#مهسا_امینی
معنی رنگ لباس بازیکنان در اسکویید را در رسانه سرگرمی بخوانید

چرا در سریال اسکویید گیم نگهبانان قرمز می‌پوشند و بازیکنان رنگ سبز بر تن دارند؟

چه کنایه‌ای در پس طراحی لباس‌های سریال اسکویید گیم نهفته است؟

سریال «اسکویید گیم» (Squid Game) دارای طراحی لباس‌های عجیب و غریبی‌ست، به طوریکه نگهبانان لباس قرمز روشن و بازیکنان لباس سبز بر تن دارند. در این مقاله به بررسی معنا رنگ لباس‌ها پرداخته خواهد شد.

سریال اسکویید گیم نتفلیکس به دلیل سبک بصری قابل توجه خود مورد تحسین قرار گرفته است، اما چرا نگهبانان بازی لباس قرمز روشن می‌پوشند و چرا شرکت کنندگان سبز بر تن دارند؟ مانند بسیاری از بخش‌های دیگر نمایش، رنگ‌های روشن به دلایلی انتخاب می‌شوند و اهمیت بیشتری نسبت به آنچه در ظاهر به نظر می‌رسد، دارند. لباس‌های متحدالشکلی که شخصیت‌های سریال می‌پوشند به سرعت تبدیل به نماد شده‌اند اما این موضوع را باید در نظر داشت که این لباس‌ها به تم دارک اثر و معانی عمق‌تر آن نیز پیوند خورده‌اند.

یکی از مولفه‌های اصلی اسکویید گیم تلفیق بازی‌های دوران کودکی با واقعیت‌های تلخ سرمایه‌داری در مراحل آخر است. شخصیت‌های اصلی به دلایل مختلفی دچار بدهی‌های سنگینی شده‌اند که آن‌ها را جوری مستأصل کرده تا زندگی‌شان را به خطر بیندازند و کارهای نفرت‌انگیز انجام دهند تا در نهایت فرصتی برای فرار به دست بیاورند. اگرچه بازی‌هایشان همچنان طبق قوانین عادی بازی‌ها انجام می‌شود اما شروط کثیف مسیرشان را منحرف کرده است، شروطی که در سریال به خوبی مشخص است در وضعیت اقتصادی امروزه اجتناب‌ناپذیر هستند. به طور خلاصه، تقابل بین بازی‌های بچه‌ها و مرگی که آن‌ها را در اسکویید گیم احاطه کرده، عنصری‌ست که به اثر تنش قدرتمندی هدیه می‌دهد.

یونیفرم‌های رنگارنگی که بازیکنان و نظامات می‌پوشند، در کنار هم قرار گرفته‌اند. سبز/آبی لباس‌های ورزشی شرکت‌کنندگان و قرمز/صورتی نگهبان‌ها هر دو آنقدر درخشان هستند که دیدن آن‌ها در یک هانگر گیمز به سبک گلادیاتوری عجیب باشد. «هوانگ دونگ هیوک» (Hwang Dong-hyuk)، خالق سریال توضیح داد که او همچنین می خواست از یک زبان بصری واضح برای گروهبندی استفاده کند و ماهیت تیمی را نمایش دهد.

در حالی که هیچ دلیل صریحی برای رنگ دقیق لباس‌های نگهبانان اسکویید گیم ارائه نشده است، نمادهای واضحی در بازی وجود دارد. صورتی اغلب به عنوان یک رنگ زنانه به تصویر کشیده می‌شود اما رنگ قرمز نیز خطرناک و هشداردهنده است. بنابراین، نگهبانان اسکویید گیم در یک تناقض ذاتی لباس می‌پوشند: رنگی که به طور سنتی نشان دهنده ملایمت و کودکی است، اما همچنین احساسات تنش و اضطراب را برمی‌انگیزد. این تنش با این واقعیت بیشتر می‌شود که چهره هیچ‌یک از نگهبانان بازی اسکویید گیم قابل مشاهده نیست و باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر از انسان روبات یا یک حیوان وحشی باشند.

لباس‌های ورزشی آبی/سبز که بازیکنان اسکویید گیم می‌پوشند نیز به طور مشابه کنایه خاصی را در خود پنهان کرده‌اند. لباس‌های ورزشی، زره‌های جنگی نیستند بلکه لباس‌های معمولی هستند. رنگ آبی یونیفرم‌ها نیز عموماً نماد صلح، شفا یا تولد دوباره است، اما در داستان بازی اسکویید گیم، لباس‌های ورزشی عملا حکم اعدام را دارند و اکثر کسانی که آن‌ها را می‌پوشند در کوره‌های زباله سوز می‌میرند. با وجود تمام نمادهای تاریکی که در لباس‌ها نهفته است، آن‌ها بسیار محبوب شده‌اند، به طوریکه هم لباس‌های قرمز محافظان و هم لباس‌های سبز بازیکنان در حال حاضر به صورت آنلاین توسط طرفداران جستجو و خریداری می‌شوند.

شما لباس‌های طراحی شده برای بازیکنان و محافظان سریال اسکویید گیم را دوست داشتید؟ نظرتان درباره کنایه‌های پنهان شده در لباس‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا