برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
در غرب دنیای وستروس چه خبر است؟

در غرب دنیای وستروس چه خبر است؟

حدس و گمان‌هایی در رابطه با ماجراجویی‌های جدید آریا استارک

1%
  • 0/10
در غرب دنیای وستروس چه خبر است؟ ۵ ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ مقالات (تلویزیون) کپی لینک

سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) مدتی است که به پایان راه خود رسیده اما سوالات زیادی همچنان پابرجاست. به عنوان مثال در غرب دنیای وستروس چه خبر است؟

فصل آخر سریال گات به عقیده بسیاری از مخاطبین تلویزیونی یک فاجعه تمام عیار بود. با این حال در پایان قصه می‌بینیم که برن، پادشاه هفت اقلیم شده و به نظر می‌رسد برن از پادشاهی خودش چندان تعجبی نکرد. از طرفی سانسا به عنوان ملکه شمال به وینترفل برمی‌گردد و بر اساس تجربیاتی که در طول این چند سال پیدا کرده، او در نظر دارد بر مناطق شمالی حکمرانی کند.

همچنین در قسمت پایانی سریال می‌بینیم که جان اسنو، معشوقه‌اش یعنی دنریس را از ترس آینده‌ای شوم به قتل می‌رساند و به همین سبب به نایت واچ تبعید می‌گردد تا به همراه وحشی‌ها، ماجراجویی جدیدی را آغاز کند. حداقل جان اسنو در میان این دسته از افراد، یک انسان مدبر و محترمی است که لیاقت سرپرستی آنها را دارد. با این حال بیشتر طرفداران سریال گات از تصمیم نهایی آریا شگفت‌زده شدند. آریا تصمیم گرفت به همراه عده‌ای از مردم شمال به سمت غربِ دنیای وستروس سفر کند. او به دنبال پاسخی بر یک سوال پراهمیت می‌گردد. چه وقایعی در غرب وستروس در جریان است؟

نمایی از موقعیت جغرافیایی دریای غروب در تیتراژ

می‌دانیم که در حال حاضر چند اسپین‌-آف در دست ساخت قرار دارد. شاید مهم‌ترین و چه بسا هیجان‌انگیزترین اسپین-آف سریال گات، ادامه قصه آریا در غرب وستروس باشد. بر اساس سری داستان‌های جورج آر.آر.مارتین، در غرب وستروس دریای غروب (Sunset Sea) وجود دارد. اگر آریا از جزایر آهن عبور کند و به سمت شمال غربی سفرش را ادامه دهد، یک الی دو هفته بعد به منطقه‌ای سنگی می‌رسد که توسط فوک‌های دریایی احاطه شده و در آن بخش از وستروس، نژاد دیگری از انسان‌ها در آنجا سکونت دارند؛ نژادی که مارتین، آنها را تحت عنوان فرویندها (Farwynds) نامید. به طور کلی فرویندها به خاندان گریجوی قسم خورده و وفادار هستند. با این حال کسی به فرویندها کاری ندارد و شاید کمتر کسی در دنیای وستروس از وجود فرویندها اطلاعی داشته باشد. به نظر می‌رسد خاندان فرویندها سرشان تو لاک خودشان است؛ نه کمتر، نه بیشتر.

برخی از هواداران دو آتشه گات نیز حدس می‌زنند اجداد فرویندها در حقیقت اهل شمال یعنی همان وینترفل بودند که با مهاجرت به غرب وستروس، منزلی جدید برای خود انتخاب کردند. اینکه علت مهاجرت فرویندها به غرب چه بوده هنوز دقیقا مشخص نیست. با این تفاسیر اگر آریا با این نژاد برخورد داشته باشد، احتمالا آنها لحن دوستانه‌ای با خدای دو چهره خواهند داشت و شاید هم به آریا ملحق شده تا مجدد به وینترفل برگردند. شاید هم فرویندها در غرب وستروس درگیر ماجرایی هستند و ما از آن خبر نداریم.

در جنوب غربی نقشه، کیلومترها دورتر از شهر قدیمی (Oldtown)، سه جزیره باستانی وجود دارد که به نام ایگان، ویزنیا و رنیس سه تارگرین فاتح وستروس نام‌گذاری شده است. بر اساس شواهد تاریخی، هیچ انسانی تلاشی برای اقامت در این جزایر نکرده اما در این جزیره، حیات وحش وجود دارد و در حقیقت ما با جزایری سرسبز روبه‌رو هستیم. این جزایر می‌تواند پتانسیل بسیار بالایی در ماجراجویی‌های آریا داشته باشد. به خصوص اینکه در قسمت پایانی تماشا کردیم پیکر بی‌جانِ دنریس توسط اژدهایش برداشته شده و به مقصدی نامعلوم هدایت شد. بعید نیست جنازه دنریس در این جزایر پیدا و چه بسا زنده شود

سریال بازی تاج و تخت
نقشه وستروسی که در حال حاضر در دستان آریا قرار دارد

در هر صورت معلوم نیست اقیانوس در سمت غرب در نهایت به کجا خاتمه پیدا می‌کند. افرادی که به کاوش دنیای غرب پرداختند، پس از مدتی یک بار برای همیشه ناپدید شدند.

هزاران سال پیش از وقایع سریال، برندن معمار که یک استارک بوده تصمیم گرفت همین مسیری را در پیش بگیرد که آریا در زمان حال کمر به انجامش بست. از بد ماجرا، برندن معمار نیز پس از مدتی ناپدیده می‌شود. شاید به همین دلیل بود که پسرش تصمیم گرفت مابقی کشتی کاوشگران شمالی را تخریب کند تا بلکه مردم شمال دست از سفر به غرب وستروس بردارند.

احتمالا الیزا فارمن اولین فردی بود که توانسته دریای غروب را با موفقیت دور بزند

پنجاه سال پس از لشکرگشایی‌های ایگان فاتح، زنی به نام الیزا فارمن پس از اینکه با چند تارگرین زد و بند داشته، به سمت دریا متواری شد. گویا الیزا چند تخم اژدها از آنها دزدیده و در براووس تخم‌ها را فروخت. از شواهد این موضوع بر می‌آید که این سه تخم اژدها، در حقیقت همان تخم‌هایی است که دنریس در نهایت توانسته آنها را به سه اژدها تبدیل کند. الیزا نخستین انسانی بود که جزایر سه گانه تارگرین‌ها را کشف کرد. به نظر می‌رسد یکی از کشتی‌های الیزا به علت طوفان در این مکان زمین‌گیر شد. پس از این رویداد از الیزا فارمن نیز خبری در دسترس نیست. گویا او نیز به سرنوشت برندون معمار دچار شد.

مارتین تایید کرد که دنیای وستروس بسیار بزرگتر از دنیای واقعی ما انسان‌ها است. چند دهه پس از سفر دریاییِ الیزا، یک ماجراجوی دیگر این بار به سمت شرق سفر کرده و به آشای (Asshai)، شهر اسرارآمیز جادوگران رسید که دورترین شهر متمدن انسانی در وستروس تا به امروز محسوب می‌شود. این ماجراجو در این شهر، یک کشتی‌ را می‌بیند که به شدت به کشتی الیزا فارمن شباهت داشت. اگر واقعا این موضوع صحت داشته باشد، الیزا فارمن اولین فردی بود که توانسته دریای غروب را با موفقیت دور بزند.

با این وجود باید منتظر بمانیم که اسپین-آف جدید سریال گات رسما معرفی شود. آیا گِندری نیز آریا را در این سفر پرمخاطره‌اش همراهی می‌کند؟ آیا آریا مجدد با وایت واکرها مواجه می‌شود؟ آیا فرزندان جنگل در جزایر تارگرین‌ها نیز حضور دارند؟ تا معرفی و پخش فصل جدیدی از ماجراجویی‌های آریا در قالب یک سریال جدید، سوال‌های پرسشی زیادی با «آیا» در مغز ما طرفداران گات نقش می‌بندد. حقیقتا انتظار کشیدن تا زمان موعود، کار بسیار سخت و عذاب‌آوری است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments