ایندیانا جونز و آنچارتد

شباهت و تفاوت‌های سری فیلم‌های ایندیانا جونز و بازی‌های Uncharted

پسر کو ندارد نشان از پدر

ایندیانا جونز و آنچارتد دو مجموعه در سبک اکشن-ماجراجویی هستند که در کنار شباهت‌ها، تفاوت‌های قابل‌توجهی دارند.

وقتی بحث طرفداران سینما به ژانر اکشن-ماجراجویی کشیده می‌شود، اولین نامی که به ذهنشان خطور می‌کند ایندیانا جونز است. این مجموعه با اکران Raiders of the Lost Ark در سال ۱۹۸۱ میلادی شکل گرفت و سپس چندین محصول در مدیوم‌های مختلف دریافت کرد که از شاخص‌ترین‌هایشان می‌توان سه فیلم Indiana Jones and the Temple of Doom ،Indiana Jones and the Last Crusade ،Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull و سریال The Young Indiana Jones Chronicles اشاره کرد.

محبوبیت اولین فیلم مجموعه ایندیانا جونز تنها به ایجاد یک فرنچایز رسانه‌ای خلاصه نمی‌شود. بسیاری از نوجوانان و جوانان به واسطه تماشای Raiders of the Lost Ark به باستان‌شناسی و تاریخ علاقه‌مند شده و تصمیم گرفتند در رشته‌های مرتبط با آن‌ها تحصیل کنند. به این مورد باید خلق مجموعه آنچارتد توسط ناتی داگ را اضافه کرد. داستان این مجموعه مانند Indiana Jones درباره یک باستان‌شناس است که در هر ماجراجویی خود به دنبال یک شی ارزشمند و باستانی می‌رود. Uncharted چهار بازی ویدیویی را شامل شده و یکی از محبوب‌ترین برندهای پلی‌استیشن به شمار می‎‌رود. یک فیلم سینمایی هم از آن ساخته شده که تام هالند را در نقش اصلی داشته و در آینده روی پرده نقره‌ای خواهد رفت.

اگرچه بازی Uncharted با الهام از Indiana Jones خلق شده، تفاوت‌های قابل‌توجهی میانشان وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ماجراجویی در مکان‌های ناشناخته و ممنوعه

ایندیانا جونز و نیتن دریک در ماجراجویی‌های خود به مکان‌های ناشناخته و خطرناکی می‌روند تا بتوانند به خواسته خود برسند؛ این خواسته می‌خواهد اشیای باستانی ساخته شده از جنس طلا یا صندوق عهد باشد. علاوه بر این، هیچ کدام از دو شخصیت اجازه دست‌درازی به اشیا باستانی را ندارند.

سازمان بین‌المللی یونسکو به برخی از باستان‌شناسان اجازه می‌دهد با همکاری دولت‌ها به حفاری در یک نقطه خاص بپردازند اما چنین موضوعی برای ایندیانا جونز و نیتن دریک صادق نیست.

سرگذشت‌هایی متفاوت

با توجه چهار نسخه‌ اصلی‌ای که تاکنون بر اساس آنچارتد منتشر شده، نیتن دریک و برادرش والدین خود را در سنین پایین از دست داده و بخش قابل‌توجهی از زندگی خود را در یتیم‌خانه پشت سر گذاشتند. همچنین به نظر می‌رسد نیتن از نوادگان سر فرانسیس دریک کاشف و دزد دریایی مشهور باشد. همین موضوع هم باعث می‌شود دریک در Uncharted: Drake’s Fortune به دنبال ثروت گم شده نیاکان خود برود.

شرایط برای ایندیانا جونز از بسیاری جهات متفاوت است. در حالی که هنوز نوجوان بود، مادر خود را از دست داد و توسط پدری مجرد بزرگ شد. اگرچه پدر بیشتر وقت خود را به باستان‌شناسی اختصاص داد، تمام تلاش خود را به کار گرفت تا پسرش بهترین تحصیلات و امکانات را داشته باشد.

المان‌های ماوراطبیعی

ایندیانا جونز و آنچارتد هر دو پا را فراتر از واقعیت گذاشته و شامل المان‌های ماوراطبیعی می‌شوند؛ برای مثال، ایندی در ماجراجویی‌های خود به دنبال صندوق عهد و جام مقدس می‌رود. تا به این لحظه هیچ مدرکی بر وجود داشتنشان به دست نیامده اما طبق افسانه‌ها، این دو شی دارای قدرت‌های بسیار زیادی هستند. در این میان، نباید از قسمت چهارم غافل شد که شخصیت‌های اصلی فرنچایز ایندیانا جونز در آن با آدم‌های فضایی ملاقات کردند.

نیتن دریک در قسمت اول ماجراجویی‌های خود با موجوداتی شبیه به زامبی مواجه می‌شود. در قسمت دوم به مقابله با هیولا شامبالا می‌پردازد و در قسمت سوم هم به واسطه نوشیدن آبی مسموم دچار توهم شده و با دشمنانی مواجه می‌شود که سرشان آتش گرفته است. البته قسمت چهارم المانی ماوراطبیعی کمتری دارد. تیم نویسندگی بنا به دلایلی ترجیح داد داستان بیشتر از نسخه‌های پیشین به واقعیت نزدیک باشد.

ایندی، باستان‌شناسی پایبند به اخلاقیات

ایندیانا جونز گاهی اوقات رفتارهای سرکشانه‌ای از خود نشان می‌دهد. علاوه بر این، به مکان‌هایی وارد می‌شود که اجازه نداشته و اشیایی را به سرقت می‌برد که به دیگران تعلق دارند. با این حال، در ماجراجویی‌های خود به اخلاقیات پایبند بوده و خط قرمزهای متعددی دارد. از همین رو، برای رسیدن به خواسته خود دست به هر کاری نمی‌زند.

شخصیت اصلی آنچارتد یعنی نیتن دریک در مقابل ایندیانا جونز قرار می‌گیرد. او از لحاظ اخلاقی فرق چندانی با آنتاگونیست‌هایی که روبرویشان قرار می‌گیرد ندارد. اگر این مجموعه را تجربه کرده باشید، باید به یاد بیاورد که نیتن به ادی راجا خیانت می‌کند که در یک برهه زمانی یکی از نزدیکترین و بهترین دوستانش بود.

شخصیت‌های اصلی کاریزماتیک

ایندیانا جونز و نیتن دریک مانند قهرمانان سینما در دهه ۳۰ و ۴۰ میلادی یا پروتاگونیست‌های فیلم‌های اکشن دهه ۸۰ شخصیت‌های کاریزماتیکی داشته و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند. مورد دوم به خوبی در تعامل‌هایشان با دیگر شخصیت‌ها قابل‌مشاهده است.

دیگر ویژگی مشترک میان شخصیت‌های اصلی دو مجموعه ایندیانا جونز و آنچارتد داشتن حس شوخ طبعی است. مهم نیست پای مرد و زندگی در میان باشد یا نه، پروتاگونیست‌های این مجموعه اگر جوک یا جمله طنزآمیز مرتبطی بدانند، حتما به زبان می‌آورند.

ایندی، کارفرمایانی دولتی دارد

ایندیانا جونز نه تنها در دانشگاه مارشال تدریس می‌کند، بلکه از طرف مدیران آن به ماجراجویی می‌رود تا شی مورد نظر را یافته و تحویل دهد. او در صورتی که موفق به برآورده کردن خواسته نباشد هم جای نگرانی ندارد. به هر حال، استادان درآمد خوبی دارند.

نیتن دریک یک مزدور بوده و معمولا از سوی دیگران ماموریت می‌یابد یک شی را بیابد. در صورتی که نتواند خواسته کارفرمایان خصوصی خود را برآورده کند، بدون شک خبری از دستمزد و پاداش نخواهد بود. این موضوع همچنین باعث شده پروتاگونیسیت آنچارتد هیچ تردیدی برای کنار گذاشتن اخلاقیات نداشته باشد.

ترکیب نجات‌بخش شجاعت و شانس

شخصیت‌های اصلی ایندیانا جونز و به عنوان انسان‌هایی عادی به تصویر کشیده می‌کشند؛ انسانی‌هایی که از مهارت‌های غیرقابل‌باور جنگی و قدرت فراانسانی برخوردار نبوده و هر آن ممکن است از پا دربیایند. با این حال، هوش و شجاعت بالایی دارند که در اکثر موارد باعث نجات جانشان می‌شود. گاهی اوقات هم بخت با آن دو یار است.

نیتن، مردی خانواده‌دوست

ایندیانا جونز پس از اینکه متوجه می‌شود ماریان ریون‌وود به او علاقه دارد، مخالفت نکرده و رابطه‌ای عاشقانه را با دختر استادش شکل می‌دهد. این اتفاق در حالی رخ داد که ماریان سن و سالی چندانی نداشت و نمی‌توانست تصمیم درست را اتخاذ کند. به بیان دقیق‌تر، ایندی از دختر جوان سوء استفاده کرد. ایندیانا در هر یک از ماجراجویی‌های خود یک همراه مونث داشته و همیشه هم شاهد یک رابطه میان او و شخصیت مزبور هستیم. البته ایندی نهایتا به صورت رسمی با ماریان ازدواج کرد.

نیتن دریک در ابتدای ملاقاتش با النا فیشر نظر مثبتی نسبت به او نداشته و حتی سعی می‌کند او را از خودش دور کند. با این حال، پافشاری النا ملاقات دوباره او و نیتن دریک را زمینه‌سازی می‌کند. پروتاگونیست مجموعه به مرور زمان عاشق النا شده و نهایتا با او ازدواج می‌کند.

عاشقان تاریخ

ایندیانا جونز و نیتن دریک هر دو به تاریخ و باستان‌شناسی علاقه دارند. هر چند، یک تفاوت عمده وجود دارد که نباید نادیده‌شان گرفت. ایندیانا به واسطه پدر خود با باستان‌شناسی آشنا شد و به واسطه او هم توانست در زمینه تحصیل کند. نیتن پس از اینکه به رابطه‌اش با سر فرانسیس دریک پی برده و متوجه می‌شود نواده‌اش به شمار می‌رود، به تاریخ علاقه‌مند شد. هر چند، او هرگز در این زمینه تحصیل نکرد و تمام داشته‌هایش حاصل مطالعه است.

شخصیت‌های اصلی ایندیانا جونز و آنچارتد قادر به صحبت به زبان‌های مختلف هستند. به هر حال، دانستن زبان‌های متعدد برای افرادی که به صورت مداوم به کشورهای مختلف سفر می‌کنند، ویژگی الزامی‌ای محسوب می‌شود.

سرنوشت‌هایی متفاوت برای قسمت چهارم

وقتی ساخت قسمت چهارم اندیانا جونز تایید شد، طرفداران نگران بودند فیلم مزبور نتواند تجربه‌ای مشابه با قسمت‌های قبلی ارائه دهد؛ نگرانی‌ای که بی‌مورد نبوده است. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull موفق نبود از لحاظ داستانسرایی و شخصیت‌پردازی موفق عمل کند.

Uncharted 4: A Thief’s End نه تنها داستان جذابی داشت و از تمرکز مناسبی روی شخصیت‌های مکمل برخوردار بود، صحنه‌های اکشنی را به نمایش می‌گذارد که به راحتی می‌توانند آدرنالین خونتان را افزایش دهد.

 

نظر شما چیست؟ آیا شباهت‌های دیگری بین این دو شخصیت خیالی وجود دارد که از آن بی‌خبر هستیم؟ با ما در میان بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا