بهترین بازی‌های Atari Flashback Classics Vol. 1

۱۰ بازی برتر مجموعه Atari Flashback Classics Vol. 1

خاطره بازی این بار در کنسول‌های مدرن

مطمئنا اگر با پدران و مادران خود درباره بازی‌های ویدیویی صحبت کنیم، یکی از اولین کلماتی که به زبان خواهند آورد آتاری خواهد بود و این شرکت با بازی‌های خارق‌العاده و جذاب خود، یکی از بنیان گذاران صنعت بازی‌های ویدیویی‌ست که تجربه بازی‌های آن برای هر گیمر یک باید است.

گیمرهای قدیمی با عناوینی خارق‌العاده از نظر جلوه‌های بصری، گیم پلی، داستان و غیره چون God of War، Halo Infinite، Red Dead Redemption 2 و دیگر عناوین، عاشق دنیای زیبای بازی‌های ویدیویی نشده‌اند، بلکه با تجربه بازی‌هایی دوست داشتنی در کنسول‌هایی چون کنسول‌های آتاری پا به این دنیا گذاشته‌اند. شما نیز برای یادآوری خاطرات دوران کودکی خود می‌توانید به تجربه مجموعه بسیار با ارزش Atari Flashback Classics بپردازید. ما قصد داریم نگاهی به ده بازی برتر و خاطره انگیز اولین سری از این مجموعه داشته باشیم. این سری که با نام Atari Flashback Classics vol. 1 به انتشار رسیده شامل ۵۰ بازی کلاسیک می‌شود. هر سری از مجموعه Atari Flashback Classics با قیمت ۱۹.۹۹ دلار برای کنسول‌های ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴، ایکس باکس سری ایکس/سری اس و پلی استیشن ۵ در دسترس است.

بدون شک برخی از این بازی‌ها به قدری کلاسیک هستند که درک آن‌ها برای نسل جدید گیمرها سخت است، با این حال عاشقان بسیاری در میان گیمرهای کهنه کار دارند. بسیاری از آن‌ها از چند بازیکن نیز پشتیبانی کرده و شما می‌توانید در رقابت‌های دوستانه، دوستان خود را شکست دهید.

Home Run

تاب بخورید، پرتاب کنید و بدویید تا بتوانید در این بازی بیسبال کلاسیک موفق شوید. شخص Pitcher در این بازی می‌تواند با آنالوگ چپ کنترلر مکان خود را زمانی که توپ میان زمین و آسمان است تغییر دهد و شخصی که چوب را در دست دارد باید خود را برای دریافت توپ به شدت آماده سازد. حقیقت این است که بازی Home Run نسبت به بسیاری از بازی‌های ورزشی قدیمی جذاب‌تر بوده و مکانیسم‌های ساده و کنترل‌های آسان توانسته شبیه ساز قابل تحسینی را طی دهه ۱۹۸۰ میلادی در اختیار طرفداران قرار دهد. پیروزی در بازی‌های بیسبال حتی در بازی‌های دهه ۱۹۸۰ شیرین است!

Lunar Lander

بازی Lunar Lander Atari Flashback Classics Vol. 1

با دقت هرچه تمام و آرام تلاش کنید سفینه خود را روی سطح ماه فرود بیاورید. شما در حقیقت در حال تجربه نیاکان Kerbal Space Program هستید. شما در بازی Lunar Lander باید با استفاده از سرعت عمودی، ارتفاع و سرعت افقی به آرامی روی سطح ماه فرود آمده و امتیاز خود را با فرودهای موفقیت آمیز و درست افزایش دهید. شاید این بازی جز پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ نباشد، ولی برای اشخاصی که از امتیاز بالای خود برای تلاششان لذت می‌برند عالی‌ست. این بازی شاید در ابتدا سخت به نظر برسد، ولی مادامی که مکانیسم این بازی را درک کنید، به راحتی به درجات بالا در آن می‌رسید. بدون شک توجه به پستی و بلندی سطح ماه با یک چشم و خیره شدن به سرعت و ارتفاع با دیگر چشم عمل سختی‌ست که نیاز به استادی داشته که البته جلوی انفجار سفینه شما را می‌گیرد.

Basketball

تفاوتی ندارد بازی بسکتبال چه سالی عرضه شده باشد، این ورزش همه طوره جذاب است. در بازی Basketball به رقابت تک به تک بپردازید و طی مسابقات ۴ دقیقه‌ای حریف خود را شکست دهید. این بازی از لحاظ مکانیسم‌های حرکتی بسیار کامل بوده و شما می‌توانید در نقاط مختلف زمین بازی حرکت کرده، شوت بزنید، توپ ربایی و ریباند کنید و بازی را به سود خود به پایان برسانید. نکته بسیار جالب در این بازی قابلیت تنظیم قدرت پرتاب توپ است که در بازی‌های مدرن بسکتبال چون NBA2K نیز شاهد آن هستیم و بنابراین شما می‌توانید با حرکت خود بهترین نقطه پرتاب را پیدا کرده و سه امتیاز طلایی دشت کنید. بازی Basketball را در برابر دوستان خود بازی کنید تا بیشترین لذت را برده و خاطرات قدیمی را زنده کنید.

RealSports Volleyball

چه جایی بهتر از ساحل آفتابی برای والیبال دو به دو سراغ دارید؟ شما در بازی RealSports Volleyball کنترل هر دو بازیکن در سمت خود را در اختیار دارید و با سروهای کنترل شده، دفاع‌ها و آبشار می‌توانید بازی را به سود خود به پایان برسانید. این بازی والیبال کلاسیک نیازمند عکس‌العمل‌های بسیار سریع و قدرت پیشبینی بسیار بالایی بوده که البته می‌توانید با نگاه کردن به سایه توپ کار خود را آسان کرده و برای دریافت، سایه آن را دنبال کنید. پس از عادت کردن به کنترل‌های بازی، دفاع و حمله پیاپی در این بازی استرس بسیار بالایی داشته و امتیاز آوردن در آن حس بسیار لذت بخشی دارد که تجربه آن با دوستان می‌تواند بسیار خوش‌آیند باشد.

Warlords

بازی Warlords‌ از چهار بازیکن به طور همزمان پشتیبانی می‌کند و بازیکنان باید از مقر اصلی با استفاده از صفحه‌ای که توپ‌های آتشین را دور می‌کند محافظت کنند. شما می‌توانید توپ آتشین را به سمت دیگر بازیکنان و مقر آن‌ها پرتاب کنید و مقری که در پایان بازی سالم بماند برنده است. این بازی بدون شک یکی از بهترین و پر طرفدارترین بازی‌های آتاری ۲۶۰۰ است. مکانیسم‌های این بازی شباهت بسیاری با Pong داشته و در ادامه چهار مقر را افزوده، چندین توپ را دیوانه وار به سمت شما شلیک می‌کند و در پایان با افزودن چاشنی بورد گیم ریسک شما را با یکدیگر تیم کرده یا در برابر یکدیگر قرار می‌دهد. شما به راحتی می‌توانید از جدال جدا مانده یا برعکس، پایه گذار دشمنی‌ها باشید و همه رقبا را با توپ‌های آتشین مورد هدف قرار دهید.

Tempest

در بازی Tempest، شما باید از گوشه‌های یک شکل سه بعدی مراقبت کرده و با تیراندازی و البته فرار کردن، اجازه ندهید دشمنان به شما حمله ور شوند. این بازی مراحل متفاوت و دشمنان مختلفی داشته که درجه سختی آن‌ها به مراتب افزایش می‌یابد و شما می‌توانید در شرایط سخت با استفاده از قابلیت SuperZapper تمام دشمنان را از صفحه حذف کنید. البته شما در هر مرحله تنها یک مرتبه می‌توانید از این قدرت استفاده کنید.

نکته بسیار خارق‌العاده درباره بازی Tempest این است که ایده ساخت بازی از کابوس‌های طراح ارشد آن گرفته شده که طی کابوس او هیولاهایی از سوراخی در سطح زمین بیرون آمده و به او حمله ور می‌شده‌اند و همین کابوس، ایده طراحی بازی Tempest را به او الهام کرده است. شما در این بازی تمام مدت احساس فشار و نیروی قدرتمند غیر قابل توقفی که به شما حمله ور می‌شود را حس می‌کنید و به گونه‌ای می‌توان گفت این بازی یکی از اولین بازی‌های سبک ترسناک و بقاست. جدا از حس و حال ترسناک بازی، نحوه کنترل و تست مهارت‌های شما برای بقا در این عنوان نیز برای یک بازی ترسناک ابتدایی مناسب است.

Space Duel

شما در این بازی سوار بر سفینه دو بعدی خود به جنگ دشمنانی می‌روید که در هر مرحله سخت‌تر می‌شوند. دشمنان شما در ابتدا بسیار بزرگ بوده و پس از رویارویی و ضربه خوردن، به قطعات کوچک تبدیل شده و در پایان تمام صفحه شما را فرا می‌گیرند. ولی این پایان ماجرا نیست و در مراحل بالاتر باید با دیگر سفینه‌ها نیز به جنگیدن بپردازید.

بازی Space Duel در حقیقت نسخه بهبود یافته بازی محبوب Asteroids بوده که به لطف مکانیسم‌های به‌روزتر و منطقی‌تر، در کنار جو میان ستاره‌ای خود توانست طرفداران بسیاری را جلب کند. استاد شدن در این بازی، از بین بردن دشمنان و فرار از دست آن‌ها حس و حال فوق‌العاده عالی به شما می‌دهد و نیاز به استراتژی برای از بین بردن اهداف، این بازی را جذاب‌تر از پیش نیز می‌کند.

Centipede

دستگاه حشره کش خود را کنترل کنید و به جنگ هزارپاها، عنکبوت‌ها، عقرب‌ها و کک‌ها بروید و اجازه ندهید به شما برسند. هزارپاها به شکل زیگ زاگ به سمت شما آمده و مسیر خود را به طور ناگهانی در بخش پایین تصویر تغییر می‌دهند یا روی یکی از قارچ‌ها جهش می‌زنند! هر بخش از هزارپا که از بین برود، تبدیل به قارچ خواهد شد. این بازی برای طرفداران بازی Galaga، یکی از مهم‌ترین بازی‌های دهه ۱۹۸۰ میلادی، بسیار عالی خواهد بود.

این بازی یکی از محبوب‌ترین بازی‌های تاریخ بوده و به ما می‌فهماند که شلیک کردن به جانوران چند پا هرگز قدیمی نخواهد شد. سبک صداگذاری قدیمی و سرعت بالای این بازی حس و حال بسیار خوبی داشته و نیازمند سرعت عمل بالا و استراتژی‌ست، با این حال چند مرحله ابتدایی آن به سادگی قابل گذر هستند. فرض کنید شما باید با این ذهنیت پیش روی کنید که از بین رفتن هر هزارپا، برابر با شلوغ‌تر شدن فضای بازی‌ست که چالشی تازه برای بازیکنان است.

Atari Force Liberator

شما در این بازی باید کنترل چهار سفینه فضایی را در گوشه‌های تصویر در دست گرفته و موشک‌هایی که از مرکز صفحه شلیک می‌شوند را از بین ببرید. در مواقع ضروری از سپر خود استفاده کنید و البته این را از یاد نبرید که این سپر تنها سه ضربه دریافت می‌کند. در سوی دیگر، از بین بردن موشک‌ها تنها ماموریت شما نیست و شما باید همزمان پایگاه‌های موشکی سیاره دشمن را نیز مورد هدف قرار داده و به مرحله بعدی بروید.

این بازی با الهام از بازی Missile Command طراحی و ساخته شده که دو سال پیش از این بازی، یعنی طی سال ۱۹۸۰ انتشار یافته است. بازی Atari Force Liberator‌ در حقیقت نسخه بهبود یافته آن بوده که تغییرات بسیاری از نظر گیم پلی و مفهوم کلی به خود دیده و در میان یکی از محبوب‌ترین بازی‌های آتاری جای دارد. شما خودتان باید نحوه آغاز عملیات را انتخاب کنید. کاملا تهاجمی پیش می‌روید یا به آرامی و محافظه کارانه دشمنان را زمین گیر می‌کنید؟

Black Widow

کنترل عنکبوت بیوه سیاه را به دست بگیرید در میان تارهای خود دشمنان را گیر بیندازید! هر نوع از دشمنان شما، رفتار مخصوص به خود را دارد و برای مثال برخی از آن‌ها تخم گذاری کرده و کار شما را سخت می‌کنند و شلیک به آن‌ها باعث انفجار می‌شود. بازی Black Widow در عین سادگی مکانیسم‌ها، بسیار سرگرم کننده و دوست داشتنی‌ست و پیچیدگی هوش مصنوعی دشمنان، ما را به یاد بازی‌ها مدرن و امروزی می‌اندازد. این بازی برای کسانی که عاشق رکورد زدن هستند عالی‌ست و برای مثال می‌توانید به جای از بین بردن تخم‌ها، آن‌ها را پیش از بیرون آمدن دشمن از آن‌ها، از لبه لانه خود بیرون بیندازید و امتیاز دریافت کنید. این بازی را شاید بتوان بهترین بازی کلاسیک، با وجود عناصر مدرن دانست.

بدون شک بسیاری از ما که این روزها به تجربه بازی‌های ویدیویی می‌پردازیم حتی یکی از بازی‌های معرفی شده را تجربه نکرده باشیم و از همین رو خریداری و تجربه این بازی‌ها می‌تواند حس و حالی ویژه و خارق‌العاده را برای ما به ارمغان بیاورد و باعث شود خود را بیش از پیش یک گیمر حرفه‌ای بدانیم که با تاریخ دنیایی رنگارنگ به نام گیمینگ آشناست. شما دوست دارید کدام بازی‌های کلاسیک را تجربه کنید؟ آیا پیش از مطالعه این مطلب به تجربه بازی‌های آتاری نشسته‌اید؟ تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا