#مهسا_امینی

پشتیبانی برخی بازی‌های قدیمی بتزدا از قابلیت FPS Boost ایکس‌باکس

فال‌اوت 4 را روان‌تر از همیشه تجربه کنید!

بازی‌های قدیمی بتزدا FPS Boost ایکس‌باکس

کمپانی سرشناس مایکروسافت چندی پیش طی پیامی رسما اعلام کرد که برخی بازی‌های قدیمی بتزدا از جمله فال‌اوت 4 و دیس آنر از قابلیت FPS Boost ایکس‌باکس یا همان ارتقای نرخ فریم پشتیبانی می‌کنند.

چند هفته‌ی پیش بود که شرکت سرشناس مایکروسافت در راستای اجرای روان‌تر بازی‌های قدیمی روی کنسول‌های جدید ایکس‌باکس سری ایکس و اس از قابلیت جدیدی به نام FPS Boost پرده برداشت. به لطف این ویژگی، میزان نرخ فریم عناوین پیشین پلتفرم ایکس‌باکس روی کنسول‌های نسل نهم ردموندی‌ها افزایش می‌یابد و بازیکنان در برخی مواقع می‌توانند این آثار را با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه نیز اجرا و تجربه کنند. در حال حاضر تعداد انگشت شماری از بازی‌های قدیمی از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، اما مایکروسافت به پشتیبانی خود از این قابلیت مفید خود ادامه داده و تا به تدریج بازی‌های بیشتری به طور روان‌تر از همیشه روی ایکس‌باکس سری ایکس و اس اجرا شوند.

در همین راستا، چند روز پیش دومین معامله‌ی بزرگ صنعت بازی‌های ویدیویی یعنی خرید شرکت بتزدا توسط مایکروسافت رسما تایید و نهایی شد و در حال حاضر تمامی استودیوهای زیرمجموعه‌ی بتزدا به ردموندی‌ها ملحق شدند. از این رو، همان‌طور که انتظار می‌رفت، مایکروسافت در این فاصله‌ی کوتاه و در جهت حمایت از مجموعه‌های بتزدا، چندی پیش به طور رسمی اعلام کرد که به لطف بهره‌مندی از قابلیت FPS Boost ایکس‌باکس، نرخ فریم برخی بازی‌های قدیمی بتزدا از این پس روی دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس ارتقا می‌یابد.

طبق بیانیه‌ی ردموندی‌ها، در حال حاضر پنج بازی به نام‌های Dishonored: Definite Edition و Fallout 4 و Fallout 76 و Prey و Skyrim Special Edition از قابلیت ارتقای نرخ فریم روی کنسول‌های نسل نهم پشتیبانی می‌کند. از این رو، بازیکنان به رایگان می‌توانند عناوین مذکور را با نرخ فریم بهتر از گذشته روی پلتفرم‌های جدید مایکروسافت تجربه کنند. مایکروسافت مدعی است میزان نرخ فریم این آثار با استفاده از ویژگی مزبور چیزی در حدود دو برابر نرخ فریم پایه‌ی آن‌ها می‌شود که در این صورت، بازی‌ها از نظر بصری بسیار روان‌تر از گذشته اجرا خواهند شد.

در حالی که خرید بتزدا توسط مایکروسافت از جمله دلایل اصلی این اقدام به شمار می‌رود، اما بد نیست اشاره کنم که پشتیبانی بازی‌ها از FPS Boost نیازی به اقدام توسعه‌دهندگان و شرکت‌های ناشر ندارد و ردموندی‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های خود، این امکان را برای کاربران کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و اس فراهم می‌کنند تا عناوین نسل پیشین را با نرخ فریم بهتر از قبل تجربه کنند. با این حال، مایکروسافت متعهد شده تا پلتفرم‌های ایکس‌باکس، ایکس‌باکس گیم پس و رایانه‌ی شخصی به بهترین مکان برای تجربه‌ی بازی‌های بتزدا تبدیل شوند. از این رو، چندان دور از انتظار نیست که در آینده عناوین بیشتری از این شرکت نامدار از قابلیت ارتقای نرخ فریم روی کنسول‌های جدید ایکس‌باکس پشتیبانی کنند.

لازم به ذکر است که در حال حاضر بازی‌های محبوبی از جمله Far Cry 4 و Watch Dogs 2 و Sniper Elite 4 و UFC4 و New Super Lucky’s Tale از این قابلیت جدید ردموندی‌ها استفاده می‌کنند و بازیکنان می‌توانند آن‌ها را با نرخ فریم بیشتر از قبل روی کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس | اس تجربه کنند. علاوه بر این‌ها، مایکروسافت وعده داده‌ که در آینده بازی‌های بیشتری به جمع آثار مذکور اضافه می‌شوند، اما در مجموع بازیکنان نباید منتظر پشتیبانی تمامی آثار قدیمی از ویژگی FPS Boost باشند و انتخاب بازی‌ها بر اساس یک سری فاکتورها و ملاک‌هایی صورت خواهد گرفت.

بازی‌های قدیمی بتزدا FPS Boost ایکس‌باکس

در پایان این خبر، گفتنی است که چند روز پیش شرکت مایکروسافت در جریان تازه‌ترین کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد بازی Wolfenstein: Youngblood به همراه ۱۹ محصول دیگر بتزدا سافتورکس به سرویس ایکس‌باکس گیم پس اضافه می‌شوند؛ از این تعداد، ۱۶ بازی از طریق سرویس ابری گیمینگ مایکروسافت (Cloud Gaming) روی پلتفرم‌های دیگر از جمله موبایل، کنسول و رایانه‌ی شخصی در دسترس قرار دارند. البته، برخی از این عناوین در گذشته از طریق سرویس اشتراکی مایکروسافت در دسترس بودند اما با گذشت مدتی از لیست بازی‌ها خارج شدند که حال همگی در این سرویس اشتراکی حضور دارند.

در این میان، عناوین پرطرفداری همچون Fallout 4 و Prey و Dishonored Definitive Edition در سرویس ایکس‌باکس گیم پس به چشم می‌خورند که حال با توجه به پشتیبانی این آثار از قابلیت ارتقای نرخ فریم، بی‌شک فرصت خوبی است تا برخی از بازی‌های قدیمی بتزدا را با نرخ فریم بهتر و گرافیک روان‌تر روی کنسول‌های جدید ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس تجربه کنید.

دیدگاه شما در رابطه با قابلیت ارتقای نرخ فریم بازی‌های قدیمی در ایکس‌باکس سری ایکس | اس چیست؟ با توجه به اقدامات مثبت مایکروسافت در طول چند ماه اخیر، به نظر شما آیا نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی در تصاحب ردموندی‌ها خواهد بود؟ نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا