بهترین بازی های جنایی جهان باز
1%
  • 0/10

۱۳ مورد از بهترین بازی های جنایی جهان باز را بشناسید

سبکی که راکستار و جی تی ای بنیان گذارش بودند!

۱۳ مورد از بهترین بازی های جنایی جهان باز را بشناسید ۴ ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ ترین‌ها (بازی) کپی لینک

جرم و جنایت و قدم برداشتن با کفش‌های مجرمین در دنیای بازی‌های ویدیویی همیشه پر طرفدار بوده و ما را با لحظاتی روبرو کرده که هرگز قادر به تجربه آن‌ها در دنیای حقیقی نخواهیم بود. در این مطلب به بهترین بازی های جنایی جهان باز می‌پردازیم.

بازی‌های ویدیویی عموما شما را در قالب قهرمان داستان قرار داده و داستانی آموزنده را ارائه می‌دهند، اما این موضوع برای همه بازی‌ها صدق نکرده و گاه و بی گاه توسعه دهندگان شما را در قالب شخصیتی منفی یا حتی ضد قهرمان قرار می‌دهند. با این حال، این شخصیت‌های منفی نیز معمولا برای ما درس‌هایی داشته که آن‌ها را از طریق آشوب و جرم جنایت و در نهایت ضربه خوردن از کرده خود به ما انتقال می‌دهند. حال به همین منظور، قصد داریم نگاهی به بهترین بازی های جنایی جهان باز داشته باشیم که عموما از فیلم‌های سینمایی جذاب چون Heat، Goodfellas و دیگر فیلم‌های مشابه الهام گرفته‌اند.

این سبک از بازی، به لطف دو سری بازی Grand Theft Auto و Driver محبوبیتی ویژه کسب کرده و پس از انتشار نسخه‌های اولیه این دو سری بازی، استودیوهای بیشتری به ارائه عناوین خود در این سبک روی آوردند. بازی‌های ویدیویی به ما اجازه داده تجربیاتی کسب کنیم که نمی‌توان در دنیای حقیقی به آن‌ها نزدیک شد. یکی از آن‌ها تجربه زندگی زیر زمینی مجرمین بزرگ در نقاط مختلف جهان است.

این موضوع سبب تولد برخی از بهترین بازی‌ها در سبک بازی های جنایی جهان باز شده که همیشه ترکیبی جذاب از هرج و مرج، دراما و البته سرگرمی بی حد و اندازه است. همانطور که اشاره شد، این بازی‌ها شما را در قالب شخصیتی منفی یا حتی ضد قهرمان قرار می‌دهند. همین موضوع به شما اجازه بدترین و شوم‌ترین کارهای ممکن از جمله کشتن انسان‌های خوب یا دزدی از بانک‌ها را داده که در عین سرگرم کننده بودن، برای شما عواقب فوق العاده سنگینی دارند. در ادامه نگاهی به بهترین بازی های جنایی جهان باز در طول تاریخ خواهیم داشت.

Yakuza 0

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

سری بازی Yakuza سری ریشه دار در دنیای ویدیو گیم است. سری بازی Like a Dragon نیز ادامه دهنده مسیر جذاب این سری بازی است که البته ما را با شخصیتی جدید با نام ایچیبان (Ichiban) همراه می‌کند. آخرین نسخه از این سری بازی در سال ۲۰۲۴ با نام Like a Dragon: Infinite Wealth به انتشار رسید و ما شاهد بازگشت کازوما (Kazuma) از سری Yakuza در این سری بودیم. در نتیجه پیش از پرداختن به دیگر نسخه‌های باید سری به بازی Yakuza 0 زد.

این بازی در حقیقت پیش درآمدی بر تمام نسخه‌های این سری بازی است. داستان جذاب و کیفیت فنی بالای این بازی شما را شیفته خود می‌کند. نگاهی به دشمنی‌های قدیمی اصلی‌ترین هدف این بازی است. این بازی به زیبایی مسیر زندگی کازوما را برای ما تعریف می‌کند. همچنین نباید فراموش کرد که رخ دادن این بازی در دهه ۱۹۸۰، حس و حالی خاص و متفاوت برای ما دارد.

Red Dead Redemption 2

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

پا گذاشتن در مسیر جرم و جنایت تنها در جهان مدرن رخ نداده و ما در غرب وحشی، به لطف سبک جنایی یکی از بهترین سری بازی‌های تاریخ را دریافت کردیم. آرتور مورگان (Arthur Morgan) از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای ویدیو گیم بوده که با وجود کارهای منفی خود، به عنوان شخصی خوب و قابل اعتماد شناخته می‌شود. آرتور در جهانی زندگی کرده که خوشبختی فقط از طریق جنایت قابل دسترسی است.

غرب وحشی در Red Dead Redemption 2 یکی پویاترین جهان‌ها را به ما ارائه داد. انبوه فعالیت‌ها در کنار شخصیت‌های تاثیر گذار و داستان احساسی، بازی رد دد رمپشن ۲ را تبدیل به یکی از آموزنده‌ترین بازی‌های سال‌های اخیر کرده است. به باور بسیاری این بازی بهترین بازی تاریخ ویدیو گیم است.

True Crime: Streets of LA

پلفترم‌ها: پلی استیشن ۲، گیم کیوب، رایانه شخصی

بازی True Crime: Streets of LA زمانی رقیب مستقیم سری بازی GTA شناخته می‌شد. این بازی در بخش مبارزات و شخصیت پردازی بسیار قدرتمند بوده و حضور بازیگران معروف سینما به عنوان صداپیشگان این عنوان، شما را به یاد فیلم‌های سینمایی فاخر می‌اندازند.

یکی از نکات مهم در این بازی، پیچش داستانی بسیار قدرتمند بود که آن را تبدیل به اثری ماندگار کرد. همچنین نباید از جهان باز جذاب این بازی نیز چشم پوشی کرد. سری بازی True Crime با بازی True Crime: New York City کار خود را به پایان رساند و بازی Sleeping Dogs دنباله معنوی این سری بازی به حساب می‌آید.

Scarface: The World Is Yours

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۲، ایکس باکس، نینتندو وی، رایانه شخصی

برای بسیاری از عاشقان فیلم‌های مافیایی، صورت زخمی، با بازیگری ال پاچینو (Al Pacino) در نقش مونتانا، بهترین فیلم برای شرح داستان اوج و سقوط در دنیای جنایت است. بازی Scarface: The World Is Yours نیز با پیچش داستانی جذاب، یکی از بهترین بازی های جنایی جهان باز است.

شما در این بازی تفاوت‌هایی را نسبت به فیلم سینمایی تماشا می‌کنید که سبب جذابیت بسیار بالای آن شده است. برای مثال، تونی در این بازی به هیچکس رحم نکرده و حتی افراد بی گناه را نیز از پای در می‌آورد! هدف شما در این بازی مبارزات خیابانی و باز پس گیری مناطق از دست رفته و در نهایت افزایش شهرت خود از طریق اعمال مجرمانه هستید.

The Godfather

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۲، پلی استیشن ۳، پی اس پی، ایکس باکس، ایکس باکس ۳۶۰، نینتندو وی، رایانه شخصی

بازی The Godfather عنوانی به شدت شبیه به سری بازی جی تی ای، البته با فضایی جدید و خاص بوده که روحی تازه به بازی‌های جهان باز بخشید. این بازی مانند بازی Scarface: The World Is Yours تفاوت‌های زیادی با داستان اصلی داشت که بسیاری را شاد و بسیاری دیگر را ناراحت کردند.

داستان بازی حول محوری شخصیتی جدید گشته، با این حال داستان بازی به صورت همزمان با داستان نسخه اول سه گانه پدرخوانده پیش می‌رود. هدف شما در این بازی پیش بردن کارهای مجرمانه، مبارزه با دشمنان و در نتیجه تسلط بر منطقه است. بازی The Godfather عنوانی بسیار با کیفیت از لحاظ داستان و گیم پلی بوده که می‌تواند شما را شیفته خود کند!

Grand Theft Auto: Vice City

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۲، ایکس باکس، رایانه شخصی

به یکی از نمادین‌ترین بازی‌ها سبک جرم و جنایت می‌رسیم. بازی GTA: VC مثل نامه‌ای عاشقانه به فیلم‌هایی چون Scarface و Goodfellas است. شخصیت اصلی این بازی یعنی تامی ورچتی (Tommy Verectti) شباهت بسیار زیادی با ری لیوتا (Ray Liotta) دارد.

داستان این بازی نیز بسیار جذاب و برای زمان خود تازه بوده که به اوج و سقوط مافیای مواد مخدر در شهر جنایت یعنی میامی می‌پردازد. داستان این بازی در دهه ۱۹۸۰ رخ داده و ما را با موسیقی جذاب، شهر نمادین میامی، ماشین‌های دوست داشتنی و بسیاری بخش‌های دیگر شیفته خود می‌کند. افراد زیادی باور دارند که این بازی بهترین نسخه از سری بازی جی تی ای است!

The Getaway

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۲

بازی The Getaway از یاران قدیمی کاربران پلی استیشن ۲ بود که داستان آن در شهر زیبای لندن رخ می‌دهد. این بازی به وضوح از فیلم‌های گای ریچی (Guy Ritchie) مانند Snatch and Lock و Two Smoking Barrels الهام گرفته است. این بازی با وجود سن نسبتا بالای خود، عنوانی بسیار زیبا بوده و بخش عمده این زیبایی را مدیون شهر دوست داشتنی لندن است. حضور در لندن و فاصله گرفتن از کشور آمریکا در این بازی حسی عالی به شما می‌دهد.

نکته جذاب این بازی، حضور دو شخصیت اصلی متفاوت است. یکی از آن‌ها مارک (Mark) دزدی قدیمی و مشهور بوده که پس از ربوده شدن پسرش بار دیگر به دنیای جرم و جنایت باز می‌گردد. دیگر شخصیت بازی کارآگاهی مسئول پرونده مارک است که به دنبال دستگیری اوست. داستان این بازی داستانی پختی و بسیار جذاب است.

Mafia 2: Definitive Edition

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی افسانه‌ای Mafia 2 در دهه ۱۹۴۰ و اوایل ۱۹۵۰ میلادی رخ داده و داستان کهنه سربازی را دنبال کرده که پس از جنگ جهانی دوم به دنبال دست و پا کردن نامی برای خود در شهر امپایر بی می‌رود. امپایر بی شهری ترکیبی از سه شهر بزرگ نیویورک، شیکاگو و دترویت بوده و ستینگی جذاب برای شرح داستان مبارزات سه خانواده مجرم است.

جهان بازی Mafia 2 البته بیش از آنکه جهانی کاملا باز باشد، حس و حال بازی بازی‌های سند باکس را به ما القا می‌کند. این بازی نمایشی جذاب از آمریکای پس از جنگ جهانی دوم بوده که ترکیب آن با شخصیت‌های پخته و کامل و پیچش‌های داستانی جذاب، ما را به یاد سه گانه سینمایی پدرخوانده می‌اندازد.

Cyberpunk 2077

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

ترکیب اکشن نقش آفرینی با مدرنیته، همان چیزی است که بازی Cyberpunk 2077 را تبدیل به غولی بی شاخ و دم کرد. شخصیت قابل شخصی سازی وی (V) و قرار دادن آن در دنیایی مملو از خطرات ناشناخته و گروه‌های مجرم، داستانی فوق العاده را ارائه دادند. در کنار آن، نایت سیتی، جهان سایبرپانکی پادآرمانی این بازی، همه چیز را چندین پله قوت بخشیده است.

شما در قالب شخصیت وی، تقریبا هر کاری که فکرش را کنید می‌توانید انجام دهید. از مبارزات خیابانی گرفته تا معاملات، هر چیزی که فکر کنید از دست وی بر می‌آید. داستان و ستینگ کلی بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ به قدری قدرتمند بپذ که موفق شد پس از شکستی مفتضحانه در زمان انتشار به دلیل مشکلات فنی، بار دیگر اعتماد کاربران را به خود جلب کند.

Mafia: Definitive Edition

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

نسخه ریمیک اولین نسخه از سری Mafia یکی از دوست داشتنی‌ترین بازی‌های سال‌های اخیر است. جلوه‌های دیداری خیره کننده، محتوای جدید و پیشرفت‌های ریز و درشت در بخش داستانی، این بازی را تبدیل به عنوانی خیره کننده می‌کنند. داستان تامی انجلو (Tommy Angelo) الهام بخش داستان‌های زیادی بوده و همیشه می‌توان از زندگی او چیزهای زیادی یاد گرفت.

داستان این بازی در دهه ۱۹۳۰ میلادی در شهری غیر حقیقی با نام لاست هون (Lost Heaven) رخ داده که یادآور شهرهایی چون نیویورک، سان فرانسیسکو و شیکاگو برای ماست. این بازی نسبت به نسخه‌های بعدی سری مافیا تمرکز کمتری بر گشت و گذار داشته و تمرکز اصلی آن بر داستانی جذاب است، با این حال گشت و گذار در شهر زیبای این بازی خالی از لطف نیست!

Grand Theft Auto 5

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

با حضور سه شخصیت اصلی بی نظیر، بازی Grand Theft Auto 5 یکی از خاطره انگیزترین و موفق‌ترین بازی‌های ویدیویی در طول تاریخ است. کمدی جذاب در کنار درامای دیوانه کننده و ترکیب آن با اکشنی فوق العاده در شهر لس سانتوس، باعث شده ما با گذشت ده سال از انتشار اولیه هنوز عاشق این بازی باشیم.

این بازی از فیلمی چون Heat و سریالی چون The Sopranos به وضوح الهام گرفته و همین موضوع باعث شده ما داستانی خلاقانه را تجربه کنیم. مایکل (Michael) مجرمی باهوش و کار بلد، ترور (Trevor) دیوانه‌ای وفادار و و همه کاره و فرانکلین (Franklin) جوانی جویای نام و فرمان بردار، همان چیزهایی هستند که سری بازی جی تی ای نیاز داشت.

Sleeping Dogs

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی Sleeping Dogs در حقیقت به عنوان دنباله معنوی سری بازی True Crime توسعه و انتشار یافت، با این حال تفاوت زیادی میان این بازی و سری بازی True Crime دیده می‌شود. شما در این بازی در حقیقت پلیسی مخفی هستید که به گروهی از مجرمین نفوذ می‌کنید. داستان از آنجایی احساسی شده که اعضای گروه مجرمین، دوستان کودکی وی شن (Wei Shen) شخصیت اصلی بازی هستند!

داستان این بازی در کشور هنگ کنگ رخ داده و ما را به یاد فیلم‌هایی قدیمی از بازیگرانی دوست داشتنی چون بروس لی (Bruce Lee) می‌اندازد. سیستم مبارزاتی این بازی بزرگ‌ترین نقطه قوت آن است. علاوه بر آن از صداپیشگی بازیگرانی مهم چون اما استون (Emma Stone) در این بازی نیز نباید چشم پوشی کرد.

Grand Theft Auto IV

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰، رایانه شخصی

نسخه کامل بازی GTA IV که داستان اصلی این بازی و دو بسته الحاقی را شرح می‌دهد، یکی از بهترین تجربیات گیمینگ شما خواهد بود. داستان اصلی بازی شما را در قالب مهاجری اروپایی با نام نیکو بلیک (Niko Bellic) قرار داده که به دنبال زندگی بهتر دست به جرم و جنایت می‌زدند. داستان این بازی غم انگیزترین داستان در سری جی تی ای بوده که سبب رضایت طیف وسیعی از طرفداران شد.

داستان دو بسته الحاقی این بازی نیز درباره دو شخصیت مختلف به نام‌های جانی (Johnny) و لوییز (Luis) بوده که تاثیر به سزایی در روند پیشرفت داستان اصلی این بازی دارند. سینما و تلویزیون دهه ۲۰۰۰ میلادی به شدت در این بازی تاثیر گذار بوده و آن را می‌توان حتی شاهکاری سینمایی دانست.

داستان‌های جرم و جنایت در دنیای بازی‌های ویدیویی همیشه موفقیتی خیره کننده کسب کرده و به خوبی موفق شده‌اند ما را با دنیای تاریک و مملو از خطرات مجرمین آشنا کنند. همین موضوع آن‌ها را متمایز کرده و باعث شده ما شیفته آن‌ها شویم. نظر شما چیست؟ شما کدام یک از بهترین بازی های جنایی جهان باز را تجربه کرده‌اید؟ در انتظارات نظرات و تجربیات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments