#مهسا_امینی
بررسی مینی سریال Unorthodox - ناراست‌کیش

بررسی مینی سریال Unorthodox – غیر ارتدوکس

درامی تأثیرگذار برای روایت فرار از محدودیت‌ها

مینی سريال Unorthodox یکی از مجموعه‌های درام منتشر شده از سرویس نتفلیکس است که برداشتی آزاد از زندگی‌نامه‌ی «دبورا فلدمن» را در قالب چهار قسمت ۵۵ دقیقه‌ای به تصویر می‌کشد.

غیر ارتدکس، روایتگر سرگذشت «استر شاپیرو» دختری از جامعه‌ی یهودیان حسیدی در منطقه‌ی ویلیامزبرگِ بروکلین است که به خاطر سخت‌گیری‌های مذهبی و سنت‌های خانوادگی، تصمیم به فرار از نیویورک و آغاز یک زندگی جدید در برلین می‌گیرد. همسر او «یانکی»، به همراه پسرعمویش «موشه» برای بازگرداندن او به آلمان سفر می‌کنند و با چالش‌ها و رخدادهایی خاص روبه‌رو می‌شوند. اغلب دیالوگ‌های این سریال به زبان ییدیش هستند، اما در برخی از مواقع جملاتی به زبان آلمانی و انگلیسی نیز در آن گفته می‌شود. استفاده از زبان ییدیش، هر چند که باعث تاثیرگذارتر شدن داستان و اتمسفر سريال شده، از طرف دیگر ممکن است مخاطب را در دقایق ابتدایی تماشای سريال گیج ‌کند.

سریال در طول مدت ‌زمان پخش خود با فلش‌بک‌های متعدد، رفته رفته حقایق بیشتری را از گذشته‌ی «استی» فاش می‌کند و سبک دشوار و غیرقابل‌باور زندگی او را در جامعه‌ی یهودیان ارتودوکسِ حسیدی به تصویر می‌کشد. سريال در نهایت داستان خود و سرانجام استی را با روندی آرام تعریف و مخاطب را از سبک عجیب زندگی مردمان حسیدی شگفت‌زده می‌کند.

فلش‌بک‌های Unorthodox در زمانی درست و دقیق نشان داده می‌شوند تا مخاطب دلیل اتفاقات داستان را بهتر درک کند

Unorthodox را بیش از آن‌که بتوان یک مینی سریال در نظر گرفت، می‌توان یک فیلم سینمایی بلند با مدت پخش سه ساعت و ۳۳ دقیقه دانست که به چهار بخش متوالی و وابسته به هم تقسیم شده‌ است. قسمت‌بندی چهارگانه این مجموعه باعث شده تا مخاطب در حین تماشا، برای اندکی هم که شده نفس تازه کند و با حوصله‌ی بیشتری برای دیدن ادامه‌ی ماجرای پرفرازونشیب استی وقت بگذارد. این مجموعه، داستانی یکپارچه و ممتد دارد که در کنار روایت فرار استی، با استفاده از فلش‌بک‌های متعدد محدودیت‌های مذهبی و سنت‌های دست و پاگیر مقابل او و هم‌کیشان جوانش را به تصویر می‌کشد.

فلش‌بک‌های Unorthodox در زمانی درست و دقیق نشان داده می‌شوند تا مخاطب دلیل اتفاقات داستان را بهتر درک کند و دیدگاه دقیق‌تری را نسبت به سرگذشت عجیب قهرمان داستان پیدا کند. این فلش‌بک‌ها، معمولاً روی سبک زندگی روزمره‌ی مردمان حسیدی در کنار آداب و رسوم و شیوه‌ی ازدواج آن‌ها متمرکز هستند. البته فلش‌بک‌ها برای مخاطب کسل‌کننده نیستند و دقیقا آن‌چه باید روایت شود را به شکلی کاملاً مفید و در مدت‌زمان کافی به تصویر می‌کشند.

مخاطب در طول تماشای سريال متوجه می‌شود که استی به عنوان یک دختر حسیدی، حق تحصیل را پس از سن بلوغ ندارد و باید تحت تأثیر مجموعه‌ای از آداب رسوم خاص، یک ازدواج کاملاً سنتی داشته باشد. از طرف دیگر استی علاقه‌ی زیادی به موسیقی دارد، اما هم‌کیشانش، به خصوص یانکی، او را از یادگرفتن پیانو منع می‌کنند و استی مجبور می‌شود تا به طور مخفیانه یادگیری موسیقی را با کمک مستاجر پدربزرگش ادامه دهد.

بررسی مینی سریال Unorthodox - ناراست‌کیش
سبک بازیگری شیرا هاس در Unorthodox بسیار تأثیرگذار است و او به خوبی توانسته از پس ایفای نقش استی برآید.

Unorthodox یکی از مجموعه‌های خوش‌ساخت نتفلیکس است. این سریال هیجان زیادی را در دل خود جای نداده و صرفاً تلاش کرده تا با ریتمی یکنواخت داستان خود را جلو ببرد. البته سریال با وجود ماهیتش که بر اساس بازسازی و برداشتی آزاد از رخدادهای واقعی است، نیازی به تزریق هیجان‌های غیرمعمول و استفاده از تکنیک‌های عجیب سینمایی نداشته است. در حقیقت Unorthodox به خودی خود آن‌قدر تأثیرگذار و گیرا هست که به تنهایی توان جذب مخاطب و برانگیخته کردن حس کنجکاوی را داشته باشد. از طرف دیگر بازی «شیرا هاس» در اثربخش بودن این سريال بی‌تأثیر نبوده و او توانسته در ایفای نقش استی به طور دقیق رسالت اصلی این مجموعه را به ثمر برساند.

Unorthodox سعی کرده تا خیلی محافظه‌کارانه انتقادهای خود را مطرح کند

Unorthodox هر چند که دیدگاهی انتقادآمیز به سبک زندگی حسیدی‌ها دارد، تلاش قابل توجهی برای قضاوت در مورد دیدگاه مذهبی آن‌ها نمی‌کند. سريال در تمامی بخش‌های خود سعی دارد تا مخاطب خود را با نشان دادن سبک زندگی پیروان این مذهب شگفت‌زده کند. البته این شگفتی‌ها با وجود تضادهای متعدد سريال تأثیرگذارتر نیز شده‌اند؛ تماشای سرگذشت استی از یک طرف برای مخاطب عجیب بوده و از طرف دیگر سبک زندگی انسان‌های عادی در آلمان نیز برای استی غیرقابل‌باور و البته جذاب است. تضاد دیگر در مورد پذیرش یا رد قوانین دشوار حسیدی‌ها است؛ افرادی نظیر مادر استی و موشه کسانی هستند که خود را همچنان پیرو این آیین سخت‌گیرانه‌ می‌دانند، اما دست به کارهای ممنوعه می‌زنند و زندگی متضادی را درپیش می‌گیرند که سريال به خوبی از پس نشان دادن آن‌ها برآمده است. حسیدی‌ها اجازه‌ی استفاده از اینترنت یا صمیمی شدن با جنتیل‌ها (افراد غیریهودی) را ندارند، اما تصمیم استی برای استفاده از اینترنت و رفتن به مراکز تفریحی با دوستان غیریهودی جدیدش باعث شده تا درک مخاطب در مورد عمق محدودیت‌های حاکم بر ذهن و فکر او آسان‌تر شود. داستان سریال تمرکز زیادی روی قضاوت در مورد دیدگاه مذهبی حسیدی‌ها ندارد و صرفاً به چند انتقاد ساده، آن هم از زبان یهودیان دیگر مثل «لی» و «یائل» بسنده می‌کند. با وجود این مسئله، به نظر می‌رسد که Unorthodox سعی کرده تا خیلی محافظه‌کارانه انتقادهای خود را مطرح کند تا کسی نتواند آن را به داشتن دیدگاه ضدیهودی متهم کند.

بررسی مینی سریال Unorthodox - ناراست‌کیش
دقت بسیار زیاد در نمایش صحنه‌های شلوغ و پربازیگر یکی از نکات مثبت سریال Unorthodox است.

در کنار روند محافظه‌کارانه‌‌ی مینی سریال، Unorthodox روایتی صریح و واقع‌گرایانه دارد و بیشتر سعی کرده تا از نمادگرایی و مبالغه در بدنه‌ی اصلی داستان خود پرهیز کند. البته سریال در برخی از سکانس‌ها از نمادهایی خیره‌کننده و دقیق استفاده کرده است؛ برای مثال در دقایق پایانی قسمت اول، استی به همراه گروه جدید دوستان خود به دریاچه‌ای در برلین می‌رود و با سختی تمام، سعی می‌کند تا برای رفتن به داخل آب با خود و محدودیت‌های ذهنش کنار بیاید. استی نماد یک یهودیِ فراری است و کلاه‌گیسی که نماد سنت زنان متأهل حسیدی است را در آب می‌اندازد. رفتن استی به زیر آب دریاچه و بالا آمدنش همراه با اشک شوق، می‌تواند یادآور غسل تعمید و پذیرفتن آیین دیگری برای استی باشد که صحنه‌ای به شدت تأثیرگذار و قابل‌تحسین است.

یکی از نکات مثبت سریال، دقت بسیار زیاد در نمایش صحنه‌های شلوغ و پربازیگر است. صحنه‌هایی نظیر آداب و رسوم عروسی، شب شبات و دیگر مراسم‌های یهودیان حسیدی، به خوبی و با نظم دقیق در Unorthodox به نمایش درآمده و سازندگان به خوبی توانسته‌اند از پس هماهنگی‌های لازم بین بازیگران در ثبت چنین صحنه‌هایی برآیند. Unorthodox داستان دقیقی دارد و به بسیاری از جزئیات زندگی حسیدی‌ها با دقت زیادی پرداخته است. این مسئله در کنار اینکه دبورا فلدمن به خودی خود روی شیوه‌ی ساخت این سريال نظارت داشته باعث شده تا این مینی سریال تا حدودی به یک اثر تاریخی نیز شباهت پیدا کند؛ هرچند که کاراکتر استی به خودی خود یک شخصیت ساختگی است و این سريال روایتگر برداشتی آزاد از زندگی فلدمن بوده است.

با وجود تمامی این تفاسیر Unorthodox را نمی‌توان صرفا یک اثر تلویزیونی کاملاً متمرکز بر معرفی مردمانی از یک مذهب خاص در نظر گرفت. این مینی سريال به طور کامل تعاریف یک اثر درام تأثیرگذار را در خود جای داده و توانسته با فضاسازی دقیق، دیالوگ‌های قدرتمند، نقش آفرینی خوب بازیگرانش تحسین اکثر مخاطبان را با خود همراه سازد. سريال دقت زیادی بر جزئیات دارد و سکانس‌های خاص و خیره‌کننده‌ای را به خصوص در بخش‌های پایانی هر اپیزود جای داده است که به خوبی می‌توانند با مخاطب ارتباط برقرار کنند.

به طور کل مینی سریال Unorthodox یکی از مجموعه‌های خوش‌ساخت نتفلیکس است که حقایقی جذاب و تأثیرگذار را در دل داستان خود جای داده. سبک نقش‌آفرینی بازیگران و شیوه‌ی داستان‌سرایی این مینی سریال باعث شده تا بتوان به سادگی با اتفاقات آن ارتباط برقرار کرد. سریال به صورت تدریجی اتفاقات گذشته را در کنار سرگذشت استی روایت می‌کند و رفته رفته، حس کنجکاوی مخاطب را بیشتر تحریک می‌کند. با وجود تمامی این تفاسیر می‌توان گفت که سریال Unorthodox از جمله آثاری است که واقعاً ارزش صرف کردن زمان برای تماشا را دارد؛ چرا که به خوبی می‌تواند تحسین اکثر افراد را به خود جذب کند.


9.5 شاهکار
مینی سریال Unorthodox یکی از مجموعه‌های خوش‌ساخت در سبک درام است که حقایقی جذاب و تأثیرگذار را در دل داستان خود جای داده است. سبک نقش‌آفرینی بازیگران و شیوه‌ی داستان‌سرایی این مینی سریال باعث شده تا بتوان به سادگی با اتفاقات آن ارتباط برقرار کرد. این سریال از جمله آثاری است که واقعاً ارزش صرف کردن زمان را برای تماشا دارد؛ چرا که این مینی سریال به خوبی می‌تواند تحسین اکثر افراد را به خود جذب کند.
  • سبک خوب روایت داستان
  • فضاسازی اثربخش
  • سکانس‌های خیره‌کننده و عجیب
  • دقت در نمایش سبک زندگی حسیدی‌ها
  • نقش‌آفرینی تاثیرگذار شیرا هاس در نقش استی
  • فلش‌بک‌های مناسب برای درک هر چه بهتر اتفاقات
  • هماهنگی تحسین برانگیز بازیگران در صحنه‌های شلوغ
  • رفتار به نسبت محافظه‌کارانه‌ی داستان
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا