بازی cyberpunk 2077

۱۵ ویژگی جذاب بازی Cyberpunk 2077 برای تجربه‌ای تکرارنشدنی

جذابیت نایت‌سیتی، فراتر از تصورات

بازی Cyberpunk 2077 قطعا ویژگی‌های جذاب و خارق‌العاده‌ای دارد که احتمالا در حین اجرای بازی از تجربه‌اش لذت می‌بریم. با این حال ۱۵ ویژگی جذاب از جدیدترین بازی استودیوی سی‌دی پراجکت رد را گردآوری کرده‌ایم که بد نیست شما نیز آنها را بدانید.

تقریبا هشت سال شده که بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ در دست تولید قرار دارد. درباره‌ی دنیا و شخصیت‌های بازی می‌توان یک مقاله‌ی مفصل و جداگانه نوشت اما در این پست قرار بر این است درباره‌ی ویژگی‌هایی صحبت کنیم که به درد شما می‌خورد و دانستن آنها پیش از انجام بازی، باعث می‌شود تا شما بیشتر از قبل برای سفر به شهر خیالی نایت سیتی انگیزه داشته باشید. پس این شما و این هم ۱۵ ویژگی جذاب از بازی Cyberpunk 2077 که بهتر است بدانید:

عناصر پنج‌گانه برای ساخت شخصیت

وقتی شما شخصیت‌تان را در بازی شخصی‌سازی می‌کنید، پنج هسته‌ی مرکزی وجود دارد که شما می‌توانید به هر کدام، امتیازهایی بدهید. این عناصر عبارتند از:

  • فیزیک بدن (Body)
  • هوش (Intelligence)
  • واکنش (Reflexive)
  • فنی (Technical)
  • خون‌سردی (Cool)

همان‌طور که اشاره شده، در بخش Body شما می‌توانید قدرت کاراکتر را بیشتر کنید. قطعا در نبردهای تن به تن، ارتقای این ویژگی می‌تواند برای افزایش شانس پیروزی در نبردها راهکار خوبی باشد. بخش Intelligence باعث می‌شود تا وی، قهرمان داستان بتواند خیلی سریع‌تر، چیزهای ذهنی مثل روش‌های هک کردن را یاد بگیرد. بخش Reflexive همان عنصر dexterity در سایر بازی‌های نقش‌آفرینی مثل دارک سولز است که در فارسی به «چابک‌دستی» نیز ترجمه شده است. با افزایش این قابلیت، وی مهارت‌های ورزشکاری پیدا می‌کند. بخش Technical نیز مربوط به سخت‌افزارهای دنیای سایبرپانک است. شما با ارتقای این بخش می‌توانید انواع و اقسام دستگاه و سخت‌افزارهای تکنولوژی را تعمیر کنید. عنصر Cool نیز کارکردی شبیه به کاریزما را دارد. با این حال اگر درجه‌ی خون‌سردی وی را بیشتر کنید، در انجام عملیات‌ها به صورت مخفیانه شانس بیشتری خواهید داشت و شانس ضربات مهلک (critical attack) وی نیز به طرز قابل توجهی افزایش می‌یابد.

درخت مهارت و پرک‌ها (Perks)

این‌که شما چطور شخصیت خود را در درجه‌ی اول بر اساس پنج هسته‌ی اصلی شخصی‌سازی می‌کنید، روی درخت مهارت بازی نیز تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال هسته‌ی رفلکس روی مهارت‌های کار با سلاح گرم و سرد اثرگذار است و هسته‌ی Cool روی سلاح‌های دوربرد و همچنین مهارت‌های ترور دیگران تاثیر قابل توجهی دارد. شاید این سوال برای شما شکل گرفته که چطور مهارت‌های وی در طول بازی بهتر می‌شود؟ شما با استفاده‌ی مداوم از مهارت‌ها می‌توانید کیفیت‌شان را با خرج کردن امتیازهایی بیشتر کنید. با ارتقای تجربه به شما چند امتیاز تحت عنوان stat points اهدا می‌شود که شما می‌توانید به دلخواه در بخش‌های مختلف خرج کنید.

این‌که شما چطور شخصیت خود را در درجه‌ی اول بر اساس پنج هسته‌ی اصلی شخصی‌سازی می‌کنید، روی درخت مهارت بازی نیز تاثیرگذار خواهد بود

پرک‌ها از طرفی دیگر یکی از جذاب‌ترین بخش‌های گیم‌پلی بازی Cyberpunk 2077 است. پرک‌ها نیز توسط ارتقای تجربه به دست می‌آیند که با استفاده از پرک‌ها می‌توان تجربه‌ی بهتر و دل‌پذیرتری در طول بازی کسب کرد. برای مثال اگر وی در حالت دفاعی قرار داشته باشد میزان دریافت آسیب از دشمنان ۲۰ درصد کاهش می‌یابد یا در پرکی دیگر، میزان نوار سلامتی وی افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. پرک‌ها در سایبرپانک محدود به چند مورد ساده نیست و قطعا در زمان تجربه‌ی بازی با طیف بیشتری از پرک‌ها روبه‌رو خواهید شد. به طور کلی پرک‌ها در سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

  • ساخت و ساز (Crafting)
  • ورزشکاری (Athletic)
  • مهندسی (Engineering)

شما برای دسترسی به نسخه‌های پیشرفته‌ی برخی از پرک‌ها باید ابتدا ورژن بیسیک یا اولیه‌ی آن را دریافت کنید. بازی شما را برای دریافت تمامی پرک‌های پیشرفته مجبور نمی‌کند اما این ویژگی می‌تواند انگیزه‌ی خوبی برای گشت‌وگذار در نایت سیتی ‌باشد.

جنگ‌افزار سایبری (Cyberware)

برخی از پرک‌ها به واسطه‌ی عاملی است که Cyberware نام دارد. وی در بخش‌های مختلف بازی می‌تواند این نوع تجهیزات را دریافت کند. جنگ‌افزارهای سایبری در حقیقت ابزارآلاتی هستند که وی می‌تواند از ناحیه‌سر و چشمانش گرفته تا سیستم ایمنی بدنش را به یک سری از تکنولوژی‌ها مجهز کند. این قطعات از لحاظ قدرتمند و اثربخشی با یکدیگر متفاوت هستند و بر همین اساس، تعداد اسلات‌های متفاوتی را در بدن وی می‌طلبند. تنوع تجهیزات سایبری نیز بسیار بالاست. از سیم مفتولی‌های نانو برای حمله‌ی سریع و ضرب‌آسا به دشمنان بگیرید تا قطعاتی برای تسهیل هک، همگی چیزهایی هستند که وی می‌تواند به آنها دست پیدا کند. ما قبلا در تریلرها با سلاحی به اسم Mantis Blade آشنا شده‌ایم که از دستان وی بیرون می‌زند و واقعا سلاح جذاب و به شدت خطرناکی به نظر می‌رسد!

سایبردِک (Cyberdeck)

اگر دلتان می‌خواهد راه و رسم هکر شدن در بازی سایبرپانک را در پیش بگیرید، پس حتما سایبردک خود را ارتقا داده و نرم‌افزاری به اسم دیمونز (Daemons) را نصب کنید تا به شما برای نبرد، گزینه‌های جدیدی ارائه دهد. استفاده از سایبردک به شما این قدرت را می‌دهد تا برای مثال جنگ‌افزار سایبری دشمن را برای مدتی از کار بیندازید یا آسیب‌های الکتریکی یا گرمایی به حریف خود وارد کنید یا در سناریویی دیگر با گلیچ کردن سلاح حریف، کاری کنید تا او به یک یار خودی شلیک کند. شما حتی می‌توانید سیگنال کمک در ناحیه‌ای ایجاد کنید تا دشمن به آن سمت روانه شده تا شما به صورت مخفیانه به پایگاه آنها نفوذ کنید. این‌ها تنها چند مورد از قابلیت‌های سایبردک است که باعث تنوع در اکشن بازی می‌شود.

لباس‌هایی که روی گیم‌پلی تاثیرگذار است

وی می‌تواند لباس‌های مختلف و متنوعی را در استایل‌های مختلف بر تن کند اما جالب است بدانید نحوه‌ی پوشیدن لباس می‌تواند روی گیم‌پلی اثرگذار باشد! برای زرهی که وی می‌پوشد، چندین اسلات وجود دارد: پیرهن، ژاکت، شلوار، کفش و دو اسلات برای وسایل متفرقه و پوشیدنی. این اسلات‌ها در حقیقت نوعی پوشش مقاومتی محسوب می‌شوند که به صورت جدی از آسیب الکتریکی، گرمایی، فیزیکی و حتی شیمیایی جلوگیری می‌کند. البته نوع پوشش می‌تواند تغییراتی در قالب بهینه‌سازی نیز داشته باشد. برای مثال اسنیکرزهای وی در حالتی می‌تواند مقاومت بیشتری داشته باشد.

مبارزات هیجان‌انگیز با متغیرهای مختلف

مبارزات در بازی Cyberpunk 2077 هم می‌تواند به‌واسطه‌ی سلاح سرد انجام شود و هم سلاح گرم. با این‌که بازی از نمای اول شخص بهره می‌برد، نوع گان‌پلی مطابق با بازی‌های نقش‌آفرینی است و سلاح‌ها هر کدام میزان مشخصی از آسیب را به دشمنان وارد می‌کنند. این قابلیت نیز فراهم شده تا بتوان برخی از ویژگی‌ها را نیز مثل شانس آسیب‌های مهلک (کریتیکال دمیج) در سلاح‌ها اضافه کرد. کاراکتر وی از چابکی بالایی بهره می‌برد و علاوه بر داشتن مهارت دابل جامپ، می‌تواند پشت در و دیوار پناه بگیرد.

سلاح‌های بسیار زیاد که شخصی‌سازی می‌شود

نایت سیتی مملو از دشمنان تا دندان مسلح است. سلاح‌ها همان‌طور که در پیش‌نمایش بازی Cyberpunk 2077 به آن اشاره کرده‌ایم، در سه دسته قدرتی، تک و هوشمند تعریف می‌شوند. سلاح‌ها در هر کدام از این سه دسته، هم مزایای خاصی دارند و هم معایب مهمی. در میان سلاح‌های سرد نیز کاتاناها به شدت خفن به نظر می‌رسند.

در هر صورت تنوع سلاح‌ها به شدت بالاست. برای مثال شاتگان‌های اسمارت می‌توانند چندین دشمن را با یک مرتبه شلیک مورد هدف قرار د هند. وی می‌تواند سلاح‌هایش را نیز شخصی‌سازی کند؛ مثلا نوع اسکوپ را می‌توان تغییر داد یا با اضافه یا حذف کردن یک سری عناصر می‌توان نوع شلیک و میزان آسیب را کم یا زیاد کرد. سلاح‌ها مثل سایر بازی‌های نقش‌آفرینی به این صورت طراحی شده‌اند که نمی‌توان سلاح‌های قدرتمند را در بازی به این راحتی پیدا کرد و باید شانس بیاورید که یک اسلحه نوع Legendary را در بازی پیدا کنید. البته وی می‌تواند با کشتن فردی که سلاح را در دست دارد به هدفش برسد اما آیا سرقتِ یک اسلحه، ارزش دارد به دل یک پایگاه بزنید؟

بازی cyberpunk

گزینه‌های غیرمهلک و Non-Lethal

اگر عاشق کشت و کشتار در بازی‌های ویدئویی هستید که هیچ؛ در غیر این صورت بد نیست بدانید شما می‌توانید بازی Cyberpunk 2077 را بدون کشتن حتی یک نفر به اتمام برسانید! البته این رویه اصلا کار آسانی نیست. فیلیپ وبر (Philipp Weber) در مصاحبه‌ای با گیم‌اسپات در سپتامبر ۲۰۱۹ نکات جالبی را مطرح کرد:

نایتی سیتی، محلی کاملا آرام نیست. به همین سبب شما نمی‌توانید با فراغ بال و بدون ورود به درگیری در دنیای بازی پرسه بزنید چون مردم هر از گاهی به شما حمله می‌کنند. اما شما می‌توانید انتخاب کنید که آنها را نکشید؛ درست مثل دنیای واقعی، که هر از گاهی وارد درگیری می‌شویم و شما بدون معطلی برای کشتن همه اقدام نمی‌کنید. شما برای حل یک معضل می‌توانید از راه‌های مختلفی بهره ببرید.

محیط به شدت تخریب‌پذیر

بر اساس نظرات سازنده‌ها، بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ محیط‌های به شدت تخریب‌پذیری خواهد داشت. از شیشه‌های شکستنی بگیرید تا جان‌پناه‌هایی که با شلیک به آنها می‌توانید دشمنانِ قایم شده در پشت آنها را به راحتی مورد هدف گلوله قرار دهید. گلوله‌ها به خوبی می‌توانند ساز و کار محیط را تغییر دهند. برای مثال اگر وی به لوله‌های آب شلیک کند، آب به بیرون از لوله جهش پیدا می‌کند. قطعا این ویژگی می‌تواند تجربه‌ی پویا و داینامیکی را در مبارزات بازی در محیط‌های بسته به دنبال داشته باشد.

واکنش متفاوت دشمنان به شلیک گلوله

معمولا در بازی‌های نقش‌آفرینی شوتر این مسئله به کرات دیده می‌شود که دشمنان بازی در برابر شلیک گلوله به یک شکل عکس‌العمل نشان می‌دهند. در داخل بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ مدل‌های مختلفی از دشمنان وجود دارد که عکس‌العمل‌های متنوعی در این رابطه از خود نشان می‌دهند. البته دشمنان معمولی سریع از پا در می‌آیند اما دشمنان قوی‌تر همان‌طور که آسیب بیشتری به وی می‌زنند، سخت‌تر نیز از پا در می‌آیند. پاوِل کاپالا، طراح ارشد گیم‌پلی توضیح می‌دهد که دشمنان نایت سیتی به آسیب‌هایی که وی می‌زند واکنش نشان داده و رسما درد را حس می‌کنند. کاپالا توضیح می‌دهد:

فکر می‌کنم بهتر است تا بازیکن‌ها خودشان ببیند. اگرچه می‌توانم این موضوع را با خیال راحت بگویم که ما اقدامات لازم را انجام داده‌ایم تا دشمنان نسبت به گلوله خوردن واکنش نشان بدهند.

فعالیت‌های مختلف

نایت سیتی پر شده از فعالیت‌های متنوع که وی می‌تواند در طول روز انجام دهد. شما می‌توانید قرادادهایی برای کشتن یک فرد خاص را دریافت کنید یا در نقش یک جایزه‌به‌گیر به دنبال یافتن تبهکارهای دنیای بازی بیفتید. همچنین می‌توانید مثل یک کارآگاه به سر صحنه‌های قتل رفته تا از یک پرونده‌ی قتل سر در بیاورید. البته همه چیز به قتل و غارت ختم نمی‌شود. شما همچنین می‌توانید با دیگران به مسابقه بپردازید یا در اجتماعات زیرزمینی حضور پیدا کرده و در نبردهای تن به تن شرکت کنید. البته دنیای زیرزمینیِ نایت‌سیتی، برای خودش دنیای بزرگی است و امکان دارد شما کوچه و پس کوچه‌ای در مناطق زیرزمینی پیدا کنید که شما را به یک نقطه‌ی خاص در شهر وصل می‌کند.

تجربه‌ی خاص رانندگی در دنیای سایبرپانک

خوشبختانه بازی Cyberpunk 2077 گزینه‌ای به اسم فست تراول دارد! با این حال شما همچنان می‌توانید در نایت‌سیتی رانندگی کنید. ۲۹ مدل وسیله نقلیه برای شما طراحی شده که هر کدام طیف واریاسیون مخصوص به خود را دارد. برای مثال در ماشین‌های مدل نومد (Nomad)، پنجره و سنسور مادون قرمز وجود ندارد. شما همچنین می‌توانید موتورسواری هم بکنید. نگران گم شدن وسیله‌ی نقلیه‌تان هم نباشید؛ چون همان‌طور که در پیش‌نمایش بازی Cyberpunk 2077 گفته‌ایم، شما قابلیت سامن یا احضار ماشین خود را خواهید داشت.

در طول بازی با ماشین‌های اتومات نیز روبه‌رو می‌شوید که راننده‌ای انسانی در آن حضور ندارد و ماشین کاملا سر خود حرکت می‌کند. خبر خوب این که در بازی محلی به اسم گاراژ نیز تعبیه شده تا اگر گیمر از یک وسیله‌ی نقلیه خوشش آمده، آن را در گاراژ خود قرار دهد.

قابلیت برین‌دنس (Braindance)

این مورد را نیز در پیش‌نمایش بازی سایبرپانک اشاره کرده‌ایم که برین‌دنس چیست و چه کاربردی دارد. به طور خلاصه برین دنس را می‌توان یک قابلیت خاص تعریف کرد که وی می‌تواند با آنالیز یک فرد، به ذهنش نفوذ و خاطراتش را مرور کند. البته نکته‌ای که برین‌دنس را خاص می‌کند در ماجرای دیگری است. وی می‌تواند احساسات و وضعیت روانی فرد مقابل را نیز در حین تجربه‌ی یک خاطره را احساس کند. با تمام این اوصاف، قابلیت برین‌دنس یکی از ویژگی‌های به شدت جذاب بازی سایبرپانک محسوب می‌شود.

سیستم تحت تعقیب

درست است که نایت سیتی شهر خطرناکی است و گانگسترهای متعددی در دنیای بازی حضور دارند؛ با این حال سی‌دی پراجکت رد روی سیستم قانون‌گذاری بازی نیز کار کرده و شهر آنچنان هم بی‌در و پیکر نیست! اگر فعالیت‌های مجرمانه‌ای در ملا عام داشته باشید، قطعا نیروی پلیس شهر به رفتار شما واکنش نشان می‌دهند. در سطح نایتی سیتی شرکت‌های بسیار بزرگی وجود دارند که به نوعی زنجیره‌ی اقتصاد شهر را تامین می‌کنند. اگر وی به نوعی به اموال و حیثیت یک شرکت لطمه‌ی اساسی وارد کند، آن وقت است که شرکت روی سرِ وی جایزه می‌گذارد! قطعا نیروی پلیس نیز برای دریافت این جایزه اقدام خواهد کرد.

خبری از ماموریت‌های ساده نیست

معمولا در بازی‌های نقش‌آفرینی این‌طور باب شده که یک بخش از ماموریت‌ها در این قالب طراحی شوند که قهرمان داستان باید با سفر به نقطه‌ی A یک شی یا یک فرد را گرفته و به نقطه‌ی B برساند. فیلیپ وبر، طراح ارشد ماموریت‌های بازی در این رابطه توضیح می‌دهد که خبری از چنین ماموریت‌های «بگیر و بیار» در بازی نیست. وبر این نکته را متذکر شد که بیشتر روی تعریف قصه‌های جذاب مشغول به کار بوده‌اند. او توضیح می‌دهد:

اگر هم قرار باشد شما چیزی را از جایی گرفته و به جای دیگر ببرید، داستان ماموریت در همین حد نیست و به احتمال زیاد از شما خواسته می‌شود کارهای دیگری را نیز در مسیر خود انجام دهید. به همین خاطر کسب کردن یک آیتم در این حالت آنچنان حس بدی به شما منتقل نمی‌کند.

بر این اساس اگر هم چنین ماموریت‌هایی در بازی وجود دارد، وی وظایف دیگری را برعهده می‌گیرد که به یک روایت درگیرکننده ختم می‌شود.

نظر شما چیست؟ بازی Cyberpunk 2077 چه ویژگی‌های دیگری دارد که شما از آن لذت می‌برید؟ نظر و تجربه‌ی خود را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله در وب سایت سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا