سرنوشت صنعت بازی‌ها با حضور اپل و آمازون چطور خواهد بود؟

باید جلوی آن‌ها را گرفت

سرنوشت صنعت بازی‌ها با حضور اپل و آمازون چطور خواهد بود؟ حمید توحیدلو ۰ ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ اخبار بازی
اپل و آمازون

شاون لیدن، مدیر سابق پلی استیشن معتقد است که شرکت‌های بزرگ تکنولوژی از جمله اپل و آمازون تهدید خطرناکی برای صنعت بازی ها به شمار می‌روند.

در حالی که صنعت بازی‌ها طی دو دهه اخیر در دست سه شرکت ایکس باکس، پلی استیشن و نینتندو است، اما چند وقتی است که کمپانی‌های بزرگ تکنولوژی از جمله آمازون و گوگل فعالیت‌های خود در این حوزه را افزایش داده‌اند. آن‌طور که به نظر می‌رسد، ورود این شرکت‌ها به صنعت بازی‌ها نه تنها پیامدهای مطلوبی را برای گیمرها به همراه ندارد، بلکه آینده این حوزه را به خطر می‌اندازد.

شاون لیدن، رئیس سابق پلی استیشن به تازگی در گفت‌وگویی با رسانه گیم اینداستریز، شرکت‌های بزرگ تکنولوژی نظیر اپل، گوگل، آمازون و حتی نتفلیکس را به “بربرهایی پشت دروازه” تشبیه کرد که قصد دارند به هر نحوی سهمی از این صنعت میلیارد دلاری به جیب بزنند.

او اعلام کرد زمانی که سونی و پلی استیشن از یکدیگر جدا شدند، کمپانی اپل با فروش قطعه‌های موسیقی به قیمت ۱ دلار، تداخل زیادی در صنعت موسیقی ایجاد کرد. علاوه بر این، نتفلیکس نیز با ساخت پلتفرم استریم خود، ضربه جبران ناپذیری به سینمای کلاسیک تحمیل کرد. با توجه به این‌ها، شاون لیدن معتقد است که با ورود این کمپانی‌ها به صنعت بازی‌ها، همه چیز بدتر خواهد شد.

مدیر سابق پلی استیشن در این باره می‌گوید:

در حال حاضر شرکت‌های بزرگی به صنعت بازی‌ها علاقه‌مند هستند. بازاری که سالانه میلیاردها دلار درآمد دارد. گوگل، آمازون، اپل و نتفلیکس قصد دارند که در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند و صنعت ما را به کلی مختل کنند. من امیدوار هستم که ما در نهایت بتوانیم جلوی این موضوع را بگیریم و اجازه ندهیم که شرکت‌هایی نظیر گوگل و آمازون و دیگر کمپانی‌های بزرگ با سیاست‌های مالی اشتباه، چنین کاری را انجام دهند. ما باید آنقدر باهوش باشیم که زودتر از آن‌ها این تغییرات را در نظر بگیریم و برای آن‌ها آماده شویم.

شاون لیدن در ادامه صحبت‌های خود اعلام کرد که بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی در گروه این شرکت‌های بزرگ و خطرناک قرار نمی‌گیرد؛ چرا که برای توسعه صنعت بازی‌ها با دیگر بازی‌سازهای کوچک و بزرگ همچون الکترونیک آرتز، اسکوئر انیکس، باندای نامکو و اکتیویژن در تعامل بوده است. همچنین، او با اشاره به ارائه بازی‌های متنوع و سبک‌های گوناگون از سرگرمی طی دو دهه اخیر، سندی برای اثبات ادعای خود ارائه کرد.

5 3 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا