فیتالیتی های مورتال کمبت - Mortal Kombat

بهترین فیتالیتی های مورتال کمبت کدام هستند؟

سه دهه خشونت محض، خاطرات بی نظیری برای ما به جا گذاشته است

دنیای خون آلود Mortal Kombat همیشه ما را با حرکات ناب و گاهی زجر آور غافلگیر کرده است و پس از گذشت بیش از سی سال از انتشار اولین نسخه این بازی، ما همیشه درباره نسخه‌های مختلف این فرنچایز خاطراتی برای تعریف کردن داریم. به همین منظور از شما می‌خواهیم تا با ما در فهرست بهترین فیتالیتی های مورتال کمبت همراه باشید.

در میان تمام بازی‌های مبارزاتی، سری بازی Mortal Kombat معنا کننده واقعی کلمه خشونت است و این در حالی بوده که طی سال‌های اخیر به دلیل اعتراض بسیاری افراد، از خشونت این بازی کاسته شده است! سال ۱۹۹۲ بود که استودیو ندر رلم (NetherRealm) که در آن دوره با نام مید وی (Midway) شناخته می‌شد اولین فیتالیتی‌ها را برای ما در دسترس قرار داد که در آن زمان نیز بسیار شگفت انگیز و گاهی برای برخی از افراد آزار دهنده بودند. به همین بهانه، قصد داریم در ادامه نگاهی به بهترین فیتالیتلی های Mortal Kombat در طول تاریخ این سری بازی داشته باشیم. دسته بندی ما با توجه به خلاقیت به کار برده شده در انجام فیتالیتی و البته محبوبیت فیتالیتی صورت می‌گیرد.

این نکته را نیز باید ذکر کرد که فیتالیتی‌های انتخاب شده در لیست، حتما نشانگر مهارت اصلی شخصیت‌ها، برای مثال آتش اسکورپیون (Scorpion) یا اسید رپتایل (Reptile) که حریفان را در آن غرق می‌کند نخواهند بود. علاوه بر آن، از آنجایی که دست ما برای انتخاب بسیار باز است، از هر بازی ممکن است چندین فیتالیتی در فهرست دیده شود.

فیتالیتی Triple Decapitation Uppercut از جانی کیج

همیشه موجوداتی که بیش از یک سر داشته و در برابر شما قرار می‌گیرند، ترسناک هستند ولی چنین موضوعی برای جانی کیج (Johnny Cage) به طور کامل متفاوت است. جانی کیج در بازی Mortal Kombat 2 پس از وارد کردن سه آپرکات به حریف خود، او را تبدیل به ماری سه سر، البته با سرهای بر زمین افتاده و در خون غلتیده، تبدیل می‌کرد! دلیل خود برای قرار دادن این فیتالیتی در فهرست را، بی معنا بودن و در عین حال پر طرفدار بودن آن می‌دانیم. این فیتالیتی هیچ داستان پشت پرده‌ای به غیر از خشونت محض ندارد!

حال که صحبت از جانی کیج است، باید گفت که او طی نسخه‌های متفاوت مورتال کامبت فیتالیتی‌های خلاقانه بسیاری داشته و از جمله آن‌ها می‌توان به فیتالیتی Here’s Johnny اشاره داشت. جانی کیج با باز کردن قفسه سینه حریف خود، صحنه معروف فیلم The Shining را برای ما بازسازی می‌کند و همانطور که بسیاری از شما می‌دانید، جانی کیج خود بازیگر است. اما از آنجایی که در دوران بازی مورتال کامبت ۲ اکثر فیتالیتی‌ها بسیار ساده بودند، فیتالیتی Triple Decapitation Uppercut جز فیتالیتی‌های خاص انگشت شمار بود که باید در فهرست جای می‌گرفت.

فیتالیتی Inner Workings از ارمک

ارمک (Ermac) حاضر در بازی Mortal Kombat X به عقیده بسیاری بهترین نسخه از او در این سری بازی بوده که بهترین فیتالیتی این شخصیت را نیز به همراه دارد. ارمک در فیتالیتی Inner Workings حریف خود را از زمین بلند کرده، تمام استخوان‌های بدن حریف را شکانده و بدن آن‌ها را در جهت‌های متفاوت می‌چرخاند. پس از آن ارمک با قدرت ارواح تمام اجزای درونی حریف خود را از دهانشان بیرون کشیده و با استفاده از همان قدرت تمام آن‌ها را روی زمین پخش می‌کند و صحنه‌ای به شدت خونین را در برابر ما قرار می‌دهد.

این حرکت که یکی از بهترین فیتالیتی های مورتال کمبت است، به بهترین شکل تمام قدرت ارمک را به تصویر می‌کشد و این موضوع را در بهترین حالت زمانی تماشا می‌کنید که حریف او در حالی که معلق است، بخشی از اجزای درونی بدنش از دهانش آویزان مانده است! این فیتالیتی به حدی ترسناک و خشن بوده که شما نمی‌توانید از تعجب، از آن چشم بردارید.

فیتالیتی Make a Wish از نوب سایبوت

ما در بازی‌های مختلف چندین و چند مرتبه ویش بون (Wishbone) دیده‌ایم. شما و شخصی دیگر یه تکه استخوان را در دست گرفته و آن را می‌کشید و آرزوهای شخصی که بخش بزرگ‌تر استخوان را پس از کشیدن در دست داشته باشد، برآورده می‌شوند. اما بازی مورتال کامبت و نوب سایبوت (Noob Saibot) به ویش بون ساده راضی نشده و از ویش بون انسانی استفاده می‌کنند. فیتالیتی Make a Wish در بازی Mortal Kombat 9 یکی از دردناک‌ترین فیتالیتی‌های تاریخ مورتال کامبت است!

در این فیتالیتی، نوب و یاور همیشه همراهش پاهای حریف را با تمام قدرت می‌کشند تا در پایان حریف به دو نیمه غیر مساوی تقسیم شود!

فیتالیتی Buzzsaw از کونگ لائو

کونگ لائو (Kung Lao) بارها و بارها برای قطعه قطعه کردن حریفان از کلاه خود استفاده کرده است، ولی به باور ما فیتالیتی او در بازی Mortal Kombat 9 است. کونگ لائو کلاه خود را بر زمین پرتاب کرده و آن را تبدیل به اره می‌کند، سپس هر دو پای حریف را به دست گرفته و به سمت کلاه می‌کشد و این در حالی بوده که دشمن در حال دست و پا زدن و تقلا است. پس از آن کلاه کونگ لائو به راحتی بریدن کرده، حریف او را از وسط به دو نیم تقسیم کرده و کونگ لائو دو نیمه حریف خود را به نشانه افتخار بالا نگه می‌دارد!

شکی نیست که تمام فیتالیتی های مورتال کمبت خشن و گاهی ترسناک هستند، اما فیتالیتی‌هایی که تقلای حریف را نشان می‌دهند حس و حال متفاوتی داشته و بسیار تاثیر گذارتر از فیتالیتی‌هایی هستند که حریف شما بی جان بر زمین افتاده است.

فیتالیتی Dragon از لیو کانگ

فیتالیتی Dragon از لیو کانگ (Liu Kang) بدون شک یکی از معروف‌ترین و بهترین فیتالیتی های مورتال کمبت است که اولین بار در MK 2 دیده شد. در حالی که ما این فیتالیتی را در دیگر نسخه‌های این سری بازی مانند نسخه چهارم و نسخه نهم نیز دیده‌ایم، اما فیتالیتی نسخه دوم بود که اولین شوک را به ما وارد کرد و در خاطرات ما ماندگار شد.

در نسخه دوم و البته نسخه نهم، اژدها نیمی از حریف خود را بلعیده و نیم دیگر را رها می‌کند و این در حالی است که طی نسخه چهارم، اژدها حریف خود را از زمین بلند کرده، چندین مرتبه در هوا تکان داده و او را بر زمین می‌گذارد. دلیل قرار نگرفتن این فیتالیتی در سه فیتالیتی ابتدایی که در ادامه شاهد خواهید بود، سادگی بیش از حد آن است!

فیتالیتی Tele-Copter از کنشی

شاید بپرسید چه چیزی بدتر از کشته شدن با شمشیر است؟ ما در پاسخ می‌گوییم کشته شدن توسط شمشیری است که معلق در هوا و در حالش چرخش با سرعت بالا به سوی شما آمده و توسط نینجایی کور با استفاده از قدرت‌های ماورایی کنترل می‌شود! فیتالیتی Tele-Copter از کنشی (Kenshi) در بازی Mortal Kombat X، شمشیر او را تبدیل به رنده انسان می‌کند. کنشی با استفاده از قدرت‌های ماورایی خود شمشیر خود را به هوا پرتاب کرده و آن را با سرعت بسیار بالا می‌چرخاند، در ادامه حریف خود از زمین بلند کرده و به سوی شمشیر خود می‌کشاند. شما نه تنها ترس را در چهره حریف خود می‌بینید، بلکه تبدیل او به قطعات گوشتی کوچک و خون ریزی به سوی کنشی را نیز تماشا می‌کنید!

چیزی که این حرکت را به یکی از بهترین فیتالیتی های مورتال کمبت تبدیل کرده، انتظار برای از بین رفتن حریف و ترس و واهمه حریف از کشته شدن است و پیش‌تر گفتیم تماشای تقلای حریف برای دوری از مرگ، ترس و اضطرابی جداگانه به فیتالیتی‌ها اضافه می‌کند!

فیتالیتی Smoked Out از اسموک

زمانی که از فیتالیتی اسموک (Smoke) صحبت می‌شود، بدون شک بسیاری از شما حرکت خاص او در بازی مورتال کامبت ۳ که چند بمب دود زا از قفسه سینه‌اش بیرون زده و دنیا را منفجر می‌کند به خاطر می‌آورید. اما ما باور داریم که فیتالیتی Smoked Out او در بازی مورتال کامبت ۹ ماندگارتر و بهتر است!

اسموک از انگشتان خود برای سوراخ کردن جمجمه حریفش استفاده کرده و بدن او را مملو از دود می‌کند که سبب داغ کردن بدن حریفش می‌شود. به عبارت دیگر اسموک حریفش را در خودش با دود پخته و پوست، استخوان و گوشت بدنش را ذوب می‌کند!

فیتالیتی Scream Queen از سیندل

ملکه سیندل (Queen Sindel) شخصیتی بسیار محبوب است که با جیغ‌های بلند خود حریفان را از پای در می‌آورد. تا به حال نسخه‌های بسیاری از این فیتالیتی سیندل دیده شد، ولی نسخه موجود در بازی مورتال کامبت ۱۱ بود که پا را بسیار فرا گذاشت و نظر همه را جلب کرد. سیندل با استفاده از موهای خود حریفش را در اختیار درآورده و نزدیک خود می‌آورد. زمانی که حریفش در دام گیر افتاد، سیندل با جیغی به شدت گوش خراش که مانند بادی با سرعت بالا نمایان می‌شود، بخش پایانی بدن حریف را متلاشی کرده و پوست آن‌ها را می‌کند!

در نتیجه این اتفاق، حریف تبدیل به قطعه‌ای بزرگ از گوشت و استخوان آویزان شده، ولی هنوز کار ملکه پایان نیافته است! زمانی که بخش پایینی بدن حریف و پوستش به طور کامل جدا شد، سیندل با جیغی کوتاه ولی قوی‌تر، کار دشمن خود را به طور کامل به پایان می‌رساند.

فیتالیتی Eye-Solated از رین

فیتالیتی های شخصیت رین (Rain) در بازی مورتال کمبت 11، به خوبی نشانگر قدرت‌های آبی او هستند، اما فیتالیتی Eye-Solated از همه آن‌ها جدا بوده و به حدی جذاب است که در جایگاه دوم در میان ده فیتالیتی معرفی شده توسط ما جای می‌گیرد! رین با استفاده از آب، اره‌ای ساخته که حریف او را از وسط به دو نیمه تقسیم می‌کند.

مادامی که اره در حال شکنجه حریف او است، رین با استفاده از آب چشمان حریف خود را از سرش بیرون می‌کشد! پس از آن در حالی که دشمن او در حال افتادن بر زمین است، رین با استفاده از اره آبی خود حریف را به طور عمودی نیز به دو نیمه تقسیم می‌کند. در پایان او با استفاده از آب یک گوی تشکیل داده و چشمان حریف را به عنوان جایزه پیروزی در آن قرار می‌دهد.

فیتالیتی Spine Rip از ساب زیرو

بیایید با همدیگر توافق کنیم که سکوی اول حق این فیتالیتی بود. فیتالیتی Spine Rip از ساب زیرو (Sub-Zero) از نسخه ابتدایی سری بازی مورتال کامبت وجود داشته و معروف‌ترین فیتالیتی این بازی است. در حالی که طی نسخه‌های جدیدتر، ساب زیرو برای انجام این فیتالیتی از قدرت‌های یخی خود استفاده می‌کرد، در نسخه ابتدایی چنین چیزی وجود نداشت و به طرز فجیع و دردناکی این حرکت خون آلود را انجام می‌داد.

ما قبول داریم که این فیتالیتی مانند بسیاری دیگر از فیتالیتی‌های درون فهرست ما زرق و برق دار نیست، اما کلیت آن و قدرت کافی برای بیرون کشیدن ستون فقرات یک شخص، سبب شده این فیتالیتی دهان همه ما را پس از نزدیک به سی سال هر مرتبه باز نگه دارد و همه ما پس از انجام این فیتالیتی در دوران کودکی بدون شک با نگاهی مملو از غرور به دوست یا خواهر و برادر خود نگاه کرده‌ایم. فیتالیتی Spine Rip آخرین فیتالیتی ما در این فهرست بوده و فکر نمی‌کنیم هرگز توسعه دهندگان بتوانند فیتالیتی محبوب‌تر از آن را در اختیار کاربران قرار دهند.

بهترین فیتالیتی های Mortal Kombat گرچه خشن، ولی یاد آور بسیاری خاطرات کودکی تا بزرگ سالی ما هستند که ما برای فرزندان خود نیز تعریف خواهیم کرد. در پایان لازم به ذکر است که ما اطمینان داریم بسیاری از شما با برخی از فیتالیتی‌های جای گرفته در فهرست ما مخالف هستید و از همین رو از شما می‌خواهیم فیتالیتی مورد علاقه خود را به فهرست ما اضافه کرده و در کنار آن، خاطرات دوران کودکی و فیتالیتی‌هایی که در برابر دوستان خود انجام داده‌اید را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا