#مهسا_امینی
مهم‌ ترین کمیک‌ های ثور

مهم‌ ترین کمیک‌ های ثور که باید قبل از دیدن فیلم Love and Thunder بخوانيد

بازگشت خدای رعد و برق به سینمای مارول چگونه خواهد بود؟

ثور: عشق و تندر (Thor: Love and Thunder) یک فیلم ابرقهرمانی آمریکایی محصول سال ۲۰۲۲ است که مانند دو نسخه پیشین این سری فیلم بر اساس مهم‌ ترین کمیک‌ های ثور یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های مارول، تولید شده است. این اثر دنباله‌ فیلم Thor: Ragnarok بوده و بیست و نهمین فیلم در دنیای سینمایی مارول به حساب می‌آید. کارگردانی این اثر بر عهده تایکا وایتیتی (Taika Waititi) بوده و کریس همسورث (Chris Hemsworth) در نقش ثور در کنار کریستین بیل (ChristianBale) ، تسا تامپسون (Tessa Thompson) ، جیمی الکساندر (Jaime Alexander) ، راسل کرو (Russell Crowe) و ناتالی پورتمن (اNatalie Portman) ایفای نقش می‌کنند.

در این فیلم ثور تلاش می‌کند تا آرامش درونی پیدا کند، اما طولی نمی‌کشد که باید به صحنه نبرد بازگردد و والکری، کورگ، و جین فاستر که اکنون به مایتی ثور تبدیل شده است را به خدمت بگیرد تا گور قصاب خدایان را متوقف کنند. ثور سفری را آغاز می‌کند که در آن در جستجوی آرامش درونی است. بازنشستگی او توسط گور، قصاب خدایان قاتل کهکشانی که به دنبال انقراض خدایان است متوقف می‌شود. ثور نه تنها در پی وقایع Avengers: Endgame به دنبال هدف خود در زندگی است بلکه باید حال در کنار معشوقه‌ سابق خود جین فاستر که اکنون به نوعی میولنیر ویران شده را در اختیار گرفته است مبارزه کند. کارگردان این اثر که پیش از این کارگردانی فیلم Thor Ragnarok را بر عهده داشته است همواره به تأثیر و ارجاعاتی که از کمیک‌های مارول برای ساخت فیلم‌هایش استفاده می‌کند اشاره کرده است. به گفته‌ برخی از عوامل مطالعه‌ این کمیک‌ها توسط وایتیتی بر نحوه‌ رخ دادن وقایع در هنگام فیلمبرداری تأثیر بسزایی گذاشته است. فیلم حاوی ارجاعات بصری به کار هارون (یکی از هنرمندان مارول کامیکس) در مورد ثور است؛ به ویژه تصویری که در آن ثور و گلادیاتور صخره‌ای کورگ (که وایتیتی نیز نقش آن را بازی می ‌کند) با یک خدای مرده روبرو می‌شوند. در ادامه‌ این مطلب کمیک‌هایی را با روند داستانی مختصر آن‌ها معرفی خواهیم کرد که به طور بالقوه می‌توانند بر چگونگی داستان عشق و تندر تأثیر بگذارند.

Thor: Goddess of Thunder

در طول وقایع کمیک گناه اصلی (original sin)، که توسط آرون (Aaron) نوشته شده بود ثور راز حیرت‌انگیزی را آموخت که باعث شد کنترل چکش خود یعنی Mjolnir را از دست بدهد؛ زیرا او دیگر لايق سلاح خود نبود. پس از آن جین فاستر چکش را به دست گرفت و او تبدیل به ثور جدید در یک سریال در حال انجام توسط آرون و راسل داترمن (Russell Dauterman) شد. با این حال، قدرت‌های جدید جین هزینه‌های زیادی داشت. او به سرطان مبتلا شده بود و هر بار که به ثور تبدیل می‌شد، چکش ثور تمام ناخالصی‌ها را از بدنش پاک می‌کرد. از جمله پرتو درمانی و شیمی درمانی، این به معنی خسارتی جبران‌ناپذیر بود زیرا سرطان او حتی قوی‌تر از قبل می‌شد.

Guardians of the Galaxy: Then It’s Us

به نظر می‌رسد که نگهبانان کهکشان نقش مهمی را در عشق و تندر بازی می‌کنند، زیرا ثور تصمیم گرفت در پایان بازی با آن‌ها در جهان سفر کند. روند آغازین سری نگهبانان 2020 توسط آل یوینگ (Al Ewing) و خوان کابال (Juann cabal)، نگهبانان را در مقابل المپیکی‌های قیام‌یافته قرار می‌دهد که به دنبال تثبیت سلطه‌ی خود در جهان هستند. طرفداران چشم عقابی ممکن است متوجه یک چهره مرموز شده باشند که در آن رعد و برق‌های طلایی در دست است که تنها می‌تواند به این معنی باشد که خدای رعد و برق یونانی زئوس در این فیلم نقش خواهد داشت و همچنین سایر خدایان یونان. پسر زئوس یعنی هرکول، یکی از چهره‌های مهم در دنیای مارول بوده است و حتی به عنوان عضوی از انتقام‌جویان در کنار ثور جین فاستر نیز شناخته شده است.

War of the realms

The War of the Realms یک خط داستانی کمیک در سال ۲۰۱۹ و یکی از مهم‌ ترین کمیک‌ های ثور بوده که توسط مارول کامیکس منتشر شده است. خط داستانی با نقدهای مثبت روبرو شده است و منتقدان خط داستانی و هنر به کار رفته در این کمیک را تحسین می‌کنند. در آزگارد، اودین مورد هدف قاتلان ملکیث (Malekith) قرار می‌گیرد که فاش می‌کنند که پل تاریک (Bifrost) را ایجاد کرده‌اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به هر یک از ده قلمرو حمل و نقل کنند. ملکیث ارتشی در سراسر قلمرو‌ها می‌سازد و ساکنان آن‌ها را وادار می‌کند که از طرف او بجنگند یا کسانی را که در راه او ایستاده‌اند را به قتل برسانند. او تمامی قلمروها را فتح کرد و فقط یک قلمرو برای فتح داشت، قلمروی میدگارد. این منجر به این می‌شود که ثور و نیروهای آزگارد در کنار کل دنیای مارول درگیر جنگی همه جانبه با ملکیث و نیروهایش شوند. به نظر می‌رسد عشق و تندر از پایان این کمیک الهام می‌گیرد، زیرا والکری (تسا تامپسون) پادشاه آزگارد شده است و به نظر می‌آید که از آن خسته شده و تغییری در حکمرانی آزگارد در پیش است.

Thor: The Mighty Avenger

عشق و تندر اشاره‌ای به فیلمی دارد که به رابطه‌ی ثور و جین می‌پردازد و مینی سریالی وجود دارد که این رابطه را به طور کامل بررسی می‌کند. کمیک Thor: The Mighty Avenger اثر راجر لندریج (Rodger Landridge) به عنوان نویسنده و هنرمندی کریس سمی (Chris Sammee) در جریان تبعید ثور به زمین توسط پدرش اودین و تعاملات او با جین و همچنین سایر شخصیت‌های مارول از جمله نامور ساب، مارینر و همکار او اتفاق می‌افتد. این کمیک یک پیش درآمد رمانتیک دارد و در آن زره آزگاردی ثور شیک‌تر و آینده‌نگرتر به نظر می‌رسد، در حالی که مرد آهنی نسخه‌ای از زره اصلی خود را می‌پوشد که بیشتر شبیه به لباس‌های فانتزی است. متأسفانه The Mighty Avenger به دلیل فروش کم لغو شد، اما همچنان داستان ثور در این نسخه از کمیک‌ها برای خوانندگان قدیمی و جدید جذاب است.

The Unworthy Thor

در حالی که فاستر نقش ثور را بازی می‌کرد، ثور به سفرهایی رفت که بیشتر آن‌ها حول تلاش او برای یافتن پاسخ و تاوان گناهانش بود. The Unworthy Thor بدون شک یکی از مهم‌ ترین کمیک‌ های ثور بوده و در آن اودین سان در سر تا سر کیهان در تلاش برای یافتن چکش جایگزین می‌جنگد، تنها به این دلیل که جست‌وجو را به نفع پرداختن به موضوع عمیق‌تر خود رها کند. او چگونه می‌تواند شایستگی واقعی را نه تنها بر اساس معیارهای خود بلکه بر اساس معیارهای خدایان بازیابی کند؟ این کمیک به پاسخ این سوال می‌پردازد.

 The Thor Corps

رویداد در کمیک Secret Wars Prelude در سال ۲۰۱۵ شاهد بود که دکتر دووم کنترل کامل آخرین بقایای باقی‌ مانده از جهان‌های موازی را در اختیار دارد. مجموعه‌ای از سیارات و جدول‌های زمانی مختلف که به عنوان Battleworld شناخته می‌شوند. برای حفظ نظم در این واقعیت ضعیف، دووم ثورها را از ده‌ها واقعیت مختلف جمع آوری کرد و آن‌ها را به سپاه خود فراخواند. بسیاری از محبوب‌ترین نسخه‌های ثور برای طرفداران از جمله پیر کینگ ثور، جین فاستر ثور، آلتیمیت ثور، بتا ری بیل و نسخه ایکس استورم که تبدیل به ثور شد، بازگشتند. علاوه بر این مجموعه‌ای از ثورهای جایگزین مانند ثور گراز و ثور مارمولک شروع به کار کردند و این مجموعه درواقع یک ثور چند وجهی را به نمایش گذاشت. با توجه به اینکه Thor: Love of Thunder بلافاصله پس از Doctor Strange in the Multiverse of Madness عرضه می‌شود و جهان‌های موازی از این پس در MCU نقش مهمی را ایفا خواهند کرد، این احتمال وجود دارد که بینندگان به‌زودی شاهد یک واقعیت جایگزین از نسخه‌های مختلف ثور باشند.

Valkyrie: Jane Foster

پس از جنگ قلمروها، فاستر دیگر ثور نیست. این عنوان یک بار دیگر در کنار Mjolnir و فرماندهی به اودینسون اعطا شد. روزهای فاستر به‌عنوان یک ابر انسان به پایان نرسیده بود. پس از اینکه جنگ منجر به مرگ کل نیروی والکری آزگارد شد، فاستر تصمیم می‌گیرد خودش حکمرانی را به دست بگیرد، که این قضایا پس‌زمینه‌ی‌ سریال کمیک بعدی او را تشکیل می‌دهد. با توجه به اینکه آخرین عمل Thor: Love of Thunder چگونه پیش خواهد رفت جایگاه  فاستر پس از ثور در کمیک‌ها ممکن است به شدت بر MCU تأثیر بگذارد. هنوز مشخص نیست که آیا ثور فاستر جایگزین اودینسون در فیلم می‌شود یا خیر؛ در آینده‌ای قابل پیش‌بینی در کنار او کار می‌کند یا فقط چکش و قدرت‌ها را برای مدت کوتاهی قبل از بازگرداندن آن‌ها قرض می‌گیرد؟ اگر فاستر تا پایان فیلم قدرت خود را از دست بدهد، ممکن است راه همتای کمیک خود را دنبال کند و ردای والکری را به تن کند.

Thor: God of Thunder

اگر فقط یک کمیک می‌توانست لقب ضروری‌ترین کمیکی که باید پیش از دیدن Thor: Love of Thunder خواند را بگیرد این همان کمیک خواهد بود. در سری ۲۰۱۲ ثور خدای تندر احتمالاً به عنوان الهام‌بخش اصلی فیلم جدید بوده و آنتاگونیست اصلی را معرفی می‌کند. گور قصاب خدایان با بازی کریستین بیل به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابر شرور‌هایی که تا کنون وجود داشته‌اند در نظر گرفته می‌شود. فقط در ۱۲ شماره، آرون ثور را بیش از هر زمان دیگری از خودش و ارزش‌هایش دور کرد و او را در برابر نفرت بی‌اندازه‌ی گور قرار داد. خدای تندر، گوری را معرفی کرد که به دنبال کشتن هر خدایی بود که تا کنون وجود داشته است. گور با از دست دادن خانواده‌ خود احساس کرد که دیگر خدایان او را در زمان نیاز رها کرده‌اند. این مجموعه آثار هنری خیره‌کننده‌ای از اساد ریبیک ( Esad Ribić ) دارد که بعداً حماسه‌های دیگر مارول مانند برداشت جاناتان هیکمن (Jonathan Hickman) از Civil War و Infinity War کرون گیلن (Kieron Gillen) را به تصویر می‌کشد. در این داستان ثور لباسی را به رخ می‌کشد که نفوذ وایکینگ‌ها را در زره آزگاردی خود گنجانده است و گور مانند یک کابوس زنده ظاهر می‌شود؛ با سایه‌هایی که دور او حلقه می‌زنند و یک شنل را تشکیل می‌دهند. این روایت دو نسخه‌ دیگر از ثور را نیز به نمایش می‌گذارد. ثور جوان‌تر و متکبرتر که هنوز لایق Mjlonir نشده است و ثور مسن‌تر که آخرین آزگاردی در جهان است در این روایت نقش پررنگی دارند.

باید منتظر ماند و دید که وایتیتی چگونه داستان یکی از قدرتمندترین ابرقهرمان‌های مارول را ادامه خواهد داد. با توجه به سابقه‌ی کار وایتیتی در فیلم قبلی، انتظار می‌رود که تأثیر کمیک‌ها بر این فیلم بسیار زیاد باشد. به نظر شما داستان کدام یکی از این کمیک‌ها بر آینده‌ ثور تأثیر خواهد گذاشت؟ محبوب‌ترین کمیک شما از بین  مهم‌ ترین کمیک‌ های ثور کدام است؟


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا