگیرند شهاب سنگ حتی از خارج از منظومه شمسی ما آمده است. اگر به یک شهاب سنگ در حال حرکت نگاه کنید، می‌توانید حرکت چپ به راست را متوجه شوید، اما تشخیص اینکه به سمت شما می‌آید یا از شما دور می‌شود دشوار است.

اما تخمین سرعت این جرم امکان پذیر نیست و تایید بین ستاره‌ای بودن آن را دشوار می‌کند. از آنجا که برخی از داده‌ها از شبکه‌ای می‌آیند که شامل ماهواره‌های نظامی است، داده‌های موجود از اطلاعاتی که می‌تواند قابلیت‌های دفاعی ایالات متحده را نشان دهد، مانند نوارهای خطا که دقت اندازه‌گیری‌ها را نشان می‌دهند، حذف می‌شوند.

بر این اساس دانشمندان می‌خواهند چند ایده دور از دسترس را آزمایش کنند. آنها در حال برنامه‌ریزی برای یک سفر ۱.۵ میلیون دلاری برای بازیابی قطعات یک شهاب سنگ از کف اقیانوس هستند. رابرت وریک، ستاره‌شناس، اجرام نزدیک به زمین را که توسط تلسکوپ Pan-STARRS شناسایی شده‌اند، مطالعه کرده و می‌گوید که یادداشت فرماندهی فضایی برای نتیجه گیری قاطع در مورد منشاء شی کافی نیست.

بر أساس گزارش وی، به نوعی باید آن را با یک سوزن در انبار کاه تشبیه کنیم. می‌توان حدس زد که چرا آنها اطلاعات بیشتری منتشر نمی‌کنند، اما این امر ضروری است… برای اینکه واقعاً در مورد بین ستاره‌ای بودن این جرم به نتیجه‌ای برسیم. Meenakshi Wadhwa، دانشمند سیاره‌شناسی در دانشگاه ایالتی آریزونا نیز معتقد است که این مورد می‌تواند منشا بین ستاره‌ای داشته باشد. هیچ یک از کارهایی که تاکنون در این زمینه انجام شده، مورد بررسی قرار نگرفته است.

اتان سیگل، اخترفیزیکدان که صریحاً از ادعاهای گذشته لوب درباره موجودات فضایی انتقاد کرده، می‌گوید این چیزی است که آن را یک طرح مشکوک می‌نامد. Siegel و Desch معتقدند که متغیرهای زیادی وجود دارد؛ برای مثال بادهای جوی و جریان‌های اقیانوسی – برای تعیین دقیق مکان جستجو. اما تیم جست‌وجو پس از اینکه سال‌ها در کف اقیانوس به دنبال این شی گشته بود، بیشتر به‌دنبال شی‌ای بودند که وزن آن از چیزی که انتظار داشتند بیشتر باشد.

با همه این‌ها همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم تحقیق درباره این شی در کف اقیانوس بسیار هزینه‌بر است و اگر فرصتی فراهم شود و تکه‌هایی از این شهاب پیدا شود که منشأ بین ستاره‌ای دارد، می‌تواند اولین باری باشد که انسان به یک جرم بین‌ستاره‌ای به اندازه آن دست پیدا می‌کند. لوب در پاسخ به منتقدانش، کار خود را «باستان شناسی بین ستاره‌ای» توصیف می‌کند. بر این أساس باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا اخترفیزیکدانان می‌توانند بقایای این شی را پیدا و ثابت کنند که سنگ از سوی فرازمینی‌ها به زمین رسیده است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments