خاطرات خون آشام

خاطرات خون آشام | هر آنچه باید درباره‌ی سریال The Vampire Diaries بدانید

قصه عشق و خیانت

در جدیدترین قسمت مقاله‌های جامع وب سایت سرگرمی به سراغ سریال خاطرات خون آشام رفته و می‌خواهیم نگاهی به آن بیاندازیم.

جاس ویدون فیلمنامه‌نویس و کارگردان آمریکایی اواخر قرن بیستم میلادی سریال Buffy the Vampire Slayer را ساخت و از شبکه The WB روی آنتن برد. این سریال المان‌های مختلفی مانند عشق میان یک دختر معمولی و یک خون آشام را شامل شده و به واسطه‌شان توانست به محبوبیت زیادی در میان علاقه‌مندان به آثار فانتزی دست یابد. این محبوبیت به حدی بود که اسپین آف سریال تحت عنوان Angel ساخته شد.

با گذشت مدتی، شبکه HBO سعی کرد از محبوبیت بالای خون آشام‌ها در میان مخاطبان سریال‌ها بیشترین استفاده را ببرد. در همین راستا، سریال True Blood را بر اساس رمانی مشهور The Southern Vampire Mysteries جلوی دوربین برد. این اثر توانست سازندگان را به خواسته‌های خود رسانده و تا فصل هفتم ادامه یافت. البته True Blood تنها اثری نیست که درباره خون آشام‌ها بوده، شامل مثلث عشقی شده و در دهه نخست قرن بیست و یک جلوی دوربین رفت. در همین برهه زمانی، The CW رمان‌های The Vampire Diaries را به سریالی تلویزیونی تبدیل کرد.

The Vampire Diaries در قالب ۸ فصل بین سال‌های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۷ میلادی روی آنتن رفت و توانست نام خود را در میان موفق‌ترین آثار سریال The CW قرار دهد. داستان درباره دختری نوجوان به نام الینا گیلبرت است که عاشق یک خون آشام شده و به حقایقی تاریک پیرامون سرگذشت خود و محیط اطرافش پی می‌برد.

در جدیدترین قسمت مقاله‌های جامع وب سایت سرگرمی تصمیم گرفته‌ایم سریال خاطرات خون آشام را مرور کنیم.

کوین ویلیامسون
خاطرات خون آشام
جولی پلک

ساخت سریال خاطرات خون آشام

استودیوهای هالیوودی علاقه زیادی به ساخت اقتباس سینمایی یا تلویزیونی از رمان‌های پرفروش دارند. در نتیجه، وقتی The Vampire Diaries توانست به موفقیت‌های قابل‌توجهی دست یابد، به سرعت مورد توجه استودیوها قرار گرفت. این مجموعه رمان برای بزرگسالان مناسب بوده و در دسته آثار داستانی قرار می‌گیرد. به بیان دیگر، اتفاقاتش در دنیای واقعی امکانپذیر نیستند. در ضمن، این مجموعه شامل ۱۳ کتاب شده و بین سال‌های ۱۹۹۱ الی ۲۰۱۴ میلادی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

کوین ویلیامسون یک کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی است. وقتی طرح اولیه سریالی بر اساس رمان‌های خاطرات خون آشام با او به اشتراک گذاشته شد، ابراز مخالفت کرد؛ زیرا معتقد بود ایده کلی‌اش شباهت زیادی به Twilight دارد. جولی پلک که علاقه زیادی به رمان‌ها داشت، به ویلیامسون اصرار کرد تا آن‌ها را بخواند. ویلیامسون با مطالعه رمان شیفته داستان شد: «متوجه شدم داستان درباره یک شهر کوچک، جامعه مخفی‌اش و چیزهایی است که زیر سطح آن کمین کرده‌اند.»

پس از اینکه نظر کوین ویلیامسون درباره رمان‌های The Vampire Diaries تغییر کرد، کار روی فیلمنامه‌ها آغاز شد. شبکه The CW که به عنوان ناشر در پروژه مشارکت داشت، دستور فیلمبرداری و ساخت قسمت اول را صادر کرد. از آنجایی که قسمت اول توانسته بود نظر مثبت مدیران شبکه را به خود جلب کند، به آن چراغ سبز نشان داده شد. بد نیست بدانید قسمت اول در ونکوور واقع در کانادا فیلمبرداری شد اما باقی قسمت‌ها در کوینگتن واقع در ایالات جورجیا ایالات متحده آمریکا ضبط شدند. دلیل این اتفاق را باید در تفاوت میان نرخ‌های مالیات جستجو کرد که نقش بسزایی در کاهش هزینه‌های تولید دارند.

فصل اول سریال The Vampire Diaries توانست انتظارات سازندگان خود را برآورده کرده و شرایط را برای ساخت فصل‌های بعدی مهیا کند. این اثر نهایتا با فصل هشتم به پایان رسید که بین اکتبر ۲۰۱۶ الی مارس ۲۰۱۷ روی آنتن رفت. بد نیست بدانید محصول شبکه The CW در ابتدا کیفیت قابل‌قبولی نداشت اما به مرور زمان توانست بازخوردهای بهتری را از سوی کارشناسان دریافت کند.

خلاصه داستان The Vampire Diaries

در این بخش خلاصه داستان فصل‌ها را مرور می‌کنیم.

فصل اول سریال خاطرات خون آشام

تعداد قسمت‌ها: ۲۲

بازه پخش: سپتامبر ۲۰۰۹ الی مه ۲۰۱۰

داستان درباره الینا گیلبرت و برادر کوچکترش جرمی است که حدودا چهار ماه پیش والدین خود را در یک حادثه رانندگی از دست داده‌اند. اگرچه مدت نسبتا زیادی از اتفاق ناگوار می‌گذرد، الینا هنوز نتوانسته با شرایط کنار بیاید و زندگی‌اش به شدت دگرگون شده است. او دختری زیبا بوده و در مدرسه رابطه خوبی با دوستانش داشت و همیشه در مرکز توجه بود اما حالا فقط یک هدف را دنبال می‌کند: پنهان کردن غم سنگینی که به دوش می‌کشد.

با شروع سال تحصیلی جدید، تمامی توجه‌ها به سمت دانش آموزی جدید و بسیار جذاب به نام استیفن سالواتوره جلب می‌شود. استیفن و الینا گیلبرت طی اتفاقاتی نسبت به یکدیگر حس پیدا کرده و به هم نزدیک می‌شوند. با محکمتر شدن رابطه میانشان، الینا متوجه رفتارهای عجیب استیفن شده و حدس می‌زند پسر مورد علاقه‌اش راز تاریکی را پنهان می‌کند.

فصل نخست سریال خاطران خون آشام نمرات ۵۰/۱۰۰ و ۷۱/۱۰۰ را از وب سایت‌های متاکریتیک و راتن تومیتوز دریافت کرد. با توجه به چیزهایی که کارشناسان در نقدهای خود نوشتند، قسمت ابتدایی از کیفیت بسیار پایین رنج می‌برد اما سریال قسمت به قسمت بهتر شده و به جذابیت دست می‌یابد. همچنین برخی از کارشناسان به تحسین نینا دوبرو پرداختند که نقش اصلی را بر عهده دارد. بد نیست بدانید فصل اول موفق شد ۷ جایزه از مراسم Teen Choice Awards و یک جایزه از مراسم People’s Choice Award دریافت کند.

فصل دوم سریال خاطرات خون آشام

تعداد قسمت‌ها: ۲۲

بازه پخش: سپتامبر ۲۰۱۰ الی مه ۲۰۱۱

در گذشته فاش شده بود استیفن سالواتوره یک برادر به نام دیمن دارد. آن‌ها خون آشام بوده و سال‌ها قبل عاشق خون آشام دیگری به نام کاترین شده بودند اما تلاش‌هایشان سرانجام خوشی نداشت. استیفن حالا عاشق الینا گیلبرت است که از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به کاترین دارد. در همین حین، دیمن گمان می‌کند کاترین تمام این سال‌ها زنده بوده و به خاطر طلسم یک جادوگر در قبری محبوس شده است. او تلاش دارد با انجام اقداماتی شرایط را برای خروج کاترین از قبر مهیا کند؛ نقشه‌ای که عملی و اجرا می‌شود.

فصل دوم با نمایش کاترین و برخی اقداماتش آغاز می‌شود؛ اقداماتی که تبدیل شدن کرولاین فوربس یکی از دوستان الینا گیلبرت به خون آشام را به همراه دارد. در باقی قسمت‌ها همچنین فاش می‌شود خون آشام‌ها تنها ساکنان میستیک فاز نیستند که در سایه‌ها زندگی می‌کنند. این شهر کوچک موجودات فراطبیعی دیگری مانند گرگینه و خون آشام‌های اصیل را هم در خود جای داده است. خون آشام‌های اصیل، جد خون آشام‌ها بوده و نه تنها موجوداتی بسیار قدیمی هستند، بلکه بسیار قدرتمند بوده و شدیدا مرگبار هستند. این فصل همچنین روی شکلگیری رابطه‌های دوستانه، دشمنی و شکستن قلب تمرکز دارد.

فصل دوم سریال خاطرات خون آشام در وب سایت‌های متاکریتیک و راتن تومیتوز نمرات ۷۸/۱۰۰ و ۱۰۰/۱۰۰ را کسب کرد. کارشناسان عقیده دارند مثلث عاشقانه‌ای که بین استیفن سالواتوره، دیمن سالواتوره و الینا گیلبرت شکل گرفته، در فصل جدید نقش بسزایی در افزایش جذابیت دارد. این فصل همچنین توانسته تعادل خوبی میان پیچش‌های داستانی و پایان‌‌های غیرمنتظره به وجود بیاورد. بد نیست بدانید فصل دوم ۵ جایزه Teen Choice Awards و یک جایزه People’s Choice Award را کسب کرد.

فصل سوم سریال خاطرات خون آشام

تعداد قسمت‌ها ۲۲

بازه پخش: سپتامبر ۲۰۱۱ الی مه ۲۰۱۲

قسمت‌های جدید، اطلاعات مهمی را پیرامون خون آشام‌های اصیل و نیکلاوس مایکلسون فاش می‌کنند. در همین حین، استیفن سالواتوره تمایل عجیبی به خون انسان پیدا کرده و قادر نیست جلوی خود را بگیرد. بدین ترتیب، او در آستانه تبدیل شدن به شخصیتی منفی و فرو رفتن در تاریکی قرار دارد. دیمن سالواتوره و الینا گیلبرت نمی‌خواهند استیفن به سرنوشت شومی دچار شود. در نتیجه، یک همکاری را آغاز کرده‌اند تا بتوانند جلوی اتفاقات شوم را بگیرند. آن دو همزمان با تلاش برای نجات استیفن متوجه می‌شوند به یکدیگر حس دارند اما هیچ چیزی راجع به این موضوع به زبان نمی‌آورند. هر چند، حس عذاب وجدان روی دوش‌هایشان سنگینی می‌کند. در ضمن، جرمی هم شرایط خوبی نداشته و تعدادی از اشباح که به گذشته‌اش تعلق دارند، تاثیر غیرقابل‌انکاری روی زندگی‌اش گذاشته‌اند.

فصل سوم خاطرات خون آشام در و ب سای راتن تومیتوز نمره ۹۰/۱۰۰ را کسب کرد. منتقدان اعتقاد داشتند محصول شبکه The CW روندی فوق‌العاده جذاب را با قسمت‌های جدید ادامه می‌دهد؛ روندی که شامل پیچش‌های داستانی، مرگ‌های شوکه‌کننده و شخصیت‌پردازی می‌شود.

فصل چهارم سریال خاطرات خون آشام

تعداد قسمت‌ها: ۲۳

بازه پخش: اکتبر ۲۰۱۲ الی مه ۲۰۱۳

الینا گیلبرت حالا باید با بدترین کابوس خود مواجه شود. او چاره‌ای ندارد جز اینکه سختی‌های تبدیل شدن به یک خون آشام را تحمل کرده و به موجودی فراطبیعی تبدیل شود، در غیر اینصورت مرگ حتمی در انتظارش است. با تبدیل الینا به خون آشام، استیفن و دیمن سالواتوره بیشتر از قبل از یکدیگر فاصله می‌گیرند؛ زیرا بر سر کمک به الینا برای کنار آمدن با شرایط جدید و زندگی‌ای که هرگز نمی‌خواسته، اختلاف دارند. علاوه بر این، بیننده شاهد معرفی سیلاس است که یک آنتاگونیست مرموز به شمار رفته و ظاهرا می‌خواهد میستیک فالز را نابود کند. در همین حین، الینا و دوستانش که روزهای آخر حضور خود در دبیرستان را پشت سر گذاشته و به زودی در مسیرهای متفاوتی قدم می‌گذارند، احساس تعلق بیشتری به زادگاهشان پیدا کرده‌اند.

فصل چهارم خاطرات خون آشام نمره ۶۹/۱۰۰ را در وب سایت راتن تومیتوز کسب کرد. اینطور که به نظر می‌رسد، دست‌اندرکاران توانستند به بهترین شکل ممکن از نینا دوبرو جلوی دوربین بازی بگیرند اما فیلمنامه دچار لغزش شده و نمی‌تواند کشش لازم را برای حفظ مخاطب خود ایجاد کند. در ضمن، یکی از قسمت‌های فصل چهارم حکم معرفی نامه را برای سریال The Originals دارد که اسپین آف The Vampire Diaries محسوب می‌شود.

فصل پنجم سریال خاطرات خون آشام

تعداد قسمت‌ها: ۲۲

بازه پخش: اکتبر ۲۰۱۳ الی مه ۲۰۱۴

پس از یک تابستان به یادماندنی، الینا گیلبرت به همراه کرولاین راهی دانشگاه وایت مور می‌شود، بی خبر از اینکه بانی بنت خودش را قربانی کرده تا بتواند جرمی را به زندگی بازگرداند. در همین حین، دو اتفاق مهم دیگر رخ می‌دهد: سر و کله انزو پیدا شده و دنبال انتقام است. او یک خون آشام بوده و از دوستان دیمن به شمار رفته و گمان می‌شد طی اتفاقاتی جان خود را از دست داده است. به این چالش باید گروهی از جادوگران کوچ نیشن به نام مسافران را افزود که می‌خواهند جادو را از میستیک فالز حذف کرده و تمامی موجودات فراطبیعی‌ای که در آن ساکن هستن را از بین ببرند.

فصل پنجم خاطرات خون آشام در وب سایت راتن تومیتوز نمره ۱۰۰/۱۰۰ را کسب کرد. به گفته منتقدان، محصول شبکه The CW موفق شد پس از یک فصل ضعیف، خود را احیا کرده و مخاطب را وادار کند منتظر ادامه داستان بماند.

فصل ششم سریال خاطرات خون آشام

تعداد قسمت‌ها: ۲۲

بازه پخش: اکتبر ۲۰۱۳ الی مه ۲۰۱۴

ماه‌ها از اتفاق تلخ گذشته و شخصیت‌های اصلی داستان سعی دارند با فقدان عزیزترین افراد زندگی‌شان کنار بیایند. برخی زنج کمتری را تحمل کرده و برخی دیگر با رنج بیشتری دست و پنجه نرم می‌کنند. آن‌ها باید راهی برای کنار آمدن با غمشان پیدا کرده و بار دیگر متحد شوند تا شاید بتوانند همه چیز را به حالت قبل بازگردانده و میستیک فاز را از شرایط کنونی‌اش نجات دهند.

فصل شش خاطرات خون آشام در وب سایت راتن تومیتوز نمره ۸۱/۱۰۰ را کسب کرد.

فصل هفتم سریال خاطرات خون آشام

تعداد قسمت‌ها: ۲۲

بازه پخش: اکتبر ۲۰۱۵ الی مه ۲۰۱۶

اتفاقات در شرایطی رخ می‌دهند که مدت زیادی از مرگ الینا گیلبرت نگذشته و شخصیت‌ها سعی دارند با این اتفاق تلخ کنار بیایند. برخی به هدف خود رسیده و برخی هم قادر نیستند از شر باری که روی دوششان قرار دارد خلاص شوند. دیمن که شدیدا ناراحت است، به رابطه عمیق و بحث‌برانگیزش با بانی اتکا می‌کند. استیفن هم سرانجام رابطه خود را با کرولاین آغاز می‌کند؛ رابطه‌ای که از مدت‌ها قبل انتظار می‌رفت رخ دهد. در همین حین، تهدیدی جدید به نام را ریانا کروز از راه می‌رسد که یک شکارچی خون آشام است. استیفن مجبور به فرار می‌شود اما دیمن سعی دارد هر طور شده مقابلش ایستاده و ریانا را شکست دهد.

فصل هفتم خاطرات خون آشام در وب سایت راتن تومیتوز نمره ۷۷/۱۰۰ را در اختیار دارد. طبق آنچه در بررسی‌ها آمده، خروج الینا گیلبرت از جریان داستان ضربه چندانی نزده و این سریال به واسطه پیچش‌ها و معرفی چهره‌های جدید توانسته مخاطب را جذب کرده و او را برای تماشای فصل پایانی منتظر نگه دارد.

فصل هشتم سریال خاطرات خون آشام

تعداد قسمت‌ها: ۱۶

بازه پخش: اکتبر ۲۰۱۶ الی مارس ۲۰۱۷

استیفن به شکلی خستگی ناپذیر به تحقیق ادامه می‌دهد تا بتواند راهی بیابد اما بانی بنت امید چندانی به ادامه ماجرا و موفقیت اقدامتشان ندارد. با یافتن سرنخ‌هایی، استیفن به نجات دیمن و انزو امیدوارتر می‌شود؛ دو شخصیتی که مشغول شکار انسان‌ها بوده و جسدها را به عنوان غذا به موجودی مرموز می‌دهند تا شاید بتواند به شکل اولیه خود بازگردد. هر چند، امیدها در ادامه ناامید می‌شود زیرا دیمن ظاهرا به نقطه‌ای رسیده که بازگشتش امکان‌پذیر نیست.

فصل هشتم و پایانی خاطرات خون آشام نمره کامل را از منتقدان وب سایت راتن تومیتوز دریافت کرد. طبق آنچه در بررسی‌ها آمده، سازندگان توانستند به وعده خود عمل کرده و داستان را به گونه‌ای احساسی به پایان برسانند.

مهم‌ترین شخصیت‌های سریال خاطرات خون آشام

در ادامه با شخصیت‌های مهم خاطرات خون آشام آشنا می‌شویم.

الینا گیلبرت

الینا گیلبرت با نقش‌آفرینی نینا دوبرو، شخصیت اصلی زن سریال خاطرات خون آشام به شمار می‌رود. او در ژوئن ۱۹۹۲ میلادی به دنیا آمد و فرزند جان گیلبرت و ایزابل فلمینگ است اما جان بنا به دلایلی تصمیم گرفت با تغییر گواهی تولد، برادر خود و همسر او را به عنوان پدر و مادر ثبت کند. الینا در سنین نوجوانی پدر و مادر ناتنی خود را از دست داد. از آنجایی که از حقیقت خبر نداشت، با غم بزرگی مواجه شد. در همین حین، سال تحصیلی آغاز شده و طی مدت زمان کوتاهی عاشق یک پسر نوجوان به نام استیفن شد. البته او در ادامه حسی هم نسبت به برادر استیفن، یعنی دیمن پیدا کرد تا مخاطب شاهد یک مثلث عشقی باشد.

الینا گیلبرت در ادامه پی برد اتفاقات و موجودات فراطبیعی حقیقت داشته و در گوشه و کنار شهر چیزهایی وجود دارد که هرگز فکرش را نمی‌کرد. او برخلاف میل باطنی خود و طی اتفاقی به یک خون آشام تبدیل شده و مدتی را با همین شرایط پشت سر گذاشت. هر چند، موفق شد به درمان دست یافته و به حالت انسانی خود بازگردد. در ضمن، او همزاد کاترین پیرس یا کاترین پترووا است. کاترین یک خون آشام بوده و حدودا دو قرن قبل از اتفاقات سریال زندگی می‌کرد. نکته جالب اینجا است که برادران سالواتوره هر دو عاشق او شده و آن زمان هم یک مثلث عشقی میانشان شکل گرفته بود.

پروتاگونیست، نه تنها دختری زیبا به شمار رفته و در دبیرستان خود از شهرت زیادی برخوردار بود، بلکه رابطه خوبی با دیگر دانش آموزان دارد. او همچنین اهمیت زیادی به دیگران داده و مهربان، باهوش و دلسوز بود. النا گیلبرت فعالیت‌های ورزشی منظمی داشته و می‌خواست یک نویسنده شود. البته او گاهی اوقات به فردی قضاوتگر و خودخواه تبدیل می‌شود.

وقتی به یک خون آشام تبدیل شد، ترجیح می‌داد خون حیوانات را بنوشد تا بدین ترتیب، هیچ انسانی توسط او آسیب نبیند. هر چند، طی اتفاقاتی این عادت دچار تغییر شده و از بانک خون برای تغذیه استفاده می‌کرد. تبدیل شدن به خون آشام، احساسات الینا را تقویت کرد. به بیان دقیق‌تر، علاقه بیشتری به دیمن پیدا کرد و به راحتی نمی‌توانست حس خود را نادیده بگیرد. این گزاره برای فقدان عزیزترین افراد زندگی‌اش هم صدق می‌کند. وقتی به خون آشام تبدیل شد، غم‌هایی که روی دوشش بودند، سنگین‌تر شدند.

استیفن سالواتوره

استیفن سالواتوره با نقش‌آفرینی پاول وسلی، خون آشام و یکی از دو شخصیت اصلی مرد بود. او در نوامبر سال ۱۸۴۶ میلادی در ورتیساس استیت متولد شد؛ شهری که بعدها میستیک فالز نام گرفت. استیفن، کوچکترین فرزند خانواده بود و وابستگی شدیدی به مادرش داشت. این وابستگی به حدی بود که با مریض شدن لیلیان به انکار منجر شد. به بیان دقیق‌تر، او تا جای ممکن از مواجهه با مادر مریض و در آستانه مرگش دوری کرده و به شهر می‌رفت تا چایی‌ای که لیلیان دوست داشت را بخرد و گل‌های مورد علاقه او را بچیند. استیفن همچنین فرزند مورد علاقه لیلیان بود و او را بیشتر دوست داشت؛ موضوعی که برای دیگران آشکار بود.

استیفن هرگز نتوانست با مرگ مادرش کنار بیاید و خود را مقصر می‌دانست؛ زیرا پدر او را فرستاده بود تا با داروی مورد نیاز بازگردد. او همیشه خود را مقصر دانسته و گمان می‌کند دیر رسید. استیفن پس از مرگ مادر نه تنها به فرزند مورد علاقه پدر تبدیل شد، بلکه علی‌رغم فاصله سنی نسبتا زیاد رابطه بسیار نزدیکی با برادر بزرگتر خود داشت. در ضمن، او پس از یک برهه غیبت به زادگاه خود بازگشت تا یکی از اقدام خود را ملاقات کند. استیفن پس از بازگشت به صورت اتفاقی با الینا گیلبرت مواجه شده و در ابتدا گمان کرد او کاترین است؛ دختری که مدت‌ها قبل عاشقش بود. اگرچه فهمید الینا شخص متفاوتی است، علاقه‌اش به او حفظ شد. در نتیجه، سعی کرد خود را یک دانش آموز دبیرستانی جا زده و بدین ترتیب به او نزدیک شود.

استیفن سالواتوره به عنوان یک انسان فردی دلسوز، مهربان، نجیب، شریف، باهوش، ورزشکار، مسئولیت پذیر و وظیفه‌شناس بود. به طور خلاصه، می‌توان او را یک جنتلمن واقعی توصیف کرد. همین خصوصیات باعث شده بود به فرزند مورد علاقه پدر تبدیل شده و احترام تمامی همشهری‌ها را بدست آورد. او همچنین عملکردی عالی در تحصیل داشت و می‌خواست یک دکتر شود. او در برهه‌ای که خون آشام بود، شخصیت پیچیده‌ای داشت. استیفن بیشتر جنبه‌های انسانی خود را از دست داد و از همه مهم‌تر، نمی‌توانست مقابل عطش درونی‌اش بری خون مقاومت کند و دست به اقدامی ناخوشایند زد.

با وجود اینکه خون آشام شدن بسیاری از رفتارهای انسانی‌اش را گرفته بود، استیفن همچنان فردی وفادار، مهربان، دلسوز، شجاع و نجیب به شمار می‌رفت.

دیمن سالواتوره

دیمن سالواتوره با نقش‌آفرینی ایان سامرهلدر، خون آشام و یکی از دو شخصیت اصلی مرد سریال بود. او در ژوئن سال ۱۸۳۹ میلادی به دنیا آمد و بزرگترین فرزند خانواده خود به شمار می‌رفت. دیمن را می‌توان نقطه مقابل برادر خود استیفن توصیه کرد. استیفن مورد احترام تمام مردم شهر بود اما همین مردم، دیمن را فردی بزدل و بی‌مسئولیت می‌دانستند؛ زیرا در جریان جنگ داخلی ایالات متحده آمریکا کنفدراسیون را ترک کرده بود. استیفن شانس خوبی در بحث عاشقی داشت و معمولا دختران به دنبال نزدیک شدن به او بودند اما این گزاره برای دیمن کاملا برعکس بود. او همیشه مجبور بود برای رسیدن به معشوقه خود فراز و نشیب‌های متعددی را پشت سر گذاشته و برای بدست آوردن توجه‌اش تلاش کند.

دیمن و استیفن مانند دوستانی صمیمی بوده و رابطه فوق‌العاده‌ای میانشان برقرار بود تا اینکه کاترین بر سر راهشان قرار گرفت. عشق او باعث شد یک رقابت خشونت‌بار میان دو برادر شکل گرفته و آن‌ها را مقابل یکدیگر قرار دهد این اتفاقات در شرایطی رخ می‌داد که کاترین قصد داشت هردویشان را بازی دهد. دیمن در حالی که ۲۵ سال سن داشت، خون کاترین را نوشید تا نهایتا به یک خون آشام تبدیل شود.

دیمن سالواتوره وقتی یک انسان بود، اهمیتی به افکار دیگران نمی‌داد و کاری را انجام می‌داد که گمان می‌کرد درست است. همین طرز فکر باعث شد از چشم پدر بیافتد. پس از تبدیل شدن به خون آشام، ترجیح داد از برادر کوچکتر خود فاصله بگیرد؛ زیرا دیگر نمی‌خواست در کنار فردی خیانتکار باشد. به هر حال، استیفن همان فردی بود که ماهیت واقعی کاترین را برای پدرشان فاش کرده و باعث شد دختر جوان برای سوزانده شدن به کلیسا برده شود.

دیمن در ابتدای داستان سریال خاطرات خون آشام به گونه‌ای رفتار می‌کند تا به دیگران بفهماند ارزشی برای زندگی انسان‌ها قائل نبوده و حتی مربی فوتبال استیفن را به قتل رساند تا نشان دهد انسانیتی در وجودش باقی نمانده است. با این حال، در ادامه شاهد رفتارهای متفاوتی هستیم. او با وجود اینکه در طول سریال از برادرش خشمگین است، توجه ویژه‌ای نسبت به او داشته و همیشه سعی کرد از خطرات نجاتش دهد. او همچنین در نتیجه تعامل با النا گیلبرت به موجودی مهربان‌تر تبدیل شده و توانست خشم و عطشش برای خون را کنترل کند.

بانی بنت

بانی بنت با نقش‌آفرینی کاترین گراهام، جادوگر و یکی از شخصیت‌های اصلی سریال به شمار می‌رود. او در فوریه سال ۱۹۹۳ میلادی متولد شد و فرزند رودی هاپکینز و ابیگیل بنت بود. ابیگل یک جادوگر بود و برای مبارزه با یکی از خون آشام‌های اصیل، خانواده خود را ترک کرد. رودی هم چندان به خانواده خود اهمیتی نمی‌داد و سراغشان را نمی‌گرفت. بدین ترتیب، بانی بیشتر سال‌های کودکی و نوجوانی خود را با پدر و مادر بزرگش گذراند. او همچنین در همان سال‌های کودکی با کرولاین فوربس و النا گیلبرت دوست شد.

بانی بنت در بخش‌های ابتدایی سریال خاطرات خون آشام به قدرت‌های خود به عنوان یک جادوگر پی برده و سعی کرد به درک بهتری نسبت به قدرت‌ها خود برسد. او در ادامه و پس از پی بردن به حقیقت درباره محیط زندگی‌اش، دیدگاه منفی‌ای نسبت به خون آشام‌ها پیدا کرد؛ زیرا آن‌ها انسان‌ها را می‌کشند تا خونشان را بنوشند. هر چند، در ادامه و طی اتفاقاتی دیدگاهش نسبت به این موجودات تغییر یافت.

بانی بنت فردی خونگرم، خوش قلب و خوش بین بوده و عاشق شدن را دوست دارد. البته با شروع ماجراهای اصلی سریال The Vampire Diaries و رخ دادن اتفاقات تلخ، ویژگی‌های رفتاری دختر جوان تغییر یافته و به فردی جدی و افسرده تبدیل شد. از قدرت‌های قابل‌توجه بانی می‌توان به جابجایی اشیا، آتش افروزی و مشاهده اتفاقات آینده قبل از رخ دادنشان اشاره کرد.

کرولاین فوربس

کرولاین فوربس با نقش‌آفرینی کندیس آکولا، یکی از شخصیت‌های مهم سریال محسوب می‌شود. او در اکتبر سال ۱۹۹۲ به دنیا آمد و فرزند الیزابت و بیل فوربس بود. کرولاین در دوران کودکی نمی‌توانست دوچرخه سواری یاد بگیرد تا اینکه مادرش لیز به او کمک کرد. در ضمن، او همیشه رابطه مستحکمی با دوستان دوران کودکی‌اش الینا گیلبرت و بانی بنت داشت.

کرولاین در انتهای فصل اول سریال خاطرات خون آشام دچار سانحه شد. جراحات وارد شدن به او بسیار شدید بوده و به نظر نمی‌رسید زنده بماند. در نتیجه، الینا و بانی از دیمن خواستند خونش را به او بدهد تا زنده بماند. بدین ترتیب، کرولاین به یک خون آشام تبدیل شد.

کرولاین مانند الینا گیلبرت یکی از دخترهای مشهور دبیرستان محسوب می‌شد. او مانند مادرش الیزابت فردی مصمم و قوی بود و در قبال دوستانش فردی وفادار به شمار می‌رفت. البته این‌ها ظاهر ماجرا بوده و او از درون احساس ناراحتی می‌کرد و متزلزل بود. کرولاین پس از تبدیل شدن به خون آشام، نگاه متفاوتی نسبت به زندگی پیدا کرد و به فردی مسئولیت‌پذیرتر تبدیل شد. او همچنین در یک برهه طولانی جلوی خودش را گرفت و هیچ انسانی را نکشت.

مت داناوان

مت داناوان با نقش‌آفرینی زک روئریگ، یکی از شخصیت‌های مهم سریال The Vampire Diaries است. او در فوریه سال ۱۹۹۳ میلادی به دنیا آمد و فرزند کلی داناوان و پیتر مکسول به شمار می‌رود. از آنجایی که کلی و میراندا گیلبرت دوستان صمیمی بودند، مت و الینا یک رابطه دوستانی را از همان سال‌های کودکی آغاز کردند؛ رابطه‌ای که با ورود به دوران نوجوانی رنگ و بوی عاشقانه به خود گرفت. البته این رابطه دوام چندانی نداشت. پس از اینکه والدین خود را از دست داد، الینا تصمیم گرفت به رابطه‌اش پایان داده تا بتواند با شرایط کنار آمده و به درک بهتری نسبت به احساساتش دست یابد.

مت داناون پس از اینکه به حقایق تاریک پیرامون میستیک فالز پی برد، از زادگاهش فاصله گرفت اما با گذشت مدتی بازگشت و در کنار دوستانش ایستاد تا بتوانند دشمنان خود را شکست دهند. او حتی رابطه دوستانه خود را با کرولاین فوربس بهبود بخشید و برای مدتی به یک مدیوم تبدیل شد؛ موجودی که می‌تواند با دنیای مردگان ارتباط برقرار کند. مت در نهایت به یک پلیس تبدیل شد و تصمیم گرفت به شکار خون آشام‌ها بپردازد.

او را می‌توان یکی از عادی‌ترین شخصیت‌های حاضر در سریال خاطرات خون آشام دانست؛ زیرا هیچ قدرت فراطبیعی‌ای نداشت. مت داناوان همچنین از دید اطرافیانش به عنوان فردی دیده می‌شد که تنها به ورزش فکر می‌کرد. در حالی که او می‌خواست با ورزش به انسان قوی‌تری تبدیل شده و به واسطه همین ویژگی، از عزیزترین افراد زندگی‌اش محافظت کند. در ضمن، انسان خوش قلبی بود اما اتفاقاتی که در سرنوشتش نوشته شده بودند، او را به فردی بی رحم تبدیل کرد، تا جایی که دیمن و استیفن را چند بار شکنجه داد.

الاریک سالتزمن

الاریک سالتزمن با نقش‌آفرینی متیو دیویس، یکی از شخصیت‌های مهم خاطرات خون آشام است. او حین تحصیل در دانشگاه با ایزابل فلمینگ آشنا شد و با گذشت مدتی، ازدواج کرد. ایزابل علاقه شدیدی به خون آشام‌ها داشت و تحقیقات زیادی را با محوریتشان انجام داد. هر چند، الاریک ترجیح می‌داد آن‌ها را جدی نگیرد.

الاریک سالتزمن یک شب به خانه بازگشت و متوجه شد یک خون آشام در تخت اتاق خوب بوده و مشغول نوشیدن خون ایزابل است. اگرچه جسد همسرش هرگز پیدا نشد، به این نتیجه رسید که جانش را از دست داده است. در نتیجه، به سراغ تحقیقاتش رفت و متوجه شد خون آشام‌ها در میستیک فالز سکونت دارند. در نتیجه، به آنجا رفت تا بتواند حقایق مربوط به قتل همسرش را کشف کند. در ضمن، او برای ورود به میستیک فالز چند سلاح ساخت که می‌توانستند به خون آشام‌ها آسیب جدی برسانند.

الاریک سالتزمن در ابتدای معرفی فردی اسرار آمیز و البته خونگرم به نظر می‌رسید که رفتار بسیار خوبی با دانش آموزان و دیگران دارد. او همچنین شکارچی خون آشام بسیار خوبی بود اما کله شقی‌ کار دستش داد و باعث شد اولین مرگش را تجربه کند. او در طول داستان مجموعا ۸ بار جان داد.

انزو

انزو با نقش‌آفرینی مایکل مالارکی، از شخصیت‌های مهم سریال خاطرات خون آشام محسوب می‌شود. او در سنین کودکی توسط والدینش رها شد و هیچ نشانه‌ای از آن‌ها نداشت. انزو مجبور شد از همان موقع در خانه‌های مختلف کار کرده و امرار معاش کند. او در سال ۱۹۰۳ میلادی سوار یک کشتی شد تا از انگلستان به ایالات متحده آمریکا بیاید. او در همین کشتی با لیلی سالواتوره ملاقات کرد و انتقال خون، باعث شد به خون آشام تبدیل شود.

انزو طی اتفاقاتی به اسارت یک انجمن مخفی به نام آگوستین درآمد. این انجمن که توسط چندین دکتر تشکیل شده بود، به صورت کامل نسبت به خون آشام‌ها، گرگینه‌ها و جادوگران اطلاع داشته و میخواست با انجام آزمایشات مختلف اطلاعات بیشتری درباره موجودات فراطبیعی دست یافته و از آنان برای خدمت به بشریت بهره ببرد. البته اعضای انجمن برای رسیدن به اهداف خود مجبور بودند روی موجودات مزبور آزمایشات متعدد و دردناکی را انجام دهند.

انزو در یکی از زندان‌های انجمن آگوستین با دیمن سالواتوره ملاقات کرد. آن‌ها که رویای فرار را در سر می‌پروراندند، به دوستانی صمیمی تبدیل شدند. البته دیمن بنا به دلایلی مجبور شد انزو را تنها گذاشته و فرار کند.

انزو قبل از اینکه به اسارت انجمن آگوستین در بیاید، زندگی خوبی داشت اما چند دهه شکنجه و آزمایش‌های متعدد باعث شد تعادل روانی خود را تا حدودی از دست بدهد. همچنین از آنجایی که دیمن نتوانست او را از اسارت خارج کرده و به تنهایی فرار کرد، نسبت به او احساس خشم داشت. هر چند، این شرایط طی اتفاقاتی تغییر کرده و انزو از یک آنتاگونیست به ضدقهرمان تبدیل شد.

سریال و رمان The Vampire Diaries چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

وقتی یک داستان از مدیومی به مدیوم دیگر می‌روند، دچار تحول‌های زیادی شده و این موضوع در قبال سریال The Vampire Diaries هم صدق می‌کند. در ادامه قصد داریم به تعدادی از مهم‌ترین‌ها اشاره کنیم.

الینا گیلبرت در رمان‌های خاطرات خون آشام دختری با پوست‌های سفید، موهای بلوند و چشم‌های آبی بوده اما دست‌اندرکاران سریال، نینا دوبرو را برای نقش اصلی انتخاب کردند که موهای خرمایی داشته، سبزه است و چشمانی قهوه‌ای دارد. او همچنین در کتاب‌ها یک خواهر به نام مارگارت دارد که حین آغاز اتفاقات تنها ۴ ساله است. 

دیگر تفاوت مهمی که میان کتاب و سریال وجود دارد، به مثلث عشقی مربوط می‌شود. الینا در رمان‌ها عاشق استیفن می‌شود در حالی که عکس این ماجرا در سریال رخ داده و انتخاب نهایی پروتاگونیست در سریال دیمن است. دست‌اندرکاران همچنین بنا به دلایلی تصمیم گرفتند نام شهری که اتفاقات داستان در آن رخ می‌دهد را تغییر دهند. شهر مزبور در رمان‌ها با نام فلز چرچ (Fells Church) شناخته می‌شود اما در سریال میستیک فالز نام دارد.

مخاطب حین تماشای سریال خاطرات خون آشام با موجودات فراطبیعی مختلفی مانند خون آشام، گرگینه و جادوگر آشنا می‌شود اما خبری از فرشتگان، کیستون (روباهی که می‌تواند تغییر شکل دهد) و فانتوم (شیاطینی که از احساسات انسان‌ها تغذیه می‌کنند) در آن نیست؛ مواردی که همگی در کتاب‌ها حضور دارند.

الینا گیلبرت در رمان دختری خودخواه بود اما چنین ویژگی‌ای به صورت کامل از سریال حذف شد. همچنین دفترچه خاطرات او در رمان تاثیرات مهمی روی روند اتفاقات می‌گذارد، در حالی که چنین چیزی را در سریال شاهد نیستیم. در ضمن، سازندگان سریال بنا به دلایلی ترجیح دادند سرگذشت دو شخصیت استیفن و دیمن را به صورت کامل تغییر داده و گذشته متفاوتی را برایشان بنویسند.

تاثیر سریال خاطرات خون آشام بر صنعت سریال

از آنجایی که سریال The Vampire Diaries توانسته بود انتظارات را برآورده کرده و به محبوبیت بالایی در میان علاقه‌مندان به آثار فانتزی و فراطبیعی دست یابد، دست‌اندرکاران در بخش تلویزیون وارنر و شبکه The CW تصمیم گرفتند یک اسپین آف بر اساس آن ساخته و به واسطه‌اش سرگذشت اولین خون آشام‌های تاریخ را مورد کندوکاش قرار دهند. در همین راستا، یکی از قسمت‌های فصل چهارم را The Originals نامگذاری کرده و روی آنتن بردند. این قسمت که حکم معرفی نامه را برای اسپین آف داشت، توانست مطابق انتظارات عمل کند. بدین ترتیب، سریال مزبور به صورت کامل ساخته شد.

قبل از اینکه The Originals با فصل پنجم به انتها برسد، گزارشی غیررسمی منتشر شد مبنی بر اینکه مذاکراتی برای ساخت اسپین آف این سریال انجام شده است. در ادامه مشخص شد گزارش غیررسمی حقیقت داشته و حتی قسمت آزمایشی هم فیلمبرداری شد تا مدیران The CW بتوانند تصمیم گیری کنند. این شبکه نهایتا دستور ساخت را صادر کرد.

Legacies را می‌توان ادامه سریال The Originals دانست؛ زیرا داستانش روی هوپ مایکلسون دختر کلاوس مایکلسون تمرکز دارد. در ضمن، این سریال هنوز به پایان نرسیده و فصل چهارمش از تاریخ ۲۲ مهر سال ۱۴۰۰ (مصادف با ۱۴ اکتبر) روی آنتن می‌رود. در حال حاضر مشخص نیست این فصل از چند قسمت تشکیل شده است.

شکل گیری فرنچایز خاطرات خون آشام تنها تاثیر The Vampire Diaries بر صنعت سریال نیست. این اثر همچنین باعث شد نینا دوبرو، پاول وسلی و ایان سامرهلدر به چهره‌های مشهور و محبوبی تبدیل شده و پیشنهادات بهتری را دریافت کنند. در ضمن، فرنچایز خاطرات خون آشام تنها به سریال خلاصه نشده و محصولاتش در حوزه‌های کمیک بوک و داستان هم قابل‌مشاهده است.

چه آینده‌ای در انتظار The Vampire Diaries است؟

جولی پلک در فوریه سال ۲۰۲۰ میلادی مصاحبه‌ای را با وب سایت New York Post انجام داد. او در بخشی از گفتگو فاش کرد طرح چهارمین سریال فرنچایز The Vampire Diaries را آماده کرده است. فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده آمریکایی وارد جزئیات بیشتر نشد و فاش نکرد اتفاقات حول محور چه شخصیتی رخ می‌دهند.

در حال حاضر مشخص نیست شبکه The CW با ساخت چهارمین سریال فرنچایز The Vampire Diaries موافقت کرده است یا خیر.

2.8 6 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا