چرا انیمه کلاسیک نانا همچنان پس از گذشت بیست سال ارزش تماشا کردن را دارد؟
1%
  • 10/10

چرا انیمه کلاسیک نانا همچنان پس از گذشت بیست سال ارزش تماشا کردن را دارد؟

مجموعه‌ای محبوب اما بی‌انتها

چرا انیمه کلاسیک نانا همچنان پس از گذشت بیست سال ارزش تماشا کردن را دارد؟ ۰ ۰۴ تیر ۱۴۰۳ انیمه کپی لینک

با اینکه انیمه نانا بیست سال پیش منتشر شد، اما اکنون به دلیل شهرت آن در فضای مجازی مجددا به محبوبیت رسیده است. این انیمه از داستانی ناراحت کننده برگرفته شده است که می‌تواند تماشاگران بسیاری را منقلب کند. 

آی یازاوا (Ai Yazawa)، نویسنده مانگا نانا به دلایل شخصیتی پخش و ساخت ادامه این مجموعه را در سال ۲۰۰۹ متوقف کرد. در حالی که این مجموعه زیبا پایانی ندارد اما مانگا و انیمه آن ارزش حداقل یک فرصت برای خواندن یا تماشا کردن را دارند. نانا یک انیمه در سبک جوسی است؛ به این معنی که اکثر مخاطبان آن را بانوان جوان بین ۱۸ تا ۳۰ سال سن تشکیل داده‌اند. این انیمه اتفاقات و حوادث تلخ زندگی را به روشی صریح بیان می‌کند و گاه به مخاطبان راجع به این موضوعات هشدار می‌دهد. 

انیمه نانا شرایط زندگی دو زن جوان را تشریح می‌کند

انیمه نانا با برخورد دو شخصیت هم‌نام شروع می‌شود. آن‌ها نانا نام دارند، اما برخلاف تفاهمی که در نام خود دارند از شخصیت‌های متضاد یکدیگر برگرفته شده‌اند. نانا کوماتسو (Nana Komatsu) دختری مهربان، برونگرا، همیشه شاد و پرشور است در حالی که نانا اوساکی ( Nana Osaki) شخصیتی جدی، منفی‌نگر و مستقل است که برای شروع زندگی جدید و ساختن آینده دلخواه خود به توکیو می‌رود. از‌آنجایی نانا کوماتسو از شخصیتی  وابسته برخوردار است، نانا اوساکی به او لقب “هاچی” (Hachi) را می‌دهد، به معنی یک نوع سگ که تحت هر شرایطی پایبند دستورات صاحبش است.

با وجود این تفاسیر مجموعه نانا می‌تواند یک انیمه دیگر بر اساس اتفاقات واقعی باشد که امکان دارد برای انسان‌های عادی در دنیا رخ دهد. در طول این انیمه، نانا و هاچی پیشرفت‌های مختلفی را تجربه می‌کنند که می‌تواند جذاب، ویرانگر و حتی گاهی اوقات ناخوشایند باشد. آن‌ها گاه تصمیماتی می‌گیرند که می‌تواند روی رویکرد دیگری تاثیرگذار واقع شود، چرا که نانا و هاچی به چیزی فراتر از دوستان صمیمی تبدیل شده‌اند. با این حال انیمه نانا یک مجموعه درام فوق‌العاده تلقی می‌شود که تماشای آن به تمامی افراد توصیه می‌شود.

این انیمه حقیقت‌های ناراحت کننده در روابط را توضیح می‌دهد

در واقع این انیمه سعی دارد معنای رابطه دوستانه هاچی و نانا را به مخاطبان نمایش دهد، اما در این میان روابط دیگری نیز وجود دارند که باید به آن‌ها اشاره شود. این روابط پیچیده و متفاوت هستند، و همین پیچیدگی باعث می‌شود دیدگاه برخی تماشاگران نسبت به افراد اطراف خود تغییر پیدا کند. هاچی متوجه می‌شود که نباید به هر شخصی اعتماد کند و وابستگی به دیگران باعث می‌شود او شکست‌های بیشتری را تجربه کند. از طرفی دیگر، نانا یاد می‌گیرد بهتر است در شرایط مختلف روی کمک دیگران حساب باز کند، چرا که برخی مشکلات را نمی‌توان تنهایی حل کرد. 

مردان موجود در این مجموعه نیز نقش‌های مهمی را ایفا می‌کنند. آن‌ها در قالب شخصیت‌های متنوعی حضور می‌یابند که نمی‌توان عنوان خوب یا بد را روی ان‌ها برچسب‌گذاری کرد. مردها می توانند ظالم، صمیمانه، ساده لوح، کوته فکر یا فوق العاده دوست داشتنی باشند، که انیمه نانا موفق شده است تمامی آن‌ها را با ویژگی‌های خاص به نمایش بگذارد. همانطور که ذکر شد، مجموعه نانا تنها به روابط عاشقانه اهمیت نمی‌دهد بلکه هسته اصلی آن روابط دوستی و تاثیر آن بر زندگی افراد است. 

تشکیل خانواده موضوع دیگری است که در مجموعه نانا به آن اشاره می‌شود. نانا دختری است که ترجیح می‌دهد زندگی خود را به صورت مستقلانه ادامه دهد و در برابر تشکیل خانواده استقامت نشان می‌دهد. در حالی که هاچی از همان ابتدای انیمه علاقه خود را به تشکیل خانواده و ازدواج بیان می‌کنند. 

موسیقی و زیبایی دو ستون اصلی انیمه نانا هستند

 موسیقی زمینه مهمی را در طول این مجموعه ایجاد می‌کند. دو گروه موسیقی اصلی به نام‌های تراپنست و بلک استونز وجود دارند؛ نانا خواننده بلک استونز و شخصیت ریرا (Reira) خواننده گروه تراپنست است. خواننده‌های واقعی جدای از دوبلور‌ها هستند و این موضوع بر عهده آنا سوچیا ( Anna Tsuchiya)‌ و اولیویا لوفکین (Olivia Lufkin) است. موزیک‌های این دو گروه گاهی اوقات در تیتراژهای شروع و پایانی استفاده می‌شوند، در حالی که در شرایط خاص بین سکانس‌های انیمه نیز پخش می‌شوند. بلک استونز بیشتر پانک راک محور و تراپنست کمی راک ملایم است.

عنصر قابل توجه دیگری که به عنوان ستون اصلی مجموعه نانا شناخته می‌شود، سبک هنری و جالب طراحی پوشش شخصیت‌ها است. آی یازاوا در طراحی لباس شخصیت‌ها دقت خوبی را به کار می‌برد که توجه تماشاگران را جذب کرده و چشمان آن‌ها را نوازش می‌کند. البته استفاده بیش از حد او از برند ویوین وست‌وود نیز عامل دیگری برای زیبایی مجموعه نانا است. استایل نانا در سبک پانک و دخترانه طراحی شده است، در حالی که هاچی بیشتر پوشیدن لباس‌های رنگ روشن و صورتی را ترجیح می‌‌دهد. 

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، مانگا نانا در سال ۲۰۰۹ میلادی متوقف شد، و تاکنون نیز خبری از تصمیم مانگاکای او برای ادامه پخش نشده است. با این وجود این مجموعه از محبوبیت قابل توجهی بهره‌مند است که می‌توان انیمه نانا را به عنوان یک مجموعه موفق معرفی کرد. این مجموعه می‌تواند در قالب یکی از بهترین انیمه‌های درام شناخته شود و تماشای آن به افراد علاقه‌مند در این سبک به شدت پیشنهاد می‌شود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments