معرفی سریال Upload – آپلود

مجموعه‌ای وسوسه‌انگیز برای طرفداران سریال «آینه‌ی سیاه»

سریال Upload یکی از مجموعه‌های تازه‌وارد این روزهای دنیای تلویزیونی محسوب می‌شود که به تازگی از شبکه‌ی آمازون پخش شده است.

سریال آپلود همان‌طور که از اسمش پیداست، رابطه‌ی تنگاتنگی با فناوری و تکنولوژی دارد. با این حال قصه‌ی این سریال در آینده‌ی دور رخ می‌دهد؛ آینده‌ای که در آن وسایل نقلیه با استفاده از هوش مصنوعی کار می‌کنند. در حقیقت هوش مصنوعی در سریال به مراتب بیشتر از آن‌چه این روزها تصور می‌کنیم پیشرفته‌تر است. تکنولوژیست‌ و برنامه‌نویس‌ها توانسته‌اند با برنامه‌نویسی و توسعه‌ی ابزار آلات مختلف، ضمیر خودآگاه انسان‌ها را پس از مرگ در یک سرور مجازی صحیح و سالم نگه دارند. نقش اصلی سریال فردی به اسم نیتن براون است که رابی امل (Robbie Amell) نقشش را ایفا می‌کند. نیتن طی یک تصادف آسیب بسیار بدی می‌بیند و در واپسین لحظات زندگی‌اش در بیمارستان رضایت می‌دهد که ضمیر خودآگاهش را به شرکت «آپلود» واگذار کند. سریال به ماجراهای نیتن پس از مرگ، در محیطی به اسم لیک ویو (Lake View) می‌پردازد.

سریال آپلود شباهت بسیار زیادی به سریال آینه‌ی سیاه (Black Mirror) دارد؛ مجموعه‌ی خوش‌ساخت دیگری که محصول کشور انگلیس است و به چالش‌های جامعه‌ی انسانی در یک جامعه‌ی پیشرفته از لحاظ تکنولوژی می‌پردازد. آپلود را می‌توان تا حدودی کمدی هم دانست و به همین سبب این اثر تلویزیونی، لحظات شادی نیز برای مخاطب به دنبال دارد.

خالق سریال، فردی به اسم کریگ دنیلز (Craig Daniel) است. او در زمینه‌ی کارگردانی تا به امروز چندان فعال نبوده اما در کارگردانی سریال مطرح و نام‌آشنای The Office‌ همکاری داشته است. کریگ دنیلز را می‌توان بیشتر یک نویسنده دانست؛ چراکه علاوه بر سریال آفیس، در نویسندگی داستان‌های مجموعه‌ی سیمپسون‌ها (The Simpsons) و همچنین سریال Parks and Recreation نیز دستی بر کار داشته؛ به همین خاطر می‌توان روی لحظات طنز سریال آپلود حساب ویژه‌ای باز کرد. بخش اعظم فیلم‌برداری سریال در ونکوور، شهری ساحلی واقع در غرب کانادا انجام شده است. فصل اول سریال آپلود در قالب ۱۰ قسمت تهیه شده و به جز اپیزود اول، سایر اپیزودها مدت زمان تقریبی ۳۰ دقیقه‌ای دارند. آپلود تنها یک هفته پس از انتشار، برای فصل دوم نیز تمدید شد تا قصه‌ی این دنیای علمی-تخیلی همچنان ادامه داشته باشد. در زمان نگارش این معرفی، سریال آپلود در وب‌سایت راتن تومیتوز با ۸۱ درصد رای مثبت توانسته نظر مساعدی از سوی کاربران داشته باشد. از طرفی دیگر بر اساس ۳۴ نقد و بررسی‌ای که از سریال آپلود منتشر شده، این مجموعه‌ی جدید تا به این لحظه توانسته نمره‌ی ۶.۷۵ از ۱۰ را کسب کند. نمره‌ی سریال در متاکریتیک نیز تاحدودی به راتن تومیتوز شبیه است. میزان رای کاربران به این سریال تا به این لحظه ۸.۵ از ۱۰ و میزان رای منتقدان به آپلود، ۶۷ از ۱۰۰ است. با تمام این تفاسیر، سریال آپلود در فصل اول خود صرفا از لحاظ نمره و امتیازات، نه ضعیف ظاهر شده و نه می‌توان در حد یک شاهکار به آن دل بست. با این حال مخاطبینی که از تماشای سریال آینه‌ی سیاه لذت می‌برند، تماشای سریال Upload می‌تواند برای آن‌ها سرگرم‌کننده و جذاب باشد.

بررسی فصل اول سریال Upload را می‌توانید به‌زودی در وب‌سایت سرگرمی مطالعه و همچنین تماشا کنید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا