فیلم‌های اقتباسی از بازی‌ها در ۲۰۲۲

فیلم‌های سینمایی اقتباسی از بازی‌های ویدیویی در سال ۲۰۲۲

تمام تاریخ دنیای بازی‌های ویدیویی در یک سال سینما!

امسال سالی عالی برای نزدیک کردن عاشقان دنیای سینما و عاشقان دنیای بازی‌های ویدیویی به یکدیگر است. شاید فیلم‌های سینمایی اقتباسی از بازی‌های ویدیویی در سال ۲۰۲۲ کم باشند، اما با عناوینی بسیار امیدوار کننده رو‌به‌رو هستیم.

سال ۲۰۲۲ سالی شلوغ و سرشار از هیجان برای فیلم و سریال‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی‌ست. طی سال‌های اخیر، مرز بین بازی‌های ویدیویی و فیلم و سریال بسیار باریک شده و می‌توان گفت این سه رسانه پرطرفدار به طور کامل با یکدیگر آمیخته شده‌اند و این در حالی‌ست که ما در گذشته شاهد مرزی کاملا مشخص میان این رسانه‌ها بودیم. ما همچنین طی یک دهه اخیر شاهد پیشرفت فوق‌العاده چشم گیر بازی‌های ویدیویی و به طور کلی سرگرمی‌های تعاملی بوده‌ایم که البته از لحاظ تجاری، سودی بسیار هنگفت برای شرکت‌ها و استودیوهای سازنده رقم می‌زنند. در سوی دیگر فیلم‌های سینمایی نیز پیشرفت بسیاری داشته و مبالغ سرسام آوری برای ساخت این فیلم‌ها هزینه می‌شود. عناوین دنیای بازی‌های ویدیویی نیز طی این سال‌ها هزینه بسیاری در بر داشته و برخی از آن‌ها با مهم‌ترین فیلم‌های ساخته شده توسط استودیو مارول رقابت می‌کنند.

اشاره شد که بازی‌های ویدیویی طی سال‌های اخیر پیشرفت بسیاری داشته و مرز میان بازی‌های ویدیویی و فیلم‌های سینمایی بسیار باریک شده است، با این حال سینمای هالیوود طی این سال‌ها آنچنان در فیلم‌های اقتباسی خود از بازی‌های ویدیویی موفق و ماهر نبوده و نقد‌های منفی بسیاری به آن‌ها وارد است. بد نیست فیلم سینمایی Super Mario Bros. که طی سال ۱۹۹۳ اکران شد را به عنوان یکی از بدترین فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی که با نظرات فوق‌العاده منفی و فروش فوق‌العاده کم نیز روبه‌رو شد به یاد بیاوریم. پس از آن هالیوود تلاش بسیار زیادی برای ساخت و اکران فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی داشته که اکثریت آن‌ها با شکست مواجه شده و تمایل داریم آن‌ها را به خاطر نیاوریم، ولی این مسئله آنچنان عطش طرفداران را کم نکرده و هنوز منتظر اکران فیلم‌هایی لذت بخش چون Detective Pikachu هستند.

ما طی سال ۲۰۲۱ شاهد اکران Mortal Kombat و Resident Evil بودیم که از نو و پس از سال‌ها وارد دنیای سینما شدند و نظرات مثبت و منفی بسیاری را دریافت کردند. ما طی سال ۲۰۲۲ به تماشای تام هالند (Tom Holland) می‌نشینیم که لباس مرد عنکبوتی خود را بیرون آورده و به دنبال ماجراجویی جدید می‌رود، در انتظار ماریو و لویجی هستیم تا خاطرات بد فیلم‌های پیشین را پاک کرده و سونیک دوست داشتنی بار دیگر با سرعت بر روی صحنه می‌آید. در ادامه نگاهی به تمام فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی طی سال ۲۰۲۲ خواهیم داشت.

 

Uncharted

تاریخ اکران: ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ (۱۸ فوریه ۲۰۲۲)

روبن فلچر (Ruben Fleischer) کارگردان فیلم Venom وظیفه کارگردانی یکی از مورد انتظارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲ میلادی یعنی Uncharted را بر عهده دارد. همانطور که از نام اثر پیداست، این فیلم سینمایی اقتباسی از سری بازی انحصاری فوق‌العاده محبوب پلی استیشن یعنی Uncharted بوده که اولین نسخه آن طی سال ۲۰۰۷ در کنسول پلی استیشن ۳ منتشر شد و آخرین نسخه آن با نام Uncharted 4: A Thief’s End طی سال ۲۰۱۶ برای پلی استیشن عرضه شد. در حالی که سری بازی Uncharted تمرکز خود را روی ماجراجویی پخته و کاربلد به نام نیتن دریک قرار می‌دهد، فیلم سینمایی اقتباسی از این بازی به تعریف دنیای نیتن دریک جوان و کم تجربه، با بازیگری تام هالند می‌پردازد.

بدون شک داستان نیتن بدون حضور یک شخص مهم ناتمام می‌ماند. آن شخص ویکتور سالیوان ملقب به سالی بوده که مارک والبرگ (Mark Wahlberg) وظیفه ایفای نقش او را بر عهده داشته و به راهنمایی و مربی گری نیتن جوان می‌پردازد. ما اطلاعات چندانی از داستان این فیلم در دست نداریم، با این حال اینگونه به نظر می‌رسد که نیتن و سالی به دنبال برادر گم شده نیتن، یعنی سم می‌روند. اگر سری بازی Uncharted را تجربه کرده باشید، می‌دانید که چنین داستانی یک شروع نا مانوس و گنگ برای این فیلم بوده، چون ما تا پیش از بازی Uncharted 4: A Thief’s End حتی از وجود شخصی به نام سم در زندگی نیتن اطلاع نداشتیم. رقیب دیرینه نیتن و البته یکی از معشوقه‌های او نیز در این فیلم حضور دارد. سوفیا علی (Sophia Ali) در نقش کلوئی فریزیر در فیلم Uncharted حضور خواهد داشت.

 

Sonic the Hedgehog 2

تاریخ اکران: ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ (۸ آوریل ۲۰۲۲)

سری بازی Sonic the Hedgehog از ابتدای دهه ۱۹۹۰ میلادی یکی از موفق‌ترین و پرفروش‌ترین سری بازی‌های منتشر شده بوده و تصور اینکه ما تا پیش از سال ۲۰۲۰ هیچگونه فیلم اقتباسی از این سری بازی مشاهده نکردیم بسیار سخت است، ولی این روند تغییر یافته و پس از انتشار فیلم Sonic the Hedgehog در سال ۲۰۲۰، ما شاهد انتشار نسخه دوم این فیلم اقتباسی طی سال ۲۰۲۲ خواهیم بود. اگر به یاد داشته باشید، اولین تریلرهای منتشر شده از نسخه ابتدایی این فیلم با سیلی مهیب از نظرات منفی روبه‌رو شد و به هیچ عنوان رضایت طرفداران را به همراه نداشت. به همین دلیل استودیو پارامونت به طور کلی طراحی شخصیت سونیک را تغییر داد که باعث شادی همگان و محبوبیت بیش از حد شخصیت سونیک در این فیلم شد.

اما داستان فیلم Sonic the Hedgehog! بسیاری از طرفداران قدیمی این سری از تبدیل کردن سونیک به یک موجود فضایی گله مند بودند، با این حال این فیلم توانست به طور کلی نظرات بسیار خوبی را پیرامون خود ببیند و در سوی دیگر نظر منتقدین نیز به طور کلی درباره این فیلم مثبت بود. داستان فیلم Sonic the Hedgehog 2 اینگونه بوده که دوست سونیک یعنی تام، با بازیگری جیمز مارسدن (James Marsden) به همراهی مدی با بازیگری تیکا سامپتر (Tika Sumpter) به تعطیلات رفته و سونیک با صداگذاری بن شوارتز (Ben Schwartz) را در دنیایی که هنوز برای او تازگی دارد تنها می‌گذارند. همین جاست که شخصیت منفی محبوب سری سونیک یعنی دکتر رباتنیک با بازیگری جیم کری (Jim Carrey) محبوب به میان آمده و به همراهی دستیار جدید خود یعنی ناکلز با صداگذاری ادریس آلبا (Idris Alba) سعی در به دست آوردن مستر امرالد قدرتمند دارند و تنها سونیک و دوست روباهی او یعنی تیلز دوست داشتنی با صداگذاری کالین اوشاگنسی (Colleen O’Shaughenessey) می‌توانند آن‌ها را متوقف کنند.

 

فیلم بدون نام اقتباسی از Super Mario Bros

تاریخ اکران: نامشخص

پس از شکست بسیار بد فیلم Super Mario Bros. در سال ۱۹۹۳، تیم نینتندو کاملا منطقی از ساخت نسخه دوم این فیلم صرف نظر کرد و حال پس از دوری حدودا ۳۰ ساله، آن‌ها قصد دارند به کمک تیم قدرتمند یونیورسال به دنیای سینما بازگشته و فیلم جدید ماریو که هنوز نام رسمی آن مشخص نیست را ساخته و طی سال ۲۰۲۲ اکران کنند. برخی از بازیگران این فیلم مشخص شده و در این میان صداگذاری شخصیت اصلی این فیلم یعنی ماریو به کریس پت (Chris Patt) یکی از ستارگان فیلم Guardians of the Galaxy، صداگذاری برادر ماریو یعنی لویجی به ستاره فیلم It’s Always Sunny in Philadelphia یعنی چارلی دی (Charlie Day) سپرده شده است. کلیت داستان این فیلم تابدین لحظه مشخص نشده، ولی از دیگر ستارگان این فیلم می‌توان به آنیا تیلور جوی (Anya Taylor-Joy) در نقش پرنسس پیچ، جک بلک (Jack Black) در نقش باوزر، کیگان مایکل کی (Keegan Michael Key) در نقش وزغ و شاید عجیب‌تر از همه ست روگن (Seth Rogen) در نقش دانکی کانگ اشاره داشت. لازم به ذکر است که بسیاری معتقدند ما شاهد اسپین آف دانکی کانگ با بازیگری ست روگن خواهیم بود.

 

Borderlands

تاریخ اکران: نامشخص

داستان سری بازی Borderlands در سال ۲۰۰۹ آغاز شد. این سری بازی محبوب در سبک شوتر اول شخص به همراه عناصر سبک نقش آفرینی بوده که دنیای علمی تخیلی آینده را با رنگ و بوی غرب وحشی در برابر شما قرار می‌دهد. تمرکز داستان بازی بر گروهی از شخصیت‌ها که Vault Hunters شناخته می‌شوند بوده که در سیاره پاندورا به دنبال غنیمت می‌گردند. فیلم Borderlands نیز به نظر وابستگی بسیاری به داستان بازی داشته و الی راث (Eli Roth) کارگردان این فیلم تلاش کرده هر سه نسخه از این سری بازی را در فیلم اقتباسی Borderlands جای داده و ما بدون شک شاهد حضور برخی از شخصیت‌های اصلی این سری بازی در فیلم خواهیم بود. ناگفته نماند که طبق تایید استودیو گیرباکس، دنیای فیلم Borderlands با دنیای این بازی تفاوت دارد. عمده تمرکز داستان این فیلم بر شخصیت لیلیث با بازیگری کیت بلانشت (Cate Blanchett) بوده که به دنبال دختر گم شده اطلس، بزرگ‌ترین تولید کننده اسلحه سیاره پاندورا با بازیگری ادگار رامیرز (Edgar Ramirez) می‌رود. در این مسیر رولاند، مزدوری قدیمی با بازیگری کوین هارت (Kevin Hart)، تاینی تینا، متخصص مواد منفجره با بازیگری آریانا گرین‌بلات (Ariana Greenblatt)، کریگ، بادیگارد قوی هیکل تینا با بازیگری فلوریان مونتیانو (Florian Munteanu)، دکتر تانیس، دانشمندی دیوانه با با بازیگری جیمی لی کرتیس (Jamie Lee Curtis) و کلپ‌ترپ، ربات دوست داشتنی دنیای Borderlands با بازیگری جک بلک (Jack Black) او را همراهی می‌کنند.

 

The Division

تاریخ اکران: نامشخص

یکی از مورد انتظارترین فیلم‌های سینمایی اقتباسی از بازی‌های ویدیویی طی سال ۲۰۲۲ عنوان The Division است که در تاریخی نامشخص در سال جاری به لطف شبکه اینترنتی نتفلیکس وارد دنیای سینما می‌شود. این فیلم به طور مستقیم از نسخه ابتدایی این بازی که طی سال ۲۰۱۶ تحت برند تام کلنسی منتشر شد برگرفته شده است. سری بازی The Division در سبک MMO شوتر اول شخص، مملو از عناصر سبک نقش آفرینی بوده که دنباله آن طی سال ۲۰۱۹ تحت نام The Division 2 به انتشار رسید. داستان نسخه ابتدایی بازی The Division در آینده‌ای نزدیک در شهر نیویورک رخ داده و عناصر به کار برده شده در این بازی به طرز غیر قابل تصوری برای انسان مدرن قابل درک و قابل فهم هستند. نیویورک دنیای The Division درگیر با ویروسی بوده که نتیجه آن قتل و ویرانی شده و احتمال بقای انسان را تا حد بسیار زیادی کاهش داده است. گروه The Division متشکل از افرادی تعلیم یافته توسط دولت آمریکا به منظور کنترل چنین موقعیت‌هایی‌ست. راوسون مارشال توربر (Rawson Marshall Thurber) وظیفه کارگردانی فیلم The Division را بر عهده داشته و بازیگران اصلی این فیلم جسیکا چستین (Jessica Chastain) و جیک جیلنهال (Jake Gyllenhaal) هستند. یکی دیگر از بازیگران این فیلم دیوید لیچ (David Leitch) از بازیگران فیلم Deadpool 2 بود که به دلیل مشکلات زمان بندی تهیه این فیلم از ایفای نقش در آن کناره گیری کرد. از بین تمامی فیلم‌های معرفی شده در این لیست، فیلم The Division بیش از همه با تاخیر مواجه شده و احتمالا موکول شدن آن به سال ۲۰۲۳ نیز کم نیست.

ما همچنین شاهد توسعه و انتشار برخی بازی‌های ویدیویی اقتباسی از فیلم‌های سینمایی بوده‌ایم که توانستند مخاطبان بسیاری را جذب کنند و امیدواریم در آینده نیز شاهد چنین بازی‌هایی باشیم. همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، سال ۲۰۲۲ از نظر تعدادی سال پر باری برای فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی نیست، ولی در همین تعداد کم فیلم با داستان‌هایی جذاب روبه‌رو هستیم که هر کدام می‌تواند ما را به مبل خانه‌مان میخ کوب کرده و پس از پایان، ما را سال‌های سال برای اکران نسخه بعدی منتظر نگه دارد. به نظر شما کدام فیلم اقتباسی از بازی‌های ویدیویی طی سال ۲۰۲۲ موفق‌تر از دیگران ظاهر می‌شود؟ شما منتظر کدام فیلم هستید؟ در پایان بد نیست نگاهی به ۱۰ فیلمی که باید از بازی‌های ویدیویی اقتباس بگیرند داشته باشیم. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا