بتمن در دنیای توسعه یافته دیسی

بهترین لحظات بتمن در دنیای توسعه یافته دیسی

مروری بر لحظات به یاد ماندنی

بهترین لحظات بتمن در دنیای توسعه یافته دیسی پارسا خلیلی ۱ ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ دی‌سی

فیلم The Flash با اکران در تاریخ ۱۶ ژوئن سال جاری، رسما با فرانچایز ازهم گسیخته DCEU (DC Extended Universe) و بتمن بن افلک (Ben Affleck) وداع خواهد گفت. به‌همین سبب قصد داریم در ادامه مطلب به مرور بهترین لحظات بتمن در دنیای توسعه یافته دیسی بپردازیم.

بتمن بن افلک بدون شک یکی از بهترین برداشت‌های سینمایی از این شخصیت است که پس از سه گانه شاهکار شوالیه تاریکی کریستوفر نولان (Christopher Nolan)، در دنیای توسعه یافته دیسی معرفی شد. اگرچه ایده ریبوت کردن بتمن ابتدا این بود که افلک با فیلم انفرادی خود سال‌ها به‌عنوان بتمن در دنیای توسعه یافته دیسی حضور داشته باشد، اما سیاست‌های اشتباه برادران وارنر باعث شد نقش او بعد از هنرنمایی در فیلم‌های Batman V Superman و Justice League، تنها به چند حضور افتخاری کوتاه در عناوینی مثل Suicide Squad و The Flash ختم شود. با این حال علی‌رغم خالی بودن جای یک فیلم انفرادی، بتمن بن افلک لحظات فراموش نشدنی داشت که هرگز در فیلم‌های پیشین بتمن دیده نشده بود. از لباس خفاش منحصر به‌فردش گرفته تا شخصیت پردازی بروس، شوالیه تاریکی اسنایدرورس بزرگ‌ترین پتانسیل از دست رفته دیسی در تاریخ فیلم و سینما محسوب می‌شود.

 

دویدن بروس به سمت ساختما‌های در حال ریزش هنگام تهاجم ژنرال زاد

اگرچه ریبوت‌ها اغلب می‌توانند پیچیده باشند، اما آغاز فیلم Batman V Superman با وقایع نبرد نهایی فیلم Man of Steel که از دیدگاه بروس وین روایت می‌شود، اقدامی هوشمندانه و کارساز بود. اگرچه بروس قادر به مبارزه کردن نبود، ولی همچنان سعی داشت هنگام نابود شدن متروپلیس بدون استفاده از هیچ لباس محافظ و جت فوق پیشرفته‌ای، جان مردم بی‌گناه را نجات بدهد. حتی سکانسی دویدن بروس به سمت ساختمان در حال ریزش آن هم در حالی که همه از آن فرار می‌کردند، به‌تنهایی برای اثبات پختگی شخصیت پردازی بروس وین کافیست.

 

ورود مخفیانه بتمن در سکانس آغازین فیلم Batman V Superman

لباس بتمن بن افلک در فیلم Batman V Superman، اولین لباسی بود که از جلیقه‌ای خاکستری رنگ به جای زره مشکی نمادین شوالیه تاریکی که از زمان بتمن تیم برتون (Tim Burton) به یک سنت و نماد تبدیل شده بود، استفاده کرد. این اقدام زک اسنایدر (Zack Snyder) نه تنها به تولد بتمنی جدید با ظاهری منحصر به‌فرد منجر شد، بلکه به فیلم اسنایدر نیز اجازه داد تا در مورد اینکه بتمن چقدر می‌تواند چابک باشد، خلاق‌تر عمل کند. این موضوع در همان ابتدا با سکانس آغازین فیلم برجسته شد، سکانسی که انگار از یک فیلم ترسناک الهام گرفته شده بود. در کل بتمن ابرقهرمانی است که شخصیت پردازی آن همواره با عنصر ترس و وحشت عجین شده و همیشه از دید تبهکاران به‌شکل یک هیولا بزرگ ظاهر می‌شود. متاسفانه این عنصر کلیدی هیچگاه در سه گانه نولان دیده نشد، به‌همین خاطر هم بن افلک اولین بازیگری است که موفق شد بعد از اقتباس سینمایی تیم برتون باری دیگر عنصر ترس و وحشت را به شخصیت بتمن بازگرداند.

 

 

سکانس آماده شدن بروس برای مبارزه در فیلم Batman V Superman

این ایده که بتمن می‌تواند هر کاری را با زمان آماده‌سازی کافی انجام بدهد، اغلب به‌عنوان یک شوخی بین طرفداران دیسی و فیلم‌های کمیک بوکی رد و بدل می‌شود، مخصوصا زمانی که از آن برای توجیه اینکه چگونه شوالیه تاریکی تبهکاران را در کمیک‌ها شکست داد، استفاده می‌شود. با این حال، استفاده بتمن از علم و فناوری جهت مقابله با ابرشرورها، بخش مهمی از شخصیت اوست که خیلی در فیلم‌های لایو اکشن به تصویر کشیده نشده بود. اما سکانس آماده شدن بروس برای مبارزه در فیلم Batman V Superman، نه تنها اشاره‌ای به شوخی معروف طرفداران داشت، بلکه ویژگی نمادین دیگری را به بتمن بازگرداند.

 

سکانس مبارزه بتمن در انبار

از بتمن تیم برتون گرفته تا شوالیه تاریکی نولان، هیچ کدام از اقتباس‌های سینمایی بتمن تا به حال نتوانسته مبارزه‌های خشن و خونین بتمن را به تصویر بکشد. لباس مخصوص بتمن مایکل کیتون (Michael Keaton) حتی به او اجازه تکان دادن گردنش را هم نمی‌داد چه برسه به مبارزه کردن. فیلم‌های بتمن وال کیلمر (Val Kilmer) و جورج کلونی (George Clooney)، نتوانستند حس خشونت را در سکانس‌های مبارزه خود منعکس کنند و سه‌گانه نولان هم هرگز موفق نشد آنطور که باید روی این موضوع متمرکز شود. در مقایسه با خوانندگان کمیک‌های بتمن یا کسانی که شوالیه تاریکی را از رسانه‌های دیگر مانند انیمیشن و بازی‌های ویدیویی می‌شناختند، نسخه‌های سینمایی بتمن در مهارت‌های مبارزه، شخصیت بسیار متفاوت و ضعیفی به نظر می‌رسید. تا اینکه سکانس مبارزه در انبار Batman V Superman الگوی ضعیف مبارزات بتمن را شکست. این سکانس به‌ معنای واقعی کلمه شبیه به زنده شدن گیم‌پلی سری بازی‌های Batman Arkham بود، زمانیکه بتمن با ترکیب قدرت جسمانی و گجت‌های فوق پیشرفته‌اش با چندین تبهکار به‌صورت همزمان مبارزه می‌کرد و آنها را تک تک از پای درمی‌آورد. به‌جای استفاده از کات‌های سریع برای افزودن سرعت بیشتر به حرکات بتمن مانند آنچه در سه‌گانه شوالیه تاریکی دیده شده بود، سکانس مبارزه در انبار باعث شد تنها در یک سکانس، مبارزه‌ای خشن و خونین داشته باشیم.

 

 

رویارویی بتمن با دومزدی

شاید یکی از بهترین لحظات بتمن در دنیای توسعه یافته دیسی که او را از تمامی اقتباس‌های دیگر متمایز می‌کند قرار گرفتن بروس وین در دنیایی پر از بیگانگان، جادو و ابرانسان‌ها است. برای اولین بار در تاریخ سینما، شوالیه تاریکی مقابل موجوداتی بسیار قدرتمندتر از خود می‌ایستاد که در کمیک‌ها امری رایج بود. رویارویی بتمن با بیگانگان، خدایان و هیولاها اتفاقی بود که اغلب در کمیک‌ها اتفاق می‌افتاد و قبل از جان بخشیدن زک اسنایدر به شوالیه تاریکی، دیدن آن به‌صورت لایو اکشن امری غیرممکن به‌نظر می‌رسید. خوشبختانه، با توجه به اینکه Batman V Superman در دنیایی به مراتب کمتر واقع گرایانه‌تر از سه‌گانه شوالیه تاریکی اتفاق می‌افتد، اما هیچ محدودیتی در مورد اینکه بتمن می‌تواند با اینگونه تهدیدها مقابله کند یا نه، وجود نداشت. با این اوصاف بتمن با دومزدی مبارزه کرد، زیرا جنگجوی صلیبی شنل دار نمی‌توانست در برابر هیولای کریپتونی کاری انجام دهد به‌جز اینکه با سلاح مخصوص کریپتونیتی خود به او شلیک کند.

 

ملاقات بتمن با لکس لوتر

نمونه دیگری از ترسناک بودن بتمن که اغلب در فیلم‌ها فراموش می‌شود، سکانس ملاقات بتمن با لکس لوتر در پایان فیلم Batman V Superman است. با اینکه لوتر دشمن خونی بتمن نبوده و اغلب در کمیک‌ها و مجموعه‌های انیمیشنی مانند لیگ عدالت با سوپرمن مبارزه می‌کند، اما در این فیلم لکس لوتر تمام تمرکز خود را روی بتمن گذاشته و به نوعی منجر به درگیر شدن او با سوپرمن می‌شود. به‌همین خاطر سکانس ملاقات بتمن با لوتر در زندان فوق امنیتی گاتهام بدون شک یکی از ترسناک‌ترین لحظات بتمن در دنیای توسعه یافته دیسی به‌شمار می‌رود.

 

بتمن به لیگ عدالت می‌پیوندد

متاسفانه حاضر شدن بن افلک در قامت شوالیه تاریکی از همان ابتدا با نظرهای مثبت و منفی زیادی مواجه شد، ولی با این اوصاف، هنرنمایی او در فیلم Zack Snyder’s Justice League بالاخره به ثمر نشست یا حداقل نتیجه رضایت‌بخشی برای آرک بتمن بن افلک داشت. در فیلم Batman V Superman، بروس پیرو تهاجم ژنرال زاد و مرگ رابین توسط جوکر، به‌طور کامل اعتماد و امید خود را نسبت به انسانیت و عدالت از دست داده بود. او سرانجام در سکانس محبوب “اسم مادرم مارتا است” متوجه شد که تبدیل به همان چیزی شده است که قسم خورده بود تا پای جان با آن مبارزه کند. به‌همین خاطر بروس تصمیم گرفت به گروه لیگ عدالت ملحق شود و به آلفرد بگوید که همه چیز درست می‌شود.

فیلم The Flash با اکران در تاریخ ۱۶ ژوئن سال جاری (۲۶ خرداد سال ۱۴۰۲)، دنیای توسعه یافته دیسی را ریبوت کرده و برای آخرین بار بتمن بن افلک را به تصویر خواهد کشید.

5 3 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا