پرفروش‌ترین فیلم‌های ترسناک

پرفروش‌ترین فیلم‌های ترسناک سال ۱۴۰۰ تا به امروز

سلطان گیشه ژانر ترسناک در سال ۱۴۰۰ کیست؟

ژانر وحشت یکی از جنجال برانگیزترین ژانر‌های سینما بوده و هر سال غافلگیری‌های بزرگ‌تری را برای مخاطبین به ارمغان می‌آورد. در این سبک از فیلم‌سازی همواره شاهد خلق آثاری متفاوت و جوانه زدن شکوفه‌های خلاقیت هستیم و در کمال ناباوری این مخلوق با ظرافت، خلق شده تا موجب وحشت شما شود. بدون شک در شرایط سال گذشته و با پاندمی ویروس کرونا صنعت سینما و فیلم‌سازی دچار بحران بسیار بزرگی شده و درب سینماها برای مدت بسیار طولانی بسته شد. 

با این حال این امر باعث نمی‌شود تا از یک فیلم ترسناک جذاب در خانه خود لذت نبریم. اگرچه که در این ایام درب سینماها بسته بود اما زیر سایه سرویس‌های استریم آنلاین تا حدی جای خالی سینماها پر شد. خوشبختانه هم اکنون با روند موفقیت‌آمیز واکسیناسیون در جهان، طرفداران فیلم‌های ترسناک پس از مدتی، به سینماها بازگشته و باری دیگر شور و هیجان تماشای آثار ژانر وحشت در سینما‌ها را تجربه کردند. در ادامه به معرفی و بررسی ده مورد از موفق‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم‌های ترسناک سال ۱۴۰۰ – ۲۰۲۱ خواهیم پرداخت. 

۱۰. The Reckoning

فروش ۱۴۳.۵۳۲ دلار

کارگردان فیلم Dog Soldiers و The Descent هم اکنون پس از ده سال، باری دیگر به ژانر وحشت بازگشته تا با اثری جدید طرفداران خود را مجذوب کند. این اثر ماه فوریه در ایالات متحده آمریکا اکران شده و تا کنون ۱۴۳.۵۳۲ دلار فروش داشته است. این اثر در فضایی جادوگرانه اتفاق افتاده و داستان آن بر اساس داستان Red Hex نوشته ادوارد ایورز-سویندل (Edward Evers-Swindell) نوشته شده است. 

در فیلم The Reckoning گریس (Grace) با بازی شارلوت کرک (Charlotte Kirk) قربانی دسیسه تعدادی شکارچی جادوگر می‌شود که زندگی او را تباه می‌سازند. گریس پس از اینکه همسر خود را در اثر بیماری طاعون بوبونی از دست می‌دهد، توسط شکارچیان بی‌رحم جادوگران به جادوگری متهم شده و شکنجه می‌‌شود. 

۹. The Resort 

فروش ۱۹۱.۹۹۶ دلار 

The Resort ما را با خود به جزایر هاوایی برده و دقیقا هنگامی که از مناظر زیبای این منطقه لذت می‌بریم، وحشت ما را برمی‌انگیزد. کارگردانی این فیلم بر عهده تایلر چین (Taylor Chien) کارگردان فیلم Cornered بوده و این اثر بیش‌  از ۲۰۰۰۰ بلیت در گیشه فروخته است. شاید فکر کنید ایده بازدید از یک مکان جن‌زده و خالی از سکنه توسط تعدادی نوجوان، تکراری و کلیشه‌ای به نظر می‌رسد اما تایلر چین از دل این ایده تکراری، فیلمی بسیار زیبا و متفاوت بیرون کشیده و ماجراهای تازه‌ای را برای ما رقم زده است. 

در فیلم The Resort گروهی نوجوان کنجکاو را می‌بینیم که برای بازدید از یک هتل تسخیر شده و متروکه به جزایر هاوایی سفر می‌کنند. اگرچه تمامی این افراد در ابتدا باور ندارند که چیز مهمی را در این محل کشف کنند با این حال حتی بیشتر از آنچه که در رابطه با آن شوخی می‌کنند، بدست می‌آورند. اوضاع از حد تصور آن‌ها جتی فراتر رفته و کاملا بهم می‌ریزد. شاید سرنوشت آن‌ها درس عبرت خوبی باشد برای آنکه هرگز به یک خانه جن‌زده و متروکه نزدیک نشویم. 

۸. Willy’s Wonderland

فروش ۴۱۸.۲۸۶ دلار

بدون شک هر زمان نام بازیگر بزرگی مانند نیکلاس کیج (Nicolas Cage) را در لیست بازیگران یک اثر می‌شنویم، خیالمان راحت می‌شود که با اثر خوبی روبه‌رو هستیم. شک نکنید، فیلم Willy’s Wonderland به کارگردانی کوین لوئیس (Kevin Lewis) به ما می‌آموزد که به جای پاک کردن صورت مسئله در جهت حل کردن آن بکوشیم. کیج در این اثر نقش یک نگهبان محل بازی سرزمین عجایب ویلی را ایفا کرده که متاسفانه پس از مدت کوتاهی با عروسک‌های شیطانی این محل درگیر می‌شود. عروسک‌ها و مجسمه‌های سرزمین عجایب ویلی توسط شیاطین و اجنه تسخیر شده و در نتیجه به دنبال تعدادی قربانی می‌گردند. با این حال اهالی این منطقه به جای از بین بردن این شیاطین تصمیم به صلح گرفته‌اند. اما این صلح بدون شک بی هزینه نخواهد بود، در نتیجه طبق یک برنامه‌ زمانی مشخص مردم یکی از اعضای این منطقه را به عنوان قربانی به عروسک‌ها تقدیم می‌کنند. 

۷. In The Earth 

۱.۱ میلیون دلار

شاید داستان فیلم In The Earth چندان هم تخیلی و فانتزی نباشد. بن ویتلی (Ben Wheatley) نویسنده و کارگردان برجسته انگلیسی در این اثر شرایطی که هم اکنون در آن قرار داریم را به تصویر می‌کشد. در فیلم In The Earth ویروسی مرگبار به مردم اهل زمین حمله کرده و مردم به دنبال راه درمان آن می‌گردند. آشنا به نظر می‌رسد مگرنه؟ این اثر که در ناریخ ۱۶ ماه آپریل سال ۲۰۲۱ اکران شده تا کنون موفق شده تا ۱.۱ میلیون دلار فروش داشته باشد. این اثر که با سرعت بسیار بالایی و در زمان بسیار کوتاهی، نزدیک به ۱۵ روز ساخته شده است، به طور مستقیم در جریان واکنش به پاندمی ویروس کرونا تولید شده و تنها دارای ۶ شخصیت است. 

۶. Wrong Turn

فروش ۱.۲۵ میلیون دلار

اگر طرفدار ژانر وحشت هستید بدون شک نام فرنچایز پیچ اشتباه را شنیده‌اید. فرنچایزی که در آن مسافرانی بخت برگشته طی پیچیدن به یک پیچ اشتباه در جاده دچار دردسر شده و گیر فرقه‌ای آدمخوار و ترسناک می‌افتند. با این حال هر آنچه که در رابطه با این فرنچایز می‌دانید را فراموش کنید زیرا فیلم Wrong Turn محصول سال ۲۰۲۱ هیچ ارتباط داستانی با فرنچایز خود ندارد.
نویسنده این فرنچایز از نام این مجموعه استفاده کرده تا در این اثر، داستانی کاملا متفاوت را عنوان کند.
در این فیلم گروهی کوه‌نورد را می‌بینیم که در قبلیه‌ای در آپالاچیا با قوانینی مختص به خود که بسیار عجیب هستند، زندگی می‌کنند.

۵. Separation 

فروش ۴.۵ میلیون دلار

در این اثر کودک ۸ ساله‌ای را می‌بینیم که به اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) مبتلا بوده و پس از مدتی با ارتباط گرفتن با روح مادر متوفی خود بهبود می‌یابد. پس از اینکه این کودک ۸ ساله مادر وکیل خود را در یک سانحه رانندگی از دست می‌دهد دچار اختلالات روانی شده و با عروسک‌هایی که پدر هنرمندش می‌سازد ارتباط برقرار می‌کند. ارتباط او با عروسک‌های زنده شده و روح مادرش دردهای این کودک خردسال را تا حدی تسکین می‌دهد. با این حال جنبه‌های ترسناک و تاریک این عروسک‌های زنده هنگامی مشخص می‌شود که پدر او و پدربزرگش بر سر حضانت این دختر‌بچه درگیر می‌شوند. 

۴. The Unholy 

فروش ۳۰.۸ میلیون دلار

فیلم The Unholy که کلیشه‌های مذهبی را دنبال می‌کند، با اکران و فروش در مناطق متفاوت موفق شد تا نزدیک به ۳۰.۸ میلیون دلار فروش داشته و به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های ترسناک سال جاری تبدیل شود. آلیس (Alice) با بازی کریکت براون (Cricket Brown) دختر ناشنوا و جوانی است که ادعا می‌کند با مریم مقدس ملاقات کرده و اکنون قادر است تا افراد مریض و ضعیف را شفا ببخشد. پس از پخش شدن شهرت این دختر در شهر، گری فین (Gerry Fenn) با بازی جفری دین مورگان (Jeffrey Dean Morgan) که خبرنگاری ماهر است به این منطقه آمده تا سر از کار این دختر مرمروز در بیاورد. 

۳. Spiral 

فروش ۳۶.۶ میلی.ن دلار

Spiral عنوان نهمین فیلم فرنچایز محبوب Saw است که پس از گذشت چهار سال از انتشار آخرین نسخه این فرنچایز منتشر شده است. در آمریکای شمالی بهتر از هر نقطه دیگر از این اثر استقبال شد و Spiral حدود ۲۳ میلیون دلار در این منطقه فروش داشت. علاوه بر آن در گیشه فروش بین المللی نیز این فیلم ۱۳.۳ میلیون دلار فروش داشته است که فروش کلی این اثر را به ۳۶.۶ میلون دلار می‌رساند. در این اثر قاتلی را می‌بینیم که در کار خود از روش دیگر قاتل‌ها استفاده کرده و به گونه‌ای از آن‌ها تقلید می‌کند. در این بین کاراگاهی به نام زکی بنکس با بازی (Zeke Banks) به دنبال این قاتل گشته و رفته رفته می‌فهمد که پدر او مارکوس (Marcus) با بازی ساموئل ال جکسون (Samuel L. Jackson) نیز مدتی به دنبال قاتل این منطقه بوده است. 

۲. The Conjuring: The Devil Made Me Do It 

فروش ۱۴۲.۸ میلیون دلار

بدون شک حتی اگر به ژانر وحشت علاه‌مند هم نباشید، فرنچایز The Conjuring را می‌شناسید و بدون شک یکی از فیلم‌های این مجموعه را تماشا کرده‌اید. فیلم‌های فرنچایز کانجورینگ همواره جز یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما بوده و بدون شک علاوه بر خوش ساخت بودن، این فرنچایز موفقیت و محبوبیت خود را مدیون پیشینه تاریخی و حقیقی داستان‌های خود است. همه ما می‌دانیم که داستان‌های این فرنچایز بر اساس حقیقت نوشته شده و باز سازی زندگی دو جن‌گیر معروف است. 

The Conjuring: The Devil Made Me Do It عنوان هشتمین نسخه منتشر شده این فرنچایز است که در تاریخ چهارم ماه ژوئن منتشر شده و مبلغی معادل ۱۴۲.۸ میلیون دلار درآمد داشته است. این اثر داستان دو نسخه پیشین را دنبال می‌کند و بر اساس یک پرونده قتل واقعی به نام The Devil Made Me Do It ساخته شده است. در این فیلم دو جن‌گیر معروف فرنچایز، در تلاش هستند تا تسخیر شدن قاتل این پرونده را به قاضی و وکلای مقتولین او ثابت کنند و این در حالی است که قاضی پرونده به ارواح اعتقادی ندارد و قاتل را گناه‌کار می‌داند. 

۱.  A Quiet Place: Part II

فروش ۲۲۳ میلیون دلار

عنوان پر فروش‌ترین فیلم ترسناک سال ۱۴۰۰ (۲۰۲۱) تا به امروز به فیلم A Quiet Place: Part II می‌رسد. علاوه بر این موضوع دنباله فیلم A Quiet Place بهترین اثر ترسناک سال جاری نیز به حساب می‌آید. اکران فیلم A Quiet Place: Part II نقطه عطفی بود در بحران سینمای جهان که به علت همه‌گیری ویروس کرونا شکل گرفته است. پس از مدت‌ها درب‌های سینماها به روی تماشاگران باز شده و بر حسب اتفاق اثری پسا‌آخرالزمانی که بر روی پرده نقره‌ای به نمایش در می‌آید، از یک بحران جهانی و آشوبی ترسناک با ما سخن می‌گوید. با این حال در پاییز پیش رو نیز با نزدیک‌تر شدن به جشن هالووین، شاهد اکران و انتشار فیلم‌های ترسناک بسیار زیادی هستیم که ممکن است به این لیست اضافه شوند. 

 

شما مخاطبین خوب سرگرمی، کدامیک از پر فروش‌ترین فیلم‌های ترسناک سال ۱۴۰۰ را تماشا کرده‎‌اید؟ به نظر شما کدام یک از این آثار لیاقت ستایش و تقدیر مخاطبین را دارد؟ 

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا