بازی Call of Duty: Warzone 2

مقایسه نقشه وردانسک و ال مزرح در بازی Call of Duty: Warzone 2

کوهستان‌های سرد وردانسک یا بیابان‌های گرم ال مزرح؛ کدام یک بهتر است؟

بازی Call of Duty: Warzone 2 توانست در تنها ۵ روز بیش از ۲۵ میلیون نفر را جذب کند و شکی نیست که بخشی از آن را مدیون نقشه جدید، زیبا و پویای خود است. اما به راستی نقشه کدام نسخه از وارزون بهتر است؟ در این مطلب قصد داریم به مقایسه نقشه‌های این دو بازی بپردازیم.

اولین نسخه از وارزون طی سال ۲۰۲۰ به انتشار رسید و در حالی که ما انتظارات بسیاری از این بازی داشتیم، باز هم غافلگیر شدیم. بازی Call of Duty Warzone از تمام پتانسیلی که داشت بهره برد تا میلیون‌ها مخاطب را جذب کند. این بازی طی دوره شیوع گسترده بیماری کووید-۱۹ به انتشار رسید و این دوران یکی موفق‌ترین و پر مخاطب‌ترین دوران در تاریخ بازی‌های ویدیویی بود. افراد زمان بیشتری را در خانه خود سپری می‌کردند و در نتیجه زمان بیشتری برای پرداختن به بازی‌های ویدیویی داشتند. از سوی دیگر، رایگان بودن بازی سبب شد وارزون در اختیار تمام کاربران قرار بگیرد و شما می‌توانستید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، با دوستان خود خاطره سازی کرده و ساعت‌ها از دور هم بودن لذت ببرید.

به تازگی نسخه دوم این بازی با نام Call of Duty Warzone 2.0 به انتشار رسیده و در حالی که ما تا حد قابل توجهی بیماری منحوس کووید-۱۹ را پشت سر گذاشته‌ایم و اکثر افراد دور کاری را کنار گذاشته‌اند، هنوز شاهد میلیون‌ها کاربر در این بازی بودیم که بار دیگر ما را غافلگیر کرد. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های بازی‌های بتل رویال نقشه آن‌ها است که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم. هدف ما تنها پرداختن به نقشه بازی Call of Duty Warzone 2.0 با نام ال مزرح (Al-Mazrah) نبوده و قصد داریم این نقشه را با نقشه بازی Call of Duty Warzone یعنی نقشه وردانسک (Verdansk) مقایسه کنیم.

طراحی نقشه ال مزرح بدون شک از دو نقشه اصلی بازی وارزون یعنی وردانسک و کالدرا (Caldera)، حداقل در برخی نقاط الهام گرفته و علاه بر آن، ویژگی‌های قابل تامل بسیاری را با خود به همراه آورده است. این موضوع را می‌توان از مناطق بیشتر ال مزرح، طراحی متفاوت هر نقطه نسبت به دیگر نقاط و بسیاری ویژگی‌های دیگر متوجه شد. در حالی که به باور عموم نقشه ال مزرح پیشرفتی چشمگیر نسبت به دو نقشه وردانسک و کالدرا داشته، بسیاری از طرفداران پر و پا قرص وارزون باور دارند نقشه وردانسک نقشه‌ای بهتر نسبت به ال مزرح است و از همین رو ما قصد داریم مقایسه‌ای را میان این دو نقشه انجام دهیم.

چرا ال مزرح بهتر از وردانسک است؟

اولین موضوعی که نقشه ال مزرح را بهتر و پویاتر از نقشه وردانسک می‌کند، اندازه نقشه است. در حالی که نقشه وردانسک از اندازه‌ای قابل توجه برخوردار بود، نقشه ال مزرح با اختلاف از آن بزرگ‌تر است. ال مزرح از هر طرف بزرگ‌تر است. در جنوب، ما شاهد خلیج و چندین جزیره کوچک برای گشت و گذار، در شمال ما شاهد واحه‌های کوچک و بخش بیابانی، در شرق شاهد برخی ساختمان‌های کلیدی و در غرب شاهد منطقه صنعتی و معدنی بزرگ، به همراه اسکله هستیم.

نقشه ال مرزح در کنار اندازه بزرگ‌تر، نقاط بیشتری را در خود جای داده و به عبارت دیگر تراکم بیشتری نسبت به وردانسک دارد. نباید از این موضوع غافل شد که تعداد نقاط کلیدی وردانسک بسیار زیاد و جذاب بودند، اما ال مزرح چندین پله از وردانسک پیش‌تر است. وردانسک شامل مناطق بسیاری بدون ساختمان‌های مهم بود و ما زمان زیادی را در فضای باز سپری می‌کردیم که احتمال رویارویی با تک تیراندازها را افزایش می‌داد و ما هیچ منطقه‌ای برای پناه گیری در اختیار نداشتیم. در سوی دیگر نقشه ال مزرح کمتر مورد قبول تک تیراندازها بوده و ازدیاد ساختمان‌ها به کاربران این فرصت را داده که پناه گرفته و مبارزات تن به تن بیشتری را تجربه کنند.

دیگر نکته جذاب نقشه ال مزرح، تفاوت ساختار هر منطقه نسبت به دیگر مناطق است و این موضوعی است که در نقشه وردانسک کمتر شاهدش بودیم. بازی وارزون در اواخر نسل هشتم کنسول‌ها به انتشار رسید و ما به سادگی متوجه می‌شدیم که سخت افزار ما قدرت اجرای این بازی و نقشه وردانسک را به بهترین شکل ندارد. با قدرت کنسول‌های نسل نهم و پتانسیل خیره کننده آن‌ها، ما نقشه‌ای بهتر و زیباتر را دریافت کردیم و کنسول‌های نسل نهمی با قدرت هر چه تمام‌تر پذیرای زیبایی‌های این نقشه هستند.

ما در نقشه ال مزرح، بر خلاف نقشه وردانسک که مملو از ساختمان‌های خاکستری و رنگ و رو رفته بود، ساختمان‌هایی با رنگ‌های خیره کننده آبی، قرمز، زرد، نارنجی و غیره را تماشا می‌کنیم. تفاوت طراحی دیداری در این نقشه بسیار چشم نواز بوده و معماری ویژه این منطقه با وجود آسمان خراش‌ها، خانه‌ها، غارها، برج‌ها، رصد خانه، قلعه‌ها و بسیاری ساختمان‌های دیگر، بسیار دل انگیز است.

نقشه وردانسک مملو از نقشه‌های قدیمی سری بازی کالاف دیوتی مانند Boneyard بود اما نقشه ال مزرح روشی دیگر را برای جای دادن نقشه‌های قدیمی در خود پیش گرفت. اگر دقت کرده باشید، نقشه‌های قدیمی سری بازی کالاف دیوتی به صورت تغییر یافته در ال مزرح به کار گرفته شده تا در عین زنده کردن خاطرات قدیمی، تجربه‌ای جدید را در اختیار ما قرار دهند. شما می‌توانید نقشه‌هایی چون Terminal، Shipment، Rust، Dome، Highrise و بسیاری دیگر را به شکلی نو در این نقشه بیابید.

دیگر تفاوت بزرگ میان دو نقشه، استفاده از مکانیسم آب در ال مزرح است. ما آخرین مرتبه در بازی Black Out شاهد آب بودیم و نقشه وردانسک از قابلیت شنا و البته استفاده از وسایل نقلیه آبی محروم بود. آب نقشی حیاتی در ال مزرح داشته و از آنجایی که رودخانه در تمام نقشه سرازیر بوده، کاربران مجبور به استفاده از آن هستند که نتیجه در پیاده سازی روش‌های جدید برای مبارزه داشته و جنگ در این نقشه را جذاب‌تر از برادر کوچک‌تر خود وردانسک کرده است.

در پایان باید اشاره داشت با وجود تفاوت‌های بسیار میان ال مزرح و وردانسک، نقشه ال مزرح چیزهای زیادی را از وردانسک به ارث برده و توانسته درصد بالایی از کاربران کهنه کار را خشنود کند. بازی Call of Duty: Warzone 2 در حال حاضر به طور رایگان در کنسول‌های نسل هشتمی ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴، کنسول‌های نسل نهمی ایکس باکس سری ایکس/سری اس و پلی استیشن ۵ و رایانه شخصی قابل دریافت و تجربه است. شما کدام نقشه را بیشتر می‌پسندید؟ فکر می‌کنید با گذشت زمان محبوبیت کدام نقشه بیشتر می‌شود؟ منتظر نظرات شما هستیم.

3.5 2 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا