فصل پنجم انیمه سگ‌های ولگرد

چه لحظاتی از مانگا در فصل پنجم انیمه سگ‌های ولگرد بانگو حذف یا تغییر داده شده؟

لحظات حذف شده قسمت 3 فصل 5 سگ‌های ولگرد بانگو

قسمت سوم از فصل پنجم انیمه سگ‌های ولگرد بانگو (Bungo Stray Dogs)، جزو قسمت‌هایی از این انیمه بود که طرفداران بیشتر از همه انتظار آن را می‌کشیدند؛ دلیل آن هم این بود که آکوتاگاوا (Akutagawa) و آتسوشی (Atsushi) برای شکست دادن دشمن دوباره با هم متحد شدند. در آخرین نظرسنجی‌ سایت Anime Corner این قسمت موفق به کسب مقام اول شد و ثابت کرد که طرفداران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. با این حال، نسخه انیمه‌ای این قسمت به یک دلیل تا حدودی طرفداران را ناامید کرد: در این قسمت از نسخه انیمه‌ سگ‌های ولگرد بانگو، مواردی در مانگا وجود داشت که حذف و یا تغییر داده شده بودند!

در حالی که استودیو بونس (Bones) صفحات سیاه و سفید نسخه مانگا را به خوبی به انیمه تمام رنگی تبدیل کرده بود، اما همه مواردی که در مانگا وجود داشت در انیمه هم دیده نمی‌شد. این تغییرات هر چقدر کمتر و جزئی‌تر باشند، کمتر هم بر روی طرح کلی داستان تاثیر می‌گذارند اما با این وجود بازهم بیننده انیمه تجربه مختلفی از خواننده مانگا کسب میکند. انیمه سگ‌های ولگرد بانگو دارای لایه‌های عمیقی در داستانش است که باید به ریز جزئیات آن توجه شود، پس بنابراین این جزئیات از اهمیت بالایی برخوردارند. این بخش‌های حذف شده، جزئیات کوچکی بودند که بر شخصیت کارکترها و روابطی که با دیگران دارند تاثیر زیادی داشت. هرچند طرفدارانی وجود دارند که از تغییراتی که در انیمه ایجاد شده بود ناراضی نبودند؛ اما در عین حال طرفداران بسیار زیادی هم وجود داشتند که از این تغییرات شکایت داشتند. با وجود همه اینها، در ادامه این مقاله، ما به بررسی بخش‌هایی از مانگا و همچنین رمان سگ‌های ولگرد بانگو می‌پردازیم که در انیمه وجود نداشتند و یا به نوعی متفاوت بودند.

سگ‌های ولگرد بانگو در اصل یک مجموعه مانگا است که برخلاف رمان ژاپنی آن، تصاویر زیادی در آن گنجانده شده است و از زمانی که منتشر شده به طرفداران آنچه را که در انیمه انتظار داشتند ببینند، نشان داده بود. استودیو بونس در رابطه با بیشتر بخش‌های انیمه، به نسخه مانگا وفادار بوده و بر طبق آن پیش رفته است، پس به همین خاطر، طرفداران به این مسئله که در انیمه باید چه زمانی انتظار چه چیزی را داشته باشند عادت کرده بودند (بخش‌هایی از رمان نیز گاهی وقت‌ها در انیمه نشان داده میشد). در نتیجه، با نگاه کردن به منابع انیمه، به راحتی می‌توان گفت که کدام بخش‌ها اقتباس شده از کدام قسمت‌های مانگا (و یا رمان) هستند.

حال در این مقاله برای کسانی که موفق به خواندن مانگا یا رمان نشدند بخش‌هایی که در انیمه حذف و یا تغییر داده شده بود را بررسی می‌کنیم. این مطلب حاوی اسپویل است.

 • اولین تفاوت را می‌توان در ابتدای قسمت سه مشاهده کرد. زمانی که آکوتاگاوا (Akutagawa) با دازای (Dazai) در جنگل ملاقات می‌کند. در مانگا بر خلاف آنچه که در انیمه نشان داده شد، دازای بر روی یک کنده درخت می‌نشیند نه ریشه بزرگ آن.
 • یک تفاوت عمده که وجود داشت، در حالت چهره شخصیت‌ها بود. در مانگا کلوزآپ‌های بسیار بیشتری از شخصیت‌ها وجود دارد که احساسات بیشتری را نیز به بیننده منتقل می‌کند. برای نمونه، در چهره آکوتاگاوا، زمانی که مربی که او را رها کرده بود صدایش می‌زند، بهت‌زدگی معصومی وجود داشت، و بعد از آن، زمانی که او درخواستش را رد می‌کند ما در چهره‌اش حالتی از غرور و همچنین آزردگی مشاهده می‌کنیم.
 • در مانگا اغلب اتفاقات از زاویه دید آتسوشی (Atsushi) نشان داده می‌شوند. این به ساخت صحنه و فراهم کردن زمینه برای خوانندگان کمک می‌کند. به عنوان مثال، آتسوشی در ذهنش برای یک نبرد برنامه ریزی می‌کرد. اگر هم از رخ دادن یک نبرد میترسید آن را نیز به طور کامل نشان میداد. بخش کوچک دیگری هم که در انیمه حذف شده بود زمانی بود که او فهمید سبک هنرهای رزمی فوکوچی (Fukuchi) با فوکوزاوا (Fukuzawa) شباهت دارد. در انیمه سگ‌های ولگرد بانگو به ندرت این جزئیات نمایش داده شده‌اند که البته در برخی موارد قابل درک نیز هست.
 • در مانگا، بخشی وجود دارد که در آن، آکوتاگاوا به طرز هوشمندانه‌ای شنل خود را بلند می‌کند تا قادر باشد از حملات فوکوچی فرار کند. فوکوچی از آکوتاگاوا تعریف می‌کند و حتی می‌گوید که او از ببر هم حیله‌گرتر است. در انیمه، آتسوشی برای نجات آکوتاگاوا می‌رود و این صحنه کوچک به طور کامل نادیده گرفته می‌شود.
 • در پایان این بخش، بخشی وجود دارد که آتسوشی در حال کمک کردن به آکوتاگاوای زخمی است که این صحنه هم در انیمه حذف شده است.
 • علاوه بر اینکه آکوتاگاوا و آتسوشی در مانگا به صورت دقیق‌تری استراتژیشان را برنامه‌ریزی می‌کنند، در مانگا یک صفحه از این دو نیز وجود دارد که در آن به این فکر می‌کنند که دازای (Dazai) نابغه و چویای (Chuya) قدرتمند در این موقعیت چه کاری انجام می‌دادند.
 • در مانگا همچنین بخشی وجود دارد که در آن آکوتاگاوا و آتسوشی سعی دارند تاکتیک‌های دازای و چویا را کپی کنند. در نهایت تاکتیک‌های که بکار می‌برند ساده و احمقانه‌اند که باعث می‌شود شرایط کمی خنده‌دار شود اما در انیمه از این بخش به طو کامل صرف نظر کرده‌اند.
 • در انیمه، آکوتاگاوا و آتسوشی بلافاصله بعد از اینکه فوکوچی “عدالت الهی” را فریاد میزند وارد نبرد میشوند. با این حال، در مانگا صفحه‌ای وجود دارد که آکوتاگاوا به خاطر آنچه فوکوچی قبل از شروع نبرد می‌گوید، عصبانی می‌شود. فوکوچی می‌گوید که به خاطر دولتها و دستورهایی که می‌دهند، جنگ‌ها بوجود می‌آیند پس او قصد دارد که همه ملت‌ها را از بین ببرد تا دیگر جنگی اتفاق نیفتد.
 • در انیمه، زمانی که فوکوچی از مشت آتسوشی در برابر آکوتاگاوا استفاده می‌کند، آتسوشی با صدای بلند واکنش نشان می‌دهد. اما در مانگا، آتسوشی تنها در افکارش به بازوی شکسته آکوتاگاوا واکنش نشان می‌دهد و با خود فکر می‌‌کند که با فاصله خیلی کم نمی‌شود با فوکوچی جنگید چون پر مخاطره است. در انیمه به طرز عجیبی صحنه‌ بعد از آن نیز که آکوتاگاوا در اثر نگرانی با صدای بلند اسم آتسوشی را فریاد میزند نمایش داده نمی‌شود.
 •  
 • در مقایسه با ورژن مانگا، در فصل پنجم انیمه سگ‌های ولگرد بانگو، نحوه درخواست فوکوچی برای اینکه آکوتاگاوا شاگردش شود و مکالمه‌ای که در بینشان صورت میگیرد، بسیار ساده‌تر و کوتاه‌تر است.
 • همچنین در مانگا، فوکوچی رفتار مهربانانه‌تر و با درک‌تری نسبت به آکوتاگاوا دارد، که همین نکته به نوعی شرارت بیشتری را در این کارکتر نشان می‌دهد. فوکوچی در حین این مکالمه روبه‌روی آکوتاگاوا می‌نشیند و درخواست انجام یک لطف را از آکوتاگاوا دارد چون می‌گوید که او خود دیگر پیر شده است. همه این موارد، کیفیت متفاوتی به آن سکانس می‌بخشد، زیرا در آخر خیانتی که اتفاق می‌افتد بسیار دراماتیک‌تر احساس میشود؛ خصوصا زمانی که در صفحه آخر این چپتر از مانگا، عقیده تغییر یافته آکوتاگاوا برای کشتن آتسوشی نشان داده می‌شود.
 • تفاوت دیگری که فصل پنجم انیمه سگ‌های ولگرد بانگو قسمت سوم با مانگا دارد، نحوه‌ نشان دادن دلیل آکوتاگاوا برای زندگی کردن است. در انیمه به سادگی تنها نشان می‌دهد که آکوتاگاوا مدت زمان زیادی برایش باقی نمانده است. در حالی که در مانگا، مشاجرات بیشتری بین آتسوشی و آکوتاگاوا صورت میگیرد. همه اینها برای این است که نشان دهد آکوتاگاوا از مرگ ترسی ندارد. دلیل اصلی نگرانی او این است که می‌خواهد در همین زمان کمی هم که برایش باقی مانده، توسط دازای تایید شود.
 • نحوه‌ای که آکوتاگاوا در مورد بیماری ریوی‌اش صحبت می‌کند نیز در مانگا بسیار احساسی و دراماتیک‌تر از ورژن انیمه‌ای آن است.
 • در مانگا، وقتی دستان فوکوچی بریده می‌شود، حالت چهره‌اش کمی بهت زده است اما در انیمه حالت چهره‌اش جدی است.
 • قبل از آنکه فوکوچی از آنها بخواهد حرف آخرشان را بزنند، آکوتاگاوا متوجه می‌شود که آنها از طرف مردی شکست خورده‌اند که از اول هم نباید او را به چالش می‌کشیدند. این صفحه در مانگا نشان می‌دهد که او همه چیز را قبول کرده است. به احتمال زیاد این همان لحظه‌ای بود که آکوتاگاوا تصمیم به نجات آتسوشی و کمک به فرار دادن او می‌گیرد او که همین باعث می‌شود دازای به او افتخار کند. اما انیمه تنها اخرین صحبت‌هایش و اولین باری که او از راشومون (Rashomon) با لباس سفید استفاده می‌کند را نشان می‌دهد.
 • در انیمه زمانی که آکوتاگاوا از راشومون سفید استفاده می‌کند زمین را لمس می‌کند، اما در مانگا او زانو زده است و به سختی می‌تواند خود را نگه دارد که همین نکته باعث می‌شود او ناامیدتر بنظر برسد.
 • نکته کوچکی هم که در آخر وجود داشت این بود که در مانگا، آکوتاگاوا سمت چپ گردنش زده می‌شود در حالی که در انیمه سمت راست گردنش را می‌زنند.
4.2 18 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

21 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا