چرا ساخت فیلم Harry Potter And The Cursed Child ایده خوبی نیست؟

این فیلم نفرین شده!

ساخت فیلم Harry Potter And The Cursed Child

به تازگی کمپانی برادران وانر (Warner Bros. Discovery) اعلام کرده‌اند سری هری پاتر را ادامه می‌دهند، اما ساخت فیلم Harry Potter And The Cursed Child ایده خوبی به نظر نمی‌رسد.

حدود یک دهه از اکران آخرین فیلم از سری Harry Potter می‌گذرد، جایی که بالاخره شاهد پایان لورد ولدمورت (Voldemort) بودیم و هری موفق شد تا به دوران تاریک خاتمه دهد. با این وجود پس از اتمام روایت‌های این سری ۸ قسمتی، سازندگان اعلام کرده بودند که ظاهرا یک نمایش‌نامه تحت عنوان Harry Potter And The Cursed Child نوشته شده که در سالن‌های تئاتر لندن اجرا خواهد شد؛ اثری که عملا داستان را سال‌ها پس از قسمت دوم Harry Potter And The Deathly Hallows دنبال می‌کرد.

در این نمایش‌نامه نوشته شده بود که ظاهرا پسر هری با نام آلبوس سورس پاتر (Albus Severus Potter) در مدرسه هاگوارتس (Hogwarts) شروع به تحصیل می‌کند، آن هم در حالی که فوق‌العاده درباره دانستن برخی اسرار پافشاری می‌کند و کنجکاو است. با این حال داستان وقتی جالب می‌شود که پسر هری در یک اقدام عجیب سعی می‌کند تا با سفر در زمان، کمک کند تا پسری به نام سدریک دیگوری (Cedric Digory) که در مسابقات Triwizard توسط ولدمورت کشته شده بود را نجات دهد؛ اقدامی که همه چیز را بهم می‌زند و باعث می‌شود تا تاریخ هاگوارتس به کلی تغییر کند!

ایده اولیه این نمایش‌نامه هنگامی که درباره آن می‌خوانید به شدت ترغیب‌کننده است تا یک اثر سینمایی با محوریت نمایش همین روایت را ببینیم، اما آیا واقعا ساختن یک فیلم با این موضوع امکان‌پذیر خواهد بود؟ پیش‌تر نیز اشاره کرده بودیم که بسیاری از بازیگران این سری که در گذشته نقش‌هایی را ایفا کرده بودند، اکنون دیگر زنده نیستند یا توان بازی کردن آن نقش مورد نظر را ندارند. با این وجود، این تنها یکی از دلایلی است که شاید ساخت اثر سینمایی با اقتباس از عنوان The Cursed Child را نامطلوب می‌کند.

ساخت فیلم Harry Potter And The Cursed Child نمی‌تواند پایه‌گذار یک سری جدید باشد

چند روز پیش بود که کمپانی برادران وارنر رسما اعلام کرد که قصد دارد تا فیلم‌های سری هری پاتر را ادامه دهد. در واقع این شرکت قطعا نیاز دارد تا این کار را پس از شکست خوردن اسپین آف‌های این سری (با نام Fantastic Beasts) انجام دهد، چراکه به هر حال جهان جادوگری هری پاتر (یا همان Wizarding World)، به شدت بین کاربران محبوب است و پاترهدها هرکاری می‌کنند تا دوباره دوران خوشی را با داستان‌هایی از مدرسه هاگوارتس دنبال کنند.

با این وجود، هنگامی که صحبت از ادامه سری Harry Potter با فیلم و سریال‌های جدید به میان آمد، دو گزینه مد نظر خواهد بود؛ مورد اول اینکه اسپین آف‌های بیشتری ساخته شود و مورد دوم اینکه روایت ادامه پیدا کند و پس از شکست خوردن لورد ولدمورت، ببینیم داستان چطور به پیش خواهد رفت. درباره مورد اول، باید گفت که چنین چیزی قاعدتا انجام نمی‌شود؛ چراکه دیدیم چطور سری Fantastic Beasts با شکست مواجه شد و حال حتی معلوم نیست که آیا فیلم چهارم و پنجم آن که از همه مهم‌تر هستند، ساخته می‌شوند یا که نه. اما درباره مورد دوم، موضوع کمی پیچیده‌تر خواهد شد.

دنبال کردن داستان سری فیلم‌های Harry Potter با استراتژی ادامه داستان، دو مسیر را در اختیار سازندگان می‌گذارد؛ اول اینکه سعی کنند تا داستان را مدت کوتاهی پس از شکست خوردن لورد تاریکی انجام دهند، یا اینکه سراغ همان داستانی بروند که ۱۹ سال پس از وقایع جنگ هاگوارتس رخ می‌دهد. با این حساب، اگر داستان بلافاصله ادامه پیدا کند و راه ادامه پیشرفت هری و ازدواجش را ببینیم، احتمالا روایتی بهتر را مشاهده خواهیم کرد. اما اگر داستان به ۱۹ سال بعد برود، باید دید که آیا سازندگان همان داستان ساخت فیلم Harry Potter And The Cursed Child را دنبال خواهند کرد، یا اینکه به کلی این روایت کنار زده می‌شود تا داستانی جدید جایگزین آن شود.

در واقع سازندگان می‌توانند با تغییر بازیگران و اعمال برخی اصلاحات در داستان، روایت را طوری تغییر بدهند که بتوان عملا The Cursed Child را به یک فیلم سینمایی تبدیل کرد، اما همچنان حتی اگر همه این موارد هم در نظر گرفته شود، یک مشکل جدی سد راه کمپانی برادران وارنر، برای ادامه داستان خواهد بود. اول از همه اینکه محتوای متنی توسط جی کی رولینگ (J.K Rowling) برای ادامه داستان وجود ندارد تا آن‌ها بتوانند یک سری جدید از فیلم‌های Harry Potter را به نمایش بگذارند؛ چراکه دیوید زاسلاو (David Zaslav)، مدیر Warner Bros. Discovery اعلام کرده بود که هدف آن‌ها ساخت یک فیلم دنباله نیست و قصد دارند تا پروژه‌های بسیاری را درباره جهان هری پاتر بسازند. نکته دوم هم اینکه همان نمایش‌نامه Harry Potter And The Cursed Child خود اثری بود که به دلیل نداشتن دید گسترده برای ادامه سری، مورد انتقاد قرار گرفته بود؛ طوری که داستان آن حماسه بزرگی را روایت می‌کند، بدون اینکه زمینه‌سازی خوبی برای آن انجام شود و فرصت کافی برای آشنایی یا برخی شخصیت‌های جدید را داشته باشیم.

در حقیقت این فیلم باعث می‌شود تا داستان کل ۸ اثر سینمایی قبلی به باد برود و با یک روایت جدید، اینبار افراد سعی کنند تا دوباره با ولدمورت مبارزه کنند. این در حالی است که داستان سری هری پاتر را به چندین روش دیگر می‌توان ادامه داد که یکی از آن‌ها نادیده گرفتن The Cursed Child است.

در حال حاضر هنوز جزئیات تازه‌ای درباره اینکه پروژه بعدی در سری فیلم‌های Harry Potter چه داستانی را دنبال می‌کند اعلام نشده، اما به نظر می‌رسد که طی ماه‌های آینده، اطلاعات بیشتری درباره این موضوع منتشر شود.

3 2 آراء
امتیاز مطلب


guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا