کانجورینگ - Conhuring

هر آنچه باید درباره مجموعه فیلم‌های کانجورینگ بدانید

وارن‌ها و خانه‌های نفرین شده

از آن‌جایی که فاصله چندانی با فیلم The Conjuring 3 نداریم، تصمیم گرفتیم مجموعه فیلم‌های کانجورینگ را مرور کنیم.

در صورتی که سینمای دهه‌های گذشته را مرور کنید، متوجه می‌شوید هر دهه با یک فیلم یا سبک خاصی از آثار ترسناک شناخته می‌شود. مخاطبان، دهه ۷۰ را با The Exorcist می‌شناسند که راه را برای آثار جدید باز کرد. پیش از اکران جن‌گیر، فیلم‌های ترسناک با محوریت زامبی‌ها، گرگینه‌ها و دیگر موجودات ترسناک ساخته می‌شدند و خبری از جن یا دیگر مفاهیم مرتبط با مذاهب نبود. در این میان، نباید از The Texas Chain Saw Massacre غافل شد که اواسط دهه ۷۰ آمد و ثابت کرد می‌توان یک فیلم سرشار از خشونت عریان ساخت. دهه ۸۰ با فیلم‌های اسلشر ساخته می‌شود که از شاخص‌ترینشان می‌توان Halloween و A Nightmare on Elm Street را نام برد.

دهه ۹۰ میلادی، فرمول قاتل ماسک‌دار و شخصیت‌های جوانی که یکی پس از دیگری کشته می‌شوند به شدت طرفدار پیدا کرد و منجر به خلق مجموعه‌های تازه‌ای شد؛ برای مثال، می‌توان به Scream اشاره کرد. اولین دهه قرن بیست و یک با فیلم‌های ترسناک و بسیار خشونت‌آمیز مانند Saw شناخته می‌شود؛ آثاری که بدون هیچ گونه ابایی قطع شدن اندام انسان‌ها را به تصویر می‌کشند. در انتها، به دهه دوم قرن بیست و یک می‌رسیم؛ دهه‌ای که با مجموعه فیلم‌های کانجورینگ شناخته می‌شود.

از آن‌جایی که فاصله چندانی با اکران جدیدترین The Conjuring نداریم، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله به مرور این مجموعه فیلم بپردازیم.

فهرست مطالب

کانجورینگ
جیمز وان، خالق مجموعه The Conjuring به شمار می‌رود

خلقت کانجورینگ

تونی دروسا-گراند، یک فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده است. او اوایل دهه ۹۰ میلادی کارولین پرون را از طرف خود فرستاد تا مصاحبه‌ای را با لورین وارن انجام دهد. دروسا-گراند بر اساس گفتگویی که در نوار ضبط شده بود یک فیلمنامه نوشت و نام The Conjuring را برایش انتخاب کرد. او حدودا ۱۴ سال تلاش کرد تا بتواند پروژه را به سرانجام برساند اما توفیقی نداشت. دروسا-گراند حتی در یک برهه زمانی با استودیو گلد سرکل فیلمز به توافق اولیه رسید اما شرایط در زمان تنظیم قرارداد نهایی مطابق انتظار پیش نرفت.

پس از همکاری ناموفق با گلد سرکل فیلمز، تونی دروسا-گراند با پیتر سفرن تهیه‌کننده آمریکایی وارد همکاری شد تا  The Conjuring را به سرانجام برساند. در همین راستا، فیلمنامه‌ای که نوشته بود را به چاد و کری دبلیو. هیس سپرد تا آن را بهبود داده و نسخه نهایی‌اش را آماده کنند. یکی از مهم‌ترین تغییراتی که برادران هیس در فیلمنامه اعمال کردند، زاویه دید بود. قصه در نسخه اولیه فیلمنامه توسط اعضای خانواده پرون روایت می‌شود اما در نسخه نهایی، اد و لورین وارن نقش شخصیت‌های اصلی را به دوش می‌کشند. نویسندگان همچنین برای افزودن جزئیات بیشتر نه تنها بارها فایل مصاحبه قدیمی را گوش کردند، بلکه بارها به صورت تلفنی با وارن‌ها گفتگو‌هایی را انجام دادند.

پس از آماده شدن فیلمنامه و ارائه آن در بازار، حدودا شش استودیو برای مشارکت در ساخت The Conjuring تمایل نشان دادند. در انتهای رقابت، سامیت اینترتینمنت موفق شد دیگر استودیوها را کنار بزند. هر چند، تونی دروسا-گراند نتوانست بر سر یک سری موارد با مدیران استودیو به توافق برسد. بدین ترتیب، تصمیم گرفت با نیو لاین سینما (یکی از زیرمجموعه‌های وارنر) تماس بگیرد؛ استودیویی که قبلا به مشارکت در ساخت کانجورینگ علاقه نشان داده بود. تونی دروسا-گراند با نیو لاین سینما به توافق رسید و قرارداد ساخت فیلم در نوامبر سال ۲۰۰۹ میلادی امضا شد.

دو سال بعد از اینکه قرارداد ساخت اولین فیلم کانجورینگ امضا شد، پروژه به فاز پیش‌تولید راه یافت. در همین بازه زمان، گزارش‌هایی در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه جیمز وان مشغول مذاکره با استودیوهای سازنده است تا وظیفه کارگردانی را به دوش بگیرد. وان به واسطه خلق مجموعه Saw و ساخت فیلم ترسناک Insidious موفق شده بود نامی برای خود دست و پا کند. او نهایتا به توافق رسید و به دیگر دست‌اندرکاران پروژه پیوست. در ادامه ورا فارمیگا و پاتریک ویلسون به عنوان بازیگران نقش‌های اصلی انتخاب شدند. آن‌ها برای کسب آمادگی به منظور فیلمبرداری، به کنتیکت واقع در ایالت نیو انگلند آمریکا سفر کردند.

هدف از سفر ورا فارمیگا و پاتریک ویلسون، بازدید از خانه وارن‌ها و انجام گفتگویی درباره موضوعات مختلف بود. فارمیگلا همچنین در جریان این ملاقات سعی کرد اطلاعاتی درباره مسائل متفاوت از جمله نحوه راه رفتن یا خندیدن لورین وارن بدست بیاورد. در ضمن، محقق مسائل فراطبیعی شخصا چند بار سر صحنه فیلمبرداری حاضر شد.

وارنر و نیو لاین سینما در ابتدا امیدی به فروش بالای The Conjuring نداشتند. به همین دلیل، تصیمیم گرفته بودند آن را اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی روی پرده نقره‌ای ببرند اما دریافت بازخوردهای نویدبخش در اکران‌های آزمایشی، باعث تجدید نظر مدیران شد. آن‌ها سپس تابستان را انتخاب کردند که یک بازه زمانی بسیار مهم به شمار می‌رود. استودیوها معمولا فیلم‌هایی را در تابستان منتشر می‌کنند که پتانسیل بسیاری برای فروش بالا در باکس آفیس جهانی دارند.

اولین فیلم کانجورینگ نهایتا اکران شد و به واسطه موفقیت‌های تجاری، شرایط را برای خلق یک فرنچایز سینمایی فراهم کرد.

خلاصه داستان مجموعه فیلم‌های The Conjuring

در این بخش خلاصه داستان فیلم‌های کانجورینگ را مرور می‌کنیم.

The Conjuring

کارگردان: جیمز وان

نمره متاکریتیک: ۶۸/۱۰۰

نمره راتن تومیتوز: ۸۶/۱۰۰

The Conjuring، در سال ۱۹۷۱ میلادی جریان داشته و درباره خانواده پرون است که از یک پدر، یک مادر و پنج دختر به نام‌های آندریا، نانسی، کریستین، سیندی و آپریل تشکیل شده است. آن‌ها بنا به دلایلی خانه خود در نیو جرسی را ترک کرده و به هاریسویل واقع در ایالت رود آیلند آمده‌اند. به محض رسیدن به خانه، سگ خانواده که سیدی نام دارد از ورود به خانه امتناع می‌کند. در ادامه، تعدادی از دختران خانواده حین قایم باشک ورودی به زیرزمین را کشف می‌کنند که مسدود شده بود. پدر خانواده برای بازدید چوب‌ها را برمی‌دارد. در پی این اقدام، اتفاقات مرموز مانند مرگ سیدی، توقف تمامی ساعات خانه در ۰۳:۰۷ نیمه شب و غیره شروع به رخ دادن می‌کنند.

اولین فیلم مجموعه کانجورینگ در جولای سال ۲۰۱۳ میلادی روی پرده نقره‌ای رفت و به واسطه عملکرد بازیگران، کارگردانی، فیلمنامه، اتمسفر و موسیقی متن کم‌نقص خود بازخوردهای مثبتی را دریافت کرد. محصول نیو لاین سینما با بودجه ۲۰ میلیون دلاری ساخته شده بود و توانست نزدیک به ۳۲۰ میلیون دلار بفروشد. از بازیگران مشهوری که در فیلم جلوی دوربین رفته‌اند می‌توان ورا فارکیگا، پاتریک ویلسون و ران لیوینگستون را نام برد.

The Conjuring 2

کارگردان: جیمز وان

نمره متاکریتیک: ۶۵/۱۰۰

نمره راتن تومیتوز: ۸۱/۱۰۰

The Conjuring 2، داستان درسال ۱۹۷۷ میلادی روایت می‌شود. خانواده هاجسون از یک مادر و چهار فرزند تشکیل شده است. یکی از فرزندان خانه، جنت نام داشته و تصمیم می‌گیرد با تخته ویجا بازی کند. این اقدام باعث می‌شود صاحبخانه پیشین بیل ویلکینز احضار شده و به اذیت و آزار ساکنان جدید بپردازد. هاجسون‌ها در پی افزایش رویدادهای غیرطبیعی ماجرا را با پلیس و سپس کلیسا در میان می‌گذارند. اعضای کلیسا سپس از اد و لورین وارن درخواست می‌کنند به انگلستان آمده و راهی برای خلاص شدن خانواده هاجسون از شر روح خبیث بیابند.

دومین فیلم مجموعه کانجورینگ در ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی به سینماها آمد. به عقیده اکثر کارشناسان، قسمت دوم در مقایسه با فیلم اصلی دچار افت کیفی شده اما می‌تواند از پس انتظارات طرفداران برآمده و چند باری حس ترس را در وجودشان ایجاد کند. فیلم مزبور در مقابل بودجه ۴۰ میلیون دلاری خود توانست بیش از ۳۲۰ میلیون دلار در سراسر جهان بفروشد. در ضمن، ورا فارمیگا و پاتریک ویلسون که برای ایفای نقش‌های خود بازگشته‌اند، تنها چهره‌های مشهور تیم بازیگری هستند.

The Nun

کارگردان: کورین هاردی

نمره متاکریتیک: ۴۶/۱۰۰

نمره راتن تومیتوز: ۲۶/۱۰۰

The Nun، یک پیش درآمد و اسپین‌آف برای The Conjuring 2 است. داستان در ابتدا به سال ۱۹۵۲ میلادی و صومعه سن کارتا روایت می‌شود. دو راهبه وارد یک تونل می‌شوند تا یادگارهای مسیح را بیابند. آن دو به محض ورود به تونل توسط یک موجود شیطانی که خود را به شکل راهبه درآورده مورد حمله قرار گرفته و یکی از آن‌ها کشته می‌شود. دیگری نجات یافته و از تونل خارج می‌شود اما با گذشت مدت کوتاهی خودکشی می‌کند. در پی این اتفاق، واتیکان پدر برک و خواهر آیرین را به رومانی فرستد تا درباره ماجرای صومعه سن کارتا تحقیق کرده و پرده از راز آن بردارند.

اولین اسپین‌آف کانجورینگ در سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به اکران درآمد. عملکرد بازیگران و اتمسفر کم‌‎نقص فیلم زیر سایه ضعف‌های غیرقابل‌انکار فیلمنامه مانند منطق روایی ضعیف قرار گرفت تا بازخوردهای منفی‌ای را دریافت کند. The Nun، یکی از ضعیف‌ترین فیلم‌های مجموعه از لحاظ بازخوردها محسوب می‌شود. با این حال، بهترین عملکرد را در زمینه تجاری به ثبت رسانده است. این فیلم بیش از ۳۶۰ میلیون دلار فروخت. دمیان بیچر و تایسا فارمیگا از بازیگران مشهور فیلم هستند. تایسا، خواهر کوچکتر ورا فارمیگا است.

The Curse of La Llorona

کارگردان: مایکل چاوز

نمره متاکریتیک: ۴۱/۱۰۰

نمره راتن تومیتوز: ۲۸/۱۰۰

The Curse of La Llorona که با نام The Curse of the Weeping Woman هم شناخته می‌شود، درباره زنی به نام آنا تیت-گارسیا است که وظیفه دارد درباره غیبت‌های مکرر دو پسر تحقیق کند. دو پسر به پاتریسیا آلوارز تعلق داشته و بدون ارائه دلیلی به مدرسه نیامده‌اند. آنا به خانه آلوارز رفته و در آنجا با مادری مواجه می‌شود که فرزندان خود را محبوس کرده است. علی‌رغم هشدارها، آنا دو پسر را به مرکز کودکان می‌برد تا مدتی را آنجا باشند. با گذشت مدتی، هر دو پسر کشته شده و همین اتفاق، باقی داستان را زمینه‌چینی می‌کند.

دومین اسپین‌آف کانجورینگ در آوریل سال ۲۰۱۹ روی پرده نقره‌ای رفت و به خاطر تمرکز بیش از حد روی استفاده از جامپ اسکر، بازخوردهای منفی‌ای را دریافت کرد. بازخوردهای منفی باعث شدند اثر مایکل چاوز نه تنها ضعیف‌ترین فیلم مجموعه لقب بگیرد، بلکه در مقابل بودجه ۹ میلیون دلاری به فروشی ۱۲۳ میلیون دلاری دست یابد. اگرچه محصول نیو لاین سینما به سوددهی رسید اما ضعیف‌ترین فیلم کانجورینگ از لحاظ فروش محسوب می‌شود. در ضمن، لیندا کاردلیانی و ریموند کروز از شناخته‌شده‌ترین بازیگران فیلم هستند.

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

کارگردان: مایکل چاوز

نمره متاکریتیک:

نمره راتن تومیتوز:

The Conjuring: The Devil Made Me Do It، در دهه ۸۰ میلادی جریان دارد. یک افسر پلیس حین گشت‌زنی ناگهان با پسری نونهال مواجه می‌شود که غرق در خون است. پس از بررسی‌های بیشتر، مشخص می‌شود پسر نونهال مرتکب قتلی وحشتناک شده است. او ادعا می‌کند قتل را تحت کنترل یک شیطان انجام داد. در چنین شرایطی، اد و لورین وارن وارد ماجرا شده و سعی می‌کنند به افراد مرتبط با پرونده ثابت کنند همان‌طور که وجود خدا و تاثیرش بر زندگی را پذیرفته‌اند، باید به حضور و تاثیر شیطان هم اعتقاد داشته باشند.

قسمت‌های پیشین کانجورینگ در خانه‌هایی که نفرین شده رخ می‌دهند. سازندگان به منظور ایجاد تنوع تصمیم گرفتند سوژه متفاوتی را برای قسمت سوم انتخاب کنند که نتیجه، یکی از پرونده‌های قتل دهه ۸۰ میلادی بود؛ پرونده‌ای واقعی که جنجال بسیاری در زمان خود به وجود آورد زیرا اولین پرونده در تاریخ ایالات متحده آمریکا است که متهم تلاش می‌کند اقدامش را به واسطه شیطان توجیه کند. پاتریک ویلسون و ورا فارمیگا بار دیگر به عنوان کارشناس‌های فراطبیعی حاضر شده‌اند. اینگرید بیسو هم که در The Nun نقش‌آفرینی کرده بود، اینبار به عنوان شخصیت تازه‌ای جلوی دوربین رفته است.

معرفی شخصیت‌ها و دیگر مفاهیم مهم مجموعه کانجورینگ

در این بخش به شخصیت‌ها و دیگر مفاهیم مهم فیلم‌های The Conjuring می‌پردازیم.

اد و لورین وارن

اد و لورین وارن، دو محقق و کارشناس مسائل فراطبیعی هستند که چند دهه از زندگی خود را به مقابله با موجودات شیطانی اختصاص داده‌اند. آن‌ها مشهورترین اشخاص در این حوزه به شمار می‌روند.

عروسک آنابل

طبق ادعای وارن‌ها، یک موجود شیطانی سعی داشت دو دختر جوان که در یک خانه سکونت داشتند را تحت کنترل خود بگیرد. در همین راستا، خودش را به عنوان روح یک دختربچه با نام آنابل معرفی می‌کند که تنها است. دختران جوان نسبت به روح حس ترحم پیدا کرده و به او اجازه می‌دهند کنترل عروسک را به دست بگیرد. وارن‌ها تاکید دازند موجودی که عروسک را تحت کنترل گرفت یک روح نبود، بلکه یک موجود شیطانی بود.

عروسک آنابل در دنیای واقعی شکلی بسیار معمولی دارد. سازندگان فیلم، تغییراتی را در ظاهرش به وجود آوردند تا شکل و شمایلی ترسناک داشته باشد.

ویجا

ویجا، یک تخته مستطیل شکل است که کلمات یا حروف مختلفی مانند «بله» و «خیر» رویش  قرار دارد. طبق ادعای احضارکنندگان، روح پس از ورود به مکان مورد نظر می‌تواند از طریق «بله»، «خیر» یا حروفی که روی تخته نوشته شده به سوالات پاسخ دهد.

ویجا همچنین می‌تواند به جای تخته یک کاعذ مستطیل شکل باشد.

یادگارهای مسیح

یادگارهای مسیح، در واقع آیتم‌هایی هستند که ارتباط مستقیمی با پیامبر دین مسیح داشته‌اند. برای مثال، چوب‌های صلیبی که برای کشتن مسیح استفاده شد، از یادگارهای این پیامبر به شمار می‌روند. دسیدریوس اراسموس دانشمند، فیلسوف و ادیب هلندی در یکی از آثار خود به سازه‌هایی پرداخت که در ساختشان از چوب‌های مزبور استفاده شده است. میخ‌های مقدس، دیگر یادگارهای مسیح هستند. طبق نوشته‌ها، از میخ‌های مزبور برای به صلیب کشیدن مسیح بهره برده شد.

به طور کلی، می‌توان گفت یادگارهای مسیح یک یا دو آیتم خاص نبوده و به تعداد زیادی آیتم اشاره دارد.

والاک

کلید کوچک‌تر سلیمان، یک کتاب با محوریت جادو است که فردی ناشناس آن را نوشت. این کتاب نخستین بار در قرن ۱۷ میلادی در اروپا پدیدار شد اما احتمالا نسخه اصلی آن مدت‌ها قبلتر نوشته شده بود. در بخشی از کتاب، به یک شیطان به والاک اشاره می‌شود که به عنوان پسر بچه‌ای بالدار توصیف شده که روی اژدهای دو سر سوار می‌شود.

والاک در فیلم The Conjuring 2 و The Nun به شکل‌های یک راهبه و شخصیت مرد پلید (The Crooked Man) ظاهر می‌شود. به هر حال، پسری بالدار به هیچ وجه برای مخاطبان ترسناک نیست. در ضمن، شخصیت مرد پلید نخستین بار در یک شعر انگلیسی مورد اشاره قرار گرفت.

Conhuring - small 12
مجسمه زن گریان

لیورونا یا زن گریان

لیورونا، افسانه‌ای است که در میان مردم لاتین رواج داشته و نسخه‌های مختلفی دارد؛ نسخه‌هایی که کلیاتشان یکسان بوده و در جزئیاتشان تفاوت‌هایی دیه می‌شود. طبق یکی از مشهورترین نسخه‌ها، زنی زیبا به نام ماریا با یک کنکیستادور (به افرادی گفته می‌شود که وظیفه‌شان کشف سرزمین‌های جدید است) ثروتمند ازواج کرد. او در پی مشاهده همسر خود با زنی دیگر، تصمیم می‌گیرد دو فرزند پسرش را غرق کند. در حالی که چند دقیقه از مرگ فرزندانش نمی‌‎گذرد، نسبت به اقدام خود پشیمان شده اما دیگر کار از کار گذشته است. او که نمی‌تواند با عذاب وجدان کنار بیاید، خودش را هم غرق می‌کند. با انتقال به برزخ، اجازه ورود به دنیای پس از مرگ را نمی‌یابد. در نتیجه، به زمین بازمی‌گردد تا فرزندانش را بیابد.

نسخه‌های مشابه افسانه لیورونا در کشورهای مختلف وجود دارد؛ برای مثال، طبق آنچه در اسطوره‌شناسی یونان آمده، هرا پس از اینکه متوجه می‌شود زئوس (خدای خدایان) با زنی دیگر به نام لامیا رابطه دارد، تمام فرزندانش را می‌کشد. او سپس به دیگر مادران حسادت کرده و به همین دلیل، تصمیم می‌گیرد فرزندانشان را به قتل برساند.

تاثیر فرهنگی مجموعه فیلم‌های The Conjuring

موفقیت‌های قسمت اول The Conjuring سازندگان را به ساخت دنباله‌ها و فیلم‌های مرتبطی سوق داد. قسمت دوم تحت عنوان The Conjuring 2 در سال ۲۰۱۶ میلادی اکران شد و حالا هم علاقه‌مندان به آثار ترسناک خودشان را برای The Conjuring: The Devil Made Me Do It آماده می‌کنند.

مجموعه کانجورینگ تنها فیلم‌های The Conjuring را شامل نشده Annabelle: Creation ،Annabelle و Annabelle Comes Home را هم در برمی‌گیرد که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ میلادی روی پرده نقره‌ای رفته‌اند. The Nun و The Curse of La Llorona هم به همین مجموعه تعلق دارد. در ضمن، شش فیلم کوتاه هم با محوریت دنیای داستان ساخته شده‌اند: The Nurse، The Confession ،What’s Wrong With Mom? ،Blund’s Lullaby و Innocent Souls.

محصولات نیو لاین سینما مجموعا یک میلیارد و ۹۲۳ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته و از سوی وب سایت فوربز، اولین فرنچایز سینمایی لقب گرفت که پس از Marvel Cinematic Universe ایجاد شد و توانست به موفقیت‌های تجاری بزرگی دست یابد.

آیا می‌دانستید که سری فیلم‌های کانجورینگ … ؟

در این بخش به نکاتی اشاره می‌کنیم که احتمالا درباره The Conjuring نمی‌دانستید.

The Conjuring

 • هشت نسل از خانواده‌های مختلف در خانه‌ای که اتفاقات The Conjuring در آن رخ داد زندگی کرده‌اند. به عقیده آندریا پرون، ارواح برخی از ساکنان هرگز خانه را ترک نکرده‌اند. به خصوص اینکه تعدادی از ساکنان به شکل مرموز و ترسناکی جان خود را از دست دادند.
 • پس از آغاز اکران گسترده، تعدادی از بینندگان ادعا کردند موجودیت منفی‌ای را در اطراف خود احساس می‌کنند. در پی این اتفاق، مقامات فیلیپینی تصمیم گرفتند برای برخی سینماها کشیش استخدام کنند تا مخاطبان را تبرک کرده و به موجودات شیطانی اجازه ندهند روی بینندگان تاثیری بگذارند.
 • جیمز وان برای نحوه فیلمبرداری و تمسفر فیلم از آثار ترسناک دهه ۷۰ میلادی الهام گرفت.
 • در واقعیت، خانواده پرون‌ها پس از مدتی تصمیم گرفتند به همکاری خود با وارن‌ها خاتمه دهند؛ زیرا کارشناسان مسائل فراطبیعی قادر نبودند راهی برای اتمام اتفاقات شوم بیابند.

The Conjuring 2

 • جیمز وان پیشنهاد قابل‌توجهی را برای کارگردانی The Fate of the Furious دریافت کرده بود. با این حال، ترجیح داد روی The Conjuring 2 کار کند. او حس می‌کرد باید باز یک فیلم ترسناک بسازد.
 • اولین روز فیلمبرداری یک کشیش به صحنه آمد و همه چیز را تبرک کرد.
 • هاجسون‌ها در یکی از مصاحبه‌های خود گفته بودند گاهی اوقات اسباب بازی‌های بچه‌ها خود به خود به این سمت و آن سمت پرتاب می‌شدند. وقتی هم سعی می‌کردند اسباب بازی‌ها را بردارند، متوجه می‌شدند به شدت داغ هستند. این رویداد بنا به دلایلی هرگز در فیلم به تصویر کشیده نشد.

The Nun

 • پس از اینکه راهبه شیطانی در The Conjuring 2 بازخوردهای مثبتی را از سوی مخاطبان دریافت کرد، سازندگان به تولید فیلمی با محوریت او چراغ سبز نشان دادند.
 • یکی از آیتم‌های تبلیغاتی The Nun به دلیل اینکه بیش از حد شوکه‌کننده و ترسناک بود، از وب سایت یوتیوب حذف شد.
 • The Nun با یک ساعت و ۳۳ دقیقه زمان، کوتاه‌ترین فیلم مجموعه کانجورینگ به شمار می‌رود.

The Curse of La Llorona

 • The Curse of La Llorona پس از The Nun دومین فیلم مجموعه کانجورینگ است که وارن‌ها در آن حضور نداشته یا حتی اشاره‌ای به فعالیت‌هایشان نمی‌شود.
 • یکی از سینماهای مونترال کانادا قرار بود Pokémon: Detective Pikachu را به نمایش بگذارد اما به اشتباه The Curse of La Llorona را پخش کرد. این اقدام باعث شد تعدادی از کودکان گریه‌کنان سالن را ترک کنند.

چه آینده‌ای در انتظار The Conjuring قرار دارد؟

سومین قسمت کانجورینگ ساخته شده و قرار است تحت عنوان The Conjuring: The Devil Made Me Do It طی هفته‌های آتی به سینماها بیاید. علاوه بر این، یک فیلم بر اساس مرد پلید (The Crooked Man) در دست ساخت قرار دارد. این پروژه نخستین بار در سال ۲۰۱۷ میلادی تایید استودیوهای سازنده را گرفت اما طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل‌توجهی نداشته است.

علی‌رغم سکوتی که پیرامون فیلم The Crooked Man وجود دارد، می‌توان نسبت به آینده‌اش امیدوار بود؛ زیرا تا به این لحظه خبری از لغوش منتشر نشده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا