#مهسا_امینی

۱۲ بازی ترسناک برتر برای کامپیوتر

ایستگاه ترس

پلتفرم کامپیوتر سال‌هاست که سکوی پرتابی برای بهترین بازی‌های ترسناک بوده و من قصد دارم تا ۱۲ بازی ترسناک برتر کامپیوتر را به شما معرفی کنم.

بعضی از این بازی‌ها در واقع انحصاری کامپیوتر به شمار نمی‌آیند و این بازی‌ها، اولین بار روی کامپیوتر منتشر شده و پس از مدتی کوتاه یا بلند، راه خود را به پلتفرم‌های دیگر باز کردند. برخی از این بازی‌ها نه تنها به موفقیت و شهرت رسیدند، بلکه منبع الهامی نیز برای بازی‌های ترسناک کمتر شناخته‌شده، ولی نسبتا خوب دیگری بوده‌اند. بعضی از این بازی‌ها هنوز هم ممکن است خواب شب را از چشم شما بگیرند. برویم تا این ۱۲ بازی ترسناک را با هم مرور کنیم.

 

۱۲-IMSCARED

بازی IMSCARED: A Pixelated Nightmare واقعا تنها بازی در این لیست است که محدودیت‌ها و مرز‌ها را می‌شکند تا ترس را به خوبی به شما القا کند. با گشت و گذار در محیط کم‌جزئیات و نسبتا ابتدایی این بازی و تلاش برای فرار از کابوسی که در آن قرار دارید، موجودی به نام White Face همواره در تعقیب شما قرار می‌گیرد.

وقتی که White Face به شما می‌رسد، شما مستقیما به صفحه دستاپ کامپیوتر خود برمی‌گردد و یک نیو فولدر به همراه یکی Text document برای شما باز می‌شود تا شکستتان به رخ شما کشیده شود. گاهی اوقات نیز ممکن است مرورگر کامپیوتر شما باز شده و یک ویدئوی ترسناک را در یوتوب برای شما پخش کند. همچنین یک web document هم در فولدر دیگری وجود خواهد داشت تا جای شما را در مپ بازی نشان دهد. بعضی وقت‌ها ممکن است بعضی از این داکیومنت‌ها و فولدر‌ها برای پیش‌روی در بازی، از کامپیوتر خود حذف نمایید. همچنین جالب است بدانید که این بازی فقط با Game Maker 8، MS Paint و FL Studio ساخته شده است. این بازی که شباهت‌های زیادی با Eternal Darkness دارد، استایل خاصی از یک بازی ترسناک را پیش روی شما قرار می‌دهد.

 

 

۱۱-Cat Lady

شما در بازی Cat Lady کنترل یک زن ۴۰ ساله با نام سوزان اشورث که خودکشی کرده است را بر عهده می‌گیرید. این زن پس از خودگشی، چشم بر دنیایی مرموز می‌گشاید. به او توسط شخصی به نام The Queen Of Maggots خوش‌آمد گفته می‌شود و متوجه می‌شود تا برای رهایی از این دنیا، باید ۵ انگل را از بین ببرد تا به آرامش برسد.

این بازی با وجود مضامینی در مورد سلامت روانی، به شدت ساده است.شما در این بازی باید محیط‌های عجیب را بگردید، آیتم‌های مختلف را پیدا کرده و تصمیماتی را بگیرید. این بازی فراتر از یک بازی اشاره و کلیک ظاهر شده و زنی را که دیگر هیچ میلی به زندگی ندارد را به تصویر می‌کشد.

۱۰- Dead By Daylight 

بازی Dead By Daylight در سال ۲۰۱۶ میلادی عرضه شد. این بازی برای طرفداران فیلم‌های زیرژانر اسلشر به مانند یک بهشت به حساب می‌آید، چرا که در این بازی چندین شخص باید از دست یک قاتل حرفه‌ای فرار کنند. این بازی در سال ۲۰۲۱ حکم سوپر اسمش بروز بازی‌های ترسناک را دارد. از قاتل‌های معروف و نمادینی مثل فردی کروگر از فرنچایز نایتمر آن الم استریت و مایکل مایرز از فرنچایز هالویین گرفته تا هیولاهایی مثل نمسییس از بازی رزیدنت ایول و پیرامید هد از بازی سایلنت هیل در این بازی حضور دارند تا خون به پا کنند و تک تک بازیکنان دیگر را به قتل برسانند. سازندگان این بازی همچنان به پشتیبانی از آن ادامه می‌دهند و در طی هر سال، چندین کارکتر و ویژگی جدید وارد بازی می‌کنند. این بازی به خصوص برای کسانی که دوست دارند تا در نقش یک قاتل قدرت‌مند ایفای نقش کنند، بسیار جذاب و لذت‌بخش محسوب می‌شود.

۹-Amnesia: The Dark Descent

بازی Amnesia: The Dark Descent یکی از بازی‌های نسبتا قدیمی‌تر این لیست به حساب می‌آید. مکانیک‌های این بازی باعث احیای ژانر Survival Horror در بازی‌های ویدئویی شدند تا بسیاری از بازی‌سازان از این بازی تحسین‌شده و جذاب، ایده بگیرند و همیشه هم به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ترسناک از آن نام برده شود.

بازی امنژیا با بیدار شدن پروتاگونیست این بازی، یعنی دنیل در قلعه‌ی برننبرگ آغاز می‌شود. این کارکتر حافظه‌ی خود را از دست داده و نمی‌داند که چگونه وارد این مکان مخوف شده است. او پس از مدتی کوتاه متوجه می‌شود که در این قلعه تنها نیست وموجوداتی پلید آماده‌اند تا او را شکار کنند. مشکل اصلی او در اینجاست که نمی‌تواند به هیچ وجه با این موجودات مبارزه کند. تنها راه شما این است که فقط و فقط فرار کنید و در تاریکی پنهان شوید. اینجا یکی دیگر از مشکلات او نمایان می‌شود. اگر شما مدت زیادی در تاریکی بمانید، سلامتی روانی خود را از دست می‌دهید. جالب است بدانید که نوار هوشیاری در این بازی، ایده‌ای نو محسوب نمی‌شود و اولین بار از این ایده در بازی Eternal Darkness استفاده شده است. شما باید از منابع نور مختلف استفاده کنید تا در این بازی زنده بمانید.

دنباله‌های بازی امنژیا و بازی‌های دیگری عینا از مکانیک‌های این بازیبه شکل جذابی استفاده کردند. ویژگی‌های بصری این بازی همچنان در سال ۲۰۲۱ نسبتا خوب به نظر می‌آیند و قطعا الان هم می‌توانید از آن به اندازه‌ی کافی لذت ببرید. پس منتظر چه هستید؟ این بازی ترسناک را نصب کنید، در تاریکی بنشینید و سفری رعب‌آوری را به قلعه‌ی برننبرگ داشته باشید.

۸- World of Horror

 طرفداران جونجی ایتو یا اچ پی لاوکرفت نباید این بازی را از دست دهند! این بازی تک‌بیتی قطعا شما را یاد نقاشی‌های پرجزئیات MS Paint خواهد انداخت.

این بازی در شیوکاوای ژاپن جریان دارد و بازیکنان باید با جستوجوی مکان‌ها و هیولاهای مختلفی که از مانگاهای ترسناک ژاپنی الهام گرفته‌اند، جلوی آخرالزمان را بگیرند. با اینکه این بازی در واقع یک بازی ترسناک به شمار می‌آید، المان‌هایی از ژانر‌های نقش‌آفرینی و روگلایک در این بازی وجود دارند. تنش مثال‌زدنی و البته، ساندترک World Of Horror این بازی را به یکی از بازی‌هایی که باید تجربه کنید، تبدیل کرده است.

۷-S.T.A.L.K.E.R.

بازی‌های کمی هستند که توانسته‌اند تاریکی سه‌گانه‌ی استاکر را به بازیکنان القا کنند. چه شما به سمت بدترین حادثه‌ی اتمی دنیا در چرنوبیل حرکت کنید، یا به کشف اسرار پنهان در شهر پریپایات بپردازید، دنیای بی‌رحم این بازی، مشتاق کشتن شماست. پس اگر علاقه‌مند به مبارزه با دشمنان ناشناخته و میوتنت‌های خون‌خوار هستید، الان نوبت شماست که به چرنوبیل سری بزنید!

۶-Five Nights at Freddy’s

بازی Five Nights at Freddy’s یک بازی در مورد عروسک‌های رستورانیست که زنده شده‌اند و بلای جان کارکتر بازی خواهند بود. شما در این بازی نقش یکی کارکنان رستوران را بر عهده می‌گیرید که وظیفه‌ی نظارت بر رستوران در شب را به او داده‌اند.

شما در این بازی باید با دوربین‌هایی بر نقاط مختلف رستوران نظارت کنید و ممکن است گاهی اوقات چهره‌هایی ناگهان روی صفحه‌ی شما قرار گیرند و باعث ترس ناگهانی شما شوند. یکی از ویژگی‌های بازی Five Nights at Freddy’s این است که حتی بچه‌ها هم می‌توانند آن را بدون ترس از آسیب روحی، بازی کنند و مشخصا برای افراد پیر و جوانی که دل و جرئت زیادی ندارند، انتخابی مناسب و یکی از بهترین بازی‌های ترسناک است.

۵-Pathologic

بازی Pathologic که در سال ۲۰۰۶ عرضه شد، از زمان خود بسیار جلوتر قرار داشت و به راحتی در لیست بهترین بازی‌های ترسناک بسیاری از افراد جای می‌گیرد. این بازی در یک شهر که گرفتار طائونی ناشناخته شده است به وقوع می‌پیوندد. بازی Pathologic وحشت و معما را با هم ترکیب می‌کند تا به فرمولی جذاب و البته، منحصر‌به‌فرد برسد. از بین سه نفر، شما باید یکی از آنان را انتخاب کنید و ۱۲ روز زنده بمانید تا راز طائون شن را پیدا کنید.

هر روز ماموریت‌هایی تازه در دسترس شما قرار می‌گیرد تا با انجام آنان، به حقیقت نزدیک و نزدیک‌تر شوید. بعضی از این ماموریت‌ها فقط در یک روز خاص قرار دارند و با گذشت آن روز، دیگر نمی‌توانید ماموریت را انجام دهید.

بازی Pathologic  و دنباله‌‌ی آن یعنی Pathologic 2 در القای اتمسفر به شدت خوب کار کرده‌اند و بارها شما را از روی صندلی کامپیوتر خود بلند خواهند کرد.

۴-Phasmophobia

اگر به بازی کردن و گذر زمان با دوستان خود علاقه‌مندید، این بازی بهترین بازی ترسناک برای شماست.. در این بازی ۴ بازیکن در قالب شکارچیان روح با یکدیگر همکاری می‌کنند. این کارکتر‌ها با وسایلی مثل آب مقدس، رادیو‌ها و دوربین‌های دید در شب مجهز می‌شوند. طی ماه‌های اخیر نیز بازی‌های زیادی با الهام از فسموفوبیا روی استیم دیده شده‌اند.

شما با دوستان خود در این بازی به گشت و گذار در خانه‌های جن‌زده و زندان‌های متروکه می‌پردازید و باید ارواح مختلف را گیر بیندازید. با گذشت زمان در این بازی، احتمال برخورد به روح‌ها بیشتر می‌شود و باید هر لحظه منتظر تسخیر دوستان خود توسط ارواح خبیث باشید.

۳-بازی‌های Chilla’s Art

Chilla’s Art در واقع اسم یک تیم بازی‌سازی مسقل ژاپنی متشکل از دو برادر است. از سال ۲۰۱۸ میلادی این دو براردر بیش از ۱۵ بازی ترسناک روی استیم با قیمتی بسیار پایین عرضه کرده‌اند. در حالی که این بازی‌ها نسبتا کوتاه هستند، اما می‌توانند تجربه‌ی جذابی را برای دوست‌داران ژانر وحشت و بازی‌های ترسناک رقم بزنند.

هر بازی Chilla’s Art یک تجربه‌ی یونیک به شمار می‌آید اما همه‌ی آنان به شکل اول شخص روایت شده و حول محور یک تجربه‌ی به ظاهر پیش پا افتاده اما وحشتناک می‌چرخند. یکی از جالب‌ترین آنان، بازی The Convenience Store است که بازیکنان نقش یکی از کارکنان شیفت شب مغازه را عهده‌دار خواهند بود. بازیکنان در شب باید آیتم‌های مغازه را سر جای خود قرار دهند و با مواردی مثل اتفاقات ترسناک، مشتری‌های عجیب و سر و صدا‌های غیرقابل انتظار، سر و کله بزنند.

از آنجایی که Chilla’s Art بازی‌های زیادی را منتشر کرده، سخت است که فقط یکی از آنان را انتخاب کنیم ولی با توجه به قیمت نسبتا پایین بازی‌های آنان، شما می‌توانید چند بازی را بخرید و خودتان این بازی‌ها را تجربه کنید.

 

۲- بازی‌های Puppet Combo

Babysitter Bloodbath، Power Drill Massacre و The Night Ripper شاید شما را یاد نام‌های فیلم‌های ترسناک با بودجه‌ی پایین دهه‌ی هشتاد میلادی بیندازند ولی در واقع اسم بازی‌های ترسناک و خشن یک استودیوی مستقل بازی‌های ترسناک به نام Puppet Combo هستند.

این شرکت ایندی طی دهه‌ی گذشته بیش از ۲۰ بازی منتشر کرده که تک تک آنان پر از تنش و لحظات ماندگار هستند.

مثلا بازی Nun Massacre شما را در یک بازی موش و گربه با یک قاتل سریالی در مدرسه قرار می‌دهد. گرافیک بازی‌های Puppet Combo شما را قطعا یاد گرافیک بازی‌های پلی استیشن ۱ خواهد انداخت. موقعیت‌های سخت و قاتل‌های روانی، تجربه‌ی هر بازی پاپت کامبو را تبدیل به کابوسی فراموش‌نشدنی می‌کند.

 

۱-Visage

وقتی کونانی در سال ۲۰۱۵ بازی سایلنت هیلز را کنسل کرد، تعداد بسیار زیادی از بازی‌هایی که از تیزر قابل بازی سایلنت هیلز الهام گرفته بودند، ساخته شدند. بدون شک یکی از بهترین بازی‌های ترسناک نیز بازی Visage بود.

این بازی ترسناک در دهه‌ی هشتاد میلادی روایت می‌شود. شما در نقش دواین اندرسون در خانه‌ی خود به بازی می‌پردازید. کار وقتی گره می‌خورد که شما متوجه‌ی اتفاقات فراطبیعی در این خانه‌ی بزرگ می‌شوید.

هر چه که نقاط مختلف خانه را بررسی می‌کنید، موجودات فراطبیعی با کوباندن درها، شکستن لامپ‌ها و خاموش کردن چراغ‌ها شما را هر لحظه بیشتر از لحظه‌ی قبل می‌ترسانند. Visage یکی از چالشی ‌ترین بازی‌های ترسناک در سال‌های اخیر است و شما بیشتر با آزمون و خط باید در داستان این بازی بسیار ترسناک پیش بروید. وحشتی بی‌مانند در هر لحظه‌ی این بازی همراه شما خواهد بود.

Visage قطعا و بدون شک بهترین دنباله‌ی معنوی PT محسوب شده و یکی از بهترین بازی‌های ترسناک است که می‌توانید بازی کنید. خاموش کردن چراغ اتاق را قبل از شروع این بازی فراموش نکنید!

 

بهترین بازی‌های ترسناکی که می‌توانید روی کامپیوتر بازی کنید را به شما معرفی کردم و حالا نوبت شماست که در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید که بازی ترسناک مورد‌علاقه‌ی شما کدام بازی است؟ قرار است کدام یک از بازی‌های معرفی‌شده در این مقاله را به زودی تجربه کنید؟


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا