بازی کالاف دیوتی وارزون 2 با وارزون 1

مقایسه بازی کالاف دیوتی وارزون 2 با 1 | کدام تجربه بتل رویال بهتر بود؟

از خیابان‌های وردانسک تا خاک ال مزرح

در این مطلب قصد داریم تا سراغ پرسی مهم برویم؛ آیا بازی کالاف دیوتی وارزون 2 – Warzone 2 از نسخه قبلی بهتر است و ارزش وقت گذاشتن را دارد؟

سه سال از عرضه بازی Call of Duty: Warzone می‌گذرد، عنوانی که هنگام عرضه توانست رکوردهای تعداد کاربران آنلاین در این بازی بتل رویال را جا به جا کرده و موفقیتی بی‌نظیر را به اکتیویژن هدیه کند. با این حال، یک سال پس از انتشار، وارزون رفته رفته با وجود باگ‌هایی که رفع نمی‌شدند و تعداد چیترهای زیاد در هر لابی، تعدادی از کاربران خود را از دست داد. سپس عرضه بازی Call of Duty: Vanguard و تغییر نقشه بازی از وردانسک (Verdansk) به کالدرا (Caldera)، موجب شد تا عملا طرفداران از این بازی نا امید شوند!

با این وجود باز هم بازی کالاف دیوتی وارزون به عنوان یکی از پرطرفدارترین عناوین شوتر آنلاین شناخته می‌شد که حتی هنوز هم تعدادی از کاربران، در سرورهای آن مشغول رقابت در جزیره کالدرا هستند. این در حالی است که بازی Call of Duty: Warzone 2 پس از مدت‌ها انتظار عرضه شده و استقبال از آن، هیچ شبیه به استقبالی که از وارزون 1 در سال ۲۰۲۰ شده بود نیست!

گرافیک

از نظر گرافیکی، شاید واقعا عجیب به نظر برسد اما نسخه قبلی وارزون به نظر خیلی بهینه‌تر و بهتر بود. البته اشتباه نکنید؛ وارزون 2 از نظر کلی گرافیک نسبتا بهتری دارد، اما آن را با توجه به گذشت سه سال بررسی کنید؛ حال می‌توان دید که بازی جدید کالاف دیوتی وارزون 2 چقدر هم افت کرده تا پیشرفت!

در واقع شما در عنوان وارزون 2 پیشرفت گرافیکی را به ظاهر می‌بینید، اما کافیست فقط به بافت تکسچرها دقت کنید؛ در مدرن وارفر 1 و وارزون 1 شاید وضوح آن‌ها کمتر بود، اما واقعا ثبات بیشتری داشتند و از طرفی، باگ آن‌ها نیز بسیار کمتر بود. در حال حاضر عنوان وارزون 2 شبیه به کاغذی است که کیفیت زیادی دارد اما مقاومت آن فوق‌العاده پایین بوده و نمی‌تواند خود را ثابت کند. در حالی که نسخه قبلی، در همان سال ۲۰۲۰ و هنگام عرضه، کیفیت بسیار خوبی را ارائه می‌کرد و باگ‌های فنی آن کمتر بودند.

گیم پلی

از نظر گیم پلی، سازندگان سعی کرده‌اند تا برای بازی کالاف دیوتی وارزون 2 از همان سیستم مشابه با وارزون 1 استفاده کنند. مثل سایر عناوین سبک بتل رویال، شما از بالا توسط یک هواپیما وارد منطقه می‌شوید، سپس به پایین می‌پرید و برای زنده ماندن تلاش می‌کنید. در اینجا هم می‌توانید درست مثل عنوان قبلی بین هوا چتر خود را ببرید و دوباره باز کنید، اما دیگر وقتی که چتر را می‌برید، نمی‌توانید اسلحه پیش‌فرض را درآورده و روی هوا دشمنان را سلاخی کنید؛ بلکه تا وقتی به ارتفاعی خاص و نزدیک به زمین نرسیده باشید، این حرکت امکان‌پذیر نیست.

همچنین هنگام درگیری با دشمنان، در وارزون 2 به نظر می‌رسد که سرعت کشتن دشمنان (یا همان Time To Kill – TTK) با هر اسلحه‌ای، به شدت کاهش پیدا کرده است! طوری که شما (مخصوصا از فاصله نزدیک)، می‌توانید سریعا دشمنان را بکشید و کارشان را یکسره کنید. این در حالی است که در عنوان قبلی، تنها راه کشتن سریع دشمنان داشتن سلاح متا بود.

با این حال وقتی که از هواپیما پریده و سپس به زمین رسیدید، تازه متوجه تفاوت‌های اصلی بین گیم پلی بازی کالاف دیوتی واروزن 2 و 1 خواهید شد.

سیستم لوت

اولین اقدام در یک بازی سبک بتل رویال، برداشتن لوت برای مبارزه با دشمنان و پر کردن میزان سلامتی است. اما اولین چیزی که پس از رسیدن به زمین در وارزون 2 متوجه آن می‌شوید، این است که حال تعداد دو ضد گلوله (یا همان Armor) به صورت پیش‌فرض برای شما گذاشته شده است. سپس می‌بینید که توان اضافه کردن ضدگلوله سوم را ندارید!

در حقیقت سیستم لوت در بازی کالاف دیوتی وارزون 2 شدیدا تغییر کرده و اینبار شما درست مثل عنوان Call of Duty: Mobile یک کیف برای برداشتن آیتم‌ها به همراه خود دارید. این کار باعث شده تا بتوانید به جای ۵ یا ۸ زره، برای خود هرقدر که کیف شما جا می‌گیرد آرمور جمع کنید! همچنین می‌توانید برای هم تیمی خود یک سلاح اضافه هم داخل کیف خود بگذارید یا اینکه بعدا با باز کردن آن، برای خود استفاده کنید! این تغییر واقعا یکی از بهترین ویژگی‌های وارزون 2 است که نسبت به عنوان قبلی، یک پیشرفت بزرگ محسوب می‌شود.

با این وجود، اینکه شما برای اضافه کردن سومین ضد گلوله مجبور هستید تا یک جلیقه تازه پیدا کنید، یکی از مواردی است که همان ابتدای کار به کسی که آن را برداشته، جان اضافه می‌دهد؛ که یعنی شانس جایگزین استعداد در بازی می‌شود. این در حالی است که شما در بازی قبلی شما با پیدا کردن آرمور سوم می‌توانستید بدون نیاز به تجهیزات اضافه، آن را به جلیقه خود اضافه کنید.

گولاگ

گولاگ دو به دو واقعا ایده جالبی است، شما وقتی که کشته می‌شوید تنها نیستید و در کنار یکی از دشمنان خود به دو دشمن دیگر تیراندازی می‌کنید. با این وجود شاید همان نسخه تک به تک خیلی بهتر بود، چراکه در آن صورت دیگر شانس داشتن یار خوب یا بد را نداشتید و بنا بر استعداد و دقت هدف‌گیری در گولاگ برنده می‌شدید. اما حال دیگر چنین چیزی مد نظر نیست و شما مجبورید تا با یک نفر دیگر همکاری کنید؛‌ اگر بازی او خوب باشد راحت‌تر برنده گولاگ می‌شوید، اگر هم بد باشد که دیگر باید فاتحه خود را در مقابل دو دشمن دیگر بخوانید.

با این حال نکته قابل توجه اینجاست که اگر هر چهار نفر حاضر در گولاگ موافق باشند تا به همدیگر شلیک نکرده و متحد شوند، یک نگهبان بزرگ وارد میدان خواهد شد که باید سعی کنید تا همگی با همکاری او را بکشید. اگر موفق به انجام این کار بشوید، همه نجات پیدا می‌کنند، در حالی که این ایده خلاقانه هرگز در عنوان قبلی استفاده نشده بود و خاص بازی کالاف دیوتی وارزون 2 است.

قراردادها

یکی از راه‌هایی که در وارزون (هر دو نسخه) می‌توانید پول خرید آیتم‌ها را تامین کنید، انجام دادن قراردادهایی است که در نقشه بازی قرار داده شده‌اند. این قراردادها در گذشته با عنوان قبلی Warzone خیلی واضح و مشخص داخل نقشه قرار داده شده بودند و می‌توانستید آن‌ها را بردارید، اما حال دیگر چنین چیزی در کار نیست و برای طبیعی‌تر شدن گیم پلی و ظاهر آن، سازندگان قراردادها را به شکل یک بی‌سیم کوچک روی میزها و داخل قفسه‌ها قرار داده‌اند.

شاید خنده‌دار باشد ولی یکی از بدترین تجربه‌ها در بازی کالاف دیوتی وارزون 2 این است که به دنبال یکی از قراردادها داخل ساختمان بگردید و تا چند دقیقه اصلا نتوانید آن را پیدا کنید! همچنین اگر آن را برداشته و انجام هم بدهید، پول شما هدف خاصی برای خرج کردن ندارد؛ چراکه تعداد ایستگاه‌های خرید در بازی بسیار محدود هستند و هرکدام تعداد کمی از آیتم‌های پراستفاده مثل UAV را در اختیار شما قرار خواهند داد. همچنین گرفتن Loadout در وارزون 2 یک چالش عجیب است که دیگر مثل گذشته با پول حل نمی‌شود!

چیدن اسلحه در کالاف دیوتی وارزون 2 اعصابتان را خورد می‌کند!

در عنوان سال ۲۰۱۹ مدرن وافر بود که با منو خاصی به نام Gunsmith آشنا شدیم؛ جایی که می‌توانستید اسلحه مورد نظر خود را با اتچمنت‌های آن تقویت کرده و عملکرد آن را بهتر کنید. در وارزون 1 این مورد خیلی مشخص بود؛ شما سلاح را می‌گیرید، ارتقا می‌دهید، سپس روی آن اتچمنت‌هایی که باز شده‌اند را سوار می‌کنید تا بهتر شود، همین. اما در وارزون 2 دیگر خبری از این جریان نیست و کمی موضوع پیچیده‌تر می‌شود.

در واقع بازی Call of Duty: Warzone 2.0 به شما این اجازه را می‌دهد تا اتچمنت‌های اسلحه را درست مثل عنوان قبلی عوض کنید، اما نوآوری کار در آنجاست که شما با عوض کردن رسیور سلاح، می‌توانید یک LMG را به SMG تبدیل کنید و برعکس! این ایده خیلی جالب است، اما در عین حال کاربران را برای باز کردن اتچمنت‌های مورد نیاز خیلی گیج کرده، طوری که شما برای باز کردن Muzzle یک سلاح مجبور می‌شوید تا یک سلاح دیگر را ارتقا بدهید و به اجبار از آن استفاده کنید.

این سیستم جدید یک دسته از اسلحه را در کنار همدیگر قرار می‌دهد و شما را وادار خواهد کرد تا اگر قصد داشتید یکی از آن اسلحه را شخصی‌سازی کنید، حتما سراغ سایر سلاح‌های هم‌ریشه آن هم بروید. این عملا نقطه ضعف نیست، اما اینکه راهی به جز تجربه بازی با سلاحی که دوست ندارید به شما تحمیل می‌شود، چندان هم انتخاب مطلوبی نیست.

قابلیت Proximity Chat

این مورد کاملا یک پیشرفت نسبت به وارزون 1 شمرده می‌شود! حال شما در بازی کالاف دیوتی وارزون 2 می‌توانید وارد یک خانه شوید، با دشمنی که در حال لوت کردن است صحبت کنید و حتی به نتیجه برسید تا همدیگر را نکشید! (سپس با شلیک چند گلوله به پشت کله او را از لابی خارج کنید).

قابلیت Proximity Chat به شما این دسترسی را می‌دهد تا همراه با هم‌تیمی‌های خود، اگر در محدوده‌ای خاص نزدیک به دشمن شدید، بتوانید صدای او را بشنوید و لحظه‌های خنده‌داری را تجربه کنید. در حال حاضر استریمرهای معروفی مانند دکتر دیسریسپکت (Dr. Disrespect) در حال استفاده از این قابلیت به بهترین شکل ممکن هستند؛ طوری که او حتی هنگام رسیدن به دشمنان آن‌ها را مسخره می‌کند و از جواب‌های آن‌ها برای ایجاد صحنه‌های طنز بهره می‌برند.

نقشه: وردانسک یا ال مزرح؟

از حق نگذریم، ال مزرح (Al Mazrah) خیلی از جزیره بی سر و ته کالدرا (Caldera) که سال گذشته برای عنوان Call of Duty: Warzone عرضه شده بود بهتر است. اما بهتر از آن هم وجود دارد؛ وردانسک!

نقشه وردانسک (Verdansk) اولین بار همان سال ۲۰۲۰ و همراه با عرضه عنوان قبلی وارزون، در این بازی قرار داده شده بود و بسیاری از طرفداران به شدت از آن استقبال کرده بودند؛ در حدی که پس از تغییر کلی نقشه از وردانسک به کالدرا، جمع بزرگی از کاربران خواستار بازگرداندن وردانسک بودند و مپ جدید نمی‌خواستند. با این وجود در حالی که انتظار می‌رفت نقشه بازی کالاف دیوتی وارزون 2 از وردانسک هم بهتر باشد، شاهد مپی هستیم که صرفا بزرگ‌تر است.

در حقیقت وردانسک خیلی از نظر محیط، جای‌گیری خانه‌ها و ساختمان‌ها و همچنین ارتفاعات داخل نقشه، بالانس‌تر بود. اما ال مزرح هنگامی که قصد تکرار آن را دارد، موفق به انجام این کار و جلب رضایت اکثریت کاربران نیست. مقایسه کامل وردانسک و ال مزرح را قبلا هم انجام داده بودیم و برنده بین آن‌ها بین بازیکنان واضح و مشخص است.

سیستم جدید بسته شدن Zone

اما اگر نقشه وارزون 1 از نسخه جدید هم بهتر باشد، نمی‌توان سیستم جدید بسته شدن Zone در وارزون 2 را نادیده بگیریم. در واقع سازندگان با توجه به تراکم جمعیت در نقشه بازی، کاری کرده‌اند که شما پس از دوام آوردن تا لحظات آخر بازی و حذف کردن دیگران، اگر تیم‌ها در نقشه پخش شده باشند، می‌بینید که دو Safe Zone برای کل نقشه در نظر گرفته خواهد شد که بخشی از افراد در یکی و سایرین در دیگری خواهند بود.

این مورد درگیری را بین بازیکنان تقسیم می‌کند و شانس اینکه ناگهان در وسط یک نبرد شلوغ، توسط یک تیم از کنار با پشت به شما حمله شود را پایین‌تر می‌آورد؛ در نتیجه باید گفت که اضافه کردن این گزینه، یک امتیاز مثبت برای بازی کالاف دیوتی وارزون 2 خواهد بود.

آیا مپ تکتیکال به کالاف دیوتی وارزون 2 اضافه می‌شود؟

یکی از برتری‌های وارزون 1 نسبت به Warzone 2.0، داشتن مپ تکتیکال و کوچک‌تری به نام Rebirth Island بود که بازیکنان در آن به تجربه مودهای متفاوتی مانند Resurgence می‌پرداختند و از درگیری سریع‌تر، لذت می‌بردند. با این وجود این نقشه که خیلی خوب هم طراحی شده بود، پس از مدتی به وارزون اضافه شد و انتظار می‌رود که سازندگان برای وارزون 2 هم دقیقا چنین نقشه‌ای را داشته باشند.

مدتی پیش استودیو اینفینیتی وارد، سازنده عناوین سری Modern Warfare اعلام کرد که ارائه یک نقشه تکتیکال برای عنوان وارزون 2 انجام می‌شود و احتمالا در سیزن دوم باید منتظر اضافه شدن آن باشیم. این در حالی است که هنوز هیچ اطلاعی از ابعاد و ظاهر این مپ جدید در دسترس نیست و در نتیجه، نمی‌توانیم آن را با Rebirth Island از وارزون 1 مقایسه کنیم.

جمع‌بندی مقایسه کالاف دیوتی وارزون 2 و 1

از هر دو عنوان کالاف دیوتی وارزون همیشه به عنوان یک بازی رویال درجه 1 نام برده می‌شود و بدون شک بین بازی‌های شوتر با تمرکز روی واقع‌گرایی و گرافیک بالا، رقیبی برای Call of Duty: Warzone وجود نخواهد داشت. توجه به جزئیات، گیم پلی پویا و همچنین گرافیک عالی از ویژگی‌های وارزون بوده و هست، اما اگر دو عنوان اول و دوم آن را با همدیگر مقایسه کنیم، موفقیت Call of Duty: Warzone در سال ۲۰۲۰ خیلی بیشتر و بهتر از بازی کالاف دیوتی وارزون 2 بود.

در واقع ارائه وارزون اتفاقی بود که اینفینیتی وارد سال‌ها مد نظر داشت و در نهایت، یا انتشار آن ثابت کرد که می‌تواند کالاف دیوتی را به رقابت با سایر بازی‌های سبک بتل رویال مثل Fortnite و Apex Legends دعوت کند. اما برای وارزون 2، اوضاع آنطور که طرفداران انتظارش را داشتند به پیش نرفته و ادعای سازندگان برای ارائه نسل جدید وارزون، تا حدودی با شکست مواجه شده است.

شاید بهتر بود ویژگی‌های هر دو بازی با همدیگر تلفیق شوند تا بهترین نتیجه حاصل شود؛ برای مثال، اگر وردانسک را با قابلیت بسته شدن Safe Zone در حالت دو منطقه‌ای تصور کنید، یا اینکه ببینیم اسلحه وارزون 2 با سیستمی غیرپیچیده‌تر در دسترس قرار دارند، شاهد یک بازی عالی‌تر بودیم. با این حال، نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که وارزون 2 هنوز هم شانس زیادی برای بهبود دارد و تازه فصل اول این بازی شروع شده است.

اما نظر شما درباره مقایسه وارزون 2 با 1 چیست؟ آیا موافقید که وارزون 1 نظر طرفداران بیشتری را جلب کرده بود؟ یا اینکه معتقدید وارزون 2 از نسخه قبلی بهتر است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

همین حالا مولتی پلیر Modern Warfare 2 – 2009 رو با سرورهای اختصاصی گیم آپ تجربه کن!

نظرسنجی ها

وارزون ۱ یا وارزون ۲؟!

آرشیو پرسش و پاسخ

درحال لود ... درحال لود ...
3.9 7 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا