#مهسا_امینی

ایستر اگ‌های بازی Assassin’s Creed Valhalla

از هابیتون تا وستروس

یکی از جذاب‌ترین کارهایی که یک گیمر می‌تواند در دنیای بازی‌های ویدیویی انجام دهد، جستجو و یافتن ایستر اگ (Easter Egg) است؛ ایستر اگ‌هایی که به خوبی ما را به ذهن پیچیده‌ی نویسنده پیوند می‌دهد و فاصله‌ی بین مخاطب و سازنده را بیش از پیش کم‌تر می‌کند. از بازی‌های مستقل گرفته تا بازی‌های عظیم با بودجه‌های بسیار زیاد، ایستر اگ‌ها تقریبا در تمامی بازی‌های ویدیویی پیدا می‌شوند. بازی Assassin’s Creed Valhalla نیز از این قضیه مستثنا نیست. جدیدترین نسخه‌ی سری بازی‌های Assassin’s Creed که به ماجراجویی ایوور (Eivor) و قبیله‌ی ریون (Raven) در انگلستان می‌پردازد، چندی پیش منتشر شد و با استفبال خوبی از سوی مخاطبان همراه شد. شما می‌توانید نقد و بررسی بازی Assassin’s Creed Valhalla را در وب‌سایت سرگرمی مطالعه و تماشا کنید.

هرچند مدتی از انتشار این عنوان پرفروش گذشته، هنوز که هنوز است طرفداران، دنیای بازی را زیر و رو می‌کنند تا راز و رمزهای آن را کشف کنند و به ارتباطات بازی‌های ویدیویی از طریق ایستر اگ بیشتر و بیشتر پی ببرند. ما نیز در این مقاله به باری دیگر تبر به دست گرفتیم و قرار است دوباره به انگلستان برویم و چندین و چند ایستر اگ جالبی که پیدا کردیم را با شما به اشتراک بگذاریم. پس با چند ایستر اگ جذاب از بازی Assassin’s Creed Valhalla همراه سرگرمی باشید.

COVID-19 – ویروسی که در دنیای بازی نیز دست از سرمان برنداشته است

مدت زیادی است که کره‌ی زمین درگیر ویروس منفوری به نام کووید-19 (COVID-19) شده که زندگی تک تک انسان‌های روی این کره‌ی خاکی را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ تاثیری که پس از انتشار بازی Assassin’s Creed Valhalla به خوبی خود را در دنیای بازی‌های ویدیویی نیز نمایان کرد. این بازی توسط توسعه‌دهندگان Assassin’s Creed Origins ساخته شده و ۱۴ استودیوی یوبی‌سافت نیز در این پروژه با آنان همکاری داشتند. تیم سازندگی Assassin’s Creed Valhalla به دلیل شیوع ویروس کرونا، در آخرین ماه‌های توسعه‌ی این بازی با مشکلی جدی روبرو شد، اما با کمک تیم IT یوبی‌سافت توانستند این بازی را از راه دور و با کار در خانه برای انتشار در سال ۲۰۲۰ آماده کنند. شما هم اگر مشغول توسعه‌ی یک بازی بزرگ باشید و چنین ویروسی مانع کارتان شود، به نوعی در بازی‌تان آن را به مخاطبانتان بروز خواهید داد؛ کاری که سازندگان Assassin’s Creed Valhalla نیز آن را در این بازی انجام دادند.

ایستر اگ ویروس کرونا در جریان یکی از مراحلی که با لیلا حسن (Layla Hassan) سپری می‌کنید، خود را نمایان می‌کند. در نقش لیلا حسن، گاه به گاه می‌توانید به سراع لپتاپتان بروید و تعدادی از ایمیل‌هایی که برای شما ارسال شده را مطالعه کنید. در مرحله‌ای از بازی، برادر لیلا حسن که رمی (Ramy) نام دارد، ایمیلی به شما ارسال می‌کند که در آن به خوبی به همه‌گیری ویروس کرونا اشاره می‌کند. اما این تنها اشاره‌ی بازی به ویروس کرونا نیست و در چندین و چند ایمیل دیگر نیز می‌توانید تاثیر این ویروس در دنیای مدرن بازی را هم احساس کنید.

Dark Souls – نترسید، خبری از میازاکی نیست

در سرزمین‌های شرقی لدچستر (Ledecestre)، خرابه‌هایی وجود دارد که با سر زدن به آنان با راز و رمزهای عجیبی روبرو خواهید شد. یکی از این راز و رمزهای جالب بازی، ادای احترام سازندگان Assassin’s Creed Valhalla به هیدتاکا میازاکی (Hidetaka Miayazki)، خالق سری بازی‌های Dark Souls، است. سری Dark Souls از مشهورترین عناوین اکشن نقش‌آفرینی سال‌های اخیر است. این عنوان که الهام‌بخش بسیاری از بازی‌های هم‌دوره خود بوده، به علت داستان پیچیده و گیم‌پلی به شدت سخت و چالش‌برانگیزش نزد دوست‌داران بازی‌های ویدیویی شناخته می‌شود. در یکی از خرابه‌های لدچستر، شاهد چند هیزم در حال سوختن هستیم که یک شمشیر نیز در آن فرو رفته است. اگر سری Dark Souls را بازی کرده باشید، با دیدن این صحنه، ترس و لرز معروف بازی‌های میازاکی ناخودآگاه به سراغتان می‌آید و به یاد این سری بازی محبوب و اما سخت خواهید افتاد. جالب است که بدانید که با ایوور حتی می‌توانید در کنار این آتش استراحت کنید تا تجدید انرژی کنید. 

The Lord of the Rings – جادوی سرزمین میانه

محال است که با گذشت دو دهه از اکران سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها (The Lord of the Rings)، با آن آشنایی نداشته باشید. حتی من شرط می‌بندم شمایی که در حال مطالعه‌ی این مقاله هستید، حداقل سه بار به تماشای این مجموعه نشستید و فیلم‌های آن را تماشا کردید؛ فیلم‌هایی که بر اساس سری رمان‌هایی با همین نام به قلم جی.آر.آر تالکین (J.R.R Tolkien) نوشته شده است. تاثیر تالکین در فرهنگ عامه (Pop Culture) بر هیچ‌کسی پوشیده نیست؛ از بازی‌های ویدیویی گرفته تا فیلم و سریال‌های تلویزیونی، به دفعات اشاراتی به آثار تالکین دیده‌ایم. بازی Assassin’s Creed Valhalla نیز از این تاثیر بهره می‌برد و در مکانی از بازی، به خوبی آن حال و هوای دوستانه‌ی شایر (Shire) را برای طرفداران ارباب حلقه‌ها زنده می‌کند.

در بازی Assassin’s Creed Valhalla، در منطقه‌ای به نام گلوچسترشایر (Glowecesterscire)، شهری به نام گوچستر (Glowecester) وجود دارد. وقتی به مناطق غربی این شهر سفر کنید و از رودخانه رد شوید، مکانی را می‌بینید که ناخودآگاه شما را به یاد هابیتون (Hobbiton) می‌اندازد و جادوی هم‌نشینی با بیلبو بگینز (Bilbo Baggins) را در دل‌تان زنده می‌کند. این مکان ادای احترامی به نویسنده‌ی فقید، تالکین، است که از او به عنوان پدر ادبیات فانتزی یاد می‌شود.

Game of Thrones – یادی از وستروس

دنیا بدون Game of Thrones جای ترسناکی است؛ دنیایی که تقریبا دو سال است که در آن زندگی می‌کنیم. حدود دو سال از پخش آخرین فصل از سریال Game of Thrones گذشته و هنوز که هنوز است اثری ساخته نشده که بتواند جای آن را در قلب‌مان پر کند. ما نیز از هر بهونه‌ای برای احیای خاطرات آن استقبال می‌کنیم. بنظر می‌آید در این عقیده تنها نیستیم و سازندگان Assassin’s Creed Valhalla هم به این منظور یک ایستر اگ جالب از آن در این بازی قرار داده‌اند. کافی است به منطقه‌ی ایست آنگلیا (East Anglia) بروید و قلعه‌ی دونویک (Dunwic) را جستجو کنید. در این قلعه یک اتاق پیدا می‌کنید که دقیقا شبیه به همان زندانی است که تیریون لنیستر (Tyrion Lannister) به دستان خاندان ارن (Arryn) در آن انداخته شد. حتی با جستجوی دقیق‌تر این زندان به نوشته‌های دست پیدا می‌کنید که شامل دیالوگ‌های این شخصیت در سریال Game of Thrones است و خودبخود لحن جذاب تیریون لنیستر را در ذهن‌تان زنده می‌کند.

Rapunzel – انتظار این را نداشتیم

یکی از عجیب‌ترین ایستر اگ‌های بازی Assassin’s Creed Valhalla، ایستر اگ راپونزل (Rapunzel) است؛ ایستر اگی که آن را در جریان سفر به لدچسترشایر (Ledecestrescire) مشاهده می‌کنیم. وقتی به این منطقه می‌روید، در نزدیکی خرابه‌های ونویس (Venois)، صدای زنی را می‌شنوید که از داخل برجی به گوش می‌رسد. وقتی به برج می‌رسید، یک نگهبان را که ادعا می‌کند محافظ قسم‌خورده‌ی این زن است، مشاهده می‌کنید. زمانی که با این محافظ وارد بحث می‌شوید، با شما رودررو می‌شود و می‌جنگد. هرچند، پس از مدتی از دست‌تان فرار می‌کند و برج را تقدیم‌تان می‌کند. پس از این ماجرا، وقتی با زن صحبت می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌دهد که محافظ قسم‌خورده‌اش شوید و از او محافظت کنید. این زن کسی نیست جز راپونزل معروف!

Fantastic Beasts and Where to Find Them – ماجراهای نیوت اسکمندر

با موفقیت‌های تجاری هری پاتر (Harry Potter)، استودیوی برادران وارنر (Warner Bros) تصمیم گرفت بار دیگر با جی. کی. رولینگ (J.K. Rowling) وارد همکاری شده و آثار جدیدی را با محوریت دنیای جادوگری تولید کند. نتیجه‌ی اتخاذ چنین تصمیمی، Fantastic Beasts and Where to Find Them بود که سال ۲۰۱۶ اکران شد و ضمن دریافت بازخوردهای مثبت، بیش از ۸۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت تا دنباله‌هایش که تعدادشان به رقم چهار می‌رسد، چراغ سبز تولید را دریافت کنند. قسمت دوم در سال ۲۰۱۸ و تحت عنوان Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald به سینما آمد و حالا هم قسمت سوم مراحل ساخت را پشت سر می‌گذارد. به تازگی تاریخ اکران جدید قسمت سوم نیز مشخص شده و دنباله‌ی Fantastic Beasts 3 از ۱۵ جولای سال ۲۰۲۲ (24 تیز 1401) روی پرده خواهد رفت.

در بازی Assassin’s Creed Valhalla، وقتی به مرور زمان دهکده‌تان را ارتقا می‌دهید و بخش‌های بیشتری برای آن احداث می‌کنید، با ماموریتی روبرو می‌شوید که از شما می‌خواهد که صفحات مشخصی از یک کتاب را پیدا کنید. زمانی که تمامی این صفحات را پیدا می‌کنید، متوجه می‌شوید که نام این کتاب Fantastic Fish and Where to Find Them است که اشاره‌ی مستقیمی به سری فیلم‌های Fantastic Beasts and Where to Find Them است که به نوعی یک پریکوئل برای فیلم‌های هری پاتر محسوب می‌شود.

Harry Potter – تکه‌های روح ولدمورت

بنظر می‌آید سازندگان بازی Assassin’s Creed Valhalla از طرفداران اصلی دنیای جادوگری هری پاتر هستند و کار ما با ایستر اگ‌های دنیای جادوگری، با ایستر اگ قبلی که اشاره‌ای به Fantastic Beasts and Where to Find Them بود، به پایان نمی‌رسد. چندی پیش، یکی از کاربران ردیت، ایستر اگی از هری پاتر در عنوان جدید Assassin’s Creed Valhalla پیدا کرده که به ارباب تاریکی مربوط می‌شود. این ایستر اگ، شامل ۶ مورد از ۷ Horcruxes یا همان جان‌پیچ‌های هری پاتر می‌شود. جان‌پیچ‌ها در اواخر داستان هری پاتر حضور داشتند و یکی از چالش‌های شخصیت هری در مقابل ولدمرت به حساب می‌آمدند. این جان‌پیچ‌ها در واقع تکه‌های روح ولدمرت بودند که هری پاتر به یافتن و از بین بردن آنان موظف شد.

The Lord of the Rings – حلقه‌ی قدرت

یکی از نکات جذاب Assassin’s Creed Valhalla، ایستر اگ‌های متفاوتی است که در آن می‌شود یافت. این ایستر اگ‌ها با ایستر اگ‌هایی که در دیگر بازی‌های ویدیویی دیدیم، تا حدودی متفاوت است که سازندگان سعی کردند با سفر به دنیاهای مختلف فانتزی، از علایق دیگر مخاطبان خود نیز استفاده کنند. ارباب حلقه‌ها که پیش‌تر در این مقاله ایستر اگی از آن را معرفی کرده بودیم، یکی از آن آثاری است که به تنهایی بخش عظیمی از ایستر اگ‌های بازی Assassin’s Creed Valhalla را ر خود جای داده است. ایستر اگ دیگری که از این اثر در دنیای بازی وجود دارد، مربوط به حلقه‌ی قدرت است؛ حلقه‌ای که از آن به عنوان حلقه‌ی یگانه (The One Ring) یاد می‌شود.

برای یافتن این حلقه کافی است به مناطبق غربی گلوچستر سفر کنید. در ساحل رودخانه، یک خانه‌ی کوچک می‌بینید. برای ورو به این خانه، باید با استفاده از قابلیت Odin’s Sight، کلید آن را که در پشت خانه مخفی شده، پیدا کنید و وارد آن شوید. با وارد شدن به خانه، روی یک جایگاه، دست‌نوشته‌هایی می‌یابید که اشاره‌ی مستقیمی به بیلبو بگینز دارند. در کنار این دست‌نوشته‌های جالب نیز حلقه‌ی یگانه را مشاهده می‌کنید که به خوبی یادآور خاطرات‌مان از ماجراجویی در سرزمین میانه (Middle Earth) است.

Death Stranding – هیدئو کوجیما اینجا، آنجا، همه‌جا

هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) را دیگر همه می‌شناسند؛ اعجوبه‌ی ژاپنی که سازنده‌ی چند سری از بازی‌های Metal Gear Solid و بازی Death Stranding است. تاثیر این شخصیت در دنیای بازی‌های ویدیویی به قدری زیاد شده که دیگر در تک تک بازی‌های بزرگی که ماه به ماه منتشر می‌شوند، سر و کله‌ی او پیدا می‌شود؛ برای مثال بازی Cyberpunk 2077 که در جریان یکی از مراحل، شاهد حضور این شخصیت در آن هستیم. بازی Assassin’s Creed Valhalla هم از تاثیرات آثار هیدئو کوجیما جا نمانده و در همان ساعات اولیه‌ی بازی یک ایستر اگ از بازی Death Stranding در آن مشاهده خواهیم کرد.

پس از سپری کردن مقدمه‌ی بازی در نروژ، زمانی که به انگلستان می‌روید و مقر قرماندهی و دهکده‌ی خود را بنا می‌کنید، برای ارتقا دادن آن می‌توانید یک ساختمان پست بنا کنید. وقتی این ساختمان را بنا می‌کنید، پشت آن یک لیست پیدا می‌کنید که شامل چهار جسم سنگین هستند که پیش‌تر توسط کسی جمع‌آوری نشده است. پس از آنکه با صاحب این ساختمان صحبت می‌کنید، از شما می‌خواهد که این اجسام سنگین را پیدا کنید و مسافت طولانی بازگرداندن آنان به دهکده را با حمل‌شان طی کنید. فکر نمی‌کنم توضیح دیگری نیاز باشد تا به خوبی به ارتباط بین این ماموریت بازی و Death Stranding پی ببرید؛ چرا که اگر حمل بارهای سنگین در این بازی در حد یک ماموریت و ایستر اگ وجود دارد، در Death Stranding از ابتدا تا انتهای بازی به انجام این کار مشغول بودیم.

The Last of Us Part II – آن گیتار لعنتی

بدون شک یکی از بهترین بازی‌های نسل هشتم، بازی The Last of Us Part II است که در آخرین ماه‌های نسل گذشته منتشر شد. گیتار و موسیقی از المان‌های مهم این بازی محسوب می‌شوند که به دفعات در جای جای بازی به چشم می‌خورد؛ از فروشگاه‌های متروکه‌ی موسیقی تا لحظات احساسی نواختن گیتار با الی (Eliie)، شاهد استفاده از جادوی موسیقی در این عنوان هستیم. سازندگان Assassin’s Creed Valhalla از این نکته‌ی جذاب در The Last of Us Part II دریغ نکردند و در جایی از بازی، شاهد گیتاری هستیم که نام الی روی آن نوشته شده است. این ایستر اگ به نوعی یک ادای احترام به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ است و توسعه‌دهندگان جدیدترین نسخه از سری بازی‌های Assassin’s Creed به خوبی تاثیری که The Last of Us Part II روی آنان گذاشته را در اثر جدید خود به تصویر کشیدند.


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا