برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
سری بازی Diablo

نگاهی جامع به داستان سری بازی Diablo

هیچکس از شیاطین دنیای دیابلو در امان نیست!

1%
  • 0/10
نگاهی جامع به داستان سری بازی Diablo ۰ ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

سری بازی Diablo، یکی از سری بازی‌هایی است که به طور کلی سبب پیشرفت صنعت ویدیو گیم شد. حال با انتشار بازی Diablo Immortal و در دست توسعه بودن بازی Diablo 4 باید منتظر جهشی جدید باشیم؛ اما پیش از آن بد نیست نگاهی کوتاه به داستان سری بازی دیابلو داشته باشیم.

سری بازی Diablo در کنار سری بازی Warcraft، دو فرنچایز محبوب بلیزارد (Blizzard) هستند که از ابتدای دهه ۲۰۰۰ میلادی و حتی پیش از آن و تا به امروز میلیون‌ها کاربر را عاشق خود کرده‌اند. در حالی که سال‌های بسیاری است که نسخه‌ای جدید از سری بازی وارکرفت منتشر نشده، به تازگی جدیدترین نسخه سری بازی Diablo با نام Diablo Immortal به انتشار رسیده که جز نسخه‌های اسپین آف این سری بازی محبوب، محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، کمتر از یک سال تا انتشار بازی Diablo 4 زمان باقی مانده و به طور کلی سال‌های خوبی در انتظار طرفداران این سری بازی است. همانطور که اشاره شد، بازی Diablo Immortal نسخه‌ای اسپین آف از این سری بازی بوده که قصد دارد برخی ابهامات و فضاهای خالی داستان این فرنچایز را پر کند. بازی مذکور از سوی دیگر، ممکن است تاثیر مستقیم بر داستان بازی Diablo 4 داشته باشد که البته ما هنوز از این موضوع مطلع نیستیم.

در ادامه این مطلب، قصد داریم نگاهی گذرا به داستان سری بازی دیابلو و محل قرار گیری داستان بازی Diablo Immortal در میان نسخه‌های اصلی سری بازی Diablo داشته باشیم.

داستان بازی Diablo Immortal میان دو بازی Diablo 2 و Diablo 3 جای داشته و در حقیقت پلی برای اتصال این دو بازی است. بازی‌های دیابلو ۲ و دیابلو ۳ از لحاظ زمانی بیست سال با یکدیگر فاصله دارند و ما همیشه در این میان احساس خلاء می‌کردیم و بازی دیابلو ایمورتال دقیقا برای پر کردن این فضای خالی انتشار یافت.

با توجه به خط داستانی سری بازی Diablo، وقایع بازی Diablo Immortal در حدود ۵ سال پس از وقایع بازی Diablo 2 و ۱۵ سال پیش از وقایع بازی Diablo 3 رخ می‌دهند. ما باور داریم فهم و درک بازی Diablo Immortal در کنار دو بازی Diablo 1 و Diablo 2، می‌تواند سبب درک بسیار بیشتری از بازی Diablo 3 و در آینده نه چندان دور Diablo 4 شود.

داستان بازی Diablo 1

خط داستانی بازی دیابلو ۱ بسیار ساده و فهم آن آسان و در عین حال جذاب و دوست داشتنی بود. به دنبال تسخیر تریسترام (Tristram) توسط نیروهایی شیطانی، قهرمانی بی نام و نشان که غریبه (Stranger) خطاب می‌شود، برای از بین بردن دیابلو (Diablo)، پادشاه ترس (Lord of Terror)، یکی از سه شیطان بزرگ پا پیش می‌گذارد. در ادامه این بازی ما متوجه می‌شویم که این قهرمان غریبه در حقیقت شاهزاده آیدان (Prince Aidan) پسر بزرگ شاه لئوریک (King Leoric) است که به دست دیابلو دیوانه شده است!

آیدان برای از بین بردن دائمی دیابلو تنها یک راه داشت. آیدان تمام دیابلو را در یک سول استون (Soulstone) جمع آوری کرده و برای استفاده از قدرت‌های او و البته جلوگیری از آزادی روح خبیث دیابلو، سول استون را بر پیشانی خود قرار داد.

داستان بازی Diablo 2

آغاز بازی Diablo 2، به طور کامل با پایان بازی دیابلو ۱ گره خورده است. از همین حالا باید بگوییم که پادشاه ترس، بیش از حد قدرتمند است. دیابلو درون سول استون قدرت خود را بازیافته، شاهزاده آیدان را تحت اختیار خود درآورده و برادران خود و دو شیطان بزرگ دیگر یعنی مفیستو (Mephisto)، پادشاه نفرت (Lord of Hatred) و بال (Baal)، پادشاه ویرانی (Lord of Destruction) را آزاد می‌کند!

حال در این بازی شاهزاده آیدانی که قهرمان ما در دیابلو ۱ بود، به دلیل شرایط پیش آمده تبدیل به دارک واندرر (Dark Wanderer) در بازی دیابلو ۲ می‌شود. اما قهرمانان دنیای دیابلو کم نیستند و قهرمانی جدید برای شکست دادن دارک واندرر و البته سه شیطان بزرگ بر می‌خیزد. داستان ما زمانی جالب می‌شود که پیش از خیزش قهرمان جدید، بال، ورلد استون (Worldstone)، جسمی عتیقه که قدرت زایش و ساخت و ساز را داشته و بسیاری باور دارند که سنکچوئری (Sanctuary) زاده آن است را در اختیار خود درآورده و آن را فاسد می‌کند.

حال که ورلد استون نیز در اختیار شیاطین است، تهدیدی بسیار بزرگ برای نابودی و فساد جهان و همچنین تهدیدی بزرگ برای بشریت به حساب می‌آید. این اتفاق سبب ورود تایرل (Tyrael)، از بهشت برای از بین بردن ورلد استون با انفجاری مهیب می‌شود.

داستان بازی Diablo Immortal

زمان چندانی از انتشار بازی دیابلو ایمورتال نگذشته و از همین رو قصد نداریم چندان به جزئیات داستان این بازی بپردازیم. در حال حاضر می‌دانیم که پس از انفجار مهیب انتهای بازی دیابلو ۲، قطعات ورلد استون خراب در سر تا سر دنیا پخش شده‌اند و صلحی که در پایان بازی دیابلو ۲ شاهد آن بودیم، مدت زمان بسیار کوتاهی برقرار بوده است.

قطعات پخش شده ورلد استون، سبب ظهور شیاطین جدیدی شده‌اند. در ادامه افرادی با به دست آوردن قطعات ورلد استون، برای بازگشایی راه بازگشت دیابلو تلاش می‌کنند. به گفته بلیزارد، قطعات ورلد استون مانند اورانیوم هستند! تشعشعات آن‌ها نه تنها دیگر شیاطین را تغذیه کرده، بلکه سنکچوئری را به آرامی به سمت فساد می‌کشاند. تمرکز اصلی بازی دیابلو ایمورتال، بر جمع آوری این قطعات ورلد استون است.

داستان بازی Diablo 3

در بازی دیابلو ایمورتال، سنکچوئری به نحوی از شر ورد استون خلاص شده و بشریت برای مدتی طولانی در صلح به سر می‌برد. دوران صلح زمانی به پایان رسیده که تایرل از بهشت به زمان آمده تا خیزش دو شیطان از چهار شیطان کوچک یعنی بلایل (Belial) پادشاه دروغ (Lord of Lies)، و آزمودان (Azmodan)، پادشاه گناه (Lord of Sin) را به گوش ما برساند.

مانند دو نسخه ابتدایی دیابلو و البته دیابلو ایمورتال، ما در بازی Diablo 3 نیز قهرمانی جدید برای خود دارم که در برابر شیاطین کوچک قیام کرده است. قهرمان ما یک نفالم (Nephalem) زاده یک اهریمن و یک فرشته است! او موفق به شکست و گیر انداختن آن‌ها در یک سول استون مشکی می‌شود، غافل از اینکه پیش از آن، دیابلو به لطف همین سول استون مشکی به سنکچوئری بازگشته است.

در پایان بازی، نفالم موفق به شکست دیابلو شده، با این حال تمام تلاش او به هدر می‌رود. به سبب شکست سول استون مشکی، روح دیابلو و دیگر شیاطین درون آن آزاد می‌شوند و مانند ورد استون، قطعات سول استون مشکی در سر تا سر جهان ما پخش شده و بار دیگر بشریت باید شاهد حضور تمام شیاطین باشد.

داستان بازی Diablo 4

در زمان انتشار این مطلب، فاصله نسبتا زیادی تا انتشار بازی دیابلو ۴ داریم و بدون شک کسی از جزئیات داستان این بازی مطلع نیست. ما می‌دانیم که لیلیث (Lilith)، دختر مفیستو و ملکه ساکابس‌ها (Queen of the Succubi) از زندان خود رهایی یافته است. او همچنین به سبب ارتباط با ایناریوس (Inarius) مادر اولین نفالم است. اینگونه به نظر می‌رسد که لیلیث توسط راتما (Rathma) یکی از نفالم‌های نسل اول آزاد شده است.

این نکته را نیز باید در نظر داشت که احتمال دارد قطعات سول استون مشکی نقشی مهم در دنیای بازی Diablo 4 داشته و به نظر می‌رسد شاهد حضور قهرمانی جدید برای حفظ دوباره سنکچوئری خواهیم بود.

بدون شک بازی دیابلو ۴ یکی از مورد انتظارترین بازی‌های چند سال اخیر صنعت بازی سازی بوده که می‌تواند سبب پیشرفت سبک نقش آفرینی شود و از سوی دیگر انتشار بازی دیابلو ایمورتال در کنار پر کردن خلاء داستانی دیابلو، توانست تا حدی طرفداران سری بازی Diablo را آرام کرده تا تیم بلیزارد تمرکز بیشتری روی نسخه بعدی این سری بازی یعنی دیابلو ۴ داشته باشد.

اما شما کدام نسخه از سری بازی دیابلو را دوست داشتید؟ فکر می‌کنید بازی‌های Diablo Immortal و البته Diablo 4 به موفقیت نسخه‌های پیشین این سری بازی می‌رسند؟ منتظر نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments