#مهسا_امینی

نحوه افزایش سرعت گوشی اندرویدی

با این ترفندها عملکرد دستگاه خود را افزایش دهید

افزایش سرعت گوشی اندرویدی

دستگاه‌های اندرویدی موجود در بازار هر کدام از قدرت سخت افزاری متفاوتی بهره می‌برند، اما به دلیل یکسان بودن سیستم عامل بسیاری از تنظیمات در این گجت‌ها مشابه هستند. به همین دلیل در ادامه نحوه افزایش سرعت گوشی اندرویدی را با انجام تغییراتی در تنظیمات بررسی خواهیم کرد.

دستگاه‌های مختلفی در بازار وجود دارند و فرقی ندارد که گجت خریداری شده متعلق به کمپانی سامسونگ بوده یا توسط گوگل طراحی شده است. می‌توان برای مثال به دو گوشی گلکسی S21 Ultra و گوگل Pixel 6 Pro اشاره کرد؛ زیرا این دستگاه‌ها هر دو توسط سیستم عامل اندروید طراحی شده‌اند.

این پلتفرم دارای تنظیماتی است که به صورت پیش فرض روی عملکرد دستگاه تاثیر دارند. کاربران با تغییر این تنظیمات پیش فرض می‌توانند سرعت دستگاه خود را افزایش دهند و عملکرد باتری را تغییر دهند. این تغییرات پیش فرض هستند و تغییر دادن آن‌ها دشوار نیست، اما تاثیر این تغییرات می‌تواند بسیار زیاد باشد.

ابتدا باید با محل قرار گیری این تنظیمات در دستگاه خود آشنا شوید و سپس به بررسی عملکرد هر یک بپردازید که کدام تغییرات مناسب نحوه استفاده شما از گجت اندرویدی است. در ادامه به بررسی نحوه افزایش سرعت گوشی اندرویدی خواهیم پرداخت.

روش‌های افزایش سرعت گوشی اندرویدی

تمام دستگاه‌های اندرویدی با یک دیگر برابر هستند، اما به دلیل تغییراتی که توسط رابط کاربری در این سیستم عامل‌ها ایجاد می‌شود احتمال وجود نداشتن برخی از تنظیمات در گجت‌های مختلف وجود دارد. به علاوه محل قرار گیری تنظیمات بسته به نسخه اندرویدی که از آن استفاده می‌کنید متفاوت است.

افزایش عملکرد باتری

یکی از مواردی که می‌تواند بسیار برای کاربران مختلف کاربردی باشد افزایش عمر باتری است. این موضوع کاملا بدیهی است که افزایش عملکرد باتری باعث کاهش نیاز کاربران به آداپتور می‌شود. بر این اساس در مواقعی که نیاز به آداپتور دارید، اما امکان استفاده از آن وجود ندارد با این روش می‌توانید دستگاه خود را به مدت زمان بیشتری روشن نگه دارید.

اولین روش موثری که باعث کاهش مصرف باتری می‌شود خاموش کردن قابلیت روشنایی صفحه نمایش خودکار (Auto Screen Brightness) است. این ویژگی باعث می‌شود تا با استفاده از سنسور کوچکی که در بالای صفحه نمایش قرار گرفته میزان نور محیط اطراف کاربر سنجیده شود.

اگر دستگاه در مقابل نور قرار بگیرد برای افزایش خوانایی صفحه نمایش، این ویژگی به صورت خودکار روشنایی نمایشگر را به حداکثر می‌رساند. به همین ترتیب در بعضی مواقع نور لامپ نیز می‌تواند همانند نور خورشید عمل کند و دستگاه نتواند تفاوت میان این دو را تشخیص دهد.

نور لامپ به اندازه نور خورشید روشنایی بالایی ندارد، اما این سنسور نمی‌تواند تفاوت را تشخیص دهد و نور صفحه نمایش را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. به همین دلیل این موضوع باعث افزایش مصرف دستگاه از باتری می‌شود و با خاموش کردن ویژگی روشنایی صفحه نمایش خودکار می‌توانید به کاهش مصرف باتری دستگاه خود کمک کنید.

اگر ویژگی تنظیم کننده خودکار نور صفحه نمایش را خاموش کنید می‌توانید به صورت دستی نور نمایشگر را تنظیم کنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در مواقعی که در محل‌های سر بسته قرار دارید میزان نور صفحه نمایش را کم‌تر از ۵۰ درصد تنظیم کنید؛ زیرا نیازی به نور صفحه نمایش بالایی نیست.

ناگفته نماند برای انجام اینکار حتما باید ویژگی Auto Screen Brightness را خاموش کنید. دلیل این موضوع این است که در صورت روشن بودن ویژگی تنظیم خودکار نور صفحه نمایش هر چه به صورت دستی نور نمایشگر را تغییر دهید به صورت خودکار روشنایی صفحه نمایش بسته به میزان روشنایی محیط تغییر می‌کند.

برای تغییر نور صفحه نمایش و خاموش کردن این ویژگی باید صفحه را از بالا به سمت پایین بکشید و سپس نوار افقی که علامت یک دایره در کنار آن قرار گرفته است را تغییر دهید. در بعضی از دستگاه‌ها در کنار این نوار یک گزینه وجود دارد که با غیر فعال کردن آن تنظیم خودکار صفحه نمایش متوقف خواهد شد.

در بعضی از دیگر گجت‌های موجود در بازار شما باید برای غیر فعال کردن این ویژگی وارد بخش تنظیمات شوید و گزینه صفحه نمایش (Display) را انتخاب کنید. سپس دنبال گزینه Auto Screen Brightness بگردید و آن را غیر فعال کنید، اگر موفق به پیدا کردن این گزینه نشدید شما قادر هستید تا از بالای صفحه در تنظیمات این بخش را جستجو کنید.

روش بعدی که در لیست نحوه افزایش سرعت گوشی اندرویدی وجود دارد نیز به بخش باتری مربوط می‌شود. این بخش می‌تواند بر سرعت دستگاه تاثیر گذار باشد و همچنین باعث کاهش یا افزایش مصرف باتری شود. گجت‌های اندرویدی از چند حالت پشتیبانی می‌کنند که هر کدام بر مصرف باتری تاثیر گذار هستند.

در ابتدا اکثر گوشی‌ها در حالت عادی و نرمال در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و افراد در قسمت تنظیمات باتری می‌توانند این بخش را تغییر دهند. گزینه‌ای دیگری وجود دارد که استفاده از آن عملکرد تراشه دستگاه را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود کاربران بتوانند از گجت خود به مدت زمان بیشتری استفاده کنند.

علاوه بر این موضوع این حالت نور صفحه را محدود می‌کند و بسیاری از برنامه‌ها دیگر قادر به اجرا در فضای پس زمینه نیستند. آخرین حالت استفاده از دستگاه باعث کاهش مصرف چشمگیر باتری خواهد شد و قدرت سخت افزاری گوشی اندرویدی به شدت کاهش می‌یابد.

علاوه بر این موضوع کاربران تنها می‌توانند از دستگاه خود برای برقراری تماس و ارسال SMS استفاده کنند. در بعضی از موارد دسترسی به دوربین نیز همچنان وجود دارد، اما دیگر برنامه‌ها در دسترس نیستند تا زمانی که دستگاه از این حالت خارج شود. برای مثال اگر یک گوشی اندرویدی بتواند با ۱۰ درصد شارژ باتری یک ساعت دوام بیاورد با فعال کردن این حالت، گوشی می‌تواند حداقل ۸ ساعت در این حالت روشن بماند.

موضوع بعدی که بیشتر مربوط به گوشی‌های سامسونگ می‌شود Beast Mode نام دارد. در این حالت گجت از تمام قدرت سخت افزاری خود استفاده می‌کند و کیفیت نمایشگر نیز به حداکثر می‌رسد. این موضوع به معنی مصرف بیش از حد باتری است، اما باعث می‌شود تا کاربران شاهد افزایش سرعت گوشی اندرویدی خود باشند. در مواقعی که به آداپتور دسترسی دارید پیشنهاد می‌شود از این حالت استفاده کنید؛ زیرا تفاوت زیادی با عملکرد دستگاه در حالت پیش فرض دارد.

استفاده از حالت Dark Mode

دیگر روش جلوگیری از مصرف بیش از حد باتری و همچنین جلوگیری از آسیب رسیدن به چشم‌ها در شب مربوط به نمایشگر تیره می‌شود. در این حالت بیشتر نرم افزارها و قسمت‌های مختلف گجت به رنگ تیره در می‌آیند.

این موضوع باعث می‌شود تا در شب در اتاق تاریک هنگام استفاده از دستگاه چشم انسان آسیب نبیند؛ زیرا حالت Dark Mode اجازه پخش شدن نور سفید زیادی را نمی‌دهد. بر این اساس دستگاه می‌تواند مدت زمان بیشتری روشن بماند، دلیل این موضوع کاهش مصرف انرژی توسط صفحه نمایش است.

نور سفید برای اینکه توسط صفحه نمایش تولید شود باید از چند پیکسل رنگی استفاده کند و به همین دلیل مصرف انرژی دستگاه افزایش پیدا می‌کند. اما پیکسل مشکی به انرژی چندان زیادی نیاز ندارد تا روشن شود و به همین دلیل است که باید در اکثر مواقع از این روش برای کاهش مصرف انرژی استفاده کنید.

در بعضی از صفحه نمایش‌های گوشی‌های هوشمند پیکسل مشکی وجود ندارد و برای تولید این رنگ تمام پیکسل‌های آن قسمت از نمایشگر خاموش می‌شود تا افراد بتوانند رنگ مشکی را مشاهده کنند. ناگفته نماند در این نمایشگرها رنگ مشکی چندان طبیعی به نظر نمی‌رسد و قسمت مشکی صفحه نمایش کمی مایل به رنگ طوسی است. در بعضی دیگر از صفحه نمایش‌ها پیکسل رنگ مشکی وجود دارد و در این حالت کمی مصرف انرژی نسبت به دیگر صفحه نمایش‌ها بیشتر بوده اما رنگ مشکی تولید شده بسیار طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

این ویژگی در گوشی‌های مختلف مجهز شده به سیستم عامل اندروید 10 یا جدیدتر وجود داشته و کاربران می‌توانند آن را فعال کنند. این موضوع توسط گوگل تایید شده که نمایشگرها در حالت تیره فشار کم‌تری به چشم وارد می‌کنند و مصرف انرژی کم‌تری دارند. این مصرف انرژی کم‌تر بیشتر در پنل‌های صفحه نمایش OLED قابل مشاهده است و در گوشی‌های پرچمدار بیشتر دیده می‌شود.

با توجه به نسخه سیستم عامل اندروید و کمپانی تولید کننده گجت، محل قرار گیری حالت تیره در گوشی‌ها متفاوت است. اگر از دستگاهی مجهز شده به اندروید ۹ استفاده می‌کنید قادر به استفاده از حالت تیره سیستم عامل نخواهید بود و شما می‌توانید در نرم افزار مختلف حالت تیره برنامه مورد نظر را فعال کنید. با انجام اینکار در بعضی از موارد می‌توانید مانع افزایش بیش از حد باتری شوید و همچنین از آسیب رسیدن به چشم خود جلوگیری کنید.

کاربران می‌توانند با جستجو گزینه Dark Mode در قسمت صفحه نمایش بخش تنظیمات این گزینه را فعال کنند. با انجام اینکار صفحه نمایش به صورت دائم تیره خواهد شد، اما کاربران قادر هستند تا در این بخش گزینه‌های مختلفی را فعال کنند که حالت تیره نمایشگر با طلوع و غروب خورشید تغییر کند. انجام اینکار باعث می‌شود تا در روز دستگاه از نور سفید استفاده کند و وضوح صفحه نمایش بالا باشد و همچنین در شب دیگر نیازی به حالت روشن نیست و نمایشگر به چشم آسیب نخواهد رساند.

پیشنهاد می‌شود در اکثر مواقع از این روش استفاده کنید و همچنین علاوه بر جلوگیری از مصرف بیش از حد باتری امکان کاهش آسیب رسیدن به چشم کاربران نیز وجود دارد.

صفحه اصلی دستگاه را شلوغ نکنید

مهم‌ترین موضوعی که باعث افزایش سرعت گوشی اندرویدی می‌شود، استفاده کردن از تعداد آیکون کم در صفحه نمایش اصلی (Home Screen) است.

در نرم افزار گوگل پلی استور زمانی که یک برنامه را نصب می‌کنید آیکون آن به صورت خودکار به صفحه خانه (Home Screen) دستگاه شما اضافه می‌شود و همین موضوع بر کاهش عملکرد دستگاه تاثیر گذار است. شما باید از اضافه شدن این نرم افزارها به صفحه اصلی جلوگیری کنید و برنامه‌های خود را در بخش اپلیکیشن‌ها یا پوشه‌های مختلف قرار دهید.

این موضوع به معنی این است که هر چه صفحه نمایش دستگاه خلوت‌تر باشد عملکرد گجت بهتر است. ناگفته نماند که ویجت‌ها نیز جزو این دسته محسوب می‌شوند و باعث افزایش میزان استفاده گجت از رم دستگاه خواهند شد. کاهش فضای رم باعث کاهش سرعت دستگاه می‌شود و برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی باید از استفاده از این موارد جلوگیری کرد.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا