بدترین بازی های ویدیویی ۲۰۲۲

بدترین بازی های ویدیویی سال ۲۰۲۲ از دید وبسایت متاکریتیک

وعده‌های دروغین، انتخابات ضعیف و کپی‌های ناقص

پایان سال ۲۰۲۲ فرا رسیده و فهرست‌های مختلف مربوط به این سال مهم یکی پس از دیگری از راه می‌رسند. در این مطلب قصد داریم نگاهی به بدترین بازی های ویدیویی ۲۰۲۲ داشته باشیم که توسط وبسایت معتبر متاکرتیک جمع آوری شده است.

وبسایت متاکریتیک که وظیفه جمع آوری نقدها و نمرات بازی‌ها، فیلم‌ها و سریال‌ها را بر عهده داشته، به تازگی فهرستی از بدترین بازی های ویدیویی ۲۰۲۲ به انتشار رسانده که در میان آن‌ها می‌توان MMOهای شکست خورده، عناوین مستقل نصف و نیمه، شوترهای اول شخص فوق العاده ضعیف و چند بازی دیگر را ببینیم. در فضای اینترنت، ما معمولا در پایان هر سال میلادی فهرست‌هایی از جمله فهرست بدترین بازی‌ها یا فیلم‌ها با بیشترین هزینه ساخت را می‌بینیم، اما فهرست بدترین بازی های ویدیویی ۲۰۲۲ که توسط متاکریتیک جمع آوری شده، صرفا شامل ده بازی ویدیویی بد سال ۲۰۲۲ بر اساس نقدها و نمرات است و از همین رو فهرستی قابل اعتماد و منطقی محسوب می‌شود.

سال ۲۰۲۲ سالی بی نظیر برای بازی‌های ویدیویی بود و ما به تجربه عناوینی خارق العاده چون Elden Ring، God of War Ragnarok، Splatoon 3 و بسیاری بازی‌های مستقل جذاب از جمله Sifu، Stray و Ollie Ollie World پرداختیم. با این حال، عناوین بسیاری با وعده و وعیدهای بهشتی، ما را نا امید کرده و توسعه دهندگان بازی‌هایی کامل نشده و بد را در اختیار کاربران قرار دادند.

فهرست بدترین بازی های ویدیویی سال ۲۰۲۲ بازی‌هایی را در خود داشته که از همان ابتدا حضور خود در چنین فهرستی را آشکار کرده بودند. از جمله این بازی‌ها می‌توان به عنوان انحصاری ایکس باکس یعنی CrossfireX اشاره داشت که وضعیت مفتضحانه این بازی منجر به عذر خواهی توسعه دهندگان از کاربران شد. دیگر عنوان معروف این فهرست، بازی انحصاری پلی استیشن یعنی Babylon’s Fall بود که به معنای واقعی سبب سقوط توسعه دهندگان این بازی یعنی استودیو پلاتینیوم (Platinum Games) شد.

فهرست معرفی شده متاکریتیک شامل برخی بازی‌ها که با قدرت کم تلاش در جای گرفتن میان بزرگان را داشتند تکمیل می‌شود. از جمله این بازی‌ها می‌توان به عنوان انحصاری XEL در نینتندو سوییچ اشاره داشت که هدف آن‌ها رسیدن به جایگاه سری بازی The Legend of Zelda بود، اما با قرار گرفتن در فهرست بدترین بازی‌های سال به کار خود پایان داد! دیگر عنوان از این دسته عنوان The Last Oricru است که تلاش زیادی برای زمین زدن سری بازی Dark Souls داشت. بازی The Waylanders که از سری بازی Dragon Age الهام گرفته نیز در این فهرست دیده می‌شود. در ادامه نگاهی به تمام بازی‌های این فهرست خواهیم داشت.

بازی Blade Runner: Enhanced Edition در نینتندو سوییچ: امتیاز ۵۲ از ۱۰۰

بازی Blade Runner: Enhanced Edition در حقیقت نسخه ریمستر شده بازی در سبک علمی تخیلی بوده که در سال ۱۹۹۷ به انتشار رسید و در دنیایی یکسان با اولین نسخه از فیلمی با همین نام جریان دارد. اما متاسفانه این بازی نتوانست به خوبی نسخه اصلی خود انتشار یابد و نتوانست حتی به خوبی نسخه پورت شده غیر رسمی این بازی در رایانه شخصی عمل کند. متاسفانه بازی Blade Runner: Enhanced Edition از همه نظر شکستی کامل است!

بازی Kamiwaza: Way of the Thief در پلی استیشن ۴: امتیاز ۵۲ از ۱۰۰

بازی Kamiwaza: Way of the Thief در سبک اکشن مخفی کاری سوم شخص بوده که شما را در قامت شخصیت ابیزو (Ebizo) جای می‌دهد. ابیزو دزدی است که تلاش بر نجات یافتن در خیابان‌های میکادو دارد. این بازی در حقیقت نسخه ریمستر شده عنوانی با همین نام که در سال ۲۰۰۶ انتشار یافت بوده که برای رایانه شخصی و نینتندو سوییچ نیز در دسترس است. بازی Kamiwaza: Way of the Thief نقدهای مثبت انگشت شماری دریافت کرد و به نظر اکثریت منتقدین این عنوان شکستی کامل است!

بازی The Waylanders در رایانه شخصی: امتیاز ۵۱ از ۱۰۰

بازی The Waylanders در سبک نقش آفرینی طراحی شده که در دو دوره متفاوت در گالیسیا (Galicia) رخ داده و توسط استودیو اسپانیایی گاتو (Gato) توسعه یافته است. این عنوان در کیک استارتر کلید خورد و بازی‌هایی چون Dragon’s Age: Origins و Baldur’s Gate را الهام بخش خود نامید. اما متاسفانه The Waylanders حتی چیزی شبیه به این دو بازی نبود و مشکلات فنی هر کسی را از این بازی دور می‌کند.

بازی The Last Oricru در ایکس باکس سری ایکس: امتیاز ۵۰ از ۱۰۰

بازی The Last Oricru اقتباسی ضعیف از سری بازی Dark Souls تلقی می‌شود که عناصر بازی‌های علمی تخیلی را نیز همراه خود دارد. شما در این بازی به عنوان جنگجویی نامیرا بر سیاره‌ای قرون وسطایی سقوط کرده و خود را در میان جنگی تمام عیار می‌یابید. متاسفانه نه تنها داستان، بلکه گیم پلی این بازی نیز چیزی برای هیجان زده کردن منتقدین در خود نداشت.

بازی Zorro: The Chronicles در پلی استیشن ۵: امتیاز ۴۹ از ۱۰۰

به روزرسانی‌های اولیه بازی Zorro: The Chronicles خوشبختانه بسیاری از مشکلات این بازی را برطرف کردند، اما قرار دادن کودکان ۶ تا ۱۲ سال به عنوان تنها مخاطبین این بازی، نتوانست جایی در دنیای ویدیو گیم داشته باشد. بازی Zorro: The Chronicles در ایالت کالیفورنیای قرن ۱۹ رخ می‌دهد. متاسفانه هیچ بخشی از بازی قدرت جذب کاربران و مخاطبین را نداشت!

بازی Lego Brawls در پلی استیشن ۵: امتیاز ۴۶ از ۱۰۰

بازی Lego Brawls اولین عنوان مبارزه‌ای تیمی و احتمال آخرین عنوان مبارزه‌ای تیمی در دنیا لگو باشد. این بازی در حقیقت نسخه پورت شده عنوانی با همین نام در موبایل، به همراه برخی پیشرفت‌ها بوده که به هیچ عنوان نتوانست منتقدین و کاربران را جذب کنید. البته نباید از قیمت سرسام آور ۴۰ دلاری این بازی نیز گذر کرد.

بازی XEL در نینتندو سوییچ: امتیاز ۴۳ از ۱۰۰

عنوان جهان باز XEL که عناصر بسیاری از بازی‌های فانتزی و علمی تخیلی در خود داشته، تنها برای برخی از جلوه‌های بصری و داستان نسبتا نو قابل تحسین است. اما نباید فراموش کرد که این بازی بسیار شبیه به نسخه‌ای ناقص از سری بازی The Legend of Zelda بوده که کمتر کسی از تجربه آن لذت می‌برد. از لحاظ فنی نیز مشکلات زیادی متوجه این بازی هستند که در نسخه رایانه شخصی این عنوان نیز دیده می‌شوند.

بازی Babylon’s Fall در پلی استیشن ۵: امتیاز ۴۱ از ۱۰۰

آی پی کاملا جدید استودیو پلاتینیوم، توسعه دهنده سری بازی Bayonetta که انتظارات بسیار زیادی از آن داشتیم، متاسفانه عنوانی فوق العاده بد ظاهر شد. این بازی در سبک نقش آفرینی به همراه عناصر هک اند اسلش بوده و داستان دنیایی تحت اختیار برجی بزرگ را روایت می‌کند. نقدها و نمرات این بازی دقیقا مانند جلوه‌های بصری این عنوان افتضاح بوده و نتیجه آن کنار گذاشته شدن توسط کاربران است. توسعه دهندگان اعلام کردند که سرورهای این بازی تمام آنلاین در اوایل سال ۲۰۲۳ به طور کامل بسته خواهند شد.

بازی CrossfireX در ایکس باکس سری ایکس: امتیاز ۳۸ از ۱۰۰

آخرین نسخه از سری بازی انحصاری ایکس باکس یعنی CrossfireX، بدون شک بدترین نسخه از این سری بازی است که توسعه دهندگان این بازی یعنی اسمایلگیت (Smilegate) و رمدی (Remedy) را به عذرخواهی وا داشت. نمرات افتضاح این بازی خبر از بخش داستانی و بخش آنلاین چند نفره غیر قابل بازی روایت می‌کنند.

بازی POSTAL 4: No Regrets در رایانه شخصی: امتیاز ۳۰ از ۱۰۰

بازی POSTAL 4: No Regrets بر خلاف نام خود، پشیمانی غیر قابل وصفی را برای توسعه دهندگان و خریداران به بار آورد. سری بازی POSTAL به طور کلی هرگز عناوینی کامل و قابل قبول را در اختیار کاربران قرار نداد و در حالی که چهارمین نسخه این بازی پس از انتشار چند نسخه ارلی اکسس به طور کامل عرضه شد، نتوانست نظر مثبت منتقدین و طرفداران را جلب کند و حتی پیش از آنکه نام آن به صفحات ابتدایی وبسایت‌های خبری برسد، از دور خارج شد!

ناگفته نماند که ما با تماشای بازی Blade Runner: Enhanced Edition غافلگیر شدیم. تیم توسعه دهنده این بازی یعنی استودیو نایت دایو (Nightdive Studios) شهرتی خیره کننده در ارائه نسخه ریمستر شده بازی‌ها داشته، اما عنوان Blade Runner: Enhanced Edition چنگی به دل نمی‌زند. در رده دوم بازی Kamiwaza: Way of Thief دیده شد که در حقیقت نسخه ریمستر شده عنوانی با همین نام در سال ۲۰۰۶ بوده که هرگز در آمریکای شمالی به انتشار نرسید.

بازی‌های Zorro: The Chronicles و Lego Brawls از آنجایی که بیشتر برای افرادی با سن پایین طراحی شده‌اند، نظر منتقدین در سطح جهان را جلب نکرده و همین موضوع سبب افت شدید آن‌ها شد. عنوان POSTAL 4: No Regrets نیز به بدترین شکل ممکن توسعه یافته و حتی طرفداران این سری بازی نه چندان معروف نیز از بازی خود روی برگرداندند.

پیش از پایان مطلب باید اشاره داشت اگر بازی‌های سال ۲۰۲۲ قدرت جذب شما را نداشتند، باید گفت سال ۲۰۲۳ نیز بازی‌های بزرگ بسیاری برای ما در کوله دارد. از بازی‌های بزرگ سال ۲۰۲۳ می‌توان به عنوان مورد انتظار استودیو بتزدا (Bethesda) یعنی Starfield اشاره داشت که در کنار عناوینی چون Resident Evil 4 و نسخه بعدی سری بازی The Legend of Zelda به انتشار خواهد رسید. نظر شما درباره بدترین بازی های ویدیویی ۲۰۲۲ چیست؟ شما چه بازی‌هایی را در این لیست قرار می‌دهید؟ منتظر نظرات شما هستیم.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا