بازی Travian: Legends

بازی Travian: Legends چطور طرفداران میلیونی خود در جهان را حفظ کرده؟

عنوانی استراتژیک و خاطره‌انگیز

بازی Travian: Legends اثری استراتژیک، آنلاین و بسیار موفق است که هنوز هم پس از ۱۶ سال طرفداران بسیاری در سرتاسر جهان دارد. تراوین در اوقات فراقت دو برادر آلمانی متولد و خیلی زود به یکی از پدیده‌های ویدیوگیم زمان خود تبدیل شد.

اگر روزهای ابتدایی ورود اینترنت‌های پرسرعت به خانه‌های ایرانیان در اواسط دهه‌ی ۸۰ شمسی را به یاد داشته باشید، حتما در لابه‌لای خاطرات خود نامی از بازی تراوین هم پیدا می‌کنید. آن روزها در هر دورهمی و مهمانی که جوانان فامیل در آن حضور داشتند، حداقل یک نفر مدام برای اتصال به اینترنت و اطمینان از امنیت روستای خود بی‌قراری می‌کرد. آن روزها، دوران اوج بازی تراوین بود؛ اثری که امروز به نام Travian: Legends شناخته می‌شود و یکی از اولین بازی‌های رایگانی بود که در ایران از استقبال عمومی قابل توجهی برخوردار شد. موفقیت این بازی باعث شد تا نمونه‌های مشابه زیادی از آن ساخته شود، اما به جرات می‌توان گفت که هیچ‌کدام نتوانست موفقیت تراوین را تکرار کند. هرچند که این روزها تب بازی‌های بتل رویال و شوتر آنقدر داغ شده که عناوین استراتژیک کمتر در فهرست بازی‌های پرطرفدار دیده می‌شود، اما بازی تراوین به عنوان یک اثر مستقل و رایگان همچنان پس از سال‌ها توانسته نام خود را در میان بازی‌های رایانه‌ای محبوب حفظ کند.

بازی Travian: Legends
وجود قبایل مختلف با پیش‌زمینه‌های تاریخی از عوامل جذابیت بازی Travian: Legends است.

از تحصیل شیمی تا ساخت بازی Travian: Legends

«جرارد مولر» هرگز فکرش را هم نمی‌کرد که سرگرمی اینترنتی او یک روز به پدیده‌ای بین‌المللی تبدیل شود. مولر در زمانی که مشغول تحصیل در رشته‌ی شیمی در دانشگاه فنی مونیخ بود، برای پرکردن اوقات فراقتش بازی تراوین را ساخت. او در سال ۲۰۰۴ میلادی و با استفاده از زبان برنامه‌نویسی PHP، اولین نسخه از این بازی را منتشر کرد، اما دوران محبوبیت این اثر در سال ۲۰۰۵ و با انتشار ورژن دوم این بازی آغاز شد که هم از کیفیت بصری بهتری برخوردار بود و هم عناصر تازه‌ای مثل ساختمان‌ها و نیروهای جدیدی به آن اضافه شده بود. با موفقیت ناگهانی این بازی، جرارد به همراه برادرش زیگفرید شرکت Travian Games را در سال ۲۰۰۵ میلادی تاسیس کرد. با استقبال روز افزون از تلفن‌های همراه در آن دوران، برادران مولر هم دست به کار شدند و نسخه‌ی موبایلی تراوین را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی جاوا در سال ۲۰۰۶ منتشر کردند. از آن زمان تا حالا، بروزرسانی‌های متعددی برای بازی تراوین منتشر شد و در نهایت، آخرین بروزرسانی این بازی تحت وب به نام Travian: Legends تنها چند ماه قبل و در ژوئن ۲۰۲۰ منتشر شد. پشتیبانی ۱۶ ساله‌ی سازندگان از این بازی از عوامل مهم و تاثیرگذار در حفظ اکوسیستم فعال بازی و حضور پیوسته‌ی بازیکنان در آن است.

در دنیای بازی تراوین چه می‌گذرد؟

بازی تراوین، بازیکنان را به سفری در دل تاریخ برای آشنایی با تمدن‌های کهن اروپایی می‌برد

بازی تراوین، بازیکنان را به سفری در دل تاریخ برای آشنایی با تمدن‌های کهن اروپایی می‌برد. شما باید روستای کوچک خود را توسعه دهید، در برابر حملات دیگر بازیکنان مقاومت کنید و در نهایت با ایجاد پیوندهای دیپلماتیک با سایر بازیکنان به پیروزی دست پیدا کنید. مثل سایر بازی‌های استراتژیک، بازیکنان در بازی Travian: Legends هم در ابتدای بازی باید با استفاده از فضای موجود در روستای خود، ساختمان‌های مختلفی را بسازند و منابع مورد نیاز برای توسعه‌ی روستا را جمع کنند. بازیکنان این امکان را هم در اختیار دارند تا به تجارت با سایر بازیکنان پرداخته و منابع مورد نیازشان را از این طریق هم تامین کنند. با گذشت زمان و توسعه‌ی روستای اولیه، امکان کنترل روستاهای دیگر هم در در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد. این کار به دو روش ممکن می‌شود: از طریق فرستادن گروه‌هایی برای پیدا کردن منطقه‌ای مناسب برای ساخت روستای جدید یا فتح روستای سایر بازیکنان و کنترل آن. با توجه به موارد یاد شده، بازی Travian: Legends در کنار عناصر مدیریتی بازی‌های محبوب استراتژیک، عصاره‌ی رقابت و مبارزه هم در دل خود دارد؛ با این همه، هسته‌ی اصلی این بازی و تحقق هدف نهایی آن بر همکاری و تعامل بازیکنان با یکدیگر استوار است.

هر فصل یا دوره از بازی تراوین تقریبا از ۲۶۰ روز تشکیل شده و بازیکنان باید بتوانند در طول این مدت، روستاهای خود را به اندازه‌ی کافی توسعه داده و برای همکاری با سایر بازیکنان، نوعی ائتلاف‌ و اتحاد تشکیل دهند. تشکیل اتحاد تنها راه برای موفقیت در بازی تراوین و پیروزی در مرحله‌ی پایانی آن است. همانطور که اشاره کردیم، هر فصل از بازی روی هر سرور در مدت زمان معینی به پایان می‌رسد، اما این پایان چگونه رقم می‌خورد؟ پس از گذشت ۲۶۰ روز از آغاز یک فصل، قبیله‌ای به نام Natars وارد بازی شده و روستاهای خود را می‌سازد. در نسخه‌های اولیه بازی، این گروه توسط مدیران و ادمین‌های بازی کنترل می‌شد، اما در حال حاضر، Natars جزء گروه‌های غیرقابل کنترل – یا همان NPC – در بازی محسوب می‌شود. این قبیله بسیار قدرتمند بوده و به همین دلیل بازیکنان نمی‌توانند بدون همکاری با هم به مبارزه با Natars بپردازند. قبایل Natars در روستاهای خود، لوازم و نقشه‌های مورد نیاز برای ساخت بنایی به نام World Wonder را دارند. ساخت این بنای عظیم و شگفت‌انگیز در واقع هدف نهایی هر فصل از بازی است.

تراوین
World Wonder: هدف نهایی بازی که تنها با همکاری به دست می‌آید.

بازیکنان برای ساخت بنای World Wonder باید ائتلاف‌های بزرگ تشکیل داده و به روستاهای Natars حمله کنند تا بتوانند نقشه‌ی ساخت این بنا را به دست بیاورند. با به دست آوردن نقشه‌ و آغاز فرآیند ساخت بنای یاد شده، گیم‌پلی بازی تراوین وارد مرحله‌ی جدیدی می‌شود. حالا این بازیکنان هستند که باید در مقابل حملات گروه Natars مقابله کرده و از World Wonder خود دفاع کنند. ساخت این بنا به منابع و زمان بسیار زیادی احتیاج دارد؛ به همین دلیل است که مراحل پایانی بازی Travian: Legends روی هر سرور در واقع به یک ماراتن طاقت‌فرسا و هیجان انگیز شبیه است. تامین منابع مورد نیاز برای ساخت World Wonder و دفاع از آن در برابر حملات پیاپی گروه Natars باعث شده تا پیروزی در آخرین و مهم‌ترین مرحله‌ی بازی تراوین فقط و فقط با همکاری و تفاهم ممکن باشد. گروهی و ائتلافی که بتواند زودتر از سایرین این بنا را کامل کند، برنده‌ی بازی در آن فصل خواهد بود. بازی Travian: Legends به خوبی توانسته توازنی میان مدیریت و تصمیم‌گیری شخصی و همچنین همکاری با سایر بازیکنان برای تحقق یک هدف بزرگ و مشترک ایجاد کند. گیم‌پلی این اثر در این دو سطح مورد اشاره، یکی از عوامل مهم در استقبال بازیکنان از تراوین و بقای آن در طول این سال‌هاست.

نگاهی به گروه‌های موجود در بازی Travian: Legends

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، تراوین اثری استراتژیک است که به صورت رایگان و تحت وب (با استفاده از Browser) قابل تجربه است. هر بازیکن درتراوین، نقش رهبر یک روستای کوچک در زمان‌های قدیم را دارد و باید با استفاده از سلاح‌های سرد و ابزارهای سنتی، روستای خود را توسعه داده و در برابر دشمنان خارجی محافظت کند. گیم‌پلی بازی تراوین به صورت کلی از سه بخش تشکیل شده: مدریت منابع، ساخت و ساز و مبارزات. در این بازی هم مثل بسیاری از بازی‌های استراتژیک، بازیکنان نیاز به جمع‌آوری و مدیریت منابع طبیعی – مثل چوب و آهن – و منابع غذایی – مثل گندم – دارند. این منابع برای ساخت و تقویت ابزارها و ساختمان‌ها و همچنین افزایش جمعیت لازم و ضروری هستند.

بازی تراوین

در بازی Travian: Legends، سه قبیله‌ی اصلی وجود دارد و بازیکنان باید در همان ابتدا، یکی از این سه گروه را انتخاب کنند. این قبایل از تمدن‌های تاریخی اروپا الهام گرفته شده‌اند و هرکدام نیروها، ساختمان‌ها و قابلیت‌های منحصر به فردی در اختیار دارند. اولین و معروف‌ترین گروه، Gauls یا گل‌ها هستند. این گروه که در واقع ساکنان اولیه‌ی کشورهای فرانسه و بلژیک امروزی – یا همان گُل‌ – محسوب می‌شوند، یکی از کم حاشیه‌ترین و در عین حال آرام‌ترین فرقه‌های بازی هستند. اگر در بازی‌های استراتژیک اهل تاکتیک‌های دفاعی هستید، Gauls بهترین گروه بازی برای شما خواهد بود. نیروهای این فرقه در مقایسه با سایرین ارزان‌تر بوده و سواره‌نظام این گروه هم سریع‌ترین سربازان تمام بازی هستند. به طور کلی، ارتش Gauls به دلیل ارزان بودن نیروهایش، قدرت خود را از تعداد بالای سربازان به دست می‌آورد، بنابرین اگر به ساخت ارتش‌های بزرگ و پرتعداد در بازی‌های استراتژیک علاقه‌ دارید، فرقه‌ی Gauls در بازی تراوین برای شما ساخته شده.

گیم‌پلی بازی تراوین به صورت کلی از سه بخش تشکیل شده: مدیریت منابع، ساخت و ساز و مبارزات

دومین قبیله‌ی محبوب این بازی، Romans نام دارد. این فرقه که از امپراتوری رم باستان الهام گرفته، گزینه‌ی مناسبی برای کسانی است که به دنبال یک فرقه‌ی استاندارد با قابلیت‌های تدافعی و تهاجمی متعادل هستند. نیروهای گروه Romans در واقع قوی‌ترین ارتش بازی را در اختیار دارند و شاید به همین دلیل است که بازیکنان بسیاری از این گروه استقبال می‌کنند. در مقابل قدرت زیاد، هزینه‌ی تربیت نیروهای این فرقه هم بسیار زیادتر از سایر گروه‌ها است. در کنار این مورد، باید به طولانی بودن زمان توسعه و تربیت ارتش Romans هم اشاره کرد. گران‌تر و زمان‌بر بودن ساخت یک ارتش قدرتمند در گروه Romans به نوعی باعث ایجاد تعادل در بین فرقه‌های مختلف بازی Travian: Legends شده و نمی‌گذارد قبیله‌ی قدرتمند رومی‌ها به شکلی ناعادلانه در بازی پیروز شود. ارتش گروه Romans قوی‌ترین مدافعان در برابر نیروهای پیاده‌نظام بازی یعنی Praetorian را در اختیار دارد و به همین دلیل، پیاده‌نظام سایر گروه‌های بازی شانس چندانی برای رویارویی با Romans ندارند. در نقطه‌ی مقابل، ارتش این گروه نمی‌تواند در برابر سواره‌نظام دشمن چندان قدرتمند ظاهر شود. اگر بخواهیم گروه Romans را به صورت خلاصه توصیف کنیم، باید آن‌ها را ارتشی کارآمد و البته گران قیمت معرفی کنیم که توانایی‌های تدافعی و تهاجمی متعادلی دارند.

سومین و آخرین قبیله‌ی بازی هم به Teutons تعلق دارد. این فرقه از نظر تاریخی، قبایل کهن منطقه‌ی اسکاندیناوی و شبه جزیره‌ی «یوتلاند» در دانمارک را شامل می‌شود. این فرقه انتخاب حرفه‌ای‌ها در بازی Travian: Legends است. پیاده نظام فرقه‌ی Teutons در واقع قوی‌ترین نیروهای تهاجمی بازی را شامل می‌شوند و در نقطه‌ی مقابل آن، سواره نظام این گروه بسیار ضعیف است؛ در واقع Teutons ضعیف‌ترین سواره‌نظام و قوی‌ترین پیاده‌‌نظام بازی را در اختیار دارد. از ویژگی‌های مهم این گروه، عملکرد بهتر آن‌ها در غارت منابع روستاهای دشمن است. گروه Teutons در مقایسه با سایر قبایل بازی، حداقل ۲۰٪ منابع بیشتری را در هر حمله‌ی خود به روستاهای دشمن به دست می‌آورد و به همین دلیل، از نظر تامین منابع در مراحل ابتدایی بازی بسیار موفق است. البته باید این نکته را هم ر نظر داشته باشید که یاد گرفتن فوت و فن این گروه هم کار نسبتا دشواری است و افرادی که گروه Teutons  را انتخاب می‌کنند باید وقت بیشتری به بازی تراوین اختصاص دهند. به صورت کلی، قبیه‌ی Teutons برای بازیکنان صبور و باحوصله‌ای ساخته شده که می‌خواهند با تکیه بر هوش و استراتژی‌ها خوبشان، به قهرمانانی شکست‌ناپذیر در مراحل پایانی بازی تبدیل شوند.

بازی Travian: Legends
تصویری از یک روستای توسعه یافته در بازی تراوین.

 چرا باید بازی Travian: Legends را تجربه کنیم؟

در بخش‌های ابتدایی این مقاله به طور کامل به معرفی و تشریح بازی تراوین پرداختیم، با این وجود برخی از بازیکنان ممکن است هنوز هم برای تجربه‌ی این اثر دو دل باشند. به همین دلیل در ادامه به برخی از مهم‌ترین دلایل برای تجربه‌ی تراوین اشاره خواهیم کرد.

  • تراوین یک بازی رایگان و سبک است. شما برای تجربه‌ی این اثر به هیچ‌ وجه نیاز به صرف هزینه ندارید. هرچند که امکان خرید سکه‌ی طلا و به نوعی پرداخت درون برنامه‌ای در این بازی وجود دارد، اما این عنصر تنها برای تسهیل بازی و افزایش سرعت پیشرفت بازیکنان در نظر گرفته شده و افرادی که تمایلی به استفاده از این مکانیزم ندارند هم می‌توانند به راحتی و تنها با صرف وقت و زمان بیشتر در بازی، روستای خود را گسترش داده و به موفقیت برسند.
  • برای تجربه‌ی بازی Travian: Legends نیاز به یک کامپیوتر قدرتمند ندارید. این بازی در مرورگرهای اینترنتی مثل Mozilla Firefox و Google Chrome اجرا می‌شود و به همین دلیل، حتی لب‌تاپ‌ها و کامپیوترهای نسبتا قدیمی هم تنها با نصب کردن آخرین نسخه از مرورگرهای اینترنتی، می‌توانند بازی تراوین را اجرا کنند. از طرف دیگر، نسخه‌ی اندروید و iOS این بازی هم به نام Travian Kingdoms مدت‌هاست که در گوگل پلی و اپ استور منتشر شده تا بازیکنان بتوانند این اثر را در کنار میلیون‌ها بازیکن دیگر روی پلتفرم تلفن‌های همراه هم تجربه کنند.
  • بازی Travian: Legends نسخه‌ی بروز شده‌ی عنوانی است که ۱۶ سال پیش ساخته شده. ۱۶ سال پشتیبانی و تولید محتوا برای این بازی باعث شده تا نه فقط میلیون‌ها نفر از سرتاسر جهان به تجربه‌ی آن بپردازند، بلکه نسل‌های متفاوتی از بازیکنان در طول این زمان در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. این روزها کمتر عنوانی در بین بازی‌های ویدیویی آنلاین پیدا می‌شود که والدین و بزرگ‌ترهای ما هم زمانی آن را تجربه کرده باشند. موفقیت و ایده‌های اولیه بازی تراوین، منبع الهام آثار بزرگ و پرطرفداری مثل Clash of Clans است که این روزها طرفداران زیادی هم دارد.
  • بازی تراوین در ایران نماینده‌ی رسمی دارد. شرکت سورناگیمز مدت‌هاست که به صورت رسمی با سازنده‌ی تراوین همکاری داشته و به بازیکنان ایرانی این اثر، خدمات مختلفی مثل خرید سکه‌ طلای بازی تراوین و پشتیبانی ۲۴ ساعته ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، سرورهای بازی Travian: Legends برخلاف خیلی از عناوین آنلاین، بدون نیاز به استفاده از VPN در ایران قابل دسترس بوده و همین امر دردسرهای تجربه‌ی این بازی را به حداقل می‌رساند.

بازی Travian: Legends یادگار روزهایی است که هنوز اینترنت و گوشی‌های هوشمند در بین مردم دنیا نفوذ نکرده بودند. این اثر تغییراتی زیادی را در طول ۱۶ سال گذشته و از زمان تولد اتفاقی خود تا به حالا تجربه کرده و هنوز هم بازیکنان زیادی برای تجربه‌ی نبردهای تاریخی آن، به شکل روزانه در سرورهای بازی حاضر می‌شوند. تراوین به نوعی منبع الهام بازی‌های بزرگ دیگر و اثری کلاسیک است که تجربه‌ی آن به طرفداران آثار استراتژیک توصیه می‌شود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا